Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sfântul Iosif și Fecioara Maria nu au fost niciodată soț și soție!

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
649 replies to this topic

#199
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 30 septembrie 2018 - 09:32, said:

Conform ideologiei voastre idioate, Isus a fost tac-su și fii-su în același timp.
Nu s-a dublat, s-a triplat!
Și pentru ce???
Pentru nimic.

Eu am mai zis că Dumnezeu a dat greș în toate încercările Lui.

Într-un univers cu trei dimensiuni, este normal ca și Dumnezeu să fie triplu, încă de la început, ca să poată fi prezent, în același timp, în toate cele trei dimensiuni și lumi: cerul, pământul și iadul.

#200
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,090
  • Înscris: 10.09.2008

View Postmario_bril, on 30 septembrie 2018 - 11:56, said:

Nu, este făcută și prin Maria. Cât despre genealogia prin Iosif, ea este făcută pentru a împlini profețiile.

Ești conștient că patristicii au interpretat ambele genealogii ca ducând la Iosif... 1700 de ani de teologie bisericească. Abia apoi, ca reacție la critică, a apărut interpretarea că în Luca genealogia ar fi a Mariei.

#201
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 30 septembrie 2018 - 13:20, said:



Într-un univers cu trei dimensiuni, este normal ca și Dumnezeu să fie triplu, Ăźncă de la Ăźnceput, ca să poată fi prezent, Ăźn același timp, Ăźn toate cele trei dimensiuni și lumi: cerul, pămĂąntul și iadul.

Apoi scuză-mă, dar nu cred că cerul, pământul și iadul au vreo legătură cu cele trei dimensiuni spațiale, lățimea, lungimea și înălțimea! :)

#202
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 03 octombrie 2018 - 00:22, said:

Apoi scuză-mă, dar nu cred că cerul, pământul și iadul au vreo legătură cu cele trei dimensiuni spațiale, lățimea, lungimea și înălțimea! Posted Image

Este vorba de alt fel de ”dimensiuni”. Sensul acestui cuvânt îl întâlnești, de exemplu, în expresia ”a trece în altă dimensiune”. Bineînțeles, ca să poți face această trecere, este nevoie de porți între aceste dimensiuni.

#203
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018

View PostDorel666, on 05 martie 2018 - 13:35, said:

Drept este că și eu am gândit cândva că acel ”n-a cunoscut-o”, din ”(Matei 1:25) Dar n-a cunoscut-o până ce ea a născut un fiu. Şi el i-a pus numele Isus.”, se referea la cunoașterea fizică dintre soț și soție. Adevărat este și că, ĂŽncă de atunci, aveam dubii că am găsit interpretarea corectă. Dar toate dubiile pe care ĂŽncă le mai aveam s-au risipit azi, când Sfântul sfințit mucenic Efrem al Tomisului, din icoana sa, mi-a scos ĂŽn față scena din Scriptură ĂŽn care Hristos o ĂŽncredințează pe Mama Sa ucenicului său iubit, Ioan:

Ioan 19:26 Când a văzut Isus pe mamă-Sa şi, lângă ea, pe ucenicul pe care-l iubea, a zis mamei Sale: ‾Femeie, iată fiul tău!”
             27 Apoi, a zis ucenicului: ‾Iată mama ta!” Şi, din ceasul acela, ucenicul a luat-o la el acasă.


Atunci am realizat că, dacă Fecioara Maria ar mai fi născut vreun copil, atunci Ea ar fi revenit obligatoriu, la moartea lui Iisus, ĂŽn ĂŽngrijirea acelui copil. Deasemenea, dacă Iosif ar fi fost soțul său, chiar dacă nu ar fi avut copiii cu el, Ea ar fi revenit obligatoriu ĂŽn ĂŽngrijirea și ĂŽntreținerea celui mai mare dintre copiii acestuia. Dar toată lumea știe și vede că, fiind ĂŽncredințată unui străin, Fecioara Maria nu mai avea nici alți copii și nici nu avea sau nu avusese un soț cu urmași.
Dar, poate că Sfântul Iosif nu a avut nici el alți copii, ar putea spune unii dintre voi, și de aceea Fecioara a fost ĂŽncredințată unui străin. Numai că Scriptura este clară ĂŽn privința aceasta și vorbește de copiii lui Iosif, care sunt numiți și ”frați” ai lui Iisus. Dar se pare că numai ĂŽn virtutea faptului că și Iisus fusese crescut de Iosif, ĂŽmpreună cu aceștia, niicidecum pentru că ar fi fost copilul lui natural sau vitreg.
Deci, vă vine a crede sau nu, din Scriptură reiese clar ca lumina zilei că Fecioara Maria a avut un singur copil, pe Iisus din Nazaret, și nu s-a căsătorit niciodată cu blândul Iosif, chiar dacă a locuit cu el până când Iisus a devenit adult și a putut să o ĂŽntrețină singur.
Amin
Iosif era vaduv si a luat-o pe Maria care era mult mai tanara decat el. Virgina l-a nascut pe Isus dar apoi a avut copii zamisliti normal. Daca Iosif lipseste de la moartea Mantuitorului, parerea mea e ca posibil murise.

#204
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrodica1978, on 09 aprilie 2019 - 22:34, said:

Iosif era vaduv si a luat-o pe Maria care era mult mai tanara decat el. Virgina l-a nascut pe Isus dar apoi a avut copii zamisliti normal. Daca Iosif lipseste de la moartea Mantuitorului, parerea mea e ca posibil murise.

Matei 2:13 După ce au plecat magii, un înger al Domnului se arată în vis lui Iosif şi-i zice: „Scoală-te, ia Pruncul şi pe mama Lui, fugi în Egipt şi rămâi acolo până îţi voi spune eu, căci Irod are să caute Pruncul ca să-L omoare.”

Si de ce nu-i spune Dumnezeu ”ia-ti pruncul si sotia”? Pentru ca nu era sotia lui!

#205
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
E, na. Sa sublinieze ca Maria era mama

#206
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrodica1978, on 11 aprilie 2019 - 14:38, said:

E, na. Sa sublinieze ca Maria era mama

Asa vrei dumneata sa crezi, dar nimeni nu se adreseaza unui sot, despre sotia lui, ”Ia copilul si pe mama lui si vino pe la mine”, ci ”Ia-ti sotia si copilul si vino pe la mine”.

Si, ia uite ce reactii diferite, desi era aceeasi veste!

Geneza 18:
10 Unul dintre ei a zis: „La anul pe vremea* aceasta, Mă voi întoarce** negreşit la tine şi iată că Sara†, nevastă-ta, va avea un fiu.” Sara asculta la uşa cortului care era înapoia lui.
.........
12 Sara a râs în sine, zicând: „Acum, când am îmbătrânit, să mai am pofte? Domnul meu bărbatul de asemenea este bătrân.




Luca 1:
30 Îngerul i-a zis: „Nu te teme, Marie; căci ai căpătat îndurare înaintea lui Dumnezeu.
31 Şi* iată că vei rămâne însărcinată şi vei naşte un Fiu, căruia Îi vei pune** numele Isus.

..............
34 Maria a zis îngerului: „Cum se va face lucrul acesta, fiindcă eu nu ştiu de bărbat?”

Adica Maria nu stia ca are barbat, de-si facea probleme cum are sa ramana gravida?! Mai, copii, eu zic sa va scoateti mintea din frigider...

Edited by Dorel666, 11 April 2019 - 14:55.


#207
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
E interpretarea ta. Poate Iosif era nefunctional temporar :) caci avea o varsta

#208
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006

View Postrodica1978, on 09 aprilie 2019 - 22:34, said:


Iosif era vaduv si a luat-o pe Maria care era mult mai tanara decat el. Virgina l-a nascut pe Isus dar apoi a avut copii zamisliti normal. Daca Iosif lipseste de la moartea Mantuitorului, parerea mea e ca posibil murise.
Pe asta de unde ai scos-o? Ca din Biblie sigur nu...

#209
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Concluzia mea dupa ce am citit

#210
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,090
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDorel666, on 11 aprilie 2019 - 14:48, said:

Luca 1:
30 Îngerul i-a zis: „Nu te teme, Marie; căci ai căpătat îndurare înaintea lui Dumnezeu.
31 Şi* iată că vei rămâne însărcinată şi vei naşte un Fiu, căruia Îi vei pune** numele Isus.

..............
34 Maria a zis îngerului: „Cum se va face lucrul acesta, fiindcă eu nu ştiu de bărbat?”

Adica Maria nu stia ca are barbat, de-si facea probleme cum are sa ramana gravida?!

Ea nu știa, dar scriitorul da:

26 În luna a şasea, îngerul Gabriel a fost trimis de Dumnezeu într-o cetate din Galileea, numită Nazaret,
27 la o fecioară logodită cu un bărbat, numit Iosif, din casa lui David. Numele fecioarei era Maria.

..........

30 Îngerul i-a zis: „Nu te teme, Marie; căci ai căpătat îndurare înaintea lui Dumnezeu.
31 Şi iată că vei rămâne însărcinată şi vei naşte un Fiu, căruia Îi vei pune numele Isus.
32 El va fi mare şi va fi chemat Fiul Celui Preaînalt; şi Domnul Dumnezeu Îi va da scaunul de domnie al tatălui Său David.
33 Va împărăţi peste casa lui Iacov în veci, şi Împărăţia Lui nu va avea sfârşit.”
34 Maria a zis îngerului: „Cum se va face lucrul acesta, fiindcă eu nu ştiu de bărbat?”



#211
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Treaba ca nu stie de barbat insemna ca nu a avut relatii intime cu vreun barbat

#212
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,090
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDorel666, on 11 aprilie 2019 - 14:48, said:

Adica Maria nu stia ca are barbat, de-si facea probleme cum are sa ramana gravida?! Mai, copii, eu zic sa va scoateti mintea din frigider...


#213
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostDorel666, on 11 aprilie 2019 - 14:28, said:

Matei 2:13 După ce au plecat magii, un înger al Domnului se arată în vis lui Iosif şi-i zice: „Scoală-te, ia Pruncul şi pe mama Lui, fugi în Egipt şi rămâi acolo până îţi voi spune eu, căci Irod are să caute Pruncul ca să-L omoare.”

Si de ce nu-i spune Dumnezeu ”ia-ti pruncul si sotia”? Pentru ca nu era sotia lui!
Dorele, in ravna ta de a demonstra ca zeita Maria a ortodocsilor a ramas "pururea fecioara", ai ajuns sa insinuezi ca traia cu Iosif fara sa fie casatorita cu el. Bravo, ce sa zic.

Edited by kruger, 11 April 2019 - 17:40.


#214
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postrodica1978, on 11 aprilie 2019 - 16:53, said:

Concluzia mea dupa ce am citit
Încearcă să mai și înțelegi, ceea ce citești. Citește-o deci cu acribie.

View Postrodica1978, on 11 aprilie 2019 - 17:29, said:

Treaba ca nu stie de barbat insemna ca nu a avut relatii intime cu vreun barbat
Nici înainte și nici după, așa să știi.

#215
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Zau? De ce in biblie scrie ca Isus a avut frati si surori? Sau nu am citit aceeasi biblie?

#216
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
Nu exista la iudei logodna.
Kidushin= casatorie.
Nu stiu ce au tradus grecii dar au inteles gresit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate