Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Sfântul Iosif și Fecioara Maria nu au fost niciodată soț și soție!

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
649 replies to this topic

#181
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Care ar fi acele argumente zdrobitoare? Până una, alta, Biblia amintește de frații și surorile lui Isus. Apoi,
Fapte 1:13 Când au ajuns acasă, s-au suit în odaia de sus, unde stăteau de obicei. Erau: Petru, Iacov, Ioan, Andrei, Filip, Toma, Bartolomeu, Matei, Iacov, fiul lui Alfeu, Simon Zelotul şi Iuda, fiul lui Iacov. 14 Toţi aceştia stăruiau cu un cuget în rugăciune şi în cereri, împreună cu femeile şi cu Maria, mama lui Isus, şi cu fraţii Lui.

Aici vedem că în versetul 13 sunt menționați Apostolii, iar in versetul 14 sunt menționați “mama lui Isus, şi cu fraţii Lui”. Vedem ca acești frați nu sunt frați de credință, ci erau frați din Maria. Ce rost ar fi avut ca sa menționeze în versetul 13 frații de credință, iar din nou în versetul 14 tot frații de credinta ? Nu are sens, ci aceștia din versetul 14, sunt frații lui Isus din Maria și Iosif.

#182
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 10 martie 2018 - 21:05, said:


Geneza 4

VBOR

1 După aceea a cunoscut Adam pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut pe Cain şi a zis: «Am dobândit om de la Dumnezeu».


BTF
1 Şi Adam a cunoscut-o pe Eva, soţia lui, şi ea a rămas însărcinată şi a născut pe Cain şi a spus: Am primit un bărbat de la DOMNUL.


Verbul ”a cunoaște” este folosit în VT ca eufemism pentru actul sexual.


După cum vezi, acolo scrie ”soția” lui. Repet: ”a cunoscut-o pe Eva, soția lui”. Ori, când vine vorba de soție, sigur este vorba de împreunare. Adică, revin: ”a cunoscut-o pe Eva ca soție”. Și nu faci decât să confirmi că este așa cum am zis și că, de câte ori este vorba de ”a cunoaște sexual”, de fiecare dată verbul ”a cunoaște” este însoțit și de un complement explicativ. Domnia ta nu ai făcut decât să aduci încă un exemplu, pe lângă cele aduse de mine ”a cunoaște trupește”, ”a cunoaște împreunarea” și, iată, ultima variantă, ”a cunoaște ca soție”.
Capisci?

View Postdark, on 10 martie 2018 - 22:22, said:

Care ar fi acele argumente zdrobitoare? Până una, alta, Biblia amintește de frații și surorile lui Isus. Apoi,
Fapte 1:13 Când au ajuns acasă, s-au suit în odaia de sus, unde stăteau de obicei. Erau: Petru, Iacov, Ioan, Andrei, Filip, Toma, Bartolomeu, Matei, Iacov, fiul lui Alfeu, Simon Zelotul şi Iuda, fiul lui Iacov. 14 Toţi aceştia stăruiau cu un cuget în rugăciune şi în cereri, împreună cu femeile şi cu Maria, mama lui Isus, şi cu fraţii Lui.

Aici vedem că în versetul 13 sunt menționați Apostolii, iar in versetul 14 sunt menționați “mama lui Isus, şi cu fraţii Lui”. Vedem ca acești frați nu sunt frați de credință, ci erau frați din Maria. Ce rost ar fi avut ca sa menționeze în versetul 13 frații de credință, iar din nou în versetul 14 tot frații de credinta ? Nu are sens, ci aceștia din versetul 14, sunt frații lui Isus din Maria și Iosif.

S-a mai discutat chestia asta și iarăși mă obligați, stimată doamnă, să aduc argumente explicative ca la grădiniță. Repet: frați sunt și frații vitregi. De exemplu, am de gând să mă căsătoresc cu altă femeie. Eu am doi băieți, ea are două fete și un băiat. Atunci copiii noștri vor deveni frați, chiar dacă nu vor avea nici o legătură de sânge.

Edited by Dorel666, 10 March 2018 - 22:30.


#183
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Eu nu înțeleg ce nu pricepeți. Este clar, nu a cunoscut-o până ce
de aici rezultă, că după aceea, a cunoscut-o.
Nu cunoașteți limba română. Cred că nici liceul nu l-ați terminat.
Dacă Iosif și Maria nu s-ar fi împreunat niciodată, Biblia așa ar fi scris, ce mare lucru? Iosif și Maria nu s-au cunoscut trupește niciodată. Mare brânză!
Însă nu scrie așa!
Ci: ”Iosif nu a cunoscut-o până ce”, atât, deci după, da, a cunoscut-o.
Apoi, este clar cum scrie:
Luca 2:7 spune urmatorul lucru: “ Şi a născut pe Fiul ei cel întâi născut, L-a înfăşat în scutece şi L-a culcat într-o iesle, pentru că în casa de poposire nu era loc pentru ei.”

Dacă spune că Isus este cel întîi născut fiu al Mariei, este clar că urmează și un al doilea, cel puțin! Pentru că dacă doar Isus era născut, ar fi scris, ”singurul născut”. Pricepeți?

#184
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 10 martie 2018 - 22:31, said:

Eu nu înțeleg ce nu pricepeți. Este clar, nu a cunoscut-o până ce
de aici rezultă, că după aceea, a cunoscut-o.
Nu cunoașteți limba română. Cred că nici liceul nu l-ați terminat.
Dacă Iosif și Maria nu s-ar fi împreunat niciodată, Biblia așa ar fi scris, ce mare lucru? Iosif și Maria nu s-au cunoscut trupește niciodată. Mare brânză!
Însă nu scrie așa!
Ci: ”Iosif nu a cunoscut-o până ce”, atât, deci după, da, a cunoscut-o.
Apoi, este clar cum scrie:
Luca 2:7 spune urmatorul lucru: “ Şi a născut pe Fiul ei cel întâi născut, L-a înfăşat în scutece şi L-a culcat într-o iesle, pentru că în casa de poposire nu era loc pentru ei.”

Dacă spune că Isus este cel întîi născut fiu al Mariei, este clar că urmează și un al doilea, cel puțin! Pentru că dacă doar Isus era născut, ar fi scris, ”singurul născut”. Pricepeți?

Nu noi nu pricepem, ci domnia ta nu pricepi că accentul cade nu pe ”până ce”, ci pe ”a cunoscut-o”, mai exact pe sensul lui ”a cunoscut-o”. Și cum verbul ”a cunoaște” poate avea cel puțin două sensuri în Scriptură, pe ce bază alegi dumneata că-i vorba de ”a cunoaște trupește”? Dai cu banul? Sau simți în urină?

Da, este vorba de întâiul născut și înseamnă că s-au mai născut și alții. Dar nu neapărat trupește. Altminteri trebuie să credem că și apostolul Pavel avea uter și a născut:

Galateni 4:19 Copilaşii mei, pentru care iarăşi simt durerile naşterii până ce va lua Hristos chip în voi!

Iar faptul că se pot naște copii și altfel decât din uter, este scris și în versetul următor:

Galateni 4:27 Fiindcă este scris: „Bucură-te, stearpo, care nu naşti deloc! Izbucneşte de bucurie şi strigă, tu, care nu eşti în durerile naşterii! Căci copiii celei părăsite vor fi în număr mai mare decât copiii celei cu bărbat.”

#185
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Dorele, discuțiile cu unul ca tine sunt inutile. Este timpul să pun capăt.
Păi nu o cunoștea pe Maria, înainte de a se logodi cu ea?
Deci relatarea biblică:
Mat 1:25. Dar n-a cunoscut-o, pana ce ea a nascut un Fiu. Si el I-a pus numele Isus.
nu are legătură cu cunoaștere în sens de stabilire a identității cuiva, ci cu o cunoaștere fizică, sexuală.

#186
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 10 martie 2018 - 23:48, said:

Dorele, discuțiile cu unul ca tine sunt inutile. Este timpul să pun capăt.
Păi nu o cunoștea pe Maria, înainte de a se logodi cu ea?
Deci relatarea biblică:
Mat 1:25. Dar n-a cunoscut-o, pana ce ea a nascut un Fiu. Si el I-a pus numele Isus.
nu are legătură cu cunoaștere în sens de stabilire a identității cuiva, ci cu o cunoaștere fizică, sexuală.

Cinci persoane din Scriptură s-au născut prin intervenție divină: Isaac, Samson, Ioan Botezătorul, Hristos și Fecioara Maria. După cum vezi, este singura femeie pentru a cărei naștere Dumnezeu a intervenit! Era normal, atunci, ca bătrânii și înțelepții evrei de pe vremea ei să se aștepte ca Ea să fie Fecioara menită să-L nască pe Mesia. Dar trebuia, după cum am arătat în alt topic, nu doar să rămână însărcinată fecioară fiind și necunoscând bărbat, ci să rămână fecioară și după naștere. Probabil că bătrânii de pe vremea aceea au tras la sorți cine să să ”căsătorească” cu ea, spre a o veghea ca să nu se apropie nici un bărbat de ea. Dar, când a rămas gravidă, Iosif s-a îndoit și s-a gândit că poate a fost păcălit și ea s-a culcat cu cineva. De aceea Îngerul îi spune în vis să nu se teamă și să o ia la el, că ceea ce s-a zămislit este într-adevăr de la Duhul Sfânt. Dar, cu tot visul, om fiind, Iosif a continuat să se îndoiască. Numai că toate îndoielile lui s-au spulberat când și a doua parte a prorociei s-a împlinit și Fecioara a născut fără dureri și rămânând fecioară. Abia atunci A CUNOSCUT Iosif cu cine are de a face și că fecioara este într-adevăr Fecioara și Maica Domnului său.

Edited by Dorel666, 11 March 2018 - 00:00.


#187
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Pai si normal, Iosif poate a lăsat-o pe Maria si sa căsătorit cu adevărat cu o alta femeie.
Poate a avut copii si normal pt cei care nu stiau , era fiul tamplarului, care copii devenindu-i frati pt neconuscatori.
Asa se explica faptul ca Iisus nu-i recunoaste.

#188
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
O chestie interesantă despre etimologia celor două cuvinte puse în discuție:

NEVÁSTĂ, neveste, s. f. Femeie măritată; spec. soție; p. gener. (pop.) femeie. – Din sl. nevĕsta „mireasă”.

SOȚÍE, soții, s. f. 1. Femeie căsătorită considerată în raport cu bărbatul ei; nevastă, soață. ♦ (Înv.) Soț, bărbat. ♦ (Pop.) Perechea unui animal. 2. (Pop.) Tovarăș, însoțitor; prieten. 3. (Pop.) Soț (3). – Soț + suf. -ie.

Deci, după cum se vede, ”nevastă” vine din slavonul ”nevĕsta”, care înseamnă ”mireasă”. Pe câtă vreme ”soție” vine de la ”soț” și are legătură cu verbul ”a se însoți”, sinonim cu ”a se împerechea”. Deci, în timp ce nevasta este doar o mireasă, soția este cea cu care te-ai culcat deja. Iar câtă vreme Scriptura folosește ambii termeni, este de presupus că pe fiecare îl folosește cu sensul său propriu și cele două sensuri nu se confundă. Adică nu poți pune ”nevastă” în loc de ”soție” și nici ”soție” în loc de ”nevastă”.
Cu alte cuvinte, ”nevasta” este doar mireasa omului, mireasă cu care el poate consuma căsătoria, să o transforme în soție, sau nu o consuma și atunci ea rămâne o pururea nevastă, adică MIREASĂ. Exact la fel cum este și Maica Domnului nostru, Fecioara Maria.

Amin

Edited by Dorel666, 12 March 2018 - 12:19.


#189
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Si de ce ai simtit nevoia sa mai deschizi inca un topic pentru acelasi subiect?

#190
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postkruger, on 12 martie 2018 - 12:19, said:

Si de ce ai simtit nevoia sa mai deschizi inca un topic pentru acelasi subiect?

La care topic te referi? Poate mi-a scăpat din vedere.

#191
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Dacă Iosif ar fi cunoscut-o trupește pe Fecioara Maria, după naștere, atunci Domnul nu i-ar fi spus, în vis, ”ia pruncul și pe mama lui”, ci i-ar fi spus ”ia-ți pruncul și soția”!

Matei 2:13 După ce au plecat magii, un înger al Domnului se arată în vis lui Iosif şi-i zice: „Scoală-te, ia Pruncul şi pe mama Lui, fugi în Egipt şi rămâi acolo până îţi voi spune eu, căci Irod are să caute Pruncul ca să-L omoare.”

Matei 2:14 Iosif s-a sculat, a luat Pruncul şi pe mama lui, noaptea, şi a plecat în Egipt.

Matei 2:20 şi-i zice: „Scoală-te, ia Pruncul şi pe mama Lui şi du-te în ţara lui Israel, căci au murit cei ce căutau să ia viaţa Pruncului.”

Matei 2:21 Iosif s-a sculat, a luat Pruncul şi pe mama Lui şi a venit în ţara lui Israel.

Edited by Dorel666, 17 September 2018 - 14:21.


#192
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008
Iosif, cu care era logodită fecioara Maria, a născut pe Isus, care este numit Cristos” - sunt cuvintele din Matei 1:16 în  Syriac Sinaiticus, cel mai vechi text complet al NT (circa 340 AD).
De asemenea, în versetul 21 textul spune “ea îți va naște ție un fiu”, iar în versetul 25 lipsesc cuvintele ”Dar n-a cunoscut-o, până ce”, având în schimb ”Și el a luat-o pe nevasta lui; și ea i-a născut lui un fiu și el i-a pus numele Isus”.

Aici este un PDF cu traducerea online a celor patru Evanghelii din acest manuscris. Matei cap. 1 este la pag. 45.

Edited by logic1, 17 September 2018 - 17:48.


#193
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 17 septembrie 2018 - 17:40, said:

Iosif, cu care era logodită fecioara Maria, a născut pe Isus, care este numit Cristos” - sunt cuvintele din Matei 1:16 în  Syriac Sinaiticus, cel mai vechi text complet al NT (circa 340 AD).
De asemenea, în versetul 21 textul spune “ea îți va naște ție un fiu”, iar în versetul 25 lipsesc cuvintele ”Dar n-a cunoscut-o, până ce”, având în schimb ”Și el a luat-o pe nevasta lui; și ea i-a născut lui un fiu și el i-a pus numele Isus”.

Aici este un PDF cu traducerea online a celor patru Evanghelii din acest manuscris. Matei cap. 1 este la pag. 45.

Iosif a născut pe Iisus exact așa cum și Dumnezeu a născut pe Adam: ”plămădindu-l cu mâinile”, adică crescându-l. Iar după ce a născut Fecioara Maria, singurul lucru pe care a cunoscut Iosif la ea, a fost că într-adevăr era Fecioara promisă, care trebuia să nască pe Mesia. Dealtminteri, pentru cine știe să citească ”printre rânduri”, este clar că Iosif s-a logodit cu Fecioara Maria numai ca să-i fie alături și să-i crească Fiul ce urma să se nască de la Duhul Sfânt.

#194
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006
Genealogia lui Iisus este facuta prin Iosif. Cumva, au uitat ca Duhul Sfant ar fi fost tacsu'.
Si eu am avut tata vitreg. Daca s-ar aplica acelasi principiu, as fi moldovean. Dar va garantez ca nu sunt! :)

#195
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008
Într-adevăr, genealogiile duc de la David la Isus prin Iosif. Însă capitolele despre nașterea lui Isus nu conțineau inițial nimic despre o concepție fără tată uman. Apoi au suferit modificări care au făcut de prisos genealogiile.

#196
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostMetallman, on 28 septembrie 2018 - 03:00, said:

Genealogia lui Iisus este facuta prin Iosif. Cumva, au uitat ca Duhul Sfant ar fi fost tacsu'.
Si eu am avut tata vitreg. Daca s-ar aplica acelasi principiu, as fi moldovean. Dar va garantez ca nu sunt! Posted Image

Tată îți este cel ce te crește, nu cel ce te aruncă din țeavă. Nicăieri nu scrie că trebuia să fie fiul lui David strict pe linie genetică.

#197
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 29 septembrie 2018 - 16:23, said:


Tată îți este cel ce te crește, nu cel ce te aruncă din țeavă. Nicăieri nu scrie că trebuia să fie fiul lui David strict pe linie genetică.
Conform ideologiei voastre idioate, Isus a fost tac-su și fii-su în același timp.
Nu s-a dublat, s-a triplat!
Și pentru ce???
Pentru nimic.

Eu am mai zis că Dumnezeu a dat greș în toate încercările Lui.

#198
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMetallman, on 28 septembrie 2018 - 03:00, said:

Genealogia lui Iisus este facuta prin Iosif. Cumva, au uitat ca Duhul Sfant ar fi fost tacsu'.
Si eu am avut tata vitreg. Daca s-ar aplica acelasi principiu, as fi moldovean. Dar va garantez ca nu sunt! Posted Image
Nu, este făcută și prin Maria. Cât despre genealogia prin Iosif, ea este făcută pentru a împlini profețiile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate