Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Care credeti ca sunt orasele din Romania cu cel mai mare potential de crestere al imobiliarelor

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
În Oradea prețul per metrul pătrat construit în momentul de față e cam 1000 euro. Se poate și mai bine: 129.000 euro pentru 3 camere, 100 mp, mini bloc ultracentral, în construcție.

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Romania e supra-evaluata in momentul de fata.. Calitatea infrastructurii si nivelul redus de trai nu justifica preturile locuintelor, mai ales ca peste 90% din ofertele samsarilor imobiliari au fost construite de Ceasca acu 50 de ani... Cum sa faca banul?

#21
user_adi

user_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 29.12.2017
Oare numai mie mi se par preturile mari pentru acele garsoniere ori nu are curajul sa zica nimeni nimic.
Arata a secolul XIX si cine stie ce dezavantaje mai gasesti la fata locului

#22
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
user_adi - Iti este rusine sa zici adevarul, am prieteni care stau la case in zone de schimbi 2 autobuze sa ajungi la ei, zone de nu au farmacie, nu au magazine, zone care nu au nimic, care dupa ora 21:00 nu mai au autobuze, raman inchise, izolate. Zone in care nu se deszapezeste, treci pe strada si fara cizme te uzi la picioare, nu ai loc de parcare pe strada, stradute mici de nu are loc nici masina de gunoi.

Si idem la garsoniere sau apartamente, cred ca trebuie sa fii nebun sa cumperi o cutie de beton la preturile astea, am fost ieri la un supermarket situatat intr-o zona de garsoniere si blocuri turn, ma uitam si ma gandeam la modul sincer cum dracu sa faci rate pe 30 de ani pentru o cutie de beton? Sa stai asa si sa te gandesti... cutia aia de beton este a mea.

#23
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Pai e o chestie de confort. Stii ca ai ceva al tau, ai o ancora.

#24
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 26.02.2010
Ieri am fost la socri si ne spuneau cat au dat pe apartament in 1991 de la stat, aproximativ 121000 de lei. I-am transformat in $ la cursul respectiv, facea cam 3000 de dolari. Apoi am actualizat pretul actual si am ajuns la o valoare de 12000 euro. Sa zicem ca ar mai fi un pic de dobanda, dar mai mult de 15000 euro nu ar trebui sa fie. In fine si la case e jale, unde nu exista canalizare si asfalt si foarte departe de mijloace auto. Daca aveam si noi linii suburbane, cu tren o data la 20 de minute si sa stii ca in 30 de minute esti in centru, era ideal sa te muti la 25-30 km distanta de oras, asa la noi e jale dupa centura.

#25
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 09.09.2017
Orasele mici din provincie sunt in moarte clinica.
Au mai ramas doar batrani si asistati social, restul au plecat demult in strainatate sau au ramas in Bucuresti sau Cluj.
Sunt o gramada de apartamente goale care se vand pe nimic, dar cine vine sa le cumpere?
Cine si-ar lua vreodata garsoniera in Zimnicea sau Scornicesti, locuri unde n-ai dupa ce bea apa?
Romania s-a polarizat si procesul se va accentua.
Vor ramane cateva orase mari ca poli de urbanizare masiva, restul vor disparea.

#26
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View Posttiti_greucean, on 04 martie 2018 - 16:51, said:

Slobozia are iesire la autostrada, ... nu m-ar mira sa vina ceva investitori pe aici.
Mă-ndoiesc.
Nimeni nu vrea să devină slobozean Posted Image

#27
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,061
  • Înscris: 06.09.2008

View Posttiti_greucean, on 04 martie 2018 - 16:51, said:

Slobozia are iesire la autostrada, sau ma rog, pe aproape , e si aproape de bucuresti si de constanta, nu m-ar mira sa vina ceva investitori pe aici.
Poate, din aia care dau salariu minim pt munca la banda la 3 ture,.. clar se va bate lumea pe apartamentele alea Posted Image

#28
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,807
  • Înscris: 12.01.2018

View Postaris86, on 04 martie 2018 - 17:44, said:

Ieri am fost la socri si ne spuneau cat au dat pe apartament in 1991 de la stat, aproximativ 121000 de lei. I-am transformat in $ la cursul respectiv, facea cam 3000 de dolari. Apoi am actualizat pretul actual si am ajuns la o valoare de 12000 euro. Sa zicem ca ar mai fi un pic de dobanda, dar mai mult de 15000 euro nu ar trebui sa fie. In fine si la case e jale, unde nu exista canalizare si asfalt si foarte departe de mijloace auto. Daca aveam si noi linii suburbane, cu tren o data la 20 de minute si sa stii ca in 30 de minute esti in centru, era ideal sa te muti la 25-30 km distanta de oras, asa la noi e jale dupa centura.

ai transformat prețul apartamentului dar salariul era de 100 dolari la vremea respectivă

#29
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Posttiti_greucean, on 04 martie 2018 - 17:30, said:

Pai e o chestie de confort. Stii ca ai ceva al tau, ai o ancora.
O ancora cu rate care depind de robor, situatia politica, intr-o tara ca Romania...

View Postaris86, on 04 martie 2018 - 17:44, said:

Ieri am fost la socri si ne spuneau cat au dat pe apartament in 1991 de la stat, aproximativ 121000 de lei. I-am transformat in $ la cursul respectiv, facea cam 3000 de dolari. Apoi am actualizat pretul actual si am ajuns la o valoare de 12000 euro. Sa zicem ca ar mai fi un pic de dobanda, dar mai mult de 15000 euro nu ar trebui sa fie. In fine si la case e jale, unde nu exista canalizare si asfalt si foarte departe de mijloace auto. Daca aveam si noi linii suburbane, cu tren o data la 20 de minute si sa stii ca in 30 de minute esti in centru, era ideal sa te muti la 25-30 km distanta de oras, asa la noi e jale dupa centura.
Buahahaha! Eu am incercat sa fac naveta la 30km de oras, am analizat varianta cu autobuz, asta insemna abonamente pentru familie, 300 si ceva de lei era un abonament la microbuz, 50-65 de lei abonamentul pentru transportul in oras.
Deci asta partea legata de bani, tot asa poti sa faci calcul pentru 2 masini personale folosite la naveta, plata ITP, impozit, rovinieta, asigurare, combustibil.
Sa faci naveta cu autobuzul in Romania este S.F. Cei de la tara transporta legume, pasari, au bagaj.
Sa zic ca faci 2 ore pe drum, adica 1 ora dus si o ora intors, hai ca o merge autobuzul si poate ajungi mai devreme, dupa 30 de km de mers cu autobuzul pe drumurile din Romania...

Si cum ziceai... ajungi la tara unde nu ai canalizare, unde daca ninge... poate nu mai ajungi la oras.


View Postleusteanul, on 04 martie 2018 - 18:23, said:

Orasele mici din provincie sunt in moarte clinica.
Au mai ramas doar batrani si asistati social, restul au plecat demult in strainatate sau au ramas in Bucuresti sau Cluj.
Sunt o gramada de apartamente goale care se vand pe nimic, dar cine vine sa le cumpere?
Cine si-ar lua vreodata garsoniera in Zimnicea sau Scornicesti, locuri unde n-ai dupa ce bea apa?
Romania s-a polarizat si procesul se va accentua.
Vor ramane cateva orase mari ca poli de urbanizare masiva, restul vor disparea.
Galati, Craiova, adica de ce ai cumpara pun apartament cu cateva zeci de mii de euro un apartament in Craiova? Sau prin judet...

View PostPeter Blood, on 04 martie 2018 - 19:11, said:

Mã-ndoiesc.
Nimeni nu vrea sã devinã slobozean Posted Image
Prin tara merita sa mai cumperi prin Timisoara, Cluj, Bucuresti, cum treci de Teleorman, Dolj... stai departe de a pune vreo ancora la rate.

#30
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,807
  • Înscris: 12.01.2018

View PostBaxon, on 04 martie 2018 - 16:40, said:

Bai nene , nu exista turceni in cluj !

ca să-ți traduc am scris că cine se muta din cluj în slobozia sau în turceni

#31
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

View Postsirgoofy, on 04 martie 2018 - 19:24, said:


Poate, din aia care dau salariu minim pt munca la banda la 3 ture,.. clar se va bate lumea pe apartamentele alea Posted Image

Ce conteaza. Ideea e sa depozitezi banii intr-un mod cat mai eficient. Daca cumpar o garsoniera cu 10000 si dupa 2 ani o vand cu 15.000 se cheama ca am facut o afacere buna. Mai buna din cat daca tin banii la banca.
Chiar si intr-un orS ca Slobozia tot sunt medici si profesori.
La Bucuresti sau alt oras mare este greu de crezut ca pretul poate urca mult intr-un timp scurt.

Edited by titi_greucean, 04 March 2018 - 19:50.


#32
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Posttiti_greucean, on 04 martie 2018 - 19:48, said:


Chiar si intr-un orS ca Slobozia tot sunt medici si profesori.


Posted Image
Se stie ca profesorii au salarii babane.

#33
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Pai cei cu cel putin 10 ani experienta au aproape mia de euro.

#34
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Posttiti_greucean, on 04 martie 2018 - 20:34, said:

Pai cei cu cel putin 10 ani experienta au aproape mia de euro.


Esti paralel cu situatia de fapt.
Let me guess, tu esti galeo. :)))

#35
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,303
  • Înscris: 06.07.2007

View Postleusteanul, on 04 martie 2018 - 18:23, said:

Orasele mici din provincie sunt in moarte clinica.

da, am observat: Sebes, somaj aproape zero...Daimler are fabrici aici si investesc in continuare. Blaj, 3 sau 4 fabrici Bosch...somaj zero. Si exemplele pot continua.
Dar daca provincia se opreste in Teleorman atunci da, ai dreptate. In rest stim doar sa generalizam.

Edited by dan1980_25, 04 March 2018 - 20:41.


#36
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

View Postmihaigerard, on 04 martie 2018 - 20:37, said:




Esti paralel cu situatia de fapt.
Let me guess, tu esti galeo. :)))

Presupui gresit

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate