Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Poarta culisanta cu poarta pietonala incastrata 4,4 ml

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Buna ziua,

A venit momentul sa schimb poarta care este din tabla si nu mai functioneaza la parametri normali.

Doresc sa fac o poarta culisanta din teava (autoportanta nu imi permit) cu sina aplicata pe beton.

Sub sina aplicata(forma V, U etc) pe beton vreau sa montez o instalatie de degivrare. O a doua instalatie de degivrare instalata pe rama de la baza portii pe care sunt montate rotilele.

Ce materiale sunt necesare daca deschiderea (golul) este de 4,4 ml (contine poarta auto si poarta pietonala incastrata.
Atasat portile actuale.

Va trebui sa torn beton in stanga 10 cm grosime pe o lungime de 5 ml.
Ma gandeam ca o poarta de 4,4 ml ar trebui sa aiba sina de 9 ml.
Ar trebui sa consolidez stalpul din dreapta care este din teava rotunda ( pentru design sa-l imbrac in teava patrata de 10x10 prins cu 4 conexpanduri in placa de beton), pe acest stalp vor fi montate opritoarele sus jos. Gardul este din beton prefabricat, pe primul stalp voi monta rolele de ghidaj.
De asemenea care ar trebui sa fie greutatea optima a portii pentru a nu avea probleme cu vantul (ma gandesc ca o poarta din teava mai lata are o greutate mai mare si e mai stabila pe sina.
La sina m-am gandit la cea in forma V sina zincata. Aici as merge pe o sina care sa suporte 2 x greutatea portii pe care o voi monta sa fiu sigur ca in timp nu se deformeaza...practic daca fac poarta de 200 kg sina sa suporte 400 kg...(asta pt fiabilitate)
La role as merge pe Rola zincata aplicata cu rulment, pe sina “V” si as pune 4 role cu dimensiuni mai mari in loc de 2 cate se pun normal si spun asta pentru a putea fi impinsa mai usor si sa aiba stabilitate mai mare la ghidaj)practic sa ajute mult ghidajul.

Attached Files



#2
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
Greutatea are mai putina legatura cu vantul, Fiind o constructie metalica, va fi suficient de grea(la dimensiunile alea) ca sa nu o zboare vantul.
Problema va fi daca o imbraci cu tabla ca si poarta veche. Atunci e posibil sa ai probleme. Designul sa fie placut si functional. Golurile facute cu gust sunt si practice.
Ai ceva de ascuns in curte ca sa o inchizi ermetic?

#3
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
O voi imbraca in policarbonat de 4 mm opac.

#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
La poarta de 4.4 m iti trebuie sina cam de 7m. Rolele le pui la 1.1m fata de capetele portii in ambele parti. Asta ajuta sa stea poarta echilibrata pe role si sa nu faca burta la mijloc.
  Am mai explicat asta cu pozitia rolelor pe poarta cu role. Am facut si de 5.5m cu 2 role si merge fara probleme de cativa ani. Daca rolele sunt cu rulmenti si e pusa sina perfect pe orizontala atunci merge foarte usor.
Nu e nevoie de dejivrare. La greutatea aia si suprafata de contact o sa se sparga gheata.
Sina, iei sina dedicata care se prinde cu ancore in beton Are 2 cm inaltime, rezista fara probleme.

  Cateva din secretele meseriei pe aici. In topicul ala beneficiezi de sfaturi si idei Posted Image
https://forum.softpe...e-idei-solutii/

Pentru completari mai intrebi.

Edited by PoeOvidiu, 03 March 2018 - 14:45.


#5
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
Poarta pietonala incastrata in poarta auto(fie ca aceasta e pe balamale sau culisanta) are avantajul ca vei avea o deschidere mai mare a portii.de acces pt utilaje cu latime mare, iar dezavantajul e ca de cate ori va veti impiedica de bara de jos veti injura pe cel care a proiectat-o.
Si eu am avut astfel de ganduri cand am proiectat poarta de acces in curte, pentru ca aveam nevoie sa intru cu disc agricol de 3,2 m sau semanatoare cu 6 randuri. Dupa mai multe calcule am ajuns la concluzia sa desfiintez unul dintre panourile de gard(prefabricat din beton) de langa poarta, astfel am marit poarta acces auto la cat am avut nevoie si am lasat si poarta pietonala normala.
Cand intri cu bicicleta trebuie sa o ridici pe brate, daca ai un copil mic in carucior, la fel, copii mici trebuie sa-i treci in brate, batranii risca sa se impiedice, etc.
E incomoda.

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
O sa-ti fac niste poze cu poarta mea sa vezi cum am gandit-o . Nu ai nevoie de degivrare . Exact asa am gandit si eu ca ce bine ar fi o poarta pietonala incastrata si crede-ma ca e o prostie mare ; sa-ti explic de ce : pt ca incastrata inseamna sa ai un prag destul de ridicat ( baza portii + rolele de culisare si e foarte incomod de folosit . In sistemul automat de culisare ( cu motor si telec ) ai optiunea de a deschide poarta doar pt acces pietonal adica 1/3 din totalul deschiderii . Eu desi am poarta pietonala incastrata nu am folosit-o niciodata .

Edited by Baxon, 03 March 2018 - 15:00.


#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
A ta nu e aia cu sina sus?  Daca retin bine. Poate gresesc. Ai mai pus parca poza pe undeva.

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Aia e a doua poarta culisanta ( la care nu am mai avut bani de automatizare ) dar mai am una care e culisanta cu automatizare pe sina jos , sina e din bara rotunda sudata pe platbanda de 5mm , rolele au profil special pt culisare pe bara rotunda .

Edited by Baxon, 03 March 2018 - 15:08.


#9
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Care ar fi cea mai avantajoasa sina aplicata cea sub forma

1. de V ?
2. de U ?

View PostBaxon, on 03 martie 2018 - 15:07, said:

Aia e a doua poarta culisanta ( la care nu am mai avut bani de automatizare ) dar mai am una care e culisanta cu automatizare pe sina jos , sina e din bara rotunda sudata pe platbanda de 5mm , rolele au profil special pt culisare pe bara rotunda .

sina rotunda??? e mai buna ca V sau U

ti-a inghetat iarna??

eu pe vecin l-am vazut ca nu mai putea rula cu asa ceva...

datorita spatiului din curte ma confrunt cu problema parcarii a 2 masini paralel de aceea vroiam incastrata pietonala ca sa pot avea acces auto cu ambele masini usor.

#10
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
1. de V   intors, pentru ca cea sub forma de U prinde diverse impuritati pe canal si se infunda(frunze, pietricele, praf, pamant, etc.
Ar mai fi bun pe bara rotunda cu rolele aferente sau pe profil T intors.

#11
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Poarta de penitenciar
Sunt singurul care i se pare așa?

#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu folosesc profil V întors de obicei. Am folosit și cornier dar nu mă prea încântă. Ce scad la materiale bag la manoperă.

#13
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Acum cativa ani mi-a facut cineva o astfel de poarta culisanta.Proasta idee pe care o regret.Iarna e un chin sa o deschizi, ingheata apa pe sina aia, sau se strange zapada si culiseaza greu, pietricele vara etc.  Si intradevar are dezavantajul portii pietonale descris mai sus. Cred ca cel care mi-a facut -o   nu a conceput-o prea bine, sina de jos pe care culiseaza rolele este o teava rotunda incastrata in beton.

#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Dar de ce zici că o autoportantă e scumpă? Un kit e 200-300 de euro, din care scazi cât ar costa accesoriile pentru poarta pe role.  Eu mi-am făcut o autoportantă de vreo 5 m.

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Sina încastrată mai face figuri.  Cu cele aplicate nu am avut surprize niciodată.

#16
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postclaudiu2012, on 03 martie 2018 - 15:48, said:

Care ar fi cea mai avantajoasa sina aplicata cea sub forma

1. de V ?
2. de U ?



sina rotunda??? e mai buna ca V sau U

ti-a inghetat iarna??

eu pe vecin l-am vazut ca nu mai putea rula cu asa ceva...

datorita spatiului din curte ma confrunt cu problema parcarii a 2 masini paralel de aceea vroiam incastrata pietonala ca sa pot avea acces auto cu ambele masini usor.
O sa-ti fac poze , promit . Nu am avut probleme iarna . E facuta sa nu poti s-o ridici de pe sina si sa " fugi " cu ea . la capete trebuie sa pui role de ghidaj ca sa nu balangane la vant .
Daca nu esti limitat de inaltime poti s-o faci culisanta suspendata si atunci chiar nu ai treaba si poti si incastra o poarta de acces fara probleme de " prag " inalt .

View Postneamanole, on 03 martie 2018 - 17:16, said:

   nu a conceput-o prea bine, sina de jos pe care culiseaza rolele este o teava rotunda incastrata in beton.
Dar este peste nivelul solului sau la nivel cu solul ca nu e totuna ?

#17
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
culisanta suspendata nu am vazut
culiseaza cumva pe sina de sus?? si sina de sus probabil ca este tinuta de stalpi stanga dreapta?
super ideea, cu amendamentul ca nu mai intra camioane in curte:)))))

mai era o idee poarta rabatabila  cilindri hidraulici stanga dreapta si se ridica inspre interior sina de sus este un un cilindru...

pun inca 2 stalpi la interior si culiseaza in sus (gen evantai) si devine ca o copertina...nu am vazut la nimeni asta....doar la garaje ....oare de ce sa nu mearga si in exterior cred ca nu ar ingheta nimic...

Attached Files


Edited by claudiu2012, 03 March 2018 - 20:29.


#18
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Mai tai din cabina Posted Image

Nu vad exact pozitia fata de drum si curte. Dar cred ca merge sa muti poarta mica in cealalta parte si poarta mare sa o faci langa ea de 4m. Vatianta cu poarta in poarta e o solutie cand nu gasesti alta varianta.
  Daca ai nevoie de 1 m de sina sa completezi da PM si iti trimit eu gratis. Mie imi pica bucati de 1-2m si oricum ajung la fier vechi.
  De gasit gasesti doar de 6m. De fapt de 5.8. Si nu are sens sa mai iei cu 150 de lei una de 6 m din care arunci 5.

Edited by PoeOvidiu, 03 March 2018 - 20:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate