Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Poarta culisanta cu poarta pietonala incastrata 4,4 ml

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View PostPoeOvidiu, on 03 martie 2018 - 15:55, said:

Eu folosesc profil V întors de obicei. Am folosit și cornier dar nu mă prea încântă. Ce scad la materiale bag la manoperă.
De ce implica mai multa manopera cornierul?

Eu am o poarta cu șină specială dar trebuie sa mai fac una (va fi folosita mai rar) și ma gândeam sa folosesc cornier.
Asta am folosit și e ok
http://www.omegarom....a/ibfm-370s.htm

#20
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b_dnyL8QT0E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

asta mi se pare geniala e autoportanta....doar pretul...

Edited by claudiu2012, 03 March 2018 - 20:42.


#21
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

View Postgabian22, on 03 martie 2018 - 20:21, said:


De ce implica mai multa manopera cornierul?

Eu am o poarta cu șină specială dar trebuie sa mai fac una (va fi folosita mai rar) și ma gĂąndeam sa folosesc cornier.
Asta am folosit și e ok
http://www.omegarom....a/ibfm-370s.htm
Pentru ca ori trebuie sa sudezi fierbeton sub cornier și sa îl prinzi în beton ori sa sudezi platbanda sub el pe care trebuie sa o gauresti și apoi sa îl prinzi cu ancore.
Șina dedicata o pui jos și bagi ancorele.
Plus ca e galvanizata și nu mai trebuie vopsita. Și vopsirea se baga la manopera.

Edited by PoeOvidiu, 03 March 2018 - 21:20.


#22
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Aia este făcută într-o zona cu clima mai blândă iar poarta pietonala este incomodă.

O culisanta făcută bine înlocuiește pietonala, noi folosim poarta pietonala f rar, max 1 data pe luna, pana și copiii folosesc poarta auto culisanta.

#23
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
poarta culisanta cu rotilele sus montate cred ca e cea mai buna idee adica sina sub forma de v sa fie montata sus pe 3 stalpi si sub ea rotilele cat mai multe ..practic ce gandesc eu este invers adica poarta care ruleaza estefara rotile si cu sina V incorporata iar rolele montate fix pe bara de sus intre cei 3 stalpi de sustinere...poate e o aberatie dar solutia asta nu mai are treaba cu solul....greutatea se va lasa astfel pe stalpi

Attached Files


Edited by claudiu2012, 03 March 2018 - 23:11.


#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostPoeOvidiu, on 03 martie 2018 - 20:21, said:

. Mie imi pica bucati de 1-2m si oricum ajung la fier vechi.
  
Nu ma prosti ca-ti pica capete de 2 m si le dai la fier vechi !! Ca ma sui in Bombita si ma plantez la tine la poarta la cersit !!

View Postclaudiu2012, on 03 martie 2018 - 23:05, said:

poarta culisanta cu rotilele sus montate cred ca e cea mai buna idee adica sina sub forma de v sa fie montata sus pe 3 stalpi si sub ea rotilele cat mai multe ..practic ce gandesc eu este invers adica poarta care ruleaza estefara rotile si cu sina V incorporata iar rolele montate fix pe bara de sus intre cei 3 stalpi de sustinere...poate e o aberatie dar solutia asta nu mai are treaba cu solul....greutatea se va lasa astfel pe stalpi
Hai ca-ti explic inventia mea Posted Image
deci am luat o bara rectangulara de 6 m profil 60x40x3 si i-am facut o taietura pe o lungime cu panza groasa de flex doar pe o latura de 40 ; taietura am facut-o pana la capat doar intr-un capat ( ca sa am loc sa bag placutele pe care am prins niste rulmenti mititei ) , De placute am sudat poarta culisanta dupa ce am fixat bara pe stalpi( in lateralul lor nu deasupra ca sa nu opturez calea de rulare si sa nu frece grosimea portii de stalpi ) . A iesit ok dpmdv Posted Image

Maine ies sa-ti fac poze si apoi tu alegi cum vrei sa ti-o faci !

P.S. Poarta asta suspendata are 2,5 m cu totul ca asa e spatiul ... dar poti s-o faci si mai mare insa vei avea nevoie de un profil de rectangulara mai sanatos un 60x100x3 .

Partea buna e ca nu mai ai nevoie de rolele de ghidaj , rulmentii ii gasesti f ieftin maxim 10 lei buc si ai nevoie de 4 buc sau 2 ( dupa caz , eu am pus doar 2 ) . placutele costa vreo 3 lei bucata , poti pune 2-3-4 , eu am pus doar 2 ( suficient ) , un sudor priceput ( tu daca te pricepi ) . Poti refolosi poarta veche fara sa bagi bani intr-alta ( le sudezi de-olalta si aia e ) .

Edited by Baxon, 04 March 2018 - 00:35.


#25
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

View PostBaxon, on 04 martie 2018 - 00:35, said:

Nu ma prosti ca-ti pica capete de 2 m si le dai la fier vechi !! Ca ma sui in Bombita si ma plantez la tine la poarta la cersit !!




Alea de cale de rulare da cam pica. Le cam dau. Nu vorbesc de rectangulara. Acolo dau cam orice e sub 1m. Dar acolo functioneaza tata pe post de fier vechi...desi si el a zis ca ii ajung Posted Image Am mai donat la cineva care a avut rabdare sa faca stalpi de gard in gradina din bucati de 50 de cm adaugate.
La fier vechi oricum le donez la ce pret are. Iau 10-15 lei pe un portbagaj de fier.

View Postclaudiu2012, on 03 martie 2018 - 23:05, said:

poarta culisanta cu rotilele sus montate cred ca e cea mai buna idee adica sina sub forma de v sa fie montata sus pe 3 stalpi si sub ea rotilele cat mai multe ..
  La aia cu rolele sus nu se foloseste sina V. Se foloseste sina C care ori o cumperi gata facuta ori o faci din rectangulara cum a explicat Baxon mai devreme.

Edited by PoeOvidiu, 04 March 2018 - 08:02.


#26
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Eu totusi ma incapatanez sa cred ca poti avea incastrata poarta pietonala sub forma de U intors fara prag. Daca pui roti puternice sub stalpul portii pietonale stanga dreapta. Am atasat poza. Practic riscul de a se deforma din cele 2 unghiuri de 90 de grade de sus este mic daca e sudura puternica in colturile alea.
Sper sa nu ma insel. Rama groasa din 50x50 si cred ca nu e problema daca nu pun pragul si am roti mari si de calitate sub stalpi.
Poarta auto o sustine 3 roti. Completarea este ca balamaua portii pietonale va sta pe partea unde e poarta auto pentru ca are cele 4 laturi inchise.
E ok?

Attached Files


Edited by claudiu2012, 04 March 2018 - 08:50.


#27
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Nu cred ca merge. Va flamba aia in consola in toate directiile. Dar poti incerca. Daca nu merge ii pui pragul si gata. Oricum poti sa cobori pragul inca 4-5 cm fata de restul portii.

O varianta este sa o faci cum ai zis . Prinzi poarta mica pe poarta mare. Deasupra lasi bara pusa de tine dar nu pui si a doua bara in jos. Poarta pietonala se va inchide pe stalp. Problema ramane totusi cand deschizi poarta auto ca va flutura pietonala in toate directiile si va lovi gardul.


Nu ma pricep la desen dar incerc sa fac in paint o schita cu solutia pe care as alege-o eu la tine si pe urma o sa o postez.Attached File  Poarta.JPG   16.62K   34 downloads


Balamalele pe stalp. Poarta mica se inchide pe poarta mare. Poarta mare culiseaza fara poarta mica. Problema ramane la inchiderea portii mari . Practic trebuie gasita o solutie sa se centreze pe poarta mica. Sau efectiv deschizi si poarta mica si o inchizi dupa inchiderea portii mari.

O alta solutie e sa faci poarta mare cum am desenat iar poarta mica o faci tot pe role prinsa pe poarta mare. Practic va culisa pe langa ea cand o folosesti. Incerc sa mai fac o schita.
Attached File  Poarta2.JPG   12.23K   25 downloads

Cu verde e o sina C pe care va culisa poarta pietonala.

Edited by PoeOvidiu, 04 March 2018 - 09:51.


#28
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
deci doua sine paralele in forma de V.
Practic in partea stanga pe gardul de beton voi monta o sina suplimentara in partea de sus care va avea rolul de ghidaj al portii pietonale si al portii mari...

#29
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Nu. Sina porti pietonale e sudata pe poarta auto.  Poarta auto are sus acea bara din doua motive. Sa sustina sina portii pietonale si sa poata culisa poarta auto si pe a acea bucata. Ca altfel nu are cum ca sare de pe ghidaje.

Merge si cu doua sine jos dar trebuie avut grija la automatizare atunci . Ca trebuie lungita poarata in partea de jos in capatul opus cu lungimea portii mici ca sa o poti automatiza. Altfel se deschide doar pana la nivelul portii mici si poarta mica trebuie impinsa manual.

Edited by PoeOvidiu, 04 March 2018 - 11:56.


#30
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pozele 1si 2 sunr cu sistemul la poarta automata culisanta pe sina din teava rotunda si pozele 3 si 4 sunt de la poarta culisanta suspendata . Nu lua in seama " executia cu tabla " de la cea suspendata ca am vreme s-o finisez ( a fost facuta in regim de urgenta si asa a ramas Posted Image )

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   388.34K   118 downloads
  • Attached File  2.JPG   880.2K   113 downloads
  • Attached File  3.JPG   241.02K   110 downloads
  • Attached File  4.JPG   552.26K   107 downloads


#31
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
bara aia suspendata e taiata pe toata lungimea ei? si ce dimensiuni are? care a mers mai bine iarna prima optiune sau cea suspendata?

cred ca stalpii de la suspendata trebuiesc bine ancorati si sa fie drepti...altfel apar probleme...

deci la suspendata jos nu ai sina pe placa de beton, e in aer poarta corect?

cum ai imbinat poarta pe lateralul stalpilor?? prin sudare??
cati stalpi ai folosit??
ce lungime are bara suspendata??
automatizare ii poti pune?
cred ca merge si poarta pietonala incastrata dar fara prag cu sistemul tau

partea de jos a portii cum se ghideaza?

Edited by claudiu2012, 04 March 2018 - 16:33.


#32
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 02.05.2008
Autoportanta 100% homemade. Role, sina, cadru ..... cine vrea detalii sa ceara

Attached Files



#33
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Amandoua functioneaza perfect si cea cu automatizare si cea manuala .
O sa-ti mai fac poze sa intelegi cum e facuta ca de explicat nu cred ca ma fac inteles Posted Image

Attached Files


Edited by Baxon, 04 March 2018 - 18:33.


#34
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postrelu11051, on 04 martie 2018 - 17:56, said:

Autoportanta 100% homemade. Role, sina, cadru ..... cine vrea detalii sa ceara
Baga detalii nu te sfii !

#35
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 02.05.2008
Pai carucioarele au fast facute la strungar (tata), rulmentii 5 bucati per carucior cumparati de 48 mm diametru exterior.

Sina din rectangulara de 60x60x5 mm, s-a decupat o bucata de 18mm pe lungime cu polizorul unghiular (cateva ore si o manuire precisa si atenta).

Postamentul (sapat cu excavator, 150lei) 200x50x80 cm (LxlXh), armatura, aliniere, plantat tije filetate cu carucioare.

La capat am pus 2 rulmenti fata de unul cum este la kit-uri (detasabil oricand), sus cumparat sistem de ghidaj cu 2 role de naylon de la hor...

Cadrul precum se observa este modificat si ajustat din fostele porti batante.

Daca exista intrebari punctuale...

#36
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Principiul si functionarea sunt ca la orice autoportanta. Atat ca nu ai luat kit ci l-ai confectionat. Daca iti faci tu poarta mai merge. Altfel daca platesti sa iti faca altul nu merita. Ca te ia pe manopera de iesi mai ieftin cu kitul.

Edited by PoeOvidiu, 04 March 2018 - 19:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate