Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Plata prin citirea datelor cardului la telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 27.07.2006
Buna dimineata,

Va rog sa-mi spuneti daca cineva s-a mai lovit de un astfel de mod de plata.
Concret, este vorba de niste produse din Anglia, site-ul fiind: https://www.pimperne...national.co.uk/
(doamna mea a descoperit niste "cioburi" care-i plac foarte mult, si cum tot se apropie ziua ei...)
Magazinul on-line respectiv, in buna traditie "europeana", nu livreaza in Romania. Posted Image
Le-am scris si m-au directionat catre un magazin fizic al firmei.
Iata raspunsul magazinului (eu le-am spus sa-mi dea un cont de PayPal):

"Good afternoon,
The price would be the same as before if you wanted to go ahead with the order.
Minus VAT deduction and shipping costs the total would be £158.87
We don’t use PayPal for orders here in store; they need to be made over the telephone.
We do not store any credit card information and is placed directly through the machine as you read out the numbers to us,
Please call us on 0044 1782 411756 to make payment when you are ready, or provide me with a contact telephone number including dialling code and an appropriate time to call."

Am "sapat" adanc Posted Image pe net: magazinul exista, telefonul este al magazinului, etc. Deci din punctul asta de vedere nu este teapa Posted Image
Oricum cardul pe care il voi folosi il tin gol, virez bani pe el doar cand fac plati on-line.
O alta neclaritate se refera la TVA. Calculul meu imi da o suma mai mare decat ce mi-au spus ei ca am de plata, cu cca 20 de lire. Nu se plateste TVA sau despre ce e vorba ?
Multumesc !

Edited by ergon, 02 March 2018 - 08:28.


#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Pai in mail scrie:

Quote

Minus VAT deduction and shipping costs the total would be £158.87


Nu e ok treaba cu cititul datelor cardului la telefon.

#3
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 27.07.2006
@Ann0nyym0us

Avand in vedere ca acel card, cum spuneam, il tin gol, am intrebat de doua ori care este totalul de plata, raspunsul fiind suma de mai sus.
Iata si raspunsul lor dintr-un mail anterior:

"If you wanted to go ahead with this order, the total altogether, minus VAT deduction is £96.25.
The shipping cost to you in Romania is £62.62, making the final total £158.87."

Mie imi da un total pentru produse de 115,5 lire. Asta nu inteleg, diferenta de 115,5 la 96,25 cine o suporta ?

#4
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
In tarile civilizate se practica de mult treaba asta - suni, iti dai cardul si apoi iti vine acasa ce ai comandat: pizza, produse teleshopping, etc.
Dar n-as comanda tocmai din Anglia "cioburi", pana sosesc in Romania se transforma in "ciobulete".

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postergon, on 02 martie 2018 - 08:26, said:

Am "sapat" adanc Posted Image pe net: magazinul exista, telefonul este al magazinului, etc. Deci din punctul asta de vedere nu este teapa Posted Image
Oricum cardul pe care il voi folosi il tin gol, virez bani pe el doar cand fac plati on-line.

Nu le transmite in niciun caz datele cardului prin telefon.

#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Cel mai probabil, o sa platesti TVA la vama, in Ro.

#7
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 27.07.2006

View PostAldulescu, on 02 martie 2018 - 08:58, said:

In tarile civilizate se practica de mult treaba asta - suni, iti dai cardul si apoi iti vine acasa ce ai comandat: pizza, produse teleshopping, etc.
Dar n-as comanda tocmai din Anglia "cioburi", pana sosesc in Romania se transforma in "ciobulete".
:) :) :)
iata rugamintea mea catre magazin:
"And please pack the products very carefully (the Romanian post is “famous” for the “attention” in handling packages…"
Sper sa nu ajunga ciobulete, ca dupa aia deschid topic "cum restaurezi o farfurie" :)

View PostAnn0nyym0us, on 02 martie 2018 - 09:00, said:

Cel mai probabil, o sa platesti TVA la vama, in Ro.
Multumesc, aveam o banuiala de genul asta, dar nu eram sigur.

View Postrosix, on 02 martie 2018 - 08:59, said:

Nu le transmite in niciun caz datele cardului prin telefon.
Da, si eu m-am tot intrebat daca sa fac asta sau nu.
Dar sunt dispus sa risc - pana la urma eu i-am cautat pe ei, oamenii au fost amabili, au incercat sa-mi rezolve cererea...mi-e greu sa cred ca ditamai magazinul din Londra o sa-l arda pe un fraier din Romania cu 160 de lire...
Iar cardul, repet, il incarc azi, platesc, dupa care sta gol pana la urmatoarea plata.

#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Se practica acum foarte multi ani in SUA.
Nu e neaparat ceva in neregula, daca intr-adevar nu salveaza datele cardului.

#9
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
In Anglia platitul cu cardul prin telefon se practica de foarte mult timp, eu personal am platit de sute de ori asa. E adevarat ca in ultimii ani odata cu evolutia comertului on-line a scazut numarul tranzactiilor prin telefon. Cred ca persoana cu care ai vorbit face ceva confuzie cu tva. Daca le cumperi pe firma si ai un cod de tva valid poti cumpara fara tva, daca le iei ca persoana fizica nu ar trebui sa scada tva. Plus ca fiind pachet din UE nu trece pe la nici o vama in Romania, nu il verifica nimeni, ci vine curierul cu el direct la tine acasa, asa ca nu platesti taxe vamale sau altceva.

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postergon, on 02 martie 2018 - 08:26, said:

Am "sapat" adanc Posted Image pe net: magazinul exista, telefonul este al magazinului, etc. Deci din punctul asta de vedere nu este teapa Posted Image

wtf
te-ai convins ca exista ... pe net ?!
da, tzeapa exista... pe net

#11
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 27.07.2006

View Postoverseas, on 02 martie 2018 - 09:39, said:

wtf
te-ai convins ca exista ... pe net ?!
da, tzeapa exista... pe net
Stiu ce vrei sa spui, dar sa nu exageram. Nu este vorba de nigerianul care vrea sa-mi lase o mostenire :)

Repet, eu i-am cautat, eu i-am rugat sa ma ajute :) Promit ca daca mi-o iau, revin si scriu aici :)

#12
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Daca prezinta incredere cat de cat si zici ca nu tii si alti bani pe acel card, doar il alimentezi ocazional, si eu as zice ca merita sa incerci.
Apoi faci figura urmatoare: mai alimentezi cu inca 50 de lei, "sa fie acolo" si vezi daca se vaporizeaza; daca da, o sa stii de ce. :)

Nu primesti sms in timp real cu tranzactiile de pe acel card?

#13
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018

View Postergon, on 02 martie 2018 - 08:57, said:

Mie imi da un total pentru produse de 115,5 lire. Asta nu inteleg, diferenta de 115,5 la 96,25 cine o suporta ?
TVA UK = 20%
96.25 * 0.2 = 19.25
96.25 + 19.25 = 115.5
Ala este pretul final, cu TVA.
Si pe site este exact la fel: pe pagina produsului pretul este fara TVA. Adaugi in cos, pac apare si TVA.

View PostAnn0nyym0us, on 02 martie 2018 - 09:00, said:

Cel mai probabil, o sa platesti TVA la vama, in Ro.
Nu e nici o vama in Romania, pachetul vine din UK, UK inca mai este in EU.
Pachetul o sa-i vina direct acasa sau la posta obisnuita.
TVA se plateste cind dai comanda.
Nu sta nici d*acu la noi la vama sa trimita TVA la firma aia din UK, nici nu cred ca exista o asemenea procedura/optiune.

#14
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
La magazine nu am mai auzit sa se foloseasca metoda asta de plata dar stiu un IFN care facea asta pentru primirea banilor si plata ratelor.

#15
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Se pare ca in UK e ceva relativ normal:
http://www.gocompare...all-businesses/
Debit and credit cards can also be used to pay over the phone or internet which can help to build up business further afield.

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostAnn0nyym0us, on 02 martie 2018 - 09:00, said:

Cel mai probabil, o sa platesti TVA la vama, in Ro.

Venind din UK (presupun spre Romania)? Nu are nici o treaba vama.

#17
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
practica asta e des intalnita la americani.
de ce au logo paypal pe site daca nu accepta paypal? sau nu accepta de la romani? Posted Image
nu e teapa dar te complici aiurea. astia ori in mod normal nu fac livrari in afara uk, decat exceptional, ori nu vor sa aiba de lucru cu est-europenii.
eu te sfatuiesc sa cauti alt magazin mai serios, care nu te trateaza diferit in functie de unde vii...


in caz de ceva, colet pierdut, produse sparte etc, iti pierzi banii cu astia.
paypal de obicei favorizeaza cumparatorul, si probabil de aia nici nu vor sa accepte paypal de la roman.

Edited by alx42, 02 March 2018 - 10:28.


#18
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 27.07.2006
@alx42
Cred ca nu vor sa se "complice" cu est-europenii. Asta arata cat de "bine" suntem vazuti de unii.
Pe site-ul lor apar toate tarile "civilizate" - Austria, Irlanda, Franta, Germania, Olanda, Italia, Letonia !!!, Estonia !!!, Luxemburg, Grecia, Finlanda, Portugalia, Spania :(
Consider ca mi-au facut o favoare sa se "complice" cu mine :)
Logo-ul de PayPal este pentru magazinul on-line, unde mi-am facut cont, am pus in cos si cand am mers la check-out - pauza cand am introdus adresa din Romania :(
Livrarea va fi facuta direct de magazinul lor fizic...

View PostKlaudio, on 02 martie 2018 - 10:01, said:

Daca prezinta incredere cat de cat si zici ca nu tii si alti bani pe acel card, doar il alimentezi ocazional, si eu as zice ca merita sa incerci.
Apoi faci figura urmatoare: mai alimentezi cu inca 50 de lei, "sa fie acolo" si vezi daca se vaporizeaza; daca da, o sa stii de ce. Posted Image

Nu primesti sms in timp real cu tranzactiile de pe acel card?
:)
Nu am aceasta optiune, o sa vorbesc la banca sa vad ce si cum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate