Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Plata prin citirea datelor cardului la telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
slavyk

slavyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 18.04.2006
Poți încerca cu ăștia: https://www.eshopwedrop.ro/

#20
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,224
  • Înscris: 27.07.2006
Pentru ca - recunosc - n-am prea inteles treaba cu TVA, le-am mai dat un mail.
Ia uitati ce-au raspuns:

"Good morning,
The £158.87 is the cost for your goods and shipping, minus the VAT.
So the VAT has been deducted and you won’t pay the VAT because it is being shipped out of the UK."

Nu mai inteleg nimic, please help ! Posted Image  Asta ar insemna ca poti cumpara orice din Anglia fara sa platesti TVA ?!

Edited by ergon, 02 March 2018 - 11:10.


#21
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011

View PostAnn0nyym0us, on 02 martie 2018 - 09:00, said:

Cel mai probabil, o sa platesti TVA la vama, in Ro.
Pai cum sa platesti tva ca inca n-a iesit UK din UE ??

#22
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postergon, on 02 martie 2018 - 11:09, said:

Pentru ca - recunosc - n-am prea inteles treaba cu TVA, le-am mai dat un mail.
Ia uitati ce-au raspuns:

"Good morning,
The £158.87 is the cost for your goods and shipping, minus the VAT.
So the VAT has been deducted and you won’t pay the VAT because it is being shipped out of the UK."

Nu mai inteleg nimic, please help ! Posted Image  Asta ar insemna ca poti cumpara orice din Anglia fara sa platesti TVA ?!
Nu stiu exact cum e cu vanzarile din UK.
Insa si in alte tari, de exemplu la H&M, iti da o factura aparte. Cand pleci din tara, te prezinti la un birou din aeroport cu respectiva factura si iti returneaza TVA-ul pe produsele facturate, daca iesi in maxim 90 de zile de la data achizitionarii.

Edited by baliosss, 02 March 2018 - 11:42.


#23
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Nu prea înțeleg care e problema ta. Dacă scrii datele de card și toate informațiile pe o pagină de web, nu înseamnă că ai dat datele respective? de ce ar fi diferit dacă dictezi aceleași date la telefon?

#24
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,224
  • Înscris: 27.07.2006
@XON-XOFF
Good point !
Dar fiind prima oara cand mi se cere sa platesc astfel, mi-am pus niste intrebari :)

#25
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu e nici un good point.
Cand iti tastezi datele cardului nu le dai magazinului, ci procesatorului de carduri.

#26
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postrosix, on 02 martie 2018 - 08:59, said:


Nu le transmite in niciun caz datele cardului prin telefon.

View Postrosix, on 02 martie 2018 - 08:59, said:


Nu le transmite in niciun caz datele cardului prin telefon.
De ce draguta????? este o metoda destul de extinsa pentru a nu ne mai speria ca fuge infractoru' cu banutu nost!

View PostAnn0nyym0us, on 02 martie 2018 - 09:00, said:

Cel mai probabil, o sa platesti TVA la vama, in Ro.
pentru colet intracomunitar?? posibil ca achizitia sa fie pe firma si atunci nu plateste tva-ul la cumparare! sau sa fi gresit undeva englejii!

View Postergon, on 02 martie 2018 - 10:36, said:

@alx42
Cred ca nu vor sa se "complice" cu est-europenii. Asta arata cat de "bine" suntem vazuti de unii.
Pe site-ul lor apar toate tarile "civilizate" - Austria, Irlanda, Franta, Germania, Olanda, Italia, Letonia !!!, Estonia !!!, Luxemburg, Grecia, Finlanda, Portugalia, Spania Posted Image
Consider ca mi-au facut o favoare sa se "complice" cu mine Posted Image
Logo-ul de PayPal este pentru magazinul on-line, unde mi-am facut cont, am pus in cos si cand am mers la check-out - pauza cand am introdus adresa din Romania Posted Image
Livrarea va fi facuta direct de magazinul lor fizic...


Posted Image
Nu am aceasta optiune, o sa vorbesc la banca sa vad ce si cum.
Sa stii ca sint mai multi vinzatori care nu trimit in Italia si Cipru fata de cei care nu trimit in Romania. Si la fel, o gramada care nu trimit decit in tara de origine, fara nici o legatura cu restul lumii! nu va mai dati asa loviti ca nu are nimeni nimic cu noi, mai ales cind dam bani!

View Postbaliosss, on 02 martie 2018 - 11:40, said:

Nu stiu exact cum e cu vanzarile din UK.
Insa si in alte tari, de exemplu la H&M, iti da o factura aparte. Cand pleci din tara, te prezinti la un birou din aeroport cu respectiva factura si iti returneaza TVA-ul pe produsele facturate, daca iesi in maxim 90 de zile de la data achizitionarii.
Cumparaturi facute in UE de cetatean UE??

#27
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,224
  • Înscris: 27.07.2006

View Posttytysor, on 02 martie 2018 - 14:58, said:

Sa stii ca sint mai multi vinzatori care nu trimit in Italia si Cipru fata de cei care nu trimit in Romania. Si la fel, o gramada care nu trimit decit in tara de origine, fara nici o legatura cu restul lumii! nu va mai dati asa loviti ca nu are nimeni nimic cu noi, mai ales cind dam bani!
Nu te contrazic, si in niciun caz nu ma victimizez. Asa zic si eu, iti dau bani si nu-i vrei ?! Nu vrei sa vinzi in tara X, nu vinde, si gata ! Dar in cazul meu, on-line nu trimiti, dar de la magazinul fizic trimiti...
Ce era daca insirau in scriptul site-ului toate tarile europene ? Oricum banii ii dai inainte, nu la livrare, sa se teama de tepe...

Oricum, acum o jumatate de ora am sunat si am facut plata. Savuros accentul lui Sophie :)  Revin cand primesc coletul.

#28
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

View Postdon_dannielo, on 02 martie 2018 - 14:39, said:

Nu e nici un good point.
Cand iti tastezi datele cardului nu le dai magazinului, ci procesatorului de carduri.
doar in Romania.
majoritatea siturilor straine isi implementeaza propria interfata prin care iti culeg datele cardului si le trimit la procesator, deci pot face ce vor cu ele.
am mai explicat asta pe alt subiect, nu stiu de unde tot apare mitul asta cum ca peste tot ar fi la fel ca la noi.
n-ati cumparat nici unu de pe magazine straine? Posted Image

#29
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postalx42, on 02 martie 2018 - 15:32, said:


doar in Romania.
majoritatea siturilor straine isi implementeaza propria interfata prin care iti culeg datele cardului si le trimit la procesator, deci pot face ce vor cu ele.
am mai explicat asta pe alt subiect, nu stiu de unde tot apare mitul asta cum ca peste tot ar fi la fel ca la noi.
n-ati cumparat nici unu de pe magazine straine? Posted Image

Cred ca nu aveai buletin de cand cumpar eu online..

Daca vorbim de magazine care vand ce doreste initiatorul, iti garantez ca nu are resursele sa proceseze singur carduri. Cand despre sa faca ce vrea cu datele cardurilor, lol.
Da-mi un exemplu mai bine. Si nu veni cu amazon sau alte aberatii.

Edited by don_dannielo, 02 March 2018 - 19:52.


#30
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Romanii au speriat si pe dreaq...nu numai pe englezi.
I-au speriat si pe cei cu banci, companii de telefonie mobila...inchirieri...englezii acum sufla si in iaurt.
Fac acest lucru deoarece le e frica de vreo teapa...gen "n-am primit coletul...mai trimite unul".
Probabil n-au nici contract cu vreun curier romanesc care sa le asigure integritatea coletelor si faptul ca ajunge sigur la tine.

@initiator
N-ai pe nimeni apropiat in Uk sa trimiti coletul la el iar apoi el sa-ti trimita cu eastlines la tine?
Eastlines lucreaza cu Fan Curier si iti ajunge acasa direct.

Cand aveti timp,

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MyXNPsctDB8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alexa32, 02 March 2018 - 20:01.


#31
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,224
  • Înscris: 27.07.2006
Multumesc tuturor pentru răspunsuri. N-as vrea sa se ajungă la polemici. Poate întrebarea mea a fost naiva, dar e prima oara cand mi se cere sa plătesc citind datele cardului la telefon...recunosc ca n-am auzit pana acum de metoda asta. Am destule plati pe internet, dar doar PayPal sau direct cu cardul.
Dupa cum am spus, am plătit deja. Chiar m-au asigurat ca daca se sparge ceva la transport, sa le trimit o poza si vor înlocui gratuit. Sper totusi sa nu fie cazul. O seara buna !

Edited by ergon, 02 March 2018 - 20:56.


#32
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

View Postdon_dannielo, on 02 martie 2018 - 19:52, said:

Cred ca nu aveai buletin de cand cumpar eu online..

Daca vorbim de magazine care vand ce doreste initiatorul, iti garantez ca nu are resursele sa proceseze singur carduri. Cand despre sa faca ce vrea cu datele cardurilor, lol.
Da-mi un exemplu mai bine. Si nu veni cu amazon sau alte aberatii.

tu ori nu intelegi cum functioneaza un site, ori chiar nu ai cumparat nimic de afara.
clientul isi introduce datele cardului in formular, datele ajung la site, si situl le trimite la procesator. procesatorul comunica cu banca, care ii blocheaza suma ceruta.
in Romania prima parte nu se intampla pentru ca toate siturile folosesc situl procesatorului pentru interfata cu utilizatorul.
afara nu e asa. sunt care folosesc interfata procesatorului, dar majoritatea au propria interfata si folosesc doar api-ul procesatorului.

vrei exemplu? acum cateva zile mi-am platit hostingul la linode. direct la ei pe site, fara sa am vreo interactiune cu procesatorul lor. au cardul meu inregistrat si nu trebuie sa-l introduc la plati ulterioare, chiar daca nu vreau asta. vrei unul si mai necunoscut ? proxyhub.
+ ca am implementat personal plata cu cardul pe cateva situri cu procesatori diferiti, si fiecare din ei oferea api pt comunicare server-server. la unele am si acces la bazele de date cu carduri! iti spun asta doar ca sa intelegi cat de "sigure" iti sunt datele cand faceti astfel de plati. mai documenteaza-te "lol"

#33
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,224
  • Înscris: 27.07.2006
Buna seara. Asa cum am promis, revin cu feed-back.
In aceasta dupa-amiaza curierul de la UPS mi-a adus coletul. "Cioburile" comandate erau ambalate,zic eu, indestructibil. Au ajuns in stare perfecta :)
In concluzie, acum m-am lămurit ca si aceasta metoda de plata este OK.

#34
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,224
  • Înscris: 27.07.2006
Si pentru ca s-a vorbit si de TVA, atasez factura inclusa in colet. N-am platit TVA. De ce, tot n-am inteles Posted Image

Attached Files



#35
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
OK.
Si produsele... de curioziutate... cum arata ?!

#36
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,224
  • Înscris: 27.07.2006

View Postmybrandnewmail59, on 21 martie 2018 - 14:00, said:

OK.
Si produsele... de curioziutate... cum arata ?!
Daca ma intrebi pe mine, arata...ca toate celelalte cioburi :) :) :)
Dar deoarece si pentru ca dorintele soatei sunt lege pentru mine, si se apropie si ziua ei, am profitat ca mi le-a aratat pe site...:) :) :)
Acum serios, la cat (nu) ma pricep la vesela, par a avea o lucratura ceva mai deosebita, iar decorurile sunt chiar dragute. "Made in England" e stantat pe ele :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate