Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 

Probleme instalatia de alimentare apa

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
donmircea

donmircea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.03.2018
Buna.

Nu ma pricep la astfel de lucruri, am citit manuale si lectura pentru a intelege ce se intampla. Unii termeni sunt prost folositi.

Acum 2 saptamani am inceput sa am probleme la chiuveta, apa a inceput sa curga din furtune (racorduri flexibile) si a trebuit sa opresc apa, dandu-i drumul doar cand aveam nevoie de ea, ca sa nu se faca o balta de apa in bucatarie.

Am programat de vreo 4 ori o intalnire cu un instalator, la a 3-a l-am chemat si pe al 2-lea si m-am dat batut, nu a venit niciunul, deci trebuie sa repar eu.

Va scutesc de detalii, dar treaba e cam asa: instalatia e cam veche, vad ca vin 2 tevi, care au la capat un conector, pe care eu ar trebui sa insurubez robinetul.

Idea-i ca robinetele vechi erau foarte ruginite si au cedat, a trebuit sa le arunc, am cumparat altele noi, nu au mers, pentru ca ceea ce mi-au dat ei (Dedeman) nu era bun, desi le-am explicat ca robinetul trebuie sa vina insurubat peste acel conector, am zis, okay, cumpar un corp de sustinere (nu stiu cum se numeste, dar el face legatura intre 2 tevi, eu putand sa-l rotesc pe una si apoi s-o insurubez pe cealalta.), problema a fost ca e prea lung acel corp si nici cu o garnitura nu se face conectia cum trebuie, apa curgand pe dinafara. Merge, dar tot curge.

Am zis apoi "hai ca-l las fara robinet". Inteleg care e problema, ca poate sa nu reziste la presiunea apei care nu e regulata deloc, dar a mers pentru cateva zile.

Azi am spus ca termin totul si reconectez bateria, schimband unele lucruri mici.

Totul a mers, pana acum la 4 dimineata cand a inceput, dintr-odata, sa curga din locul unde ar trebui sa fie robinetul, adica exact in locul in care este conectia dintre racord si teava de apa. Le-am strans foarte bine, le-am testat inainte, si totusi au cedat.

Acum, intreb: Este vreo posibilitate sa fie o problema de la tevi? Sincer, uitandu-ma la tevile respective, nu prea am incredere in ce se intampla acolo. Par sa fie ruginite / instabile chiar la capatul unde insurubez eu robinetul (acum racorduri).

Inafara de "cheama un instalator", ce pot face eu intre timp, pana reusesc sa caut pe cineva serios? Nu cred ca exista posibilitatea de a strica ceva, poate doar nervii mei, dar merita sa incerc.

Edited by donmircea, 01 March 2018 - 04:53.


#2
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
Canepa.. ai pus pe filete? Probabil da, dar daca nu, atunci pune.

Daca n-ai canepa, pune atza de papiota; Nu e pe termen lung.

#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,222
  • Înscris: 23.08.2014
pune canepa/banda de silicon si strange bine.daca ai cumva racordurile pe garnituri de cauciuc, ai grija, alea nu se strang ca sa zdrobesti garnitura.

#4
donmircea

donmircea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.03.2018
Notat in legatura cu canepa. E cea mai buna solutie? Banuiesc ca ea vine pe toata suprafata "crestata" a filetului, adica asta:

http://prntscr.com/il72e3

Daca nu, o pun doar la capete?

#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
da'.. omule, sa NU pui matale o poza cu "instalatia" imi pare mie pierdere de vreme !

Edited by realduc, 01 March 2018 - 06:15.


#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,222
  • Înscris: 23.08.2014
vine pe toata suprafata, nu foarte multa, si pui un pic de vaselina peste, apoi strangi bine dar cu simt.

#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Atentie la sensul de infasurare al canepii. Sau a benzii de silicon sau teflon sau de ce o fi. Sa nu se desfaca la infiletarea piesei.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,196
  • Înscris: 19.09.2005
noaptea din cauza lipsei consumului, presiunea este mai mare.

#9
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,609
  • Înscris: 17.03.2014
Din ce imi dau seama, pe capatul ala al tevii nu o sa reusesti sa pui racordul flexibil pentru ca teava probabil nu e facuta ca sa faci etansare cu garnitura. Deci, iei acele "corpuri de sustinere" - nipluri - si pui canepa sau banda de teflon pe filetul de pe teava, asa cum au spus colegii mai sus  (cum te uiti la tevi, infasori in sens orar). Apoi infiletezi niplurile. Repeti operatia cu robinetii luati de la dedeman, adica canepa sau banda pe filetul robinetului si il insurubezi in niplu. Cu robinetii inchisi, dai usor drumul la apa sa vezi rezultatul. Verifica bine dupa ce stergi ca sa nu picure, stergi bine cu hartie igienica de mai multe ori sa vezi daca nu apare vreo picatura de apa pe undeva. Daca e cazul si se mai poate mai strangi infiletarea cu pricina. Dupa ce te-ai asigurat ca nu curge, pe capetele robinetilor infiletezi racordurile felxibile. E suficient sa infiletezi cu mana, dar ca sa fii sigur, dupa ce ai terminat de strans cu mana cat poti pune si cheia maxim o jumatate de tura. Mare grija sa tii contra la fiecare infiletare, si in special la cele unde pui canepa sau banda ca e momentul mai mare. Deci trebuie doua scule, una cu care tii piesa fixa si una cu care insurubezi.

LE: Garniturile de la racordurile flexibile sunt probabil compromise, asa ca pune altele.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,196
  • Înscris: 19.09.2005
niste poze ajuta mult.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 donmircea, on 01 martie 2018 - 04:49, said:

Inafara de "cheama un instalator", ce pot face eu intre timp, pana reusesc sa caut pe cineva serios? Nu cred ca exista posibilitatea de a strica ceva, poate doar nervii mei, dar merita sa incerc.

Nu ai ce sa faci, ca dintr-o carpeala apa tzasneste.. nu sta pe ganduri. Daca vrei sa intervii tu, solutia e simpla - trebuie oprita apa, cumparat ce trebuie (noi) + calti si pasta si legat la loc...
Vreau sa-ti spun ca nu e loc de improvizatie - ori le faci ca lumea, ori vei continua sa te invarti pe langa ele in timp ce curg.

Tevile ruginite nu-s facute sa se pupe cu racordurile flexibile, care au o garnitura in capat si filet scurt... daca filetul nu ajunge sa prinda suificient pe teava, va curge cu siguranta.

Edited by rosix, 01 March 2018 - 09:15.


#12
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014

 donmircea, on 01 martie 2018 - 04:49, said:

Idea-i ca robinetele vechi erau foarte ruginite si au cedat, a trebuit sa le arunc, am cumparat altele noi, nu au mers, pentru ca ceea ce mi-au dat ei (Dedeman) nu era bun, desi le-am explicat ca robinetul trebuie sa vina insurubat peste acel conector, am zis, okay, cumpar un corp de sustinere (nu stiu cum se numeste, dar el face legatura intre 2 tevi, eu putand sa-l rotesc pe una si apoi s-o insurubez pe cealalta.), problema a fost ca e prea lung acel corp si nici cu o garnitura nu se face conectia cum trebuie, apa curgand pe dinafara. Merge, dar tot curge.
Pai frate, cand esti afon (nu-i nicio rusine, si eu sunt, si multi altii), nu arunci piesele pe care vrei sa le inlocuiesti. Le iei cu tine la magazin, i le arati vanzatorului, stie el apoi ce sa-ti dea, iar tu poti verifica pe loc daca e ceea ce-ti trebuie. Nu cumperi la nimereala ca n-are de unde sti vanzatorul ce ai tu acasa, iti da la la ghici si acasa vezi ca nu se potrivesc.

#13
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
sau și mai bine faci o poză pe telefon și îi arăți vînzătorului în magazin.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,540
  • Înscris: 05.06.2009
du-te la presedintele sau administratorul blocului si intreaba-l cu cine colaboreaza atunci cand apar defectiuni sau avarii la instalatiile de apa ale blocului, sa te puna in legatura cu acel instalator sau sa-ti recomande pe cineva.
nu mi se pare normal sa stai de 2 saptamani cu aceasta defectiune, poate intr-o zi cand nu esti acasa cedeaza si altceva de la instalatia de apa si inunzi vecinii...

#15
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
De priceput nu te pricepi, poze nu ai pus...
      La ce fel de ajutor te astepti ?

#16
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Telepatie ca nici pe aici nu a mai dat :)

#17
donmircea

donmircea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.03.2018
Salut!

Multumesc pentru replicile sarcastice, ajuta foarte mult - nu. Daca nu ai ceva constructiv, tine-l pentru tine. Am specificat ca sunt incepator.

Acum: Imi pare rau ca nu am atasat imagini, era noaptea tarziu, a izbucnit inundatia si nu m-am gandit.

Multumesc pentru sfaturi, m-am dus la magazin si armat cu ce mi-ati zis, au stiut ei sa imi dea exact tot ce imi trebuie si sa explice ce e de facut.

Intre timp, am descoperit ca eu am lasat filetul de la robinetele vechi in teava, nu stiam, credeam ca sunt parte din teava din care vine apa, mare eroare.

Totusi, am cumparat o baterie noua, robinete noi si am primit un fel de banda alba, in locul canepei.

Robinetii noi:

[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/1500x1278/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/i/m/img_6200.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum am alta problema care ma ingrijoreaza.

De la robinetul cu apa calda, cand nu merge apa, picura foarte putin pe langa. No, cum zic aia din Ardeal: am strans cat am putut, dapoi nu mai mere!

Deci ele sunt stranse, cat am putut cu mana, celalalt (apa rece) nu are problema asta.

Asta mie-mi zice ca e o problema de presiune?

Ce sa fac in cazul asta?

#18
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,609
  • Înscris: 17.03.2014
Poti sa fii mai clar in explicatii sau sa pui niste poze, ca eu unul nu inteleg nimic. Nu stiu ce filet spui ca ai lasat in teava, nu imi pot imagina nimic.

De picurat pe unde picura? Pe unde ai infiletat robinetul? Robinetul pus in poza nu prea e suficient sa il strangi cu mana. Mai strange cu o cheie, iar daca tot picura, da-l afara si mai pune cateva ture de banda, daca banda pusa initial nu e compromisa, sau da-o jos pe cea initiala si pune din nou ceva mai multa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate