Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Drujba, motofierastrau - partea a III-a

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
3304 replies to this topic

#1045
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
AX1 vine cu încă un lanț Makita la pachet. https://www.dedeman....-3-mm/p/7037196
Cea mai smechera echipare e UC4051AK, vine cu cutie metalica Makita, dar nu se vinde în România, o avea zivtool într-o vreme, altfel adusa de prin Italia, Germania.
Mai este Husqvarna 420el, exact acceasi drujba, pe portocaliu și lanț Husqvarna.
Exista și UC4551A cu șină de 45 cm https://www.zivtool.ro/termek=9746_

Edited by SpeedDemon, 17 May 2019 - 15:54.


#1046
poparamiro

poparamiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 15.04.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UzX5ofomJC0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Comparatie intre cele 3 drujbe din clasa 90+cc. (Stihl MS661C-M, Husqvarna 395XP, FarmerTec G660), in bustean mare de frasin.

Toate au muffler mod si folosesc acelasi lant (Stihl RS 3/8) si acceasi sina (Stihl ES Light 80cm).
Daca pana in lemn de ~ 60cm G660 era foarte aproape de cele doua, odata cu un un lemn mai mare diferentele au inceput sa apara.

Totusi, nu am simtit diferente mari de putere intre cele 3 drujbe, toate comportandu-se foarte bine in lemn mare cu un lant full comp.

Edited by poparamiro, 17 May 2019 - 17:52.


#1047
poparamiro

poparamiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 15.04.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8dvYWELZmYk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Taieri mai vechi partea a doua, cu lant Stihl RS la prima ascutire.
Ca intotdeauna, se poate mai bine.

#1048
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
S-a tot vorbit de combustibil stabil fara etanol, m-am gandit sa sharuiesc ce am vazut azi :) Pretul e pe la 26 ron pe litru

Attached Files



#1049
AndreiOP

AndreiOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 11.02.2017
La noi nu prea se foloseste amestec de 50:1 (20 ml per litru), ci 30:1, 40:1, 25,30,33 ml per litru, ca in Ro. ti se zice chiar din unele serviceuri sa pui 30ml ca e benzina mai proasta (slab calitativa).
Poate e rentabila aceasta "oferta" ,doar daca folosesti mai rar utilajul, de curiozitate sau pentru cine nu stie sa faca amestecul corespunzator. Iesi mai ieftin daca amesteci Stihl hp ultra cu benzina si o depozitezi. Tine la fel de mult pentru ca are aditivi uleiul verde de la Stihl.

Pe langa asa, exista Aspen la service Husqvarna, care e mai bun fata de cel din poza, tot 26 lei/l. Cine vrea sa testeze.

#1050
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
Standardul e de 20ml la litru, benzina e fara etanol si nu e instabil mixul. N-am acces la Aspen, asta era accesibil tuturor intr-un magazin de tip Dedeman.

#1051
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Din Romania ?

#1052
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
Nu ... Din pacate. E in SUA

#1053
b34life

b34life

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 08.01.2015

 AndreiOP, on 21 mai 2019 - 07:43, said:

La noi nu prea se foloseste amestec de 50:1 (20 ml per litru), ci 30:1, 40:1, 25,30,33 ml per litru, ca in Ro. ti se zice chiar din unele serviceuri sa pui 30ml ca e benzina mai proasta (slab calitativa).
Poate e rentabila aceasta "oferta" ,doar daca folosesti mai rar utilajul, de curiozitate sau pentru cine nu stie sa faca amestecul corespunzator. Iesi mai ieftin daca amesteci Stihl hp ultra cu benzina si o depozitezi. Tine la fel de mult pentru ca are aditivi uleiul verde de la Stihl.

Pe langa asa, exista Aspen la service Husqvarna, care e mai bun fata de cel din poza, tot 26 lei/l. Cine vrea sa testeze.

In toate service-urile Husqvarna se gaseste sau asta depinde de fiecare reprezentanta in parte?

#1054
AndreiOP

AndreiOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 11.02.2017
Pai d-abia a aparut prin Ro, iti dai seama ca sunt putine, nu prea cred ca e cerere, plus ca, tre' sa se vanda si ls+ sau Hp [ https://www.husqvarna.com/be-fr/pieces-accessoires/huile-carburant-2-temps/huile-2-temps-hp/587808510/ - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Husqvarna Hp este special creat pentru benzina mai slab calitativa.

Attached Files


Edited by AndreiOP, 21 May 2019 - 20:54.


#1055
mallibu

mallibu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.06.2011
Probabil s-a mai discutat, nu am rasfoit forumul.

In legatura cu uleiul HP de la stihl, poate fii folosit pe unelte husqvarna si in ce proportie? afecteaza cu ceva? este comparabil cu XP+ -ul de la husqvarna? intreb pentru o alternativa mai buna de inlocuire a lui LS+ in conditiile in care XP+ nu stiu in ce masura se poate gasi, am intrebat la cateva mag husqvarna si nu comercializeaza, imi ofera tot LS+ (e bun domne si asta) , da, nu am zis ca nu e bun, dar vreau sa incerc ceva si mai bun :))

#1056
AndreiOP

AndreiOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 11.02.2017
Da, se poate folosi, este comparabil cu XP, in proportie de 20ml/l (50:1) cat recomanda producatorul uleiului si al utilajului, fie 30-33ml/l cat recomanda (unele) serviceuri Husqvarna, fie intre aceste variante, fiecare face cum crede.

#1057
poparamiro

poparamiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 15.04.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pDQRdUrkVvo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

MS462 la taiat, cu lant Stihl semidalta.
Am avut o urgenta si am luat cu mine un lant mai rau, vechi. "M-am trezit" ca am doar pila de 5.5mm, forma dintelul neiesind cum trebuie.

#1058
mihainic93

mihainic93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.01.2015
Bună ziua!
Am o drujba McCulloch Double Eagle 50, iar în capul pistonului(pe gaura bujie) am văzut ceva mizerie(ca o negreala). Cum ma sfătuiți sa procedez? M-am uitat și prin admisie si prin evacuare, iar pistonul nu pare sa fie zgâriat deloc.
Va mulțumesc!

#1059
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
E normala negreala din capul pistonului, in rest ulei bun 30ml/ litru si dai turatie.

#1060
mihainic93

mihainic93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.01.2015
Mulțumesc! Totuși, pare puțin grosuta negreala aia și nu e chisr uniforma. Sa spun ca e un fel de mazga întărită.

#1061
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Bre , englezii au o vorba : '' Nu repara ceia ce nu-i stricat '' . Las-o asa , nu are nici pe dracu .

#1062
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 mihainic93, on 24 mai 2019 - 09:31, said:

Bună ziua!
Am o drujba McCulloch Double Eagle 50, iar în capul pistonului(pe gaura bujie) am văzut ceva mizerie(ca o negreala). Cum ma sfătuiți sa procedez? M-am uitat și prin admisie si prin evacuare, iar pistonul nu pare sa fie zgâriat deloc.
Va mulțumesc!
  Ulei de amestec peste masura,carburator  dereglat,ulei de amestec de slaba calitate..Ce vezi tu cu timpul se poate desprinde si iese pe evacuare zgarie pistonul dar asta dureaaaza.Io am avut la Husqvarna mea ceva asa dar muult mai fin parea o fumaraie pe capul pistonului.Intr-o zi cand nu am avut ce face am dat jos cilindru si cu dizolvent si o bucatica de burete de spalat vasele partea mai aspra l-am lasat sclipitor pe dansul piston.Dar nu merita osteneala la tine .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate