Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cum contest o amenda tren in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Dorin_2k a intrebat esentialul, biletul eliberat de automat este valabil numai daca este validat la orice device de validare de pe peron.Atunci se imprima data/ora, valabilitatea fiind limitate din acel moment.Daca nu il validezi nu este valabil.

#20
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Biletele ptr S-Bahn si U-Bahn nu se valideaza nicaieri extra. Mergi la Automat, te uiti pe lista la ce statie vrei sa ajungi (toate au un cod), bagi codul si afli cat costa. Platesti si primesti biletul care este valabil de la statia de unde a fost cumparat pana la statia unde a fost platit. Biletul este printat cu toate aceste date pe el de automat. In 90% nu te intreaba nimeni de el, nu trebuie bagat nicaieri, nu trebuie aratat cuiva. Numai la un eventual control daca nu ai bilet valabil pe acel traseu costa 60euro.

#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 FC72, on 26 februarie 2018 - 14:36, said:

Dorin_2k a intrebat esentialul, biletul eliberat de automat este valabil numai daca este validat la orice device de validare de pe peron.Atunci se imprima data/ora, valabilitatea fiind limitate din acel moment.Daca nu il validezi nu este valabil.

Asta nu e in in zona rmv-ului - biletul il iei cu timestamp si e valabil un anume timp. Era bilet pentru altceva sau era chitanta si nu biletul.

#22
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Unii dintre nemti sunt rasisti,oameni si oameni ca la noi,si eu i-am intalnit prin Germania,daca ai bilet nu iti trebuie chitanța,si da ei cauta sa amendeze turistii,în u-bahn in Berlin l-a amendat pe un englez cu copii pt 2 min,deci mai avea o stație si ii expirare biletul de 2 min,am sărit toți pe el sa il lase in pace dar a fost al dracului.
In schimb am intalnit si controlori foarte toleranți,odată ce ati platit nu se mai poate face mai nimic,si daca nu plătea ii vine acasa in Romania.

#23
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Pentru a intelege mai precis, biletul se cumpara oricand si se valideaza cand ai nevoie, valabilitatea este limitata la zona pentru care l-ai luat si la timpul dupa validare.Biletele sunt valabile un timp limitat dupa cum s-a platit, din momentul validarii.
Au cerut chitanta pentru ca in caz ca nu stiai de validare, pe chitanta aparea ora cumpararii deci puteau verifica ca a fost luat atunci pentru acea calatorie, chiar au incercat sa fie amabili.
O imagine cu validatoare pe peron.

Attached Files



#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 FC72, on 26 februarie 2018 - 14:54, said:

Pentru a intelege mai precis
[...]
O imagine cu validatoare pe peron.

Ca sa ajunga la peronul ala trebuie sa mearga multe, multe ore cu trenul intii. E ca si cum ne-ai explica ce reguli se aplica in Constanta cu poze de la Istanbul.

#25
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Validatoare sunt peste tot chiar si langa automatele care dau bilete, pe orice peron, pe drum spre orice peron.
Uite cum arata un bilet validat, se imprima ora.
https://www.thelocal...rive-in-Germany
Vezi punctul 5 pentru cine calatoreste in Germania.

Attached Files


Edited by FC72, 26 February 2018 - 15:18.


#26
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Berlin este Berlin si Frankfurt este Frankfurt!!! Ce pana porcului este asa greu de inteles?! Alta Verkehrsgesellschaft, alte reguli.

Aici sunt negru pe alb regulile de la VerkehrsGesellschaft Frankfurt  http://www.rmv.de/li...bedingungen.pdf

La § 6 (4) scrie clar:
"(4)
Fahrkarten des Einzelfahrkartentarifs werden, soweit nicht anders geregelt, grundsätzlich nur entwertet ausgegeben.
..."


Daca de ex cumpara cineva din neatentie un bilet gresit, ghinion! Il arunci la gunoi si cumperi nou.

#27
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 cameliaf, on 26 februarie 2018 - 13:14, said:

Buna ziua,
am nevoie de experienta voastra ca sa rezolv o problema:
fiica mea a venit din SUA dimineata si a ajuns in Frankfurt, urmanda sa mearga cu trenul pana la Strasbourg. Din aeroport si-a cumparat un bilet de tren( metrou) ca sa poata merge in gara sa ia trenul spre Strasbourg. Venind 3 controlori, i-au dat amenda 60 de euro, ca biletul nu era insotit de o chitanta. (Probabil ca, nu a vazut nici o chitanta la bancomat, a luat biletul si a plecat spre tren) A platit amenda cash si i-au dat un proces verbal, pe care insa nu e e scris nici un nume. Intrebare: poate sa conteste undeva amenda, online, pt.ca ea este doar turist in Germania? Sau ce poate sa faca? Nu este vorba de bani, este vorba doar ca schimbarea in comportamentul controlorilor a intervenit cand au vazut ca are pasaport romanesc. Multumesc
Nu cred ce spui. Nicaieri in Europa nu mi s-a cerut in tren, chitanta. Chitanta e folosita doar la decontarea biletului in caz de deplasare in interes de firma.
Daca ceea ce spui tu, totusi, e adevarat, atunci este un abuz si poate fi contracarat, daca persoana in cauza mai are biletul.

Edited by sonnydellmarco, 26 February 2018 - 15:45.


#28
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
nu va mai panicati, cu siguranta domnisoara a luat chitanta in loc de bilet sau a ales biletul gresit. Nimeni nu iti cere chitanta la biletul de metrou.

#29
cameliaf

cameliaf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.11.2017
Va multumesc pentru raspunsuri,
- a luat metrou, din aeroport la gara
- a prezentat doar bilet fara a avea insa chitanta cu costul biletului
- am sa-i spun fiicei mele sa le scaneze sa le pot posta

#30
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Apropos: cei 60 euro nu sunt amenda! Se numeste "erhoehter Fahrpreis" (= taxa ptr prosti si/sau smecheri, adica ptr cei care "uita" sa cumpere bilet sau cumpara un bilet gresit). Este asemanator cu "amenda" de la Asfinag in Austria ptr cei care nu au vigneta pe autostrada. Daca te prind fara, iti vand ei una la pret special...

Atentie: taxa este de natura civila, dar nu recomand sa nu se plateasca. Calatoritul fara bilet se sanctioneaza penal in Germania. Numai ca la primele 2 abateri se renunta la plangere penala daca clientul plateste taxa de 60 euro. Cine nu plateste la termen sau refuza, se alege cu un dosar penal.  Aici nu se pune problema ca te dau in judecata ptr cei 60 euro, aia sunt Peanuts.

#31
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Mai am mers in Germania de o gramada de ori cu trenul, niciodata nu a trebuit sa arat si chitanta si bilet. Eu cred ca biletul ala a fost cumparat gresit sau a aratat chitanta in loc de bilet validat. Nu ai ce sa contesti acolo, nemtii pot fi acuzati de multe dar nu de faptul ca nu sunt corecti si nu ard ei un turist doar pentru ca pot. Daca se intampla in orice alta tara poate as fi crezut, dar nu in Germania.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate