Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Cum contest o amenda tren in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
cameliaf

cameliaf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.11.2017
Buna ziua,
am nevoie de experienta voastra ca sa rezolv o problema:
fiica mea a venit din SUA dimineata si a ajuns in Frankfurt, urmanda sa mearga cu trenul pana la Strasbourg. Din aeroport si-a cumparat un bilet de tren( metrou) ca sa poata merge in gara sa ia trenul spre Strasbourg. Venind 3 controlori, i-au dat amenda 60 de euro, ca biletul nu era insotit de o chitanta. (Probabil ca, nu a vazut nici o chitanta la bancomat, a luat biletul si a plecat spre tren) A platit amenda cash si i-au dat un proces verbal, pe care insa nu e e scris nici un nume. Intrebare: poate sa conteste undeva amenda, online, pt.ca ea este doar turist in Germania? Sau ce poate sa faca? Nu este vorba de bani, este vorba doar ca schimbarea in comportamentul controlorilor a intervenit cand au vazut ca are pasaport romanesc. Multumesc

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. Plata amenzii implică recunoașterea.
2. Nu poți contesta o amendă doar pentru că ești turist. Indiferent în ce calitate ești acolo, trebuie să respecți legislația din țara respectivă.
Definește schimbarea in comportamentul controlorilor te rog.

E drept că nemții sunt mai ostili cu românii de când zigeunerii noștrii le-au prăjit la foc mic lebedele austriecilor. Plus alte chestii la fel de vesele.
Cunosc felul în care sunt priviți în general românii în Germania.

Edited by exceswater, 26 February 2018 - 13:31.


#3
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Eu nu am auzit de asta cu chitanta si am mers de cateva ori cu trenul si cu metroul prin Germania.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Online nu stiu dar in mod sigur se pot face telefonic, in functie de categoria trenului si de unde a luat biletul vezi pe rmv.de sau db.de dupa date de contact.

Asta cu chitanta poate n-a inteles-o, poate a luat NUMAI chitanta din automat (care spunea doar ca a platit suma X, fara sa spuna ce bilet pentru unde si pentru cind a cumparat) si n-a luat biletul.
Poti sa pui o poza cu biletul daca vrei sa stii sigur (nu ca nu te cred dar daca vrei sa stii sigur ce a luat si a aratat).

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Din ce știu eu, la ei se pot lua bilete de la niște automate speciale (n-am luat eu, a luat fratele meu de la gara din Frankfurt).
Nu poți lua bilet de tren de la bancomat -

Quote

Probabil ca, nu a vazut nici o chitanta la bancomat

E vorba de bilet de metrou sau de tren ?

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Lasa, n-ai mai trecut tu prin Romania demult. In Romania "bancomat" e orice chestie cu display si care arata ca un ATM, "rack" la computere nu e un dulap de servere ci o chestie de-aia USB externa cu un hard disc in ea, etc.

A si cum treci in Ungaria trebuie sa-ti cumperi rovinieta!

Edited by f300, 26 February 2018 - 13:41.


#7
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
deci turistii nu au voie sa ia amenzi pe unde merg, doar ne-turistii.
aham, interesant rationament. sa intreb de unde dracu' aberatia asta?

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Corect. Mă duc să-mi iau o cafea de la bancomat. Posted Image
Eu la chestia aia îi zic enclosure.
Doar ca să aud interlocutorul cum zice : en ce ?

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Bine ca n-a intrebat-o nimeni pe acolo (in transcriere fonetica) "vomit?".

REVENIND, asta cu tratatul strainilor si cu "schimbarea in comportamentul controlorilor a intervenit cand au vazut ca are pasaport romanesc" nu cumva schimbarea a intervenit cind au descoperit ca nu are bilet? Nu de alta dar controlorii nu stau sa intrebe de pasapoarte si in nici un caz nu au cum sa stea sa-i scuipe sau macar sa se uite urit la aia care nu vorbesc germana (cit si-ar putea da seama ca nu vorbesti, ca doar nu stai sa zici mare lucru cind le dai biletul la control), mai ales in trenul de la aeroport, e ridicol.

#10
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015
cameliaf, ceva nu se potriveste aici...
La automatele de unde cumperi tichet de S-Bahn si U-Bahn poti obtine daca doresti pe langa tichet si o chitanta, dar trebuie ceruta extra. Dar: chitanta este nerelevanta pentru valabilitatea tichetului!
In cazul de fata trebuie sa fie altceva care nu a fost in regula: tichet ptr alt traseu, ptr traseu mai scurt etc. Orice mica abatere (chiar daca eventual a costat mai mult decat ar fi costat tichetul corect!) face sa circuli fara tichet valabil => amenda de 60 euro (max 2 ori, a treia oara se deschide dosar penal)

Daca vrei, pune aici amenda primita (hartia/protocolul) si incercam sa lamurim.

Dar pentru ca nu vreau eu sa fiu Gica-contra:
unde si pana cand poti face contestaie scrie pe amenda (timp de 14 zile si scrie exact si unde), pentru zona Frankfurt aici...  https://www.vgf-ffm.de/en/home/

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Scrie în germană.
Adică e ca și cum nu ar scrie.Posted Image

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postexceswater, on 26 februarie 2018 - 13:29, said:

1. Plata amenzii implică recunoașterea.
2. Nu poți contesta o amendă doar pentru că ești turist. Indiferent în ce calitate ești acolo, trebuie să respecți legislația din țara respectivă.
Definește schimbarea in comportamentul controlorilor te rog.

E drept că nemții sunt mai ostili cu românii de când zigeunerii noștrii le-au prăjit la foc mic lebedele austriecilor. Plus alte chestii la fel de vesele.
Cunosc felul în care sunt priviți în general românii în Germania.
Si mai nou, oaia si  capra de colectie de la Gradina Zoologica din Berlin.
Cat despre chestia cu atitudine schimbata, e poveste. Faceau la fel cu oricine avea alt act de identitate decat ala nemtesc.Or fi ei limitati ca intelect, dar prosti nu sunt. Stiu exact cum sa respecta legislatia lor, in favoarea lor.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,323
  • Înscris: 01.12.2001

View Postexceswater, on 26 februarie 2018 - 13:29, said:

1. Plata amenzii implică recunoașterea.
Fals. Daca o platesti nu inseamna ca recunosti ca ai gresit.

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Poate e impusă plata pe loc pentru că e din altă țară contravenientul.
Singura variantă după mine care ar presupune că plătești dar nu recunoști.

Altfel care e logica ? Nu plătești, ai un proces verbal pe care îl contești ?
De ce ai plăti o amendă care ți se pare dată aiurea ?

Care e faza ?

Edited by exceswater, 26 February 2018 - 14:21.


#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,323
  • Înscris: 01.12.2001
Biletul nu trebuia validat/compostat/introdus la urcarea in tren? Se imprima data si ora pe el.

#16
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

View Postexceswater, on 26 februarie 2018 - 13:29, said:

1. Plata amenzii implică recunoașterea.
2. Nu poți contesta o amendă doar pentru că ești turist. Indiferent în ce calitate ești acolo, trebuie să respecți legislația din țara respectivă.
Definește schimbarea in comportamentul controlorilor te rog.

E drept că nemții sunt mai ostili cu românii de când zigeunerii noștrii le-au prăjit la foc mic lebedele austriecilor. Plus alte chestii la fel de vesele.
Cunosc felul în care sunt priviți în general românii în Germania.
Nu-i adevarat. Cine te-a mintit?

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,323
  • Înscris: 01.12.2001

View Postexceswater, on 26 februarie 2018 - 14:18, said:

Altfel care e logica ? Nu plătești, ai un proces verbal pe care îl contești ?
Care e faza ?
Pt Ro asta e logica: platesti pe loc jumatate din minim si apoi in 15 zile faci contestatie. Poate nu ai timp in 2 zile lucratoare sa platesti ju atate din minim. Daca castigi, ii recuperezi. Daca oierzi, ai platit doar jumate.
Deci: daca platesti, NU recunosti nimic.

#18
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
In mod normal ar fi trebuit sa scrie undeva cum anume poti contesta amenda respectiva.
In cazul amenzilor de circulatie este  o “hartie” care detaliaza  posibilitatea de a face contestatie la procesul verbal respectiv in termen de 2 saptamani si se arata modalitatile in care o poti face : scris la adresa cutare , prin fax sau internet, etc.
Cum puneau si colegii, atasati “hartiile” primite sa vedem despre ce este vorba.

Edited by Naijax, 26 February 2018 - 14:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate