Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

S9/S9+ Fotografii si discutii despre camera foto

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbluke424, on 26 februarie 2018 - 13:33, said:

aoleu, ce tâmpenii ai zis. este un singur senzor, un singur obiectiv, doar că în momentul în care setezi (sau telefonul setează automat) f/2.4, „gaura” prin care intră lumina care urmează să ajungă la senzor se face mai mică.
Eu am zis ce mi s-a parut, ce sari atata... mi s-a parut ca e fixata optica nevazand partea mobila Posted Image E interna, ai mai multe info ?

Edited by andreic, 26 February 2018 - 14:07.


#20
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
mai multe info de atât?

#21
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
nici n-a pus nimeni mana pe el dar hop top cea mai buna camera Posted Image

#22
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ei nu a pus nimeni mana pe el... Uite ca exista chiar si comparative.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yRbV9RAUit0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_U87jFRcQIM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by serginho74, 26 February 2018 - 17:35.


#23
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008
Sunt incredibil de suprasaturate culorile pe S9, ireale chiar.

Overall quality e foarte ok, dar nu vad diferente majorite fata de X sau Pixel(cred ca asta a tras beat unele poze cu Pixelul), desi  i-au facut reclama non stop la aceasta noua abordare a camerei.
Asteptam mai multe review-uri  insa nu ma convinge cu nimic ca ar avea ceva mai cu motz. Posted Image

Un S8 upgradat, au inceput sa foloseasca aceeasi tactica ca cei de la Apple, inclusiv pretul a luat-o la vale si la astia, era de asteptat.

#24
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu mai cita inutil postul anterior.

Sunt suprasaturate dar depinde si pe ce monitor vezi tu clipul. Iti dai seama, ca totul este orientativ pe youtube pentru ca nu vezi nicio imagine la rezolutia reala captata de telefon.
Totusi, se pare ca este cea mai buna camera de pana acum pusa pe un telefon mobil. Si da, este o evolutie, nu neaparat o revolutie cu toate ca recenzorii care au luat contact direct cu telefonul au fost wow din punct de vedere al performantelor camerei. Viteza de focalizare, stabilizarea extraordinara (Se vede si in clipurile de mai sus) precum si performanta neimaintalnita in low light fara flash.

#25
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Culorile sunt mai nerealiste dar prefer niște poze care arata bine   decât pozele șterse ale lui pixel. Cu pixel oricărei poze ii lipsește  sharpness ul, prea multa procesare software care scare zgomotul.  Cred ca merg pe s9+ peste vreo 2-3 luni, nu's fan in a da 800-900 euro pe un telefon la lansare.

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View PostKiddosu, on 26 februarie 2018 - 19:54, said:

Sunt incredibil de suprasaturate culorile pe S9, ireale chiar.
Sunt mai saturate dar nu chiar asa mult, probabil se poate seta/scoate efectul sau ce face el acolo. Nici sterse nu e bine sa fie caci lumea vrea vivid colors.

#27
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 26.08.2007
Eu tot nu imi dau seama de unde au ajuns colegii si blogerii la concluzia ca "este cea mai buna camera pana in prezent".
S-au facut teste comparative in laboratoare acreditate?
S-au facut masuratori uniforme cu teste specifice?

Pe Youtube sunt niste unii care se plimba cu un Bipod. Camera nu vede din acelasi unghi, la S9 soarele e mult prea mare in comparatie cu Iphone X, iarba prea iarba, etc.Poti sa-ti faci cel mult o idee... dar de la idee pana la a exclama "evrikaaaa" .. e cale multa.

Sa dai 800-900 pe un S8 cu senzorul de amprenta pus corect, cu o baterie mica pentru 2018, si cu ceva gimmick pe software, care cica are in sfarsit o camera buna... nu e cam mult?!
  Adica.. daca vrei poze iesite din comun... un DSLR costa mai putin de 900 euro.
  Plus ca n-o sa-si dea seama nimeni ca ai tu S9 ... Posted Image doar daca e fan si daca se uita la comboul camera+senzor.

Nu vreau sa va inflamez... sunt chiar f curios..ce parere aveti si de ce e "WOW camera".

Edited by gtiu, 27 February 2018 - 09:42.


#28
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Aia cu "cea mai buna" in titlu era o chestie ridicola, mai ales pentru un thread care o sa fie aici cel putin 5 ani, daca nu 10 [dar s-a rezolvat]. Altminteri ca nu-i camera buna, ca oricum Samsung a facut camere proaste pina acum si poate e prima buna, ca mai bine iti iei SLR ... chiar sint doar pentru flame.

Edited by f300, 27 February 2018 - 10:42.


#29
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Constat ca in continuare aveti probleme cu oamenii si nu cu telefoanele.
S-a spus de 100 de ori, dar special pentru voi doi, adminul si echipa de moderare a recomandat asa pe baza unor concluzii bune. Cu ce va deranjeaza?!? D-aia nu mai putem trai, nu?

Eu am spus mai sus de ce consider ca este wow camera pentru un telefon mobil Am pus si exemple. Altii vor rezultate de la laboratoare oficiale, care or fi alea...
Si spun astea in conditiile in care sunt posesor de camera foto profesionala si sticle pe masura. Ca fapt divers, eu nu folosesc telefonul pentru fotografie ci pentru instantanee in situatia in care nu am camera la mine. Nu-l consider aparat foto pentru ca nu este.

f300, continui sa fii un maestru al flame-ului si offtopicului.Ti-ai batut joc de moderatori deschizand un topic la misto, facand o caterinca ieftina si continui cu aceeasi atitudine. Fa tu forum, topicuri si ce vrei, pe gustul tau. Nu te obliga nimeni sa postezi aici. Atata iritare ca a zis cineva ca Samsung S9+ are, foarte probabil, cea mai buna camera de pe un telefon mobil pana acum. Adu argumente ca nu este asa, pune exemple, nu ataca colegii de forum.

More samples... si de citit si despre modul de functionare si anumite functii.
https://www.gsmarena...view-1730p5.php

Edited by serginho74, 27 February 2018 - 10:55.


#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cred ca ma confunzi, eu sint exact de parere inversa - ca e o timpenie chestia ca "de banii aia iti iei SLR", ca Samsung face camere de top si ca asta o sa fie in topul topului. Singurul lucru care mi se pare ridicol e "cea mai buna camera mobila" sau cum naiba era initial cind a. nu se stie nimic sigur in afara de specificatii si niste poze in conditii necontrolate; b. sigur nu o sa ramina cea mai buna peste un an, doi, cinci, zece.

#31
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
"Am facut acest topic pentru ca merita sa vedem exemple de fotografii facute de posesori cu probabil cea mai buna camera montata vreodata pe un telefon mobil."
Haters, haters everywhere... :D
Si daca majoritatea vor spune ca este cea mai buna camera mobila... Am inteles, pur si simplu pe tine te deranjeaza ca cineva are parerea ca un produs este cel mai bun.

#32
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
@serginho74,calm prietene ca nu te intelegi cu ei ;) Daca moderatorul permite offtopicul celor de prin alte arii,tu nu ai cum sa le raspunzi.Efectiv nu vad decat parerea lor.Nu are sens.Se mai linistesc dupa ce intra telefonul in posesia userilor.Asa a fost si pe topicul de Note8,pe urma s-au sters de bale si au disparut. ;)

#33
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 26.08.2007
Eu eram cu DSLR-ul... si cam asta e replica peste tot cand vine unul si zice: "cea mai buna camera" pe un telefon.. si vin haterii si servesc replica cu DSLR-ul. Nu sunt hater.. dar na.. trebuia sa intreb. Posted Image
Citat din GSMARENA:

"The LED flash, the poor thing - still single after all those years" .. corect! Macar un dual led puteau sa puna.

"Samsung has upgraded the camera a lot since the S8, but it's still 12MP and it's still just one". - In 2018 cand si mid range-ul primeste camere duale, Samsung merge inca pe una de 12 mpx. Macar sa fi fost de 16 mpx. Sunt unii producatori care investesc in research.. pun 2 si chiar 3 camere, cu diverse functii. Si costa si mai putin.

Daca  vreau si eu 2 camere pe S9... de ce trebuie sa platesc extra si sa iau un device mai mare fizic? Ma simt nedreptatit!

"Some of the new features include AR Emojis, better KNOX, Intelligent Scan unlock, Bixby real-tile translation, among others".. practic, au schimbat procesorul, au marjat pe softul de camera (ajutati si de procesor) .. si gata FLAGHSHIP-ul.

  Pentru Procesor si modificarile de soft, percep 840$ si ii zic ca e varful lor de gama. Ca si Apple n-au inovat. Au mers pe upgraduri.

Daca ai dat o carca de bani pe flagshipul de anul trecut - recte S8 .. de ce ai face upgrade-ul? Doar pentru upgrade-urile de mai sus?

parerea mea... ca nu imi iau Samsung nici anul asta...

Edited by gtiu, 27 February 2018 - 12:28.


#34
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
La ce îți trebuie dual led când și single led face treaba buna?
Știi ce înseamnă  16mp vs 12mp?  Fix pix, pentru utilizarea normala și printarea de poze normale, chiar pe format a4, a3. Dacă vrei sa printezi postere îți trebuie dslr.
Ba cam ești hater, pentru ca ceri niște chestii total inutile și dacă le-ar fi implementat tot găseai ceva de care sa te plângi ca na, strugurii sunt acri sau ți-ai format un proces prin care te plângi de toate cele.

#35
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 26.08.2007

View Postct10dre, on 27 februarie 2018 - 13:09, said:

La ce îți trebuie dual led când și single led face treaba buna?
Știi ce înseamnă  16mp vs 12mp?  Fix pix, pentru utilizarea normala și printarea de poze normale, chiar pe format a4, a3. Dacă vrei sa printezi postere îți trebuie dslr.
Ba cam ești hater, pentru ca ceri niște chestii total inutile și dacă le-ar fi implementat tot găseai ceva de care sa te plângi ca na, strugurii sunt acri sau ți-ai format un proces prin care te plângi de toate cele.

Mate 10 cum poate? Nokia cum poate? altii cum pot? .. ca sa ceri atat de multi bani.. trebuie sa si oferi ceva. Serios.. Mate baga 20 mpx senzor. Sony si mai mult. Numa Samsung e mai catolic. Pe principiul lui Jobs: "nu va trebuie ce vreti, va trebuie ce va spunem noi ca va trebuie." Aproape toata industria pune pe flagship dual tone flash... Samsung nu. Ca nu e nevoie. SERIOS??? Decid ei pentru mine, pe banii mei?

Vezi si tu ce inseamna 12 vs 16... n-are rost sa-ti explic. Macar daca veneau si ziceau .. uite bovinelor.. senzor de 10 mpx... face, drege.. e creatia noastra si va rupe buza. (Cam asa a facut HTC-ul)

Eu asta subliniam mai sus.. oferta fix pixu si cer o geanta de bani... pentru ce?!

Nu sunt hater.. sunt dezamagit!

Samsung a luat-o pe urma Apple. Din pacate astia 2 producatori sunt categorisiti si ca "trend makeri". Daca astia o dau in bara, ailalti ce-or mai face?!
Daca aia cu cei mai multi bani din industrie nu mai inoveaza nimic, restul mai saraci ce-or face?

De ce nu ma faci hater si la problema cu dual camera doar pe + ? De ce trebuie sa platesc extra pentru un device de multi inchi .. cand poate ma coafa S9 clasic?
Cu ce am gresit daca am mana mai mica si nu halesc phableturile?

Edited by gtiu, 27 February 2018 - 13:48.


#36
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am dat e-mail la Samsung sa nu-i mai oblige pe cei carora nu le plac telefoanele Samsung, sa le cumpere.
Au refuzat. Asa ca trebuie sa le cumparati :P

Si eu sunt dezamagit de multe telefoane si produse dar nu ma plang la nimeni si trec peste.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate