Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

S9/S9+ Fotografii si discutii despre camera foto

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am facut acest topic pentru ca merita sa vedem exemple de fotografii facute de posesori cu probabil cea mai buna camera montata vreodata pe un telefon mobil.

Unii au comparat cu DSLR, dar mi se pare putin hazardata afirmatia. Ramane sa vedem daca chiar este atat de buna in lumina scazuta asa cum se lauda Samsung.

http://www.samsung.c...laxy-s9/camera/

Attached File  s9camera.jpg   145.96K   72 downloads

#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D-EcyYkv-mU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FI2CpNdaJAc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pstdgt, 26 February 2018 - 11:27.


#3
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Cea mai buna camera? De Nokia 808 ai auzit? E un telefon de vreo 5-6 ani, nici macar smartphone nu mai e acum...
Mai sunt destule care sunt peste S9 la camera.

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Da-mi voie sa nu te cred.
Am curaj sa fac pariu cu tine ca aia 41 de megapixeli mai mult incurca decat ajuta. Mai ales in lumina slaba. Si rezultatul final al unui cadru nu depinde doar de senzor ci si de procesor, soft, etc.

#5
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Nokia 808 are un senzor urias dupa standardele din ziua de zi(cand vine vorba de telefoane evident)

Totusi S9 si S9+ sunt multe peste 808 la modul general cand vine vorba de foto/video.
De exemplu stabilizarea optica hardware face o diferenta enorma in special in video si lumina slaba. S9 de asemenea este mult mult peste Nokia 808 la focus sau viteza expunere.
S9 are un senzor modern cuplat cu un SOC modern si optiuni software de camera moderne. Nokia 808 nu are cum sa concureze cu asta si o spun cu toata sinceritatea ca posesor de Nokia 808 si pasionat de fotografie.

#6
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Nu la megapixeli am facut referire ci la marimea senzorului.
In lumina buna bate orice, in lumina slaba focalizeaza slab dar cand o face este ajutat si de xenon.
Fost posesor de 808...

#7
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 29.08.2013
E un telefon pana la urma...
Cine vrea chestii pro poate lua ceva specializat (DSLR).

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 danghetau, on 26 februarie 2018 - 11:37, said:

Nu la megapixeli am facut referire ci la marimea senzorului.
Tehnologia dual aperture matura orice camera simpla intrucat are cateva atuuri tehnice puternice ce compenseaza marimea senzorului.

Edited by andreic, 26 February 2018 - 11:54.


#9
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
https://www.androida...samples-839812/

Sunt si imagini facute cu el. Cred ca primele.

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ma distreaza titlul threadului "cea mai buna", tot asa mai am si eu un director din 2003 cu "poze noi".

 andreic, on 26 februarie 2018 - 11:54, said:

Tehnologia dual aperture matura orice camera simpla intrucat are cateva atuuri tehnice puternice ce compenseaza marimea senzorului.

Este discutabil, de departe majoritatea eforturilor se concentreaza pe situatiile cu lumina mai putina, unde oricum folosesti cea mai deschisa diafragma. Ca o sa faca -poate- poze mai bune in lumina puternica folosind diafragma mai inchisa (inexistenta la alte telefoane) e posibil dar nu stiu cit de relevant pentru ca oricum pozele alea ies de obicei "suficient de bune".

#11
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011

 andreic, on 26 februarie 2018 - 11:54, said:

Tehnologia dual aperture matura orice camera simpla intrucat are cateva atuuri tehnice puternice ce compenseaza marimea senzorului.
hai să lăsăm marketing-ul în pace și să vorbim pe șleau:
1. cele două valori ale diafragmei sunt acolo pentru că Samsung au fost nevoiți. la f/1.5, obiectivul este mult prea soft. în lumină slabă nu deranjează prea mult, NR-ul oricum anulează majoritatea detaliilor fine. la f/2.4 ar trebui să fie mai sharp, în special în margini (că în centru e sharp și la f/1.5). nu știm cum se va compara la f/2.4 cu S8 la f1.7 (sau alte telefoane, ex. Pixel 2 la f/2.0) dpdv al clarității (sharpness-ului).
2. dacă S9 este atât de bun că are două valori ale diafragmei, atunci Nokia N86 este și mai bun decât el deoarece avea trei valori ale diafragmei (F2.4, F3.2 și F4.8) acum 9 ani!
3. cine a calculat diferența dintre f/1.7 și f/1.5? eu. o treime de stop, aceasta este diferența. adică nesemnificativ. în lumină slabă, dacă ar fi nevoie de un ISO 800 la f/1.7, pentru aceeași expunere, la f/1.5 ar avea nevoie de ISO 640. tot enorm pentru un senzor cât vârful de unghie. senzor care a rămas neschimbat față de S8, s-au schimbat doar algoritmii NR, ceea ce mă duce la următorul punct:
4. sample-urile foto oficiale nu m-au impresionat deloc, ba din contră. mărite, majoritatea cadrelor (în special în lumină slabă) arată a picturi din cauza NR-ului agresiv.

în concluzie: să nu vă așteptați la un upgrade major față de S7/S8. sunt șanse mari ca Pixel 2 să fie în continuare #1.

Edited by bluke424, 26 February 2018 - 13:07.


#12
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
De unde stii ca este acelasi senzor? Unii spun ca este unul nou, de la Sony.

Tocmai de aia am pus cadrele alea. Pentru ca sunt absolut neimpresionante dar tinand cont de incadrare si alte aspecte, au fost facute de un noob.

Edited by serginho74, 26 February 2018 - 12:57.


#13
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
eu am citit că ar fi un ISOCEL, deci Samsung-made. prin „același senzor” mă refer la tehnologia folosită și la dimensiunea lui. este unul nou, trebuia să fie, deoarece are DRAM pentru filmarea la 960 cadre/s. și la S8 s-au lăudat cu un senzor îmbunătățit, dar îmbunătățirea venea de fapt de la procesarea multi-frame. în raw, S7 și S8 sunt identice. la fel cum mă aștept să fie și S9 la același ISO.

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sper sa nu fie o camera prea buna ca numai de cumparat telefon si accesorii noi n-am chef :-)

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 f300, on 26 februarie 2018 - 12:36, said:

Este discutabil, de departe majoritatea eforturilor se concentreaza pe situatiile cu lumina mai putina, unde oricum folosesti cea mai deschisa diafragma. Ca o sa faca -poate- poze mai bune in lumina puternica folosind diafragma mai inchisa (inexistenta la alte telefoane) e posibil dar nu stiu cit de relevant pentru ca oricum pozele alea ies de obicei "suficient de bune".
Ma gandesc, cand ai 2 diafragme si lentile (si cred ca automat 2 senzori) poti reduce zgomotul din soft mult mai bine cu altgoritm adecvat, mai poti o treaba, sa faci poze cu DOF realistic direct cu optica, focalizeaza cele 2 aperturi usor diferit si combina imaginile... vedeti ca toate astea sunt in demo, e nebunie intr-adevar.

Edited by andreic, 26 February 2018 - 13:09.


#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 andreic, on 26 februarie 2018 - 13:07, said:

Ma gandesc, cand ai 2 diafragme si lentile (si cred ca automat 2 senzori)

Nu ai, ai acelasi sistem optic [edit: si senzor] in care se interpune o "gaura care nu-i 100% gaurita". Care are doua consecinte (batul cu doua capete actioneaza perfect si in fotografie): mareste DOF (si in general sharpness-ul peste tot) si micsoreaza lumina ajunsa pe senzor (care poate sa fie un lucru bun/dorit).

Edit2: din cite am inteles eu, poate gresit. Poate cumva "gaura" sa mai vina cu vreo lentila (sau cu vreo alta componenta optica, de exemplu ND filter) desi ma indoiesc.

Edited by f300, 26 February 2018 - 13:14.


#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Din poza asa imi parea ca sunt 2 optici integrale cu senzor... om vedea cand apare pe dpreview :)

#18
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011

 andreic, on 26 februarie 2018 - 13:07, said:

Ma gandesc, cand ai 2 diafragme si lentile (si cred ca automat 2 senzori) poti reduce zgomotul din soft mult mai bine cu altgoritm adecvat, mai poti o treaba, sa faci poze cu DOF realistic direct cu optica, focalizeaza cele 2 aperturi usor diferit si combina imaginile... vedeti ca toate astea sunt in demo, e nebunie intr-adevar.
aoleu, ce tâmpenii ai zis. este un singur senzor, un singur obiectiv, doar că în momentul în care setezi (sau telefonul setează automat) f/2.4, „gaura” prin care intră lumina care urmează să ajungă la senzor se face mai mică. singurele avantaje le-a menționat colegul f300, cu mențiunea că termenul DOF la o focală atât de mică și pe un senzor atât de mic este inexistent după câteva zeci de cm (30-40cm), apoi devine infinit.

la un DSLR cu asemenea diafragmă, vorbim de DOF pe o distanță de câțiva metri (la un obiectiv cu focală de 50mm, să zicem).

ce este acest f/stop? este raportul dintre distanța focală a obiectivului și diametrul diafragmei (sau a „găurii prin care intră lumina”).  f/1.0 ar însemna ca un obiectiv să aibă distanța focală identică (ca măsură, în mm) cu diametrul diafragmei. orice este mai mic decât f/1.0 (adică valorile mai mari decât 1.0) înseamnă că diametrul diafragmei este mai mic decât distanța focală a obiectivului (la un telefon, distanța focală este de aprox. 4mm).

și nu, nu sunt două diafragme, este aceeași diafragmă care se poate închide (doar) până la f/2.4.

edit: să nu confundăm S9 cu S9+ care are o a doua cameră foto, tot de 12 megapixeli, cu diafragmă fixă de f/2.4, dar cu focală echivalentă dublă. focala dublă servește ca zoom optic 2X (mărește imaginea camerei principale de două ori datorită focalei echivalente duble).

Edited by bluke424, 26 February 2018 - 13:46.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate