Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Ce să fac cu viața mea?

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#1
lost_soul

lost_soul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.02.2018
Salutare!

Am 30 de ani, sunt diagnosticat de la vârsta de 19 ani cu schizofrenie paranoidă și depresie. Psihiatrii mi-au pus diagnosticul final tulburare schizo-afectivă. Nu mă pot integra în societate datorită mentalității, prejudecăților și discriminării dar și datorită faptului că sunt pensionat. Prietenii/cunoștințele mă marginalizează, nu au nevoie de mine, nu caută compania mea. Am adesea momente în care depresia mă omoară și-mi vine să mă sinucid. Până acum m-am "sinucis" de 5 ori, motiv pentru care am ajuns la spitalul de psihiatrie unde nu a fost bine deloc. Tatăl meu a murit de curând, locuiesc singur într-un apartament închiriat, într-un oraș mare (nu în București), am un venit sigur pentru o perioadă de cel puțin doi ani - puțin sub 2000 de lei, care mă ajută să-mi plătesc chiria, facturile și să-mi cumpăr mâncare iar ăsta pot spune că e singurul lucru bun din viața mea. Problema e că nu-mi găsesc nici locul nici rostul, nu știu ce să fac cu viața mea. Simt că trăiesc degeaba, că nu am nicio utilitate dar nicio perspectivă de-a mă realiza, din moment ce sunt plafonat la statutul de pensionar. Vreau să-mi schimb viața dar nu văd nicio portiță. Frustrările s-au acumulat de-a lungul timpului, mă gândesc la câte lucruri am ratat de-a lungul vieții, datorită sărăciei din copilărie și datorită bolii din perioada maturității, precum și la faptul că sunt realmente un ratat. Schizofrenia o țin sub control cu medicamente, dar din păcate depresia mă distruge, îmi suge toată energia și am momente când efectiv simt o durere în interior, durere care în nopțile de insomnie atinge paroxismul. Mă puteți ajuta cu câteva sfaturi?

#2
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Cumparta-ti un aparat foto DSLR si mergi in drumetii si dezvolta-ti acest hobby al fotografiei de peisaj. Vei produce o diferenta reala in viata ta deoarece natura este un medic formidabil mai ale pentru problemele de natura psihica cum ar fi depresiile. A urca un munte nu este usor ci o provocare, iar atunci cand iti atingi telul si mai si reusesti sa realizezi si niste fotografii frumoase, o parte din frumusetea si linistea acelor locuri devine a ta, o iei cu tine acasa prin intermediul experientei si a fotografiilor. Iar faptul ca esti pensionat este un avantaj, pentru ca ai tot timpul din lume la dispozitie sa ti-l dedici explorarii frumusetilor naturale ale acestei tari. Te poti inscrie apoi in tot felul de grupuri fotografice, poti cunoaste oameni, puteti merge impreuna in expeditii fotografice, s.a.m.d.

Edited by Real_NEO, 26 February 2018 - 04:52.


#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Iesi la plimbare, mergi la sala sa faci maiscare si sa cunosti oameni noi, incearca sa gandesti pozitiv.Si ia lucrurile paqs cu pas, nu te astepta la imbunatatiri foarte mari, incearca cu pasi mici.

#4
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Sezi blind, sunt o gramada cu boli ca a ta. Si iti spun un secret: de la o virsta incolo toti suntem bolnavi. Cu diverse boli, mai grave sau mai putin grave, dar toti avem cite un ceva si niste dizabilitati mai mari sau mai mici. Asta e, n-avem ce face. Mergem inainte si vedem ce-o mai fi, macar de curiozitate. Mai vorbeste cu doctorii, cum spuneau cei de mai sus plimba-te, poti incerca sa iti faci niste prieteni, eventual unii care au ce ai si tu, dar nu neaparat. Poate nu prieteni buni, dar sa poti lega o vorba cu ei cind va vedeti. Cauta-ti o ocupatie, repara prin casa, fa ceva citeva ore pe zi si nu iti lua boala prea in serios. Las-o asa cum e. Nu te gindi prea mult la ea si fii optimist. Invata sa glumesti. Cind ceva ne depaseste sau ne oboseste, mai bine incercam cu umor. La un moment dat toti avem sansa sa invatam asta. Posted Image

Cauta locuri care te fac sa te simti mai bine si evita situatiile care iti produc stres sau suparare.

Edited by Dihorul Razboinic, 26 February 2018 - 07:19.


#5
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Asa cum a spus Real_Neo mai sus cauta-ti un hobby. Poate fi fotografia, pot fi excursii, important e sa ai ceva care sa te puna in miscare. Si nu iti trebuie musai aparat DSLR, e bun si unul mai ieftin, important e sa iti faca tie placere. Nu uita ca se spune că pofta vine mancand. La inceput poate vei incerca mai multe lucruri care nu te vor satisface, nu e nici o problema mai cauta. Daca locuiesti intr-un oras mai aproape de munte mergi pe munte, drumetiile nu sunt prea scumpe, nu ai nevoie de cine stie ce echipament  pentru o plimbare. Daca stai langa mare mergi pe malul marii si incarca-te de energia ei. Si nu in ultimul rand zi cate o rugaciune.

Edited by althea, 26 February 2018 - 09:57.
eliminare citat + răspuns la mesaj sters


#6
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Cunosc o mulțime de oameni "sănătoși" care nu gândesc la fel de bine ca tine.
Mai ai o mulțime de demonstrat lumii.

Cum spunea și un coleg mai sus, apucă-te de scris, că văd că ai uneltele necesare pentru a o face.
Personal, mă liniștesc când scriu. Nu neapărat să-mi aștern gândurile proprii, reale pe hârtie, pot scrie și proză sau poezie, bună, rea, nu contează, pe mine mă eliberează, o văd ca pe o formă de terapie. Ai putea să încerci.

Ai două lucruri importante de exploatat după care foarte mulți oameni tânjesc: motivație și timp.
Gândește-te mereu la situația ta ca la un catalizator al aingerii tuturor obiectivelor pe care le ai.

Călătorește, eventual ține un jurnal de călătorie, cu poze, cu amintiri, viața e lungă!

Succes!

#7
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Plimba-te in parc, gandeste pozitiv, scrie carti, sigur o sa-ti schimbe chimia creierului si o sa stearga traumele din trecut. Posted Image
Ajutor nu gasesti pe forum, gasesti la psiholog/psihiatru.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 lost_soul, on 26 februarie 2018 - 04:22, said:

Vreau să-mi schimb viața dar nu văd nicio portiță.

Singura portita ar fi sa poti munci ceva, care sa presupuna si ceva efort fizic, dar fara sa ai vreun sef idiot sau despotic care sa te conduca.
Capitalismul si relatiile sociale de sclavie sunt principala sursa a depresiei moderne. De aceea trebuie sa-ti gasesti o munca in care sa fii cat de cat propriul tau sef, adica sa muncesti echilibrat, tinand cont de afectiunea pe care o ai si sa nu agravezi lucrurile.  Incearca sa te inconjori de oameni pozitivi care privesc cat mai putin la televizor....

#9
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018
nu stii ce sa faci cu viata ta?
ce pasiuni ai?

#10
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Citeste. Filozofie.
Spinoza, Schopenhauer, Kant, etc
Istorie, religie, fizica.
Deschide-ti mintea, intelege lumea, umanitatea, universul si gaseste-ti singur menirea.
Raspnsul il vei gasi in tine.

#11
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
initiatorul, este fara indoiala, un tip inteligent ! ...doar ca este anti-social si nu are imaginatie !
aia cu bolile pe viata, o spun medicii ! ...
tu ai un mecanism perfect care este corpul uman ! ...
trebe sa fi putin mai bataios si sa iubesti viata ! ...
atentie viata in general, nu oamenii ! ...
omul modern este doar o "prostituata" care ar face orice ptr bani ! ... Posted Image

Edited by realduc, 26 February 2018 - 09:23.


#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 zoom0mooz, on 26 februarie 2018 - 09:19, said:

Deschide-ti mintea, intelege lumea, umanitatea, universul si gaseste-ti singur menirea.
Raspnsul il vei gasi in tine.

Nu stiu daca ar avea rabdarea sa citeasca, plus ca, daca isi deschide mintea, ar deveni si mai depresiv decat este.. asa ca eu recomand mai degraba miscare decat lectura.

@initiator, ar trebui sa stii ca oamenii "normali" sunt, intr-un fel, cei ca tine, care au ceva cu aceasta lume defecta, ceilalti fiind atat de absorbiti de Matrix incat nu-si mai dau seama in ce lume traiesc.  Cu alte cuvinte, oamenii care au devenit obisnuiti cu o lume profund defecta au ei insisi o defectiune la cap... asa ca, lucrurile sunt discutabile.

Edited by rosix, 26 February 2018 - 09:35.


#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Rugăminte sau avertisment public, cum vă cade mai bine:ori scrieți ontopic și fără ironii, miștouri etc., ori nu scrieți nimic.
Mulțumesc.

#14
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
E o vorba din batrini: "planteaza un pom, ridica o casa, creste un copil".
Extrapoleaza, esti inteligent.
O menire tot ai, chit ca nu o vezi acum.

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
remarcabila coerenta

#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Mama mea se lupta cu o boala foarte nasoala, scleroza multipla.
Boala o are de multi ani, 30+, a fost diagnosticata de 20 de ani.
De-atunci pana acum, boala i-a luat multe.
Prima data schiopata cu un picior, apoi cu amandoua. A ajuns repede de la bat de deplasare la cadru, la carucior cu rotile si apoi imobilizata total la pat.
Apoi boala a inceput sa-i ia si alte lucruri. A pierdut mana dreapta, acum abia mai butoneaza cu mana stanga.
Si nu se stie ce va urma.

E singura, noi ne-am imprastiat prin lume, are cineva grija de ea. N-a vrut camin de batrani.
S-a obisnuit cu singuratatea si-i place. Citeste mult, s-a dat pe religie, e 100% full in religie. Si-a facut un program zilnic in care citeste, sta pe net saula televizor. La teveu sta putin pentru o persoana in situatia ei.

Dar are un moral foarte bun, nustiu de unde gaseste atata energie, eu in locul ei as fi mort de mult. Avem si noi prin neam persoane depresive, dar ea nu-i intelege pe astia. Daca ar avea picioare, ar calatori. Asadar se multumeste cu google earth. Cateodata cand o sun, ma expediaza ca cica are treaba, vorbeste cu nustiucine pe feisbuc, au ele un grup de taina.
Nu ia pastile de cap, asta o face sa resimta full flavour situatia in care se afla.
Si-a facut o multime de prieteni, vin si o viziteaza. De prin toata tara. Fac schimb de tot felul de prostii religioase, carti, icoane.
A avut multe deznadejdi cand s-a dus pe la tot felul de popi care i-au promis ca o sa alerge. Ea credea in ei, desi cred eu ca in sinea ei stia ca va ajunge invalida, citise pe net tot ce inseamna boala asta nenorocita fara leac. Dar medicii n-au putut-o ajuta, sau n-au putut-o ajuta asa cum isi dorea ea. Asadar s-a orientat spre popi, care au escrocat-o si de putinii bani.
Acum s-a linistit cu vindecarea miraculoasa.
Dar pentru mine e un exemplu de stoicism si de moral, nu inteleg de unde atata moral. Are planuri de viitor, mai aminteste cateodata de moarte, dar nu la genul prapastios, ci ca o chestie fireasca.

Sunt oameni intr-o stare foarte nasoala si nu stau toata ziua sa se gandeasca la sinucideri, moarte si alte tampenii.
Mama nu poate manca singura, nu se poate spala, nu-si poate face nevoile, absolut totul necesita ajutor.

Poate ca ar trebui sa iei exemplul acestor oameni, sa te ridici si sa pleci.
Pentru ca poti.
Ai o viata in fata. Te asteata satisfactii enorme, doar cunoscand realitatea, lumea, asa cum este ea, fara sa-i ceri nimic. Pentru ca lumea e perfecta, cu cat o intelegi mai mult, cu atat realizezi cat de perfecta e lumea, cum toate functioneaza intr-o armonie desavarsita si cum noi, fiecare dintre noi suntem parte a acestei armonii. Sunt lucruri pe care le poti invata, le poti trai, le poti gusta.
Nu-ti propune prea mult, fii doar un observator, nu cere nimic de la lume, doar observa-i perfectiunea. N-ai cum sa fii deznadajduit daca nu ceri nimic. Toate vin dupa aa, sanatatea mintala e prima, dar nu o cere. Fii recunoscator si cu capul plecat in fata lumii, asa cum este o persoana religioasa hardcore.

#17
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Si nu te gandi chiar deloc ca esti un ratat pentru ca nu e asa. Poate ai avut niste oportunitati in viata pe care le-ai ratat ... si ce? O sa apara cu siguranta si altele. Nu esti nici singurul nici primul toti am dat cu capul in stilul propriu al fiecaruia. Decat sa te gandesti ca ai 30 de ani si nu ai facut prea multe nu crezi ca e mai bine sa te gandesti ca ai altii 40 in care ai vreme sa descoperi ce iti place cu adevarat? Tu iei aproape 2000 lei/luna, bucura-te altii iau atat si muncesc 8-10 ore/luna, relaxeaza-te.  Cea mai buna medicatie in cazul tau e optimismul si increderea.

#18
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

 lost_soul, on 26 februarie 2018 - 04:22, said:

Am 30 de ani, sunt diagnosticat de la vârsta de 19 ani cu schizofrenie paranoidă și depresie. Psihiatrii mi-au pus diagnosticul final tulburare schizo-afectivă. [...]  Mă puteți ajuta cu câteva sfaturi?
Daca postul asta a fost scris de tine, lucrurile sunt dubioase din start! Ai putea incepe prin a te intreba si cerceta care este baza stiintifica de la baza diagnosticului tau. Cum anume te-au "diagnosticat" musterii respectivi.

Edited by Geth, 26 February 2018 - 10:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate