Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 

Ce izolatie sa aleg? Comparatie intre materiale

* * * * - 4 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
772 răspunsuri în acest subiect

#523
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.835
  • Înscris: 25.04.2008

View Postabisdemon, on 08 februarie 2022 - 08:52, said:

Salutare,

Am cumparat o casa veche (97 de ani) care are zidurile exterioare de 60cm grosime si sunt din caramida plina (de rrom parca se numeste) si peste tencuita, din cauza ca nu a mai locuit nimeni in ea de peste 10 ani tencuiala exterioara a inceput sa cada si am zis ca in loc doar sa o tencuim sa o si izolam. Intrebarile mele sunt:
  • merita tencuita la grosimea aceasta? (personal cred ca da dar am zis ca va intreb si pe voi)

  • M-am hotarat la vata bazaltica pt ca permite peretelui sa respire. Dar sincer nu stiu ce firma sa aleg...aveti ceva recomandari? Ma gandeam grosimea sa fie de 16 sau 20 cm. Bugetul nu este o problema asa mare pt ca o vad ca si o investitie in noi si timp
mersi mult de raspunsuri

nu o tencui decat daca ai probleme de stabilitate. daca ai fisuri, chiar si mici atunci:  dai jos rosturile dintre caramizi pe o adancime de 2 cm , refaci rosturile cu tencuiala cu ciment si tencuiesti exterior minim 2 cm cu tencuiala cu ciment. peste pui vata bazaltica de exterior, lipita cu spuma si cu dibluri de vata
peste vata tencuiala decorativa silicatica.

View Postsaandy76, on 08 februarie 2022 - 14:13, said:

Nu, cel mai bine e în pat continuu, cu mistria pieptene!Posted Image
avantajul la sistemul perimetral este ca aerul mai izoleaza si el, termic, asa ca e de dorit sa fie pus asa. daca e vorba de etaje superioare, 6,7,8...etc atunci lipire pe pat de adeziv e indicat.

View Postgab-riel, on 02 februarie 2022 - 18:44, said:

Salutare, am o casa de caramida, izolata destul de slab. La exterior 10cm polistiren si intre etaj si pod rigips, 10cm de vata minerala si apoi podea de lemn. Pe acoperis nimic(doar o folie de vapori cred). Vreau sa stiu ce optiuni am pt pod pt ca eu cred ca pe acolo se pierde cel mai mult caldura(asta pt ca la parter am dat caldura mult mai incet din grupul de amestecare pt incalzirea in pardoseala si e mai cald decat la etaj cu 1-2 grade C, la etaj am setat temperatura pt incalzirea in pardoseala mai sus cu 5 grade C, vara sus e muuult mai cald si jos racoare, iar in pod e insuportabil). Ma gandeam sa pun vata bazaltica/minerala sau lana de 20cm direct peste podeaua de lemn, pe acoperis cred ca ar fi mai greu, inaltimea este mica si unghiul foarte mic. Nu stiu ce folii trebuie sa pun etc. Ar mai fi varianta sa scot podeaua, mai adaug 10 cm de vata, cred ca incape, sau 5, si dupa sa izolez acoperisul cu 10cm. Multumesc de sfaturi.

trebuie inca minim 10cm de vata de calitate si o folie bariera vapori pusa intre pod si vata. vata o poti pune sub astereala intre si peste capriori.

Editat de msn2, 08 februarie 2022 - 14:33.


#524
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postmsn2, on 08 februarie 2022 - 14:32, said:

avantajul la sistemul perimetral este ca aerul mai izoleaza si el, termic, asa ca e de dorit sa fie pus asa.

Din câte înțeleg, aerul izolează cel bine atunci când este blocat în microstructuri. În spatele plăcilor montate „pe mămăligi” (chiar și cu cordon perimetral) se formează curenți de convecție, care nu sunt tocmai ideali pentru performanța termică și nici pentru rezistența la incendiu.

Acest tip de montaj este folosit pentru a suplini lipsa de planeitate a pereților, nu în scopul unei termoizolări mai bune.

Editat de subss, 08 februarie 2022 - 17:59.


#525
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.835
  • Înscris: 25.04.2008

View Postsubss, on 08 februarie 2022 - 17:58, said:

Din câte înțeleg, aerul izolează cel bine atunci când este blocat în microstructuri. În spatele plăcilor montate „pe mămăligi” (chiar și cu cordon perimetral) se formează curenți de convecție, care nu sunt tocmai ideali pentru performanța termică și nici pentru rezistența la incendiu.

Acest tip de montaj este folosit pentru a suplini lipsa de planeitate a pereților, nu în scopul unei termoizolări mai bune.
nu vorbesc de montaj pe mamaligi, ala nu e ok!
montaj cu cordon perimetral al placii si ramane aer inauntru care nu pleaca nicaeri si ajuta la izolare

#526
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Cine zice că ajută? Ceva date în acest sens?

#527
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.835
  • Înscris: 25.04.2008
daca ai un spatiu de aer inchis, cu grosimea sub 20mm atunci aerul acela izoleaza termic pt ca sub 20mm nu apare fenomenul de convectie si nu are loc schimb de caldura intre polistiren si perete. dei trebuie cordon perimetral pe placa de adeziv si grosime adeziv sub 20 mm.

#528
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.771
  • Înscris: 15.11.2009
Nu știu ce să zic, nu găsesc vreun studiu sau alte informații care să indice 20 mm drept grosime maximă indicată. Nici producătorii de polistiren nu arată că ar exista o diferență de performanță între diferitele tipuri de montaj.

Dar problema nu este grosimea, ci lungimea/lățimea stratului de aer, care au mult peste 20 mm...

Mai studiem :)

#529
dadedon

dadedon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 74
  • Înscris: 08.02.2022
La o placa ~0,6mp se plimba aerul in spatele ei, caldura se ingramadeste in partea de sus unde "forteaza: mai tare izolatia, pierderile sunt in functie si de grosimea izolatiei.
Daca nu exista tencuiala aerul fasaie pe langa cordonul perimetral printre rosturile caramizilor si crapaturi in acestea. Rosturi mai sunt si intre placile de izolatie... Daca se tencuieste se mai elimina din acest risc dar santierul nu e farmacie, daca asistati la punerea in opera a izolatiei va veti convinge ca trebuie luate toate masurile de precautie.
Daca zidaria nu e plana si netencuita placile sunt puse si la 6cm de zidarie, pe vazute, poti sa-ti bagi mana, se mai intampla ca si adezivul se poate dezlipi de pe cordon daca e subtirel...

#530
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.771
  • Înscris: 15.11.2009
Corect. Ideal este să tencuiești peretele, dar dacă nu îl tencuiești, atunci trebuie să ai grijă să iasă foarte plan din construcție astfel încât să poți monta plăcile cu adeziv în strat continuu, ce funcționează și drept un fel de tencuială...

Chestia este că s-au cam lenevit meșterii și fiecare lasă pe următorul să rezolve problema planeității :)

#531
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.835
  • Înscris: 25.04.2008

View Postsubss, on 09 februarie 2022 - 18:25, said:

Nu știu ce să zic, nu găsesc vreun studiu sau alte informații care să indice 20 mm drept grosime maximă indicată. Nici producătorii de polistiren nu arată că ar exista o diferență de performanță între diferitele tipuri de montaj.

Dar problema nu este grosimea, ci lungimea/lățimea stratului de aer, care au mult peste 20 mm...

Mai studiem Posted Image
eu am gasit aceasta informatie cand cautam ce termopane sa imi pun. sunt simulatoare de pachete de sticla si acolo am vazut ca peste cei 18-20mm spatiu de aer intre sticle scade rezistenta termica, din cauza fenomenului de convectie.

o placa de 0,6m2 are cam jumatate din suprafata ocupata cu adeziv... daca aerul nu "pleaca" de acolo atunci contribuie la izolarea termica.

eu am de 10 ani eps dar si vata lipita cu spuma si nu se desprinde nici daca tragi intentionat. si este pusa pe o casa veche care se "misca" mult

Editat de msn2, 11 februarie 2022 - 12:53.


#532
dadedon

dadedon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 74
  • Înscris: 08.02.2022
E foarte bine ca nu ai probleme de fixare mecanica, dar era vorba de etansare la modul ideal.

Vata ai fixat-o cu spuma? Cat de grosa e vata si cu ce spuma ai fixat-o? Dibluri ai folosit?

Spuma ai folosit CT 84?

Editat de Dany_Darke, 12 februarie 2022 - 23:29.


#533
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.835
  • Înscris: 25.04.2008
vata de 10cm rockwool, lipita cu spuma la tub speciala pt asa ceva. dibluri am pus exact ca la polistiren doar ca am pus rozeta din aia mai mare in diametru. exista spuma la tub pt lipit vata in exterior, spuma asta nu expandeaza decat ff putin si lipeste mai bine decat adezivul pe baza de ciment daca supoetul e elestic. adica pe peretii unei case de caramida fara stalpi este mai indicat sa lipesti cu spuma decat cu adeziv la sac. in caz de cutremur peretii aia se misca mult mai mult decat la o casa cu beton si risti sa se desprunda adezivul de perete

vata de 10cm rockwool, lipita cu spyma la tub speciala pt asa ceve. dibluri am pus exact ca la polistiren doar ca am pua rozeta din aia mai mare in diametru. exista spuma la tub pt lipit vata in exterior, spuma asta nu expandeaza decat ff putin si lipeste mai bine decat adezivul pe baza de ciment daca supoetul e elestic. adica pe peretii unei case de caramida fara stalpi este mai indicat sa lipesti cu spuma decat cu adeziv la sac. in caz de cutremur peretii aia se misca mult mai mult decat la o casa cu beton si risti sa se desprunda adezivul de perete

Editat de msn2, 12 februarie 2022 - 14:44.


#534
abisdemon

abisdemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 02.04.2009

View Postmsn2, on 08 februarie 2022 - 14:32, said:

nu o tencui decat daca ai probleme de stabilitate. daca ai fisuri, chiar si mici atunci:  dai jos rosturile dintre caramizi pe o adancime de 2 cm , refaci rosturile cu tencuiala cu ciment si tencuiesti exterior minim 2 cm cu tencuiala cu ciment. peste pui vata bazaltica de exterior, lipita cu spuma si cu dibluri de vata
peste vata tencuiala decorativa silicatica.


avantajul la sistemul perimetral este ca aerul mai izoleaza si el, termic, asa ca e de dorit sa fie pus asa. daca e vorba de etaje superioare, 6,7,8...etc atunci lipire pe pat de adeziv e indicat.



trebuie inca minim 10cm de vata de calitate si o folie bariera vapori pusa intre pod si vata. vata o poti pune sub astereala intre si peste capriori.

Multumesc mult de sfaturi. Cam ce grosime se recomanda sa aiba vata bazaltica? Eu ma gandeam sa folosesc RockWool Frontrock max plus de 15cm credeti ca este de ajuns sau ar trebui mai gorasa pt a face o diferenta?

#535
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 980
  • Înscris: 06.08.2015
E ok și 15cm dacă e corect pusă în operă. Degeaba ai 30 cm dacă e montată prost.

#536
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.835
  • Înscris: 25.04.2008

View Postabisdemon, on 13 februarie 2022 - 00:38, said:

Multumesc mult de sfaturi. Cam ce grosime se recomanda sa aiba vata bazaltica? Eu ma gandeam sa folosesc RockWool Frontrock max plus de 15cm credeti ca este de ajuns sau ar trebui mai gorasa pt a face o diferenta?
e de ajuns de 15cm. punctul de roua se scoate in afara peretelui la cam 13cm de izolatie, deci tu cu 15 stai f bine.
daca ai dat bani pt vata de 15 atunci ai grija cum e montat sistemul: foloseste rozete mari si dopuri de vata pentru astuparea rozetelor, cumpara masa de spaclu de calitate si o decorativa silicatica, in nici un caz acrilica. de asemenea vezi ca la ferestre sa puna straifuri de 2 cm grosime sa acopere imbinarea dintre geam si perete. vezi ca sunt manuale de izolat pe net la producatori, scoate unu la imprimanta si vezi sa respecte tot ce scrie acolo

#537
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 307
  • Înscris: 20.11.2021
Mămăliga măsi
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uzQu3xQrQsE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#538
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Aia era bombă făcută. Au mutat tâmplăria în izolație, au băgat vată de 20cm și au ajuns la o eficiență energetică foarte bună. Din păcate nu ia nimeni în calcul cât de importantă e scoaterea tâmplăriei în izolație.

#539
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 307
  • Înscris: 20.11.2021
Nici io, acum 12 ani!Posted Image

#540
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.835
  • Înscris: 25.04.2008

View Postsaandy76, on 17 februarie 2022 - 19:56, said:

Mămăliga măsi
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uzQu3xQrQsE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
clip vechi da bun

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate