Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Schimbare radiator placa video

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Dadulicius

Dadulicius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 25.03.2017
La placa video asus gt 1030 2gb gddr5 64bit care are o răcire pasivă se poate schimba radiatorul cu un cooler,sau pot cumpăra un ventilator pe care să îl prind cumva de radiator?
P.s.am căutat să cumpăr un cooler pa emag si pcgarage dar nu am găsit de aceea as cumpăra un ventilator pe care să îl prind dar nu stiu cum de radiatorul placii

#2
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
De ce ai face asta, daca producatorul nu i-a pus ?

#3
Wardruna88

Wardruna88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.08.2016
Sistemul de racire aplicat de producator e mai mult decat suficient,placile nvidia cu terminatia gt nu sunt destinate gamingului.

#4
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Poate il foloseste la mining si vrea racire mai intensa ca sta nonstop in full load si producatorul nu s-a gandit ca vor fi folosite in acest mod si drept urmare nu le-a echipat cu o racire corespunzatoare pentru acest mod.

#5
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 25.12.2004
ia si da jos radiatorul si schimba pasta termoconductoare, nu e inginerie
o sa ai temperaturi ok dupa aia.
vezi sa nu pui pasta de arahide, recomand arctic silver sau mx4

orice racire stock, cat timp userul nu face OC, nu ar trebui sa faca termal throttle nici in conditii de stress test.

gt 1030 e f bine sa fie racita pasiv, nu consuma mai mult de 40-50w.

daca te temi ca pierzi garantia, atunci ai ales o varianta cu racire aftermarket proasta, as cataloga asta defect de fabricatie dar aia la garantie nu o sa ia in considerare probabil.

Edited by spikje, 25 February 2018 - 00:09.


#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Se poate, doar sa gasesti ceva compatibil cu ea, la placile din seriile superioare ai waterblock-uri pentru racirea cu apa, deci se poate schimba.

#7
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,878
  • Înscris: 10.02.2011

View PostDadulicius, on 24 februarie 2018 - 23:41, said:

La placa video asus gt 1030 2gb gddr5 64bit care are o răcire pasivă se poate schimba radiatorul cu un cooler,sau pot cumpăra un ventilator pe care să îl prind cumva de radiator?
P.s.am căutat să cumpăr un cooler pa emag si pcgarage dar nu am găsit de aceea as cumpăra un ventilator pe care să îl prind dar nu stiu cum de radiatorul placii
Iei orice ventilator care sa nu depaseasca cu mult marimea radiatorului si il prinzi cu 2-3-4 suruburi pe care le insurubezi in radiator.
Ideea e sa sufle aer rece pe radiator, vezi cu ce parte il fixezi, il testezi cu o hartie sa vezi in ce parte sufla aer rece. De ce sa nu poti ? ca scade cu 20-25 de grade temperatura placii video. In loc sa stea la 65 o sa-ti stea la 40-45. Nu-i mai ok asa ? Numa sa ai grija si de temperatura din carcasa. In jocuri chiar si mai vechi oricum o sa-ti urce temperatura, asa ca mai bine ii fixezi un ventilator pe care il poti alimenta direct de la placa de baza, ii fixezi mufa in pinii aux/sys fan sau power fan de pe placa de baza. Sau direct de la sursa, depinde ce ventilator ii pui si ce mufa are. Poti sa-i pui si ventilator de carcasa ca nu are nici pe dreacu. Ca producatorul nu i-a pus. ii pui tu. Se poate prinde si cu sarma, numa sa ai grija cum fixezi ventilatorul, sa nu-ti atinga ceva pe acolo si sa faci un scurt.

#8
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Cauta un fan de 90mm il prinzi cu zip-ties si il conectezi la un header liber pe motherboard sau PSU.
Vezi sa il pozitionezi sa sufle spre radiator - asta de exemplu sa fie ca in pozitia din poza cu eticheta rosie spre exterior:
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postromangx, on 24 februarie 2018 - 23:48, said:

Poate il foloseste la mining si vrea racire mai intensa ca sta nonstop in full load si producatorul nu s-a gandit ca vor fi folosite in acest mod si drept urmare nu le-a echipat cu o racire corespunzatoare pentru acest mod.
Ce naiba sa minezi cu un gt 1030?

#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostDadulicius, on 24 februarie 2018 - 23:41, said:

La placa video asus gt 1030 2gb gddr5 64bit, care are o răcire pasivă, se poate schimba radiatorul cu un cooler sau pot cumpăra un ventilator pe care să îl prind cumva de radiator?
Da ! se poate.
Ori gasesti radiator cu ventilator si il dai jos p-ala din fabrica si il pui p-ala nou cu ventilator.
Ori cumperi un ventilator si il montezi pe raditorul existent.
La ambele metode tre' sa pui alimentarea ventilatorului la SYS_FAN pe placa de baza
[ https://s17.postimg.org/ennp69zdr/FZynn_Nn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Eu am pus ventilator la cateva placi video cu racire pasiva; odata am gasit si un radiator cu tot cu ventilator !
La ambele metode s-a vazut diferenta dintre racirea pasiva si racirea activa; chit ca placa video venea fara racire activa din fabrica  Posted Image

#11
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018

View Postsuper8, on 25 februarie 2018 - 08:06, said:

La ambele metode s-a vazut diferenta dintre racirea pasiva si racirea activa; chit ca placa video venea fara racire activa din fabrica  Posted Image
Cum s-a vazut ?
OK, a scazut temperatura. Cu cite grade ?
Dar asta a insemnat automat si cresterea duratei de viata a placi ???
Performanta a crescut si ea ?

#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
1. La placile mele video cu racire pasiva de le-am pus ventilator, temperatura a scazut dramatic cu pana la 8-10 0C !
2. Despre durata de viata nu stiu ce sa spun ca eu le-am folosit cateva luni fara probleme.
3. Dupa ce le-am dat, au fost forjate in jocuri fara probleme; ba mai mult ! mi s-a spus ca sunt foarte bune placile video pt. jocuri medii; asta cu ventilatorul pus, fara el nu mai avea aceleasi "performante" bune in jocuri.

Dupa mine, eu as schimba pasta si pune ventilator la orice placa video cu racire pasiva  Posted Image

#13
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Scadere dramatica de temperatura inseamna 20-25 de grade, nu 10.
Faptul ca le-ai pus ventilator inseamnna ca se raceau mai bine, nu ca scoteau mai multe fps-uri in jocuri.

#14
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

View Postmybrandnewmail59, on 25 februarie 2018 - 09:50, said:

Cum s-a vazut ?
OK, a scazut temperatura. Cu cite grade ?
Dar asta a insemnat automat si cresterea duratei de viata a placi ???
Performanta a crescut si ea ?
Oare de ce crezi ca plateste lumea sute de dolari numai pe un water block de card video? Scaderea temperaturii inseamna potential de overclocking mai mare si implicit performanta superioara. Orice gamer vrea o performanta cat mai mare si care se mai pricep cat de cat folosesc Afterburner, Trixx, etc. pentru overclocking. Vbios scade frecventa automat cand temperatura atinge limita superioara sa protejeze placa chiar daca ar duce frecventele si de asta ai nevoie de racire. La fel in mining ca de asta folosesc rack-uri, PCIe risers , etc. Chestiunea cu durata de viata e relativa si nu prea depinde de racirea propriuzisa insa in principiu toate circuitele electronice functioneaza mai eficient la o temperatura mai scazuta iar probabilitatea aparitiei defectelor scade. Un card poate sa pice la idle si temperatura camerei in doua ore iar altul sa functioneze  in 100% load si la peste 90 grade 10 ani ....

Edited by zoom0mooz, 25 February 2018 - 12:59.


#15
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postzoom0mooz, on 25 februarie 2018 - 12:32, said:

Oare de ce crezi ca plateste lumea sute de dolari numai pe un water block de card video?
de fraieri

#16
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

View PostWinstonMontana, on 25 februarie 2018 - 12:35, said:

de fraieri
mda... strugurii sunt acri....

#17
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010

View PostDadulicius, on 24 februarie 2018 - 23:41, said:

La placa video asus gt 1030 2gb gddr5 64bit care are o răcire pasivă se poate schimba radiatorul cu un cooler,sau pot cumpăra un ventilator pe care să îl prind cumva de radiator?
Se pot folosi ambele variante.
Eu am pe unul din calculatoare un MSI GeForce GT 1030 2GH si am testat amble solutii. Atasarea unui ventilator de 80mm nu a ajutat prea mult probabil pentru ca  procesorul grafic are suprafata foarte mica si coolerul din aluminiu nu preia foarte bine caldura.
A doua oara am folosit un Zalman ZM-VF1000LED care este integral din cupru. Rezultatele au fost fantastice, temperatura in load 100% nu a depasit 39 de grade dar in final am revenit la coolerul pasiv original pentru ca nu am castigat nimic pe partea de overclock. Folosesc o carcasa zalman Z1 Neo.

#18
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018

View Postzoom0mooz, on 25 februarie 2018 - 12:32, said:

Oare de ce crezi [..]
Eh, teoria ca teoria, asta stiam si eu, stai calm.
Eu am intrebat exact de acea situatie practica.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate