Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

probleme divort cu minori

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Buna ziua!

Sunt in proces de divort, am avut prima infatisare in luna aceasta, dar am fost amanat pe motiv de lipsa de procedura si anume pentru faptu ca la domiciliul paratei nu sa efectuat ancheta sociala deoarece la accea adresa locuieste alta familie.
Intrebarea este eu, ca reclamant , pana la noul termen trebuie sa mai fac ceva? , deoarece imediat dupa ce am terminat la judecatorie m-am dus la adresa unde am specificat ancheta sociala si fosta sotie locuieste acolo (am discutat personal cu ea)

Mentionez ca, copii au varte peste 16 ani si vor sa locuiasca cu mine (deoarece fosta sotie ni le poate asigura nicio conditi neavand niciodata vreo sursa de venit )

Banuiesc ca, daca ancheta sociala nu o va gasii niciodata, eu pot divorta? - fiindca am impresia ca , a furnizat date eronate celor cu ancheta sociala, declarand un nume fals la momentul respectiv

#2
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
cand e noul termen?

#3
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
In luna aprilie a acestui an
Ma gandesc ca, daca nu o gaseste la domiciliu pana in aprilie, se va mai amana cu inca 2 luni

Edited by sarateanu2004a, 24 February 2018 - 16:47.


#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 01.11.2005

 sarateanu2004a, on 24 februarie 2018 - 16:40, said:


Mentionez ca, copii au varte peste 16 ani si vor sa locuiasca cu mine (deoarece fosta sotie ni le poate asigura nicio conditi neavand niciodata vreo sursa de venit )

Asta spune multe despre sotia ta.

#5
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Am inteles -  Multumesc!

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Deci instanta a solicitat ancheta sociala divort.
Corect?
Asta inseamna ca instanta va dispune obligatoriu si citarea si ascultarea Autoritatii Tutelare.
Daca-i asa, pe scurt - Instanta nu va putea pronunta o hotarare in acest proces de divort fara efectuarea unei anchete sociale de catre Autoritatea Tutelara

#7
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Deci, poate dura modul acesta pana cand copii fac 18 ani si atunci o sa fie divort fara minori

Acum nu stiu daca la urmatorul termen va fii gata ancheta sociala

Asa, poate sa se ascunda la nesfarsit si, de fiecare data cand vine ancheta sociala sa spuna ca "aici locuieste familia Georgescu"

#8
dorel_acdc

dorel_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.12.2017
De ce vrei sa divortezi ? Ai fost inselat de nevasta ?

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ancheta sociala se efectueaza la domiciliul la care se afla copilul sau/si la domiciliile fiecaruia dintre parinti in cazul in care ambii solicita incredintarea.
Deci - daca ambii parinti solicita incredintarea copiilor, ancheta sociala are loc la domiciliile fiecaruia.

Hai ca m-am repetat dar o las asa Posted Image

Oricum, judecatorul nu este obligat sa urmeze indicatiile anchetei sociale (daca acestea exista) privind incredintarea minorului catre un parinte sau altul.

#10
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Dar, judecatorul va tine cont de preferintele copiilor? Sau ii va da mamei? (copii au 17, 15, 12 ani)

Nu ma inselat, dar daca nu mai stam impreuna de 10 ani si de 6 ani nu s-a mai interesat de copii

Edited by sarateanu2004a, 24 February 2018 - 17:58.


#11
dorel_acdc

dorel_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.12.2017
Dar unde sta acum ?  E cu alt barbat ?

#12
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Nu stiu, locuim in orase diferite, eu impreuna cu copii ea - nu stiu

Am fost o singura data la ea dupa prima infatisare iar dupa aparente locuia impreuna cu mama si sora ei

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Aveți un avantaj foarte mare în proces dacă copiii locuiesc la dvs.

Art. 264 alin. 1 din noul Cod Civil:
În procedurile administrative sau judiciare care îl privesc, ascultarea copilului care a împlinit vârsta de 10 ani este obligatorie.

Edited by Naijax, 24 February 2018 - 18:06.


#14
dorel_acdc

dorel_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.12.2017
Pe facebok apare cu alt barbat in poze ?

#15
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Pai, care facebook, daca n-are nici un venit, nu are cu ce platii nimic. Este ..... cersetoare

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 dorel_acdc, on 24 februarie 2018 - 18:11, said:

Pe facebok apare cu alt barbat in poze ?
Dorele, lasă omul în pace că nu-i pe canapeaua ta. Aria se numește Juridic. N-ai răspunsuri la subiect, nu postezi.

#17
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Concluzionand, la urmatorul termen , se va da alt termen de judecata daca nu a putut fi desfasurata ancheta sociala la ea acasa? - Daca DA, situatia aceasta poate dura ani de zile?

Cel mai mult ma ingrijoreaza faptul ca, in primavara aceasta trebuie sa inscriu copilul in clasa a 9-a la liceu. Si va treuii completate cererile de inscriere de catre ambii parinti, iar cu fosta sotie am problema. Altfel nu ma intereseaza

Bine, ar mai fii un aspect ca, as putea sa le fac bursa sociala, dar fara concursul ei, iara nu pot face nimic

#18
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
La cei de 17 si 15 ani, a fost madama la serviciul public de evidenta pentru intocmirea cartilor de identitate?
Puteai cere pe cale de ordonanta presedintiala stabilirea domiciliului minorilor la tine si exercitatea temporara a autoritatii parintesti pana la finalizarea divortului.
Astfel puteai inscrie copii la scoala si lua decizii de unul singur.
Raportat la viciul de procedura privind intocmirea anchetei sociale, poti depune un inscris sapt viitoare la judecatorie(mentionand nr dosarului sala si termenul) prin care indici faptul ca la adresa respectiva locuiesc membrii familiei sotiei si ocazional si ea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate