Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sala de internet mai este viabila ?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Cum noaptea este lunga si nu pot sa dorm iar ziua este scurta si cu bani putini m-am gindit la clasica afacere cu sala de Internet+Games.
Ma intereseaza:
1. Ce parere aveti ?
2. Care ar fi configuratia minima a unui calculator(eventual un pret aproximativ) ?
3. Care este legislatia in materie de jocuri , intrucit din ce am mai intrebat nimeni nu plateste licenta la ele ?
4. Orice sfat mi-ar prinde bine, indiferent daca este pozitiv sau negativ.
Multumesc

#2
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Daca esti din Buc, mai bine te lasi pagubas. e full de cyber cafeuri,
iar la tarifu jenant de mic de 15-20,000 o sa-ti amortizezi investitia in 20-30 de ani. Am 2 prieteni ca aveau acelasi elan ca tine, si dupa doar 6 luni au intrat in blocaj financiar din cauza salilor. So, think twice. :)
  Poate daca veneai cu ideea asta acum 2-3 ani ar mai fi mers...

#3
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
cum a zis Masterboy, depinde unde vrei sa faci I caffe-ul..., dar acum circula BSA ... si daca nu faci totul legal soft, e foarte posibil s-o iei "in freza"

Daca optezi pt un oras mai mic, ai ceva sanse, DAR eu zic ca trebuie sa te gandesti la provider, ca daca netul merge nashpa, nu o sa prea ai clienti!

Bine ar fi sa poti sa-l faci langa o scoala/liceu, ca in ziua de azi, majoritatea cauta faimosul IRC, si prinde ... + ca poti sa bagi jocuri.

Configuratia computerelor , depinde de ce jocuri vrei sa pui, eu unul as luat ceva mai bazat, ca sa mearga si alte jocuri in viitor

...
baga si tu un reply

#4
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
01. Depinde de investitie
02.depinde de ISPul tau cat de serios este
03.depinde de zona si oras!

#5
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
1. daca ai CINE sa ti-o faca este ok.
2. daca vrei sa nu bagi bani in el un timp, xp 1700+/256 ram/30 gb hdd/mx440/17"/vreo 6-700$ (cu tot cu tva & win).
3. nu te intereseaza legislatia. trebuie doar sa ai toate jocurile si programele cu licenta. asa e normal si altfel oricum poti avea belele.
4. merge si in bucuresti, chiar daca sunt kfe-uri in zona, trebuie numai sa ai CINE sa iti faca sala si sa se ocupe de ea.

#6
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Pt H2SO4
1.Referitor la jocuri, pt fiecare calculator imi trebuie o licenta ?... si de unde se ia  ?; ce ai vrut sa spui ca nu ma intereseaza legislatia ?
2.Windows 98 SE nu este indeajuns ?
Pt. MasterBoy
"Am 2 prieteni ca aveau acelasi elan ca tine, si dupa doar 6 luni au intrat in blocaj financiar din cauza salilor."--de fapt, practic ce li sa intimplat..unde nu a mers ?

#7
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Baga bani in altceva.
Si dintr-un chiosc scoti mai multi.

Zi ce suma detii si din ce zona esti.

Pe urma iti fac un calcul si tu te decizi si iti faci chiosc.

#8
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
1. da, pt fiecare joc & fiecare calculator... majoritatea le aduce best...
nu te intereseaza legislatia = unii zic ca ai nevoie de licenta, altii zic ca nu... si legislatia nu e FOARTE clara... asa ca intotdeauna o sa aiba de ce sa se lege daca nu ai licenta.
2. nu vroiam sa zic windows XP, ci athlon XP 1700+. recomand windows millennium totusi.

am facut cateva cafe-uri, daca vrei discutam la caz concret pe privat.

#9
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Facam calculul pentru 10 calc

10calc*500Euro(+TVA)=6000 Euro
Soft=200Euro(win 90 Euro + 6,7 jocuri)/calc=2000 Euro - optimist si chiar iti trebuiesc licenta la toate
Chirie+Intretinere=800-1000 Euro
Salarii 4 oameni = 1200Euro (cu tot cu taxe la 150Euro net/salariat)
Legatura internet buna 100 - 300 Euro.
Profitul tau la o investitie de 10000Euro in prima luna si apoi 2500 pe luna cheltuieli = 37500 Euro La o marja de profit de 10% (care nu e deloc afacere) inseamna sa vinzi de 3450 Euro pe luna sau 110 euro pe zi/ sau 11 euro pe calc . la un pret de 0,5 euro pe ora inseamna ca ai profit daca calculatorul este 22 din 24 ocupat cu clienti.

Mai poti sa scoti bani din vanzarea de sucuri si tigari.

Dar costurile astea au fost super optimiste.

Sper ca nu am gresit la calcule ca altfel o sa ma injuri ca ai dat faliment mai repede.

Mai poti sa scazi salari sau chirie dar aia deja nu mai arata a internet cafe.

cu banii de pe prima luna cumperi un tir de ulei comestibil si-l vinzi intr-o saptamana cu 2% adaos / pe luna cu 8% adaos. In juma de an ai depasit internet cafe-ul.

Asta e. Iti urez bafta ca oricum ca si internet cafe-uri trebuie sa existe.

#10
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Asta-i gluma cu icafeurile. Eu am avut primul icafe din Braila si printre primele din tara. Ganditi-va ca atunci (acum poate 7-8 ani) aveam 15k ora si in 6 luni a murit. La ora asta in Braila sunt cel putin 50 icafe si pretul este de 10-15k/h iar cu abonament e de 5-6k. Cred ca nu mai are rost sa mai deschida cineva gura. E ca si cand ai zice ca sa catigi din ceva nou pe piata, de ex. sa vinzi computere. Cu adaos de ~10% si cu 1001 concurenti.
Sfat (de om care a trecut prin astea) Vinde tigari! Bautura! Femei! Placerea e cea mai vandabila marfa in ro, urmata de mancare

#11
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Deschide o crashma. Cu banii aia iti faci un lant de bombe care iti vor aduce un profit incredibil! FARA GLUMA!!!

#12
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
Salarii 4 oameni = 1200Euro (cu tot cu taxe la 150Euro net/salariat)
vreau si eu.

#13
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
Mai merge afacerea asta, eu chiar am deschis-o sper sa treaca cei 6 luni si mai multi chiar, de investit s-au investit 15.000 euro. si am pe o raza de 500m inca 3 concurenti 2 sali de net numai si una de net+jocuri. Ideea care este cat timp vii cu ceva nou ca sa ii atragi pe cei de dincolo(celelalte sali din zona) ai sanse de reusita, asa ca ideea nr.1 e vezi ce au si ce nu au concurentii si ce nu au ofera tu, mai ales daca e un lucru care nu se cere. Cu licentele e clar ca trebuie sa le ai cum e clar ca trebuie sa ai si casa de marcat. In rest bafta, reclama multa , seriozitate si regula de aur, clientul stapanul nostru, bafta

#14
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
nu stiu ce calcule ati facut voi acolo, dar stiu o sala de internet care scoate in jur de 3000 euro profit, si alta care merge binisor, deschisa foarte recent.

#15
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
nu trebuie sa ghicesti
uitate acolo ca sunt doar inmultiri si adunari

cunosc si io pe cineva care are profit insa nu plateste decat 100 Euro chirie, munceste el cu fratisu si pritenele lor si nu ii vine bsa ca stie taicasu pe cine trebuie, pe urma sucuri, cafele, tigari...

in felul asta scoate ceva bani insa nu la 3000 euro.

sunt curios da-mi si mie detalii despre sala prietenului tau (cate calc, cat de mare e sala, etc).

#16
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
18 compuri, relativ mica, in jur de 1000$ chiria, vreo 800$ netu, 600$ angajatii + alte cheltuieli... si pe bune ca se scoate 3000$ profit. secretul? adminul de retea de acolo care a stiut ce sfaturi sa dea si cand sa le dea, ii pasa de sala, pune suflet in ce face... desi cateodata nu ar trebui. inainte sa se angajeze acolo, incasarile erau cam jumatate (incasarile, nu profitul!).

#17
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Dupa cum banuiam parerile sunt foarte impartite insa datele problemei la mine se reduc la o investitie de:
* maxim 8000 $
* 5+1(server) calculatoare+mobilier+...--
* fara chirie, sala fiind la casa,nu la bloc
* personal=subsemnatul+ dumnnezeu(de fapt invers)
* zona=
- nu este super centrala(nu-mi dau seama de "calitatea" vadului.)
- fara scoli pe o raza de 800 m
- incadrat de concurenta la 500m
*idei noi= minus
*pile la bsa=pauza
*Intrebari :
- cu lisingul cum este ?
- varianta de achizitionare mai ieftina a echipamentului, licente ?

#18
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

Quote

Originally posted by H2SO4
18 compuri, relativ mica, in jur de 1000$ chiria, vreo 800$ netu, 600$ angajatii + alte cheltuieli... si pe bune ca se scoate 3000$ profit. secretul? adminul de retea de acolo care a stiut ce sfaturi sa dea si cand sa le dea, ii pasa de sala, pune suflet in ce face... desi cateodata nu ar trebui. inainte sa se angajeze acolo, incasarile erau cam jumatate (incasarile, nu profitul!).

$3000 profitul pe an  :)  :eek:

Danb61 tine-ti banii in buzunar. E cel mai bine asa. Mai ales
in vremurile astea naspa din Ro si nu numai. :(  Investitia ta ar fi

prea mica si oricum e penibil si nu se merita sa faci i-cafe cu 5 comp.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate