Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Sala de internet mai este viabila ?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
daca restul cheltuielilor erau pe luna, normal ca si profitul de 3000$ este tot pe luna...
danb1961, fii serios, cu 5 compuri nu faci nimic...

#20
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005

View Postdanb1961, on Mar 15 2003, 11:02, said:

Dupa cum banuiam parerile sunt foarte impartite insa datele problemei la mine se reduc la o investitie de:
* maxim 8000 $
* 5+1(server) calculatoare+mobilier+...--
* fara chirie, sala fiind la casa,nu la bloc
* personal=subsemnatul+ dumnnezeu(de fapt invers)
* zona=
- nu este super centrala(nu-mi dau seama de "calitatea" vadului.)
- fara scoli pe o raza de 800 m
- incadrat de concurenta la 500m
*idei noi= minus
*pile la bsa=pauza
*Intrebari :
- cu lisingul cum este ?
- varianta de achizitionare mai ieftina a echipamentului, licente ?

Am si eu o intrebare. Care-i faza cu scolile?  Vorbesti de cazul tau, ca nu ai scoli pe 800 m, sau e o lege care zice ca nu ai voie la X m de scoli ?  Ma bate gandul si pe mine sa fac o sala , 15 pc, un server(intel E6600 + 4gb ram) si faza-i ca e am o scoala la 20 m, inca una la 200 m , si un liceu la 200 m :D  Deci 3 unitati in acelasi cartier. ASta in Botosani. Si in cate vad la alte sali e full non stop. O singura nedumerire am(mai am ) : Ce fel de net trageti voi in sala? EU ma gandeam la Abonamentul ala de la UPC de 6mbps, dar are numa 0.5 UP. Poate daca le cer 3 abonamente in aceeasi linie > 18mbps DOWN si 1,5 mbps Up. Asa ar merge la 15 pc + server+ statie control ? In Botosani cam 80% se joaca cs , ziua , noaptea, pe rupte si cam pe asta preconizez ca o sa mearga pc-urile. Sua altfel cat costa o conexiune buna pt 15 pc + server+statie ?

Edited by IVAN__V, 27 May 2007 - 12:35.


#21
Ciprian81

Ciprian81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 13.07.2006
Am si eu o intrebare: Mai merge cineva in ziua de azi la internet caffe-uri? Sincer... Acum cand toata lumea are acces la Internet? Cand cu 10 euro iti legi internet prin Romtelefon? Si cu alti x euro din cartier? Sa fim seriosi... Nu cred ca ar mai merge. Cel putin, eu de cativa ani nu am mai intrat intr-un internet caffe... Si sunt mai bine de 5 ani.

Spor oricum :D

#22
kl4ud3lu

kl4ud3lu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.06.2007
Am si eo o intrebare:daca as deschide o sala de internet si dupa aceea sa devin provider n`ar fii profitabil?Ca eu locuiesc intr`un oras mic(Filiasi) unde sunt doar 2 sali de internet si provider decat o firma de televiziune si una dintre sali(de unde am si eu ..clientii nu prea sunt multumiti).Si ma gandeam ca as putea sa iau 20 calculatoare  mai performante(care sa ajunga la 30 mil cu licente fiecare) ..sa cumpar mai multa banda de net si sa pun acelasi pret la tarife(castigand clientii astfel).Si sa fac diverse oferte/pachete de ore...concursuri multiplayer...un server de cs...forum..chestii dintr`astea.
SI voiam sa fac si un mic bar,castigand bani si d acolo...Acum nu stiu daca ar fi profitabil dar dupa calculele mele ajunsese la 30 - 40 milioane/luna...(in conditiile in care 14 calculatoare ar fi ocupate non-stop).
Daca aveti alte sugestii astept..sau..ati putea sa`mi spuneti si mie ce acte ar fi necesare...

Edited by kl4ud3lu, 05 January 2008 - 11:35.


#23
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View PostCiprian81, on May 27 2007, 19:31, said:

Am si eu o intrebare: Mai merge cineva in ziua de azi la internet caffe-uri? Sincer... Acum cand toata lumea are acces la Internet?
In orase Inet caffeurile ar mai fi cautate doar de unii turisti care ajung in oras, au nevoie urgent de access la web si nu au alte modalitati de conectare.. Dar astfel de cazuri sunt rare ca sa faca o astfel de afacere profitabila..

#24
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002

Quote

In orase Inet caffeurile ar mai fi cautate doar de unii turisti care ajung in oras, au nevoie urgent de access la web si nu au alte modalitati de conectare.
si cum deja hotspot-urile sunt peste tot, laptop-urile tot mai ieftine.... aaaaa, si majoritatea hotelurilor pun la dispozitie in receptie 1-2 calculatoare conectate la internet...

#25
kl4ud3lu

kl4ud3lu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.06.2007

View Postkl4ud3lu, on Jan 5 2008, 12:28, said:

Am si eo o intrebare:daca as deschide o sala de internet si dupa aceea sa devin provider n`ar fii profitabil?Ca eu locuiesc intr`un oras mic(Filiasi) unde sunt doar 2 sali de internet si provider decat o firma de televiziune si una dintre sali(de unde am si eu ..clientii nu prea sunt multumiti).Si ma gandeam ca as putea sa iau 20 calculatoare  mai performante(care sa ajunga la 30 mil cu licente fiecare) ..sa cumpar mai multa banda de net si sa pun acelasi pret la tarife(castigand clientii astfel).Si sa fac diverse oferte/pachete de ore...concursuri multiplayer...un server de cs...forum..chestii dintr`astea.
SI voiam sa fac si un mic bar,castigand bani si d acolo...Acum nu stiu daca ar fi profitabil dar dupa calculele mele ajunsese la 30 - 40 milioane/luna...(in conditiile in care 14 calculatoare ar fi ocupate non-stop).
Daca aveti alte sugestii astept..sau..ati putea sa`mi spuneti si mie ce acte ar fi necesare...


Ati putea sa ma jutati si pe mine va rog frumos?Ca trebuie sa fac un proiect pana luni:(.Cam ce ar trebui sa fac sa devin provider de intenet si sa deschid o sala?

#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Posttudor_turcu, on Jan 5 2008, 11:43, said:

In orase Inet caffeurile ar mai fi cautate doar de unii turisti care ajung in oras, au nevoie urgent de access la web si nu au alte modalitati de conectare.. Dar astfel de cazuri sunt rare ca sa faca o astfel de afacere profitabila..

cand ai fost ultima data intr-un internet caffe?
tipul care detine reteaua de cartier prin care am eu net are si un i-caffe si trec pe acolo lunar ca sa platest abonamentul de net. n-am vazut niciodata sala goala, mereu erau 5-6 calculatoare ocupate.

#27
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
:thumbup: bre sunteti tari...ati redeschis un topic mort de 4 ani. daca acum 4 ani nu se mai scotea cine stie ce profit din I-cafee-uri acum cand exista peste tot hot-spot-uri, nenumarati provideri, fiecare isi cam permite sa isi cumpere un calculator la 2000 roni cu tot cu monitor si boxe si sa plateasca 30 roni/ luna abonamentul la net, ca sa nu mai zic de telefoane wi-fi...cine credeti ca mai intra intr-o sala de net? :console:

#28
kl4ud3lu

kl4ud3lu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.06.2007

View PostVipeR85, on Jan 5 2008, 16:01, said:

:thumbup: bre sunteti tari...ati redeschis un topic mort de 4 ani. daca acum 4 ani nu se mai scotea cine stie ce profit din I-cafee-uri acum cand exista peste tot hot-spot-uri, nenumarati provideri, fiecare isi cam permite sa isi cumpere un calculator la 2000 roni cu tot cu monitor si boxe si sa plateasca 30 roni/ luna abonamentul la net, ca sa nu mai zic de telefoane wi-fi...cine credeti ca mai intra intr-o sala de net? :console:

Viper majoritatea prietenilor mei au net acasa si`s petrec timpul prin internet cafe`uri.Si dupa cum ziceam eo vreau s`o deschid intr`un oras mic unde`s decat 2 sali si 2 provideri....
Aaa si are dreptate smiley.Eu cunosc o sala de net in craiova in care minimul 20 de calculatoare sunt ocupate tot tp`ul(din 30).Faza e ca multi vin acolo sa joace cs sau warcraft..meciuri..clanuri ...chestii dintr`astea.

P.S:am redeschis topicul pentru ca trebuie sa fac un proiect la anteprenoriala si aveam nevoie de niste informatii..da` vad ca nimeni nu ma ajuta:-<:(

Edited by kl4ud3lu, 05 January 2008 - 16:37.


#29
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Dupa cum scrii nu esti destul de inteligent sa iti deschizi o afacere.
Gaseste-ti un post profitabil in industria asfaltarilor. Portocaliul se poarta, caldura e oricum ceva comun vara in Romania, si daca stati la o carte pe marginea drumului in loc sa munciti mai apareti si la TV. :)

#30
kl4ud3lu

kl4ud3lu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.06.2007

View Postsebulbus, on Jan 5 2008, 20:30, said:

Dupa cum scrii nu esti destul de inteligent sa iti deschizi o afacere.
Gaseste-ti un post profitabil in industria asfaltarilor. Portocaliul se poarta, caldura e oricum ceva comun vara in Romania, si daca stati la o carte pe marginea drumului in loc sa munciti mai apareti si la TV. :)

Da,da,multumesc mult sebulbus.Vad ca u esti mare desptept.In primul rand invata naiba sa citesti tot ,ca am zis ca am un proiect de facut ,si in al 2lea rand nu gresii nimic asa ca taci draq!Daca am cateva greseli le am pentru ca am scris in graba nu din prostie :thumbdown:  :deadtongue: prostu` pamantului

Edited by kl4ud3lu, 05 January 2008 - 20:03.


#31
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

View Postkl4ud3lu, on Jan 5 2008, 19:59, said:

Da,da,multumesc mult sebulbus.Vad ca u esti mare desptept.In primul rand invata naiba sa citesti tot ,ca am zis ca am un proiect de facut ,si in al 2lea rand nu gresii nimic asa ca taci draq!Daca am cateva greseli le am pentru ca am scris in graba nu din prostie :thumbdown:  :deadtongue: prostu` pamantului

in primul rand, cred ca ideea principala a proiectului ala era sa il faci tu singur, nu sa-l iei de undeva gata facut. in al doilea rand, cuvantul 'draq' nu exista in limba romana. iar sa scrii 'draq' in loc de 'dracului' sigur nu e graba, e prostie de cea mai joasa speta. in al treilea rand, a avea o sala nu are nicio legatura cu a fi provider de internet. hotaraste-te intai ce vrei - bineinteles, se pot face si amandoua, dar practic sunt 2 afaceri separate, fara nicio legatura intre ele. in al 4-lea rand, a scazut asa mult pretul la ora de net si a crescut asa de mult pretul la componente incat oricum ai lua-o, nu prea ai sanse sa iesi pe profit daca te apuci acum de o sala.

#32
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
cine crezi ca-ti face tie proiectul (vroiai sa zici plan de afaceri) pe gratis, pe un forum.... sa fim seriosi...

#33
luc4s

luc4s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.11.2005
Sa ma bag si eu in seama :P
Am facut cateva controale la sali dintr-astea de net la softuri si bineninteles ca toti au fost gasiti in neregula.
Din discutiile purtate ulterior cu administratorii, cu ocazia audierilor, am ajuns la concluzia ca merge treaba daca ai un spatiu mare, vad bun, poeste 30 calculatoare si selctezi cat de cat clientela.
Imi spunea un administrator de societate ca vin grupuri de tineri care joaca CS la sala de net(cum sunt ei grupati, pe clanuri), chiar daca oamenii au net acasa.
In schimb la salile cu 14 calculatoare din care sunt functionabile  11, unde vin toti golanii de cartier si buzunaresc clientii si unde iei jegul de pe tastatura cu cutitul nu prea merge treaba.(poate am exagerat la faza cu cutitul :)  )
Cred ca cel mai important e cat de mare e chiria.
daca e rezonabila si spatiul e bine am[plasat, trebuie incercat.
Cat priveste licentele la softuri,legal trebuie detinute toate,  si aici e un mic secret, care e stiut de unii cunoscatori, pentru ca daca te apuci sa iei licente la tot ce instalezi, dai faliment.
Un joc poate se joaca azi dar maine nu mai e interesat nici un pusti de el, si ai platit degeaba licenta.
Oricum, la cele de baza(sisteme de operare spre ex) trebuie luate direct de la repr Microsoft, pt ca la cantitati mai mari au discounturi.

Edited by luc4s, 05 January 2008 - 22:55.


#34
kl4ud3lu

kl4ud3lu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.06.2007
Doamneeee!!!!Invatati ba sa cititi totul si dupa aceea comentati!N-am zis ca vreau sa-mi faceti voi proiectul...aveam nevoie doar de cateva raspunsuri pe care n-am de unde sa le aflu!Ideea e ca intai voiam sa-mi deschid sala de net si dupa o jumatate de an sa devin si provider prin aceeasi firma sau cam asa ceva.Stiu ca sunt doua lucruri diferite,dar stiam ca din sala n-o sa obtin un profit prea mare si ziceam ca poate daca as deveni provider,acesta ar creste....
P.S:Sebastian si born2lose ,nu mai faceti voi pe desteptii ca...

Edited by kl4ud3lu, 11 January 2008 - 17:48.


#35
Cocktail

Cocktail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 27.12.2007
Nush ce sa zic stiu k am postat cam tarziu ...dar varu meu deschide un Icaffe la tzara acolo nu mai e dekt unu .... si nu o sa trebuiasca sa plateasca chirie..., calculatoare are... angajatii hmmm....cred k o sa fie tacsu...k ala sta aks... si poate vara eu... deci nu o sa cumpere calculatoare de 500 euro , ci de vr-o 350... jocuri fac eu rost... , iar eu cred k dak faci undeva la tzara ai un profit mare (am fost la Icaffeu celalalt si statea lumea pana la 6 dim pe calculatoare  app erau 8 calculatoare si erau toate full pana la 4-5 dim) :) si acolo aia cumpara sucuri in prostie... tigari nu mai vb...si acolo ora e 3 lei :) si dak cumperi peste 5 ore 2,5 :))

#36
bysnis

bysnis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.12.2007
M`ai merge treaba cu salile de internet ???
.. vad ca nu prea mai e interesant subiectul cu toate ca daca ai umpic de ambitie in 3 luni iti amortizezi investitia

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate