Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Amenda pt proiectoare aprinse pe timp de zi

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#73
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Daca nu circuli pe drumuri E sau autostrazi, nu iei amenda.

#74
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
asa este, eu consider asta un minus in legislatie, ar trebui sa fie obligatoriu peste tot, eu le tin aprinse peste tot ca vad cat de mult ma ajuta si pe mine cand altii le au aprinse.

#75
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
subcriu,
si eu merg cu luminile aprinse.

#76
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 bogdan_popescu, on 14 martie 2018 - 22:27, said:

Astia ca tine ma enerveaza cel mai des in trafic, ca ei vad ca e vizibilitate domne la +500 de metri si de ce sa aprinda ei luminile la cazan, pentru el sunt suparatoare pt ca nu depaseste niciodata si nu stie cum e sa dai peste un "sofer" cu masina neagra ca asfaltu intr-o depasire ca apare din pamant.
Nu degeaba e legea ca toate masinile sa umble cu farurile aprinse si ziua, daca ar sta politia sa-i amendeze pe astia cu luminile stinse ziua ar face norma de amenzi repede si le-ar baga mintile in cap.
Auzi frate, se uita la 100 de ml de benzina, pai mergi cu bicicleta frate daca nu-ti permiti sa mergi cu farurile aprinse.

Eu zic sa iti bagi tu mintile in cap.
Spre deosebire de tine am condus si cu volanul pe partea stanga, si pe dreapta, si masini ce intra usor la categoria C !

Prin UK, unde soarele e mult mai rar, nu o sa vezi ca te obliga  un cretin cu sapca sa ti luminiile aprinse !

Si da, ma uit la 100 de ml de benzina. Probleme ?! Intr-o tara civilizata daca la casa nu iti da rest aia 5 centi, penny sau ce o fi - iese cu scandal, chiar tribunale.
La noi - e normal ! Mica ciordeala e normala.

Ia aduna acum cei 100 de ml consumati ora de ora, ori 1 milioane de masini in trafic/ ora in medie ori 24 de ore si vezi ce da !

Vin 2 400 000 de litri de orice, ori 30 de zile 72 de milioane de litri

Si uite cum se face Statul de vreo 30 de milioane de euro lunar taxe, doar din tinutul farurilor aprinse.
Pe un fleac de "100 de ml"

Daca tu nu vezi o masina neagra in trafic, nu o sa o vezi nici cu faruri nici cu nimic. Mai degraba ai nevoie de o noua pereche de ochelari !

Cat despre stilul meu de condus, te-as lasa la 1 km in urma prin traficul din Bucuresti.
Multi au zis ca nu mai merg cu mine in viata lor, speriati de stilul meu agresiv.

Folosesc doar motoare pe benzina de la 1.8 in sus.Pentru raspuns instant la talpa.
Si crede-ma ca imi permit !

Ce nu o sa tolerez niciodata, e ciordeala pe baza de legi cretine.
Daca tu ai impresia ca tinutul farurilor aprinse ziua e ptr siguranta rutiera, esti un mare fraier !
E fix ptr taxe.


Ai DRL ? Crezi ca e suficient sa le ai aprinse doar pe alea? TEAPA ! Iti iei amenda !
Trebuie sa ai si luminile de intalnire aprinse !

"Art 44 alin 2 din OUG 195/2002
In circulatia pe autostrazi, pe drumurile expres si pe cele nationale europene (E) conducatorii de autovehicule si tractoare agricole sau forestiere sunt obligati sa foloseasca si in timpul zilei luminile de intalnire."

Mai crede cineva ca legea asta e ptr siguranta rutiera..sau ptr taxe ?!

Cand e ploaie, cand e inorat le ti aprinse - DA !
Dar nu cand e soare de iti rupe ochii, 40 de grade afara si vezi si la 2 KM pe sosea.

Apropo:

Se dau amenzi ptr cretinii care merg cu proiectoarele aprinse in mod ne-justificat. Nu e ceata, ai proiectoare?
3 puncte amenda !

Edited by M4V3RiCk_, 18 March 2018 - 17:17.


#77
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Ai condus degeaba ca tot n-ai habar, ia mai iesi din tara sa vezi ca legea aia vine de afara nu din Romania, si nu e pusa de prosti, e pusa cu un scop, ala care l-am spus, numai cum spui ca nu e diferenta la cat de repede observi o masina in depasiri intre a fi cu farurile aprinse sau nu imi dau seama ce sofer esti, si stai linistit ca oriunde vrei tu te-as lasa eu la 5 km in urma, daca tu zici ca conduci agresiv inseamna ca n-ai vazut nimic daca nu ai idee ce inseamna la depasiri cu viteze foarte mari cat conteaza ca aia de pe contrasens sa aiba farurile aprinse, stiu, zmei pe net e plin, si in trafic parca vad ca mergi cu 40 Posted Image
Iti permiti? vad, de-aia te uiti la 100 de ml, pai ziceai ca esti sofer agresiv, cum vine asta, te uiti la 100 de ml si conduci agresiv unde consumul creste cu 3-4 litri % la diesel si cu mult mai mult la benzinare, fugi ma nene si canta la alta masa ca nu stii tu ce-i ala condus agresiv la benzinare, mai ales cand tu te uiti si calculezi ca ai consum mai mare daca aprinzi farurile.

PS: ca fapt divers, f rar spre deloc ma depaseste cineva in trafic, si daca o face ca nu-s atent il depasesc mai tarziu din nou, asa ca lasa textele cu lasatul in urma ca nu sti ce inseamna aia sau nu ai avut parteneri pe masura.

Edited by bogdan_popescu, 18 March 2018 - 17:18.


#78
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

 M4V3RiCk_, on 18 martie 2018 - 17:01, said:




Ai DRL ? Crezi ca e suficient sa le ai aprinse doar pe alea? TEAPA ! Iti iei amenda !
Trebuie sa ai si luminile de intalnire aprinse !

"Art 44 alin 2 din OUG 195/2002
In circulatia pe autostrazi, pe drumurile expres si pe cele nationale europene (E) conducatorii de autovehicule si tractoare agricole sau forestiere sunt obligati sa foloseasca si in timpul zilei luminile de intalnire."

Mai crede cineva ca legea asta e ptr siguranta rutiera..sau ptr taxe ?!





MAi pune mana si mai citeste legislatia si modificarile aduse acesteia.

#79
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016

 M4V3RiCk_, on 18 martie 2018 - 17:01, said:

Ai DRL ? Crezi ca e suficient sa le ai aprinse doar pe alea? TEAPA ! Iti iei amenda !
Trebuie sa ai si luminile de intalnire aprinse !

Gresit! Cum a zis si colegul mai sus, documenteaza-te si apoi te asteptam sa rectifici singurel informatia!

#80
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

 dorin_2k, on 15 martie 2018 - 06:55, said:

Daca nu circuli pe drumuri E sau autostrazi, nu iei amenda.
Si pe drumurile nationale ce facem ?

Cat despre "romanul scris mai sus" si lectiile de "soferie"...un alt bizon care si-a luat permisul la fara frecventa.

Edited by titoo, 23 March 2018 - 00:07.


#81
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Nu iei amenda daca drumul nu are indicativ E sau A.

#82
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
https://www.facebook...900752969995085

E buna asta cu stergatoarele cand nu e ploaie.

#83
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
doar ca uneri in timpul mersului ai nevoie sa speli parbrizul si intamplator asta se face cu stergatoarele...

#84
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Bine ma ca esti tu destept... le folosesti in continuu sau doar cand speli? Dar nah, hai sa ne "simtem" importanti.

#85
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
pai uite ca noaptea folosesc proietoarele pe stradutele patriei, pline cu gropi, caci culmea e ca se vad mai bine gropile...
Spoiler

Edited by arg, 16 April 2018 - 13:03.


#86
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Ai niste fracturi logice pe undeva...
Iesi noaptea pe stradutele patriei cu proiectoarele aprinse dar cand iesi in trafic le stingi? Da' stradutele, saracele de ele, nu au trafic?

Daca nu vezi gropile noaptea la lumina farurilor ori mergi prea repede pentru a le vedea ori ai nevoie de ochelari.

#87
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
am vrut sa spun ca argumentul cu stergatoarele cand nu ploua nu sta in picioare.....
cat despre gropi.... mama lor unele-s carpite si par adanci altele par carpite dar iti lasi jantele in ele.

p.s. poblema nu e reparatul gropilor ci evaluatul lor.

Edited by arg, 16 April 2018 - 13:48.


#88
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006
Sau poate îți trebuie niște faruri. Ori le ai mătuite, ori murdare, ori reglate prost, ori becuri puse invers (și nici nu vezi cu ele, dar în schimb îi deranjezi pe ceilalți, și mai aprinzi și proiectoarele ca să fie pachet complet).

#89
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
scuze ca-ti zic dar ai inteles gresit.
nu risc sa iau o amenda pentru proiectoare, ci doar le mai aprind cand dau de o strada fara trafic si plina de gropi.

astea-s farurile:
https://forum.softpe.../#entry22046092

Edited by arg, 17 April 2018 - 08:59.


#90
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006
Am înțeles perfect.

Repet: poate ai farurile prost reglate și de-aia simți nevoia proiectoarelor să vezi gropi. Poate stingi proiectoarele când ”ieși în trafic” (că gropile alea le cauți în curtea proprie), dar farurile sunt la fel de prost reglate și în trafic, deci la fel de deranjante pentru ceilalți.

Să-ți mai zic ceva: înainte să am mașină citeam explicațiile astea ale unora cu gropile, cu văzutul în lateral, cu una și cu alta, și mă gândeam că poate n-or fi toți nebuni și-or avea ei dreptate cu ceva. După ce mi-am luat mașină, fără cine știe ce faruri de OZN, ci doar becuri normale, halogen, cu lupe, mă jur pe roșu și să moară Veta și să mă reîncarnez într-un carcalac în toate viețile viitoare dacă am observat măcar o singură dată că proiectoarele mă ajută cu ceva la gropi. Și crede-mă, le-am tot încercat pe ici-colo, mânat fiind de aceleași mituri că ”se vede mai bine”. Dar nu se vede absolut nimic în plus cu ele, față de farurile normale. Nici în laterale, nici în gropi, nici în copaci, nici în dimensiuni paralele, nici nicăieri.

Repet: vorbesc de vreme bună și faruri bune. Oricine mă contrazice are faruri de cacao și-n momentul ăsta nimic nu mă mai poate face să îmi schimb părerea, pentru că am văzut ce pot face niște faruri ok de pe o mașină considerată ”low-cost” și ”ultimul jeg” de către unii. Ca atare, orice șofer cu pretenții că are o mașină mai bună ca mine (și aici includ, sper să nu supăr pe mine, și toate BMWurile pisicuțe, ursuleți și alte animale de 20+ ani vechime, cele mai mașini dintre mașini) nu are scuze să folosească proiectoarele când condițiile meteo nu o impun. În continuare te sfătuiesc să-ți faci o verificare la faruri, ca la carte.

Edited by alexcrist, 17 April 2018 - 10:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate