Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Amenda pt proiectoare aprinse pe timp de zi

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#91
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
proiectoarele bat pana in 3-4m, ca tu nu ai vazut diferenta inseamna ca cele pe care le ai au ceva probleme.
ca zici ca nu bat in laterale....mmm "cornering lights" pentru ce s-a montat si activat? doar asa de marketing?

poate becurile pe care le am sunt mai vechi si nu mai dau lumina ca unele noi dar nici chioare nu sunt.
crede-ma, ti-ai facut o parere gresita.


mda se pare ca am uitat ca pot  sa las farurile in jos .... castig lumina mai multa pe zona de aproape dar pierd din vizibilitatea la distanta.

Edited by arg, 17 April 2018 - 10:47.


#92
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Da da, ale mele is full led (faruri si proiectoare) si tot nu vad gropile mai bine cu proiectoarele aprinse. Si ale mele or avea probleme? De noi?
Cornering lights sunt, duhh, pentru curbe. Ele iti lumineaza in lateralul curbei pe care tu o vezi, cand faci curba desigur. Desi, sa fiu a naibii daca imi dau seama cu cat ajuta acest lucru.
Hai, spor la condus si la invatat ca mai ai nevoie.

#93
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
fiecare masina cu minunatiile ei, stand pe loc cu faza scuta am aprins si stins proiectoarele si da se vede diferenta pana la cativa metri de masina nu la distanta, de la 30-40km/h in sus nu mai ajuta cu nimic.

cat despre curbe, ia sa vezi cum e sa "crosetezi" niste stradute printre blocuri.... fara ilumnare, pline de copii, etc...

Edited by arg, 17 April 2018 - 11:01.


#94
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

View Postarg, on 17 aprilie 2018 - 10:37, said:

proiectoarele bat pana in 3-4m, ca tu nu ai vazut diferenta inseamna ca cele pe care le ai au ceva probleme.
OK, eu nu te mai contrazic. Am spus ce aveam de spus pe subiect. Posted Image

View Postarg, on 17 aprilie 2018 - 10:37, said:

ca zici ca nu bat in laterale....mmm "cornering lights" pentru ce s-a montat si activat? doar asa de marketing?
Cornering ca la VW da, foarte marketing mi se par. Dar încă aștept să merg efectiv noaptea cu unul, să-mi fac o părere clară pe viu, că poate mă înșel.

Am cornering. Becuri separate, identice cu faza scurtă, montate sus în unghi, bat nu ”3-4m” cât zici tu de proiectoare, ci bat fix la lungimea fazei scurte, pe lățime de încă ”o bandă”. Ca să-ți faci o idee, într-o noapte pe un câmp 100% în beznă, mi-a trecut un iepure prin față. Am oprit (mergeam încet), am virat roțile, și l-am mai admirat vreun minut cum alerga pe câmp. Totul din becul de cornering. Acu nu zic că făcea lumină ca ziua pe tot câmpul, dar era suficient pentru o zonă cu lumină zero din alte direcții.
Astea nu-s marketing, nu jucăriile montate în proiectoare doar să se laude că ”sunt”. Posted Image

View Postpetman, on 17 aprilie 2018 - 10:50, said:

Desi, sa fiu a naibii daca imi dau seama cu cat ajuta acest lucru.
Să știi că ajută mult pe drumuri virajate, serpentine, etc... Mai ales prin zone de munte pe unde umblu mult eu, imediat le simt lipsa când merg cu o mașină care nu le are. Bine, asta după ce apuci să te obișnuiești cu ele, altfel posibil să nu ți se pară mare lucru. Posted Image Prin oraș, unde există un minim iluminat stradal, ajută marginal, dar m-aș putea lipsi de ele fără probleme.

Edited by calinkgb, 17 April 2018 - 11:16.


#95
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
cele pe care le am nu sunt stralucite la cornering dar sunt acolo si-si fac treaba, si da am simtit de cateva ori ca ar fi fost bune o cu o deschidere mai mare cu cca 30grade, si sa bata ca faza scurta.

View Postalexcrist, on 17 aprilie 2018 - 11:06, said:

...Bine, asta după ce apuci să te obișnuiești cu ele, altfel posibil să nu ți se pară mare lucru....
asta cam asa e, un mic plus aproape nesesizabil dar care cu timpul devine o obisnuinta, acolo in vederea periferica e prezent si pe urma parca ceva e in regula cand lipseste.

Edited by arg, 17 April 2018 - 11:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate