Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Infiintare Poprire

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbusiness11, on 21 februarie 2018 - 15:43, said:

ultima oara cand am avut rezidenta in Romania a fost in urma cu 15-17 ani cand inca eram minor. De atunci nu mai am rezidenta in Romania, nu am nici CI. Doar pasaport romanesc cu adresa in strainatate. Ce taxe pe sanatate ca nu am lucrat o zi in Romania, chiar nu inteleg.

Te-am mai intrebat. Ai avut  in ultimii 10 ani vreun venit din dobanzi, dividende, ceva oricat de mic care a fost raportat de platitor la ANAF pe CNP-ul tau?
Te intreb, pentru ca, in perioada 2009-2016, contributiile la sanatate CASS, s-au calculat din burta la salariul minim pe economie... Deci daca omul primea, sa spunem 2 lei drept dobanda la un depozit bancar, ANAF ii calcula contributia la sanatate pe tot anul ca si cand ar fi incasat salariul minim tot anul adica salariul minim x 5.5% x12 luni. Idem la dividende...  

Sa nu fie un astfel de rahat...

LE:  Daca ai cardul ala la ING de multa vreme... e posibil sa fi incasat acolo dobanzi, iar dobanzile sunt generatoare de impozit pe venit si CASS.

Edited by rosix, 22 February 2018 - 00:20.


#38
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si eu am mai zis, e aproape sigur o dobinda simbolica [amplificata la nivelul cass-ului pe tot anul].
A se nota ca in 2015 au dat o amnistie fiscala pentru ca ANAF-ul se trezise cu 3.5 milioane de "evazionisti" numai pe 2012 si isi puneau miinile in cap ca ei n-au nici cum sa-i execute nici cum sa scape de ei din scripte.

http://www.mediafax....-autor-14659182

Edited by f300, 22 February 2018 - 08:45.


#39
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

View Post-Diana-, on 21 februarie 2018 - 15:49, said:


Ghiseul.ro, cel putin in cazul meu, este nefunctional.
Eu stau in sect. 5 si imi scrie numele, adresa, CNP si imi spune ca nu am datorii in sect. 6.
Ok, dar eu stau in 5, nu in 6, asa ca nu apar cu nimic, chiar daca am taxe de platit pe numele meu.

Ghiseul iti spune ce stiu administratiile fiscale despre tine. Daca sect 6 ti-a deschis rol fiscal iar 5 nu inseamna ca ai o problema cu inregistrarea domiciliului si ar fi bine sa ti-o corectezi intrucat poti intra in tot felul de belele.

#40
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
nu am avut nici un venit, singura posibilitate ar fi dobanda de la cardul ING. Asa cum am mai repetat la inceputul anului puneam 200eur pe cont, ca sa fac niste plati. Poate din asta sa imi fi dat dobanda si de acolo impozit.

Dar cum s-a ajuns impozitul sau ce mama lui o fi undeva la 800ron?

#41
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Asta sa iti fie invatatura de minte sa ramai doar cu cetatenia austriaca...Posted Image  La ce iti trebuie sa fi cetatean al unei tari conduse de niste penali? Posted Image

#42
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postbaribalu, on 22 februarie 2018 - 12:19, said:

Asta sa iti fie invatatura de minte sa ramai doar cu cetatenia austriaca...Posted Image  La ce iti trebuie sa fi cetatean al unei tari conduse de niste penali? Posted Image

te ajuta sa eviti armata austriaca, asta ar fi fost chestia nr1

#43
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009

View Postbusiness11, on 22 februarie 2018 - 11:49, said:


Dar cum s-a ajuns impozitul sau ce mama lui o fi undeva la 800ron?

Mai mult ca sigur e vorba de penalizari, care depasesc suma datorata, mai ales daca restantele s-au acumulat in niste ani..

#44
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postminam, on 22 februarie 2018 - 12:36, said:


Mai mult ca sigur e vorba de penalizari, care depasesc suma datorata, mai ales daca restantele s-au acumulat in niste ani..

si nu inteleg de ce nu am primit nimic, sau sa imi traga banii din cont la momentul respectiv. De ce au asteptat sau mai bine spus, ce au asteptat.

#45
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View Postanicoara, on 22 februarie 2018 - 10:44, said:


Ghiseul iti spune ce stiu administratiile fiscale despre tine. Daca sect 6 ti-a deschis rol fiscal iar 5 nu inseamna ca ai o problema cu inregistrarea domiciliului si ar fi bine sa ti-o corectezi intrucat poti intra in tot felul de belele.

Pai in mod normal am rol si la sect in care locuiesc, doar am casa, masina pe numele meu, un contract de inchiriere la care platesc taxe la ANAF sect 5, am platit taxe si impozite pt 2 PFA-uri, etc....
Nu am aterizat acum de pe vreo planeta.

#46
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postbusiness11, on 22 februarie 2018 - 11:49, said:

Dar cum s-a ajuns impozitul sau ce mama lui o fi undeva la 800ron?

CASS-ul depinde de salariul minim, foarte grosier vorbind e undeva la 900-500 (si sub) RON pe an pentru ultimii ani (scade pe masura ce te indepartezi in timp pentru ca a crescut salariul minim). Plus penalizari, desi nu sint sigur cum se calculeaza, plafoneaza si daca nu cumva sint datorate doar de cind s-a facut decizia de impunere.

Faza dura e ca daca (aproape sigur) e CASS-ul inseamna nu numai ca ai platit ok impozitul dar ca te-au lovit PENTRU CA AI PLATIT IMPOZITUL. Banca ti-a retinut impozitul si l-a trimis la ANAF, care in loc sa zica "mersi, uite ce bine merge treaba" a luat de la aia cu sanatatea lista cu ce au primit si au vazut ca n-au primit nimic de la tine si ti-au bagat o decizie de impunere (posibil de mii sau zeci de mii mai mare decit venitul ala simbolic, plus deja impozitat). Sa te inveti minte alta data sa mai platesti ceva la fiscul roman (nu ca aveai ceva de ales neaparat in cazul de fata dar daca aveai o activitate oarescare unde iti era mai usor sa faci o mica evaziune).

Si bineinteles modul de operare nu este ca au descoperit ca esti dator si te pun sa platesti luna viitoare (sau hai anul viitor daca e vreun depozit cu dobinda anuala sa zici ca atunci le sint virati banii si afla de ei), normal ca nu merge asa. Romanul n-are educatie financiara dar tot isi da seama ca nu-i o afacere sa platesti 800 lei taxe (una dintre taxe) pe un venit de 50 bani, trebuie mers pe blat si loviti cit mai multi pina se prind cum merge treaba si ca paradoxal de fapt iesi in cistig daca nu mai ai anumite venituri. Se dau decizii de impunere la limita prescrierii (5 ani incepind din anul fiscal urmator?).

#47
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
la ANAF de ieri tot sun, nu raspunde nimeni, se pare ca au telefoanele date pe mute ca sa nu raspunda.
Am zis sa trimit pe cineva sa se intereseze de ce, ce si cum, dar nu stiu daca vor oferi informatii fara vreo procura ceva.

Imi pare rau ca nu am fost rapid sa retrag banii din cont si dupaia puteau face ce vor ei, ca de la mine nu vedeau nimic. Mi se pare o gluma sa platesti 800ron pentru o dobanda care cu siguranta nu trecea de 10ron pe an. Nu stiu ce sa mai zic, dar in orice caz contul ING care este pe minus in momentul de fata il voi lasa asa si nu il mai alimentez. Sper sa se cumuleze penalizari si alte rahaturi pana se plictisesc.

#48
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbusiness11, on 22 februarie 2018 - 14:29, said:

Imi pare rau ca nu am fost rapid sa retrag banii din cont si dupaia puteau face ce vor ei, ca de la mine nu vedeau nimic. Mi se pare o gluma sa platesti 800ron pentru o dobanda care cu siguranta nu trecea de 10ron pe an. Nu stiu ce sa mai zic, dar in orice caz contul ING care este pe minus in momentul de fata il voi lasa asa si nu il mai alimentez. Sper sa se cumuleze penalizari si alte rahaturi pana se plictisesc.

La romani sa stii ca asa a fost in perioada 2010-2016, daca nu aveai venituri si castigai o mica dobanda de 10 lei, plateai de te kkai pe tine la CASS. Unii n-au stiut si au pus banii de nunta in banca crezand ca se impoziteaza doar dobanda la depozit si tot asa... au platit de s-au indoit la CASS...
Nu te mai chinui cu ANAF, nu-ti va raspunde nimeni. Mai bine fa o adresa scrisa pentru ANAF S6, pe care o trimiti prin posta... Sunt obligati sa-ti raspunda in 30 de zile... deci in circa 2 luni poate afli pentru ce ai fost pus la plata.

#49
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
@bussiness11
poti sa platesti utilitati si cu un card de credit pe siteul firmei de utilitati (curent, gaz, internet/telefon)

Edited by ccdsah, 22 February 2018 - 18:12.


#50
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postccdsah, on 22 februarie 2018 - 18:12, said:

@bussiness11
poti sa platesti utilitati si cu un card de credit pe siteul firmei de utilitati (curent, gaz, internet/telefon)

digi tv nu merge sau cel putin nu mergea la perioada respectiva

#51
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Stiti vorba cu arunca un nebun o piatra in lac si sar 10 dupa ea?
Ce puii mei faci cu card romanesc daca esti “austriac”?



#52
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postcatalin11catalin, on 22 februarie 2018 - 20:50, said:

Stiti vorba cu arunca un nebun o piatra in lac si sar 10 dupa ea?
Ce puii mei faci cu card romanesc daca esti “austriac”?

tranzactii bancare

#53
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
In austria nu au banci?
Cand esti “austriac” cu adevarat te doare undeva de ro...

#54
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postcatalin11catalin, on 22 februarie 2018 - 21:25, said:

In austria nu au banci?
Cand esti “austriac” cu adevarat te doare undeva de ro...

am cont si in UK si nu am platit niciodata taxe, impozite si alte rahaturi, asa ca nu inteleg problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate