Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Infiintare Poprire

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Eu am platit 45 % din ce am castiga in UK ca si taxe

Daca nu mai ai nici o treaba cu Romania de ce te agiti atata ?
De ce mai ai cont in ro?

#56
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postbusiness11, on 22 februarie 2018 - 19:29, said:


digi tv nu merge sau cel putin nu mergea la perioada respectiva
Merge cu cont pe http://www.rcs-rds.ro/

#57
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
Exact, iti faci cont digicare si platesti cu cardul direct.
Idem pe site-ul enel.

Eu asa procedez.

#58
Rookie_2

Rookie_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 12.02.2017

View Postbusiness11, on 21 februarie 2018 - 14:09, said:

am plecat din Romania cand eram minor.

Dar aveti buletin de Romania? Daca da, surpriza, sunteti obligat la plata asigurarilor de sanatate chiar si pentru venituri din dobanzi, mai ales pentru anii trecuti (2012). Am primit o chestie similara (800-900 RON) pentru 2012, an in care am avut venituri doar din dobanzi (mizere) si ceva tranzactii pe piata de capital, iarasi nimic iesit din comun (luat mere, dat pe pere). Mai era o luna pana se prescria (5 ani, decembire 2017)

Cred ca OG-ul ala nu mai este valabil de cativa ani.

Edited by Rookie_2, 03 March 2018 - 19:57.


#59
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Trist ce se intampla in România. Mai ales cu aberația aia de le fiscală pe care nu o înțelege nimeni (nici eu) vis a vis de cetățenii plecați.

O chestie: de ce te chinui cu un cont in România? Transferurile in Europa sunt foarte foarte ieftine... sau îți faci un cont la Revolut/ TW și ai rezolvat toată problema.


@Rookie, nu are CI românesc. Nimic. Are domiciliul in Austria. Pașaport CRDS. ATÂT.

#60
Rookie_2

Rookie_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 12.02.2017
Ok, nu are CI totusi e cetatean roman. Pe ANAF ii doare la dosar de CRDS, se pare (nici nu stiam ca exista si ce implica, am cautat)

OP, suna ori la ANAF sector 6 +40 21.315.32.70, +40 21.311.08.03, si cere la persoane fizice (nu se suna dimineata ca e timpul de cafea, nu la pranz ca e timpul de sandwich, nu dupa 3.30 ca se pregatesc de plecare, nu luni ca sunt nervosi, nu vineri ca sunt obositi, miercuri poate ca e zi lunga) si cere detalii.

CALL CENTER: +40 31.403.91.60, aici e cu noroc, ca multi habar nu au.

Nu stiu de ING, daca la cerere vor sa trimita pe mail actul cu solicitarea ANAF - merita incercat.

#61
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
Imi pare rau dar sunt multe idei gresite in textul citat

View PostRookie_2, on 03 martie 2018 - 21:08, said:

Ok, nu are CI totusi e cetatean roman. Pe ANAF ii doare la dosar de CRDS, se pare (nici nu stiam ca exista si ce implica, am cautat)

Daca ai CRDS ai rezidenta fiscala in alta tara, pentru veniturile obtinute in Ro se aplica regulile din tratatele pentru evitarea dublei impuneri. Daca ai CI esti prezumat rezident fiscal roman si platesti taxe catre statul roman, daca ai real domicilul in strainatate va trebui sa alergi sa demonstrezi ca ai lipsit mai mult de 1/2 de an din tara si dupa ce o faci intrii pe dubla impunere


View PostRookie_2, on 03 martie 2018 - 21:08, said:

OP, suna ori la ANAF sector 6 +40 21.315.32.70, +40 21.311.08.03, si cere la persoane fizice (nu se suna dimineata ca e timpul de cafea, nu la pranz ca e timpul de sandwich, nu dupa 3.30 ca se pregatesc de plecare, nu luni ca sunt nervosi, nu vineri ca sunt obositi, miercuri poate ca e zi lunga) si cere detalii.

CALL CENTER: +40 31.403.91.60, aici e cu noroc, ca multi habar nu au.

Mda, cel de la ANAF nu are cum sa stie cu cine discuta la telefon si prin urmare legea il impiedica sa ofere informatii din zona secretului fiscal. Singura modalitate de contact de la distanta care nu are aceasta problema este prin SPV. Ar mai fi teoretic si semnarea cu un certificat calificat dar nu prea duce la rezultate practice.

View PostRookie_2, on 03 martie 2018 - 21:08, said:

Nu stiu de ING, daca la cerere vor sa trimita pe mail actul cu solicitarea ANAF - merita incercat.

ANAF nu are de ce sa comunice bancii natura debitului, ar incalca secretul fiscal. Cum ar fi sa afle banca ca ai debite survenite din zona jocurilor de noroc ? Ti-ar creste eligibilitate pentru credite ?

#62
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
banii au fost trasi, la ANAF nu am reusit sa contactez telefonic pe nimeni. Am inchis cont-ul la ING.

Cand vremea o sa fie mai ok, o sa trimit o ruda sa se intereseze la ANAF sa vedem daca imi pot spune de ce mi s-au tras banii din cont.

Avand sederea in strainatate, astfel si rezidenta fiscala in Austria nu exista motive pentru care as fi dator.

#63
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
İn România nu știi niciodată, poți fi dator și pentru faptul ca exiști.

Uite așa ma gândesc și eu sa închid conturile din România :)

#64
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Poti sa iei amenda si pentru ca e declarat decesul prea tirziu. Desi nici macar nu este prea tirziu. Si a fost declarat oricum cit se poate de repede (modulo programul celor de la evidenta populatiei).

https://forum.softpe...tarziu-decesul/

#65
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
Am o intrebare,
daca nu am loc de munca se poate pune poprire pe conturi?

Edited by EPoX, 29 March 2018 - 17:16.


#66
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Da bineinteles. Pana ai conturi, se poate pune poprire pe conturi. Nici initiatorul nu avea loc de munca in Romania, faptul ca are sau nu in afara nu are de unde sa stie ANAF-ul.

#67
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004

View Postkatti, on 29 martie 2018 - 22:19, said:

Da bineinteles. Pana ai conturi, se poate pune poprire pe conturi. Nici initiatorul nu avea loc de munca in Romania, faptul ca are sau nu in afara nu are de unde sa stie ANAF-ul.

Pai ar trebui sa stie ANAF...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate