Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...
 Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 

Interpretare abuziva Ordin MEC nr. 5/2009?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 01.10.2004
Pe scara blocului (comunist) s-au facut ceva reparatii la instalatia de gaze de la comun, cu distributie pe verticala in bucatariile aflate in sus, pe coloane. S-au inlocuit cateva segmente de tevi, s-a facut verificarea si totul a fost OK. Mai intai s-au montat senzori si electroventile in fiecare bucatarie cu alimentare gaze la comun, celelalte apartamente, separate ca si distributie de gaze, si dotate cu centrale de apartament, avand asa ceva.
Cineva de la firma autorizata ANRE, sau chiar Distrigaz, a zis ca ar trebui montat un senzor si pe casa scarilor, cu electroventil pe intrarea generala de la parter. Motivarea ar fi ca in caz de se mai fac lucrari pe casa scarilor si sunt scapari de gaze, sa nu se produca explozii.
Din textul reglementarii mentionate retin ca senzorii de gaze se monteaza in incaperile cu aparate de utilizare gaze (aragaze, centrale termice, boilere etc.), ori pe casa scarii nu exista asa ceva. Cat despre instalatia de distributie, acum este reparata si verificata, nu vad motivul pentru care s-ar mai pune senzor+electroventil pe spatiul comun.

A mai patit cineva asa ceva, trebuie senzor montat pe casa scarii?

Edited by claudiu1, 20 February 2018 - 20:34.


#2
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,814
  • Înscris: 11.03.2006
La mine in bloc au pus senzori si pe casa scarii. Se pare ca exista si un fel de buton care, daca e apasat, intrerupe GN in situatii de urgenta.
Cineva a apasat pe butonul ala si apoi altcineva a sunat la Distrigaz sa reclame. Rezultatul - am stat o saptamana fara gaze, ca procedura de repunere in functiune presupune verificari si birocratie incredibila. Initial ne-au spus ca va dura cel putin 3 saptamani, dar a intervenit unul cu pile.
De atunci nu mai foloseste nimeni detectoarele, mai ales ca, atunci cand se declanseaza unul, se opresc gazele in tot blocul.

Edited by cumparator, 20 February 2018 - 21:18.


#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,985
  • Înscris: 06.01.2006
Ce bine e la mine, nu am nici un fel de detector. Toti cei cu dectoare stiu ca le au invelite in prosoape si apoi in pungi de plastic ca se opreste toata ziua gazul ba de la fum de tigara, ba de la prajit ceva prea tare.

#4
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
sa vezi ce "bine" o sa fie cand o sari blocul in aer ca are unul chef de razbunare ca l-a inselat nevasta

#5
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Becuri nu aveti pe casa scarii?
Nu ii justific, dar intentia pare justificata.
Acumulare gaz +  sistem iluminat pe senzor de miscare = love
ati facut atatea modificari incat tot blocul s-a impierdicat de inca un senzor? cand deja s-au pus alti N senzori ?

#6
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,609
  • Înscris: 17.03.2014
In tara asta toti vor sa fie acoperiti. Nu intereseaza pe nimeni rezultatul final, totul e sa fie acoperiti sa nu fie trasi la raspundere. Daca bubuie ceva, Distrigaz vine si zice ca a obligat asociatia sa puna electrovane, firma de gaz vine si zice ca le-a pus si ca totul era in regula, dar nu vine nimeni sa spuna ca datorita rigiditatii celor de la distrigaz care cum vad electrovana sarita pun sigiliu pe robinet, oamenii nu mai au incredere si atunci unul si-l scoate din priza, altul il acopera cu prosoape etc. si dupa aia ne miram ca a facut poc. La mentalitatea oamenilor trebuie lucrat ca altfel cu constrangeri nu faci nimic. Si aici la gaze am impresia ca au pierdut deja pentru ca un sistem de protectie la gaze e cat se poate de logic ca e util si nu cred ca ar fi dat nimeni inapoi daca nu ar fi fost perceput ca pe o povara. Dupa ce stai fara gaz o saptamana, nu mai suna nimeni la distrigaz sa anunte vreo problema oricat de evidenta ar fi. Siatunci ce am facut, avem electrovane si casele tot sar in aer, dar distrigazul e acoperit, macar atat!

Concluzia, e bine sa fie senzor de gaz si pe casa scarii, dar tot degeaba e pentru ca va ajunge sa stea scos din priza

P.S. Saptamana trecuta a trebuit sa fac verificarea la instalatia de gaze si cautand la diferite firme am vazut anunturi de genul : "Nu colaboram cu asociatiile de locatari care au instalatia de gaze la comun". Oare de ce? Ca nu iese banul? Mira-m-as!

#7
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 01.10.2004
Si totusi, pe casa scarii nu sunt aparate de utilizare gaze, cum este prevazut in ordinul mentionat. Ca sunt surse de scantei electrice, ca pot fi aprinse brichete sau trece cu tigari aprinse, este altceva. Eu asta intrebam - este prevazut undeva obligativitatea, nu doar posibilitatea, montarii de senzor pe casa scarii?

#8
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu stiu exact ce spune legea de acum, dar in general detectorul "protejeaza" teava si nu aparatele de utilizare. O centrala pe gaz nu are cum sa scape gaz. Aragazul are cum sa scape, daca este model vechi, fara "recunoastere flacara", insa centrala nu are cum sa scape. Scapari de gaz apar de regula la imbinarile tevilor (coturi, teuri, etc), la rocordarea dintre teva si aragaz/centrala, sau dintre teava si contor.
Existau reguli prin normative care spuneau ca nu ai voie sa ai imbinari de teava prin incaperi fara aerisire si suprafata vitrata, gen holul de la intrare in casa si sint orase unde se tinea cont de treaba asta si pe holul din apartamet trebuia obligatoriu sa fie teava dintr-o bucata sau imbinata prin sudura (exclus filete). Pe casa scarilor se pare ca sa cam inchis ochi la faza asta cu imbinarea tevilor fara filete, deoarece la contor nu ai cum fara filete. Acum se pare ca uni realizeaza ca nu-i chiar ok si propun montare de detectoare si pe casa scarilor.
Nu stiu ce zic acum normativele noi si daca exista sau nu obligativitate.

O singura data am pus detectoare pe casa scarilor, la un bloc ANL, unde sa cerut prin proiect treaba asta, deoarece a fost oarecum un proiect comun pentru tot blocul si sa putut cere asa ceva. A fost cu mai multi ani in urma si banuiesc ca la vremea respectiva nu era nimic obligatoriu. Pur si simplu asa a fost comanda beneficiarului.

Edited by florin71_skoda, 21 February 2018 - 12:32.


#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 01.10.2004

 adicontakt, on 21 februarie 2018 - 00:29, said:

sa vezi ce "bine" o sa fie cand o sari blocul in aer ca are unul chef de razbunare ca l-a inselat nevasta

 victor29cr, on 21 februarie 2018 - 00:34, said:

Becuri nu aveti pe casa scarii?
Nu ii justific, dar intentia pare justificata.
Acumulare gaz +  sistem iluminat pe senzor de miscare = love
ati facut atatea modificari incat tot blocul s-a impierdicat de inca un senzor? cand deja s-au pus alti N senzori ?

Nu am cerut opinii pro sau contra, ci obligativitatea rezultata dintr-o reglementare. Cu alte cuvinte, daca legea nu impune, nu poti fi obligat sa respecti. La noi se aplica mai repede principiul Tot ceea ce nu este permis este interzis...

Edited by claudiu1, 22 February 2018 - 14:28.


#10
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Acum am frunzarit putin Ordin MEC nr. 5/2009 si se pare ca depinde cum si ce citesti si cum interpretezi

Avem articolul 8.16 (incep de la coada)

Quote

8.16. Pentru evacuarea infiltraţiilor şi scăpărilor de gaze care se pot acumula în casa scărilor clădirilor etajate, fără suprafeţe vitrate, se prevede la partea superioară a acestora, în acoperişul clădirii, un orificiu cu diametrul de 150 -200 mm, prevăzut cu un tub racordat la un deflector.
Aici zice ca daca casa scarilor nu are geamuri, sa fac gauri in acoperisul cladiri

Avem 8.2 - a ) - i )

Quote

Condiţii tehnice pentru funcţionarea în siguranţă a instalaţiilor interioare de utilizare a gazelor naturale combustibile:
a) volumul interior minim al încăperilor:
i) 18,0 m3 pentru orice tip de încăpere, cu excepţia bucătăriilor şi băilor;
Cum si pe casa scarilor avem o instalatie interioara, trebuie sa avem un anumit volum

Avem 8.2 - e )

Quote

Condiţii tehnice pentru funcţionarea în siguranţă a instalaţiilor interioare de utilizare a gazelor naturale combustibile:
e) suprafeţe vitrate: ferestre, luminatoare cu geamuri, uşi cu geamuri sau goluri, sau suprafeţe asimilate acestora: panouri care conform specificaţiei tehnice date de producători cedează la presiuni de cel puţin 1180 Pa (0, 0118 bar).
Articolul asta cere suprafata vitrata si pe casa scarilor, insa se bate cap in cap cu 8.16, care zice ca nu-i nevoie daca fac gauri in acoperis. Asa ca primeaza 8.16 care exclude aplicarea lui 8.2-e) in cazul casei scarilor. Daca nu apucam sa citesc si 8.16, as fi zis ca trebuie neaparat geamuri. Dar asa, m-am razgindit.

Avem 8.3 - (2)

Quote

(2) Pentru cazul în care geamurile au o grosime mai mare de 4 mm sau sunt de construcţie specială (securizat, tip Thermopan etc.) este obligatorie montarea detectoarelor automate de gaze cu limita de sensibilitate de cel puţin 2% metan (CH4 ) în aer, care acţionează asupra robinetului de închidere (electroventil) a conductei de alimentare cu gaze naturale a aparatelor consumatoare de combustibili gazoşi.
Articolul asta se pare ca te poate obliga, in functie de cum vrei sa-l interpretezi. Daca ati facut modificari si aveti montate termopane pe casa scarilor, atunci trebuie montat detector.
Pe casa scarilor aveti o instalatie interioara, geamurile sint termopan, drept urmare trebui detector cara sa inchida toata conducta ce alimenteaza toate aparatele legate la conducta respectiva.

Nu aveti termopane, atunci nu trebuie detector. Voi decidet daca se monteaza sau nu.
(poate ca vreti in viitorul apropiat sa reabilitati cladirea si atunci poate ca decideti sa montati detectoarele acum)

-------
Trebuie sa mai citesc ca sa vad si unde scrie ca legea asta se aplia retroactiv si unde anume se precizeaza ca sint obligat sa-mi modific o instalatie veche si receptionata conform normativelor in vigoare la data respectivei recepti.

Edited by florin71_skoda, 22 February 2018 - 15:40.


#11
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 26.01.2007
Rugaminte pentru Florin 71,

Este reglementat undeva necesitatea schimbarii unui robinet tip cana daca este functionala, cu robinet cu bila? Instalatia respectiva a fost revizuita ( demontata/remontata) de catre distrigaz acum un an, rebinetii cu cana fiind perfecti ( robineti de Armatura).

Multumesc fainn!!

#12
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu stiu sa-ti raspund la intrebare. Am prea putine tangente cu partea de gaz, iar din normativ am citit doar partea care ma interesa pe mine, adica 8. INSTALAŢII lNTERIOARE DE UTILIZARE La gaz totul se face dupa proiect si trebuie sa-l respecti si drept urmare cu partea legala trebuie sa-si bata capul proiectantul si nu eu.

La mine in oras aproape toate casele vechi au macar un robinet cu canea, insa nu in casa, ca la poarta.
Din ce-mi aduc eu aminte, prin 2003-2004 in Aiud sa insistat foarte mult pe inlocuirea in casa a tuturor canelelor cu robineti cu bila. Prin 2006 sa insistat mult pe sate, unde existau teracote pe lemne, transformate sa mearga cu arzatoare pe gaz, sa li se monteze robineti cu bila si arzatoare cu flacara de veghe. La fel si la sobele de fonta cu arzatoare pe gaz. (In perioada respectiva a si fost o campanie "Soba" si daca renutai la soba primeai 7.000 lei ca sa-ti cumperi centrala)
Nu stiu sa-ti spun in baza caror legi si normative sau desfasurat actiunile de inlocuire a robinetilor cu canea, insa cert este ca sa facut asa ceva.

Indiferent ce zice legea, sfatul meu este ca daca acea canea este in casa, sa o inlocuiesti cu robinet cu bila. Pina la urma este vorba de siguranta ta si nu de ce zice legea.

#13
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 26.01.2007
Multumesc mult. Speta nu este personala. Este vorba de o firma care acum, pe timp friguros, isi cauta lucrari si speculeaza anumite prescriptii tehnice. Sintagma folosita este ,,Cei de la gaze ne-au spus sa inlocuim robinetii tip canea cu robineti cu bila,, . Pretul nu il mai zic ca este mult peste normal.

Sunt 150% deacord sa se inlature situatiile care pot genera incendii sau alte grozavii dar nu accept sa se faca abuz.

Robinetul respectiv este langa contor, nu este in casa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate