Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Maglite versus altceva

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
de la producator, de pe intl-outdoor.com
varianta XP-L 5000K e cea mai puternica. varianta Nichia are cri mare dar e cea mai slaba si se incalzeste cel mai repede. restul nu merita.
dar ai grija ca ai nevoie de baterie care da cel putin 20A (continuu) ! sony VTC6, VTC5.

au si cu tub din titaniu + cupru pe la 100$. sunt cele mai rezistente dar se incalzesc si mai repede din cauza ca titaniul nu conduce caldura la fel de bine ca Al.

eu nu ti-as recomanda emisarul decat dupa ce iei una "normala", desi am 2 si D4 cu Nichia e preferata mea Posted Image

butonul de pe lateral nu e complet ingropat si cand o tii in buzunar se poate aprinde singura si daca e pe max iti arde haina.
butoane ingropate complet au lanternele de la ZL.

la apa ar trebui sa reziste. eu am bagat una in apa si nu a patit nimic.
defapt cam orice lanterna de pe piata rezista la apa ca au o-ringuri.

Edited by alx42, 20 February 2018 - 18:56.


#20
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Nu ma intereseaa sa o folosesc decit la maxim 100 de lumeni, uzual 40-50. Imi place ca are butonul ala pe lateral si ca intensitatea luminoasa se poate regla continuu in fct de nevoi.
O sa ma uit si dupa Zebralight.

#21
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
nu o sa o folosesti la 100lm. e ca si cum zici ca mergi cu 5 kmh pe un drum liber in afara orasului fara sa te uiti la vitezometru. nici nu ai cum sa iti dai seama care e diferenta dintre 100 si 500 ca noi nu o percepem linear. 500-1000lm e zona confortabila si probabil acolo o sa ramai la uz obisnuit.
D4 nu e cea mai buna alegere dpdv al utilitatii, dar are ceva ce atrage. nu pot sa explic de ce o prefer in loc de altele mai bine construite sau poate mai eficiente, de ex. ZL.

#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postalx42, on 20 februarie 2018 - 17:58, said:

nu lua cu zoom ca lumina arata ca o pl. la zoom minim o sa vezi un patratel deformat si la zoom max o sa vezi un cerc deformat Posted Image


Cred ca vorbesti in necunostiinta de cauza. Posted Image

#23
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
fa o poza la una in ambele moduri sa vedem cum arata. am luat si eu "Q5" si "T6" din alea cu 5$ de pe ali de curiozitate si le-am dat pe la rude si prieteni de bune ce erau :)
sunt foarte prost facute, contacte proaste, optica proasta, led noname ineficient, culori aiurea, nu merita nici 1$

#24
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Arata-mi pe privat niste poze, am cumparat si eu din alea si sunt ok, ce contacte proaste vezi ? Led ineficient ? culori aiurea ?
https://www.aliexpre...iceBeautifyAB=0

Vezi asta. Are 35.000 comenzi... crezi ca sunt proaste ? Posted Image  Pentru banii aia sunt foarte bune. Nu o poti compara cu una de 500euro , dar la 5-20$ cu tot cu incarcator, baterie... e foarte ok. Iar lanterne de firma cu zoom nici nu prea stiu sa existe.


PS: https://www.easyligh...li-ion-2900-mah

Dai 125lei pe un acumulator cand poti lua din china cu maxim 20 lei unul de 3000-3200mah (panasonic). Posted Image  Alea care au fost masurate si apare capcitatea reala tot fake sunt nu ? Posted Image

Edited by TruculMagic, 21 February 2018 - 00:05.


#25
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
da, pe aia am avut-o si eu. tot ce scrie pe pagina aia sunt aberatii. nu scoti 5000lm cu ea in veci, si nu are led Cree. e doar un led LatticeBright. e o companie chinezeasca care face leduri lowcost. daca nu te deranjeaza culorile prost reproduse, probabil sub 50 cri, si ca-s cu vreo 30-40% mai ineficiente, da e bun si ala.

nu prea stii sa existe lanterne cu zoom pentru ca zoom clasic = lumina de proasta calitate si nici un brand din asta mai rasarit nu vrea asta.
ledlenser are niste lanterne cu zoom, dar au un sistem propriu cu mult superior celui clasic cu lentila asferica. Si Fenix parca are un model cu zoom, dar si ala e alt sistem.

bateria aia de 125 de lei probabil are circuit de protectie de aia e asa scumpa. nitecore nu e producator de celule, ei doar isi adauga circuitul pe o celula panasonic, samsung etc.
se gasesc celule 18650 ieftine si in europa, nu merita sa joci ruleta chinezeasca. un panasonic de 3.4ah te costa 4 euro pe nkon, nu astepti 3 luni dupa el si ai garantia ca e original

poate tie ti se par fenomenale aceste ***fire T6 pt ca nu ai avut ocazia sa le compari cu cele din alta liga.
pt 7-8$ in plus iti iei un Convoy cu led Cree real, contacte din cupru, reflector din al, cu mult peste prastia aia

#26
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Da, dar ziceam ca pentru 5$ cat costa o lanterna din aia, e foarte ok. Ii mai cumperi un incarcator si o baterie si ajungi pana in 50lei.

#27
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Emisar D4 suna interesant si pentru mine desi pina la urma nu ma mai bag la de-astea extreme daca sint prea "floody".

#28
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Azi a sosit lanterna, la prima vedere isi merita banii (17€ cu transport inclus).
Sa o vad la noapte cum se comporta, cum bine zicea un nene pe un forum/youtube, ca lanternele se testeaza noaptea pe teren. Acolo se vede valoarea lor.
Deocamdata i am pus o baterie JOY, pe care o am de citiva ani si care a fost utilizata intens la tigara electronica. Mai una, Sony, parca, dar nu o gasesc momentan, desi saptamina trecuta le am incarcata pe amindoua.
Ce e interesant la aceasta lanterna e ca poate fi modificata,modata, tunata (pt pasionati), reparata cu usurinta. E si asta o chestie ca daca se arde ledul cumperi altul cu citiva euro si nu toata lanterna ca la alte marci. Ca ledul nu il garanteaza nici un producator.
Multumesc pt sfaturi.

@alex42, daca e sa mai iau o lanterna EDC, de marime mica, merg pe Fenix E2 care e 24 €, fata de Zebra recomandata de tine, care e 60 de dolari.
Nu sunt chiar asa de pasionat de domeniul astaPosted Image.
Oricum, multumesc pt sfaturi si sper ca aceasta lanterna sa tina in timp (eventuale cazaturi, umiditate, etc).
Testul suprem il voi face la Herculane, sa vad daca rezista la scufundarea in apa cu sulf de acolo.
Fenix-ul si Nitecore-ul au trecut acest test.

#29
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ce ai luat pina la urma?

View Postpetit_christian, on 12 martie 2018 - 12:22, said:

Ce e interesant la aceasta lanterna e ca poate fi modificata,modata, tunata (pt pasionati), reparata cu usurinta. E si asta o chestie ca daca se arde ledul cumperi altul cu citiva euro si nu toata lanterna ca la alte marci. Ca ledul nu il garanteaza nici un producator.

In afara de alea cu capul foarte-foarte mic (si nici alea toate) la majoritatea lanternelor de marca (cel putin toate pe care le am eu) ai acces la cablaj si led fara nici o problema. Pe de alta parte in general LED-ul face clar parte din garantie la lanternele astea cu led, mai ales ca se lauda cu 60 000 ore de functionare sau alte prostii de-astea. Nu numai atit dar majoritatea producatorilor astia semi-cunoscuti sint extrem de draguti cu garantiile, unii cu mult peste cei 1-2 ani "default" (au 5-10 ani sau chiar "lifetime") si indiferent de cit small print au cu ce-i acoperit sau nu in garantie de fapt accepta cam orice lanterna, oricit de abuzata. Nu vorbesc de vinzatorii de la noi care probabil ti-ar anula garantia si numai ca ai scos-o din cutie.

#30
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
zebrele cred ca sunt cele mai rezistente la solicitari extreme din cauza ca au partea electronica protejata, probabil cu silicon. au si anodizare mai buna. dar sunt cam scumpe pt ce ofera si nu pot fi modificate, sau oricum nu usor.
dar la producatorii astia care au brand, fenix, olight, zebra, astrolux etc - diferentele dpdv ale calitatii constructiei sunt nesemnificative. mai bine alegi in functie de nevoi, de exemplu dupa interfata.

#31
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Zebrele au si partea electronica f buna, cu eficienta de top (deci implicit incalzire mai mica) si cu throttling in functie de temperatura foarte misto (fata de altele unde poti sa folosesti modurile puternice un timp fix indiferent cit de mult se incalzeste lanterna, lucru naspa daca te obisnuiesti s-o fortezi pe high de mai multe ori la rind). Din pacate nu prea au distribuitori in Europa si implicit sint mai scumpe. Cel putin asta era situatia cind ma uitam dupa asa ceva, nu mai stiu ce mai e ultimul ragnet.

#32
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
la ultimul model din seria 600, mark 4, au pus arc prea subtire in capat care nu face fata la curent mare si din cauza asta face oscilatii la peste 500lm. pe max sunt vizibile.
daca iei zebralight e bine sa astepti 5-6 luni dupa lansare pana rezolva problemele si pana se vand primele stocuri. sau iei un model mai vechi. defapt asta e valabil la orice producator. si Emisarul are cateva "revizii" la activ.

Edited by alx42, 12 March 2018 - 19:53.


#33
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Pina una alta, mi s a implinit pohta ce am pohtit. Am gasit un MiniMaglite, pe bec, e drept, dar si pretul a fost derizoriu, si azi am mai luat un Maglite C sau D-cell, fara capacul din spate si bateriile curse in interior, tot pe bec, dar iarasi la pret de nimic.
Ma gindesc sa upgradez mini si poate chiar pe cea mare. Mai mult de placere, ca lanterna Convoy isi face f bine treaba.

#34
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce convoy ai ?

#35
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007
Chiar nu poate face fata un telefon cu blitzu lui?  Mie mi se par arhisuficiente chestiile astea. Pana si la powerbank am un LED acolo in ca de. 20000mAh..

#36
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
@truculmagic: S2
@tfmercedez:daca tie iti convine sa tii telefonul in ploaie torentiala, sa risti sa dai cu el pamint, sa il ungi de vaselina, e bun si telefonul.
Eu am nevoie de ceva sa poata fi folosit indiferent de conditiile meteo, cel putin 20 de min pe noapte, 5 nopti/saptamina.
Maglite uri le am luat de placere, dar si pretul.....ca nu dau 40 de € pe un Maglite cu bec, nici batut.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate