Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Maglite versus altceva

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Salutare, am nevoie de o lanterna de calitate, led, usoara, cu maxim 2 baterii AA sau AAA, rezistenta la socuri si la apa si de preferinta sa aiba buton on/off.
Am avut o lanterna Nitecore cr123 sens, cu aprindere prin rotire. E mica, puternica, dar isi schimba modul de functionare in functie de inclinarea fata de sol.
Un mare minus bateria cr123, scumpa si mai greu de gasit.
Am mai avut o lanterna Fenix LD10, f buna pt ceea ce am nevoie si se pare ca am pierdut-o si nici nu prea se mai gaseste de cumparat.

Acum sa intru in miezul problemei, as vrea sa cumpara alta lanterna si nu stiu ce sa aleg.
Maglite Solitaire are avantajele ei, mica, usoara, 47 de lumeni, dar nu are buton on/off.
Idem si pt Maglite din gama Super R mini.
Maglite XL50 utilizeaza 3 baterii AA ceea ce ii creste greutatea.

Si stau in dubii intre ceva din gama Maglite, Fenix si Nitecore (lanterna tactica in genul LD10) pe care le cunosc deja. Sunt deschis si la alte propuneri.
Daca ati folosit Maglite din gama led, ce parere aveti, cu atit mai bine daca ati putut compara cu alte marci.
Maglite are avantajul reglarii fascicolului luminis, dar nu stiu cit de utila e chestia asta in practica, iar Fenix are mai multe moduri de utilizare. In mod normal pt nevoile mele, constatat in practica modul 10 lumeni si cel de 47 de la Fenix au fost cele mai des utilizate.

Orice sugestie e binevenita, insa fara recomandari de marci no-name ca am avut si pe termen lung se defecteaza, daca nu se defecteaza imi cad din mina si se fac praf.
Si Fenix si Nitecore au tinut f bine la socuri.

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 petit_christian, on 20 februarie 2018 - 16:03, said:

Acum sa intru in miezul problemei, as vrea sa cumpara alta lanterna si nu stiu ce sa aleg.
Maglite Solitaire are avantajele ei, mica, usoara, 47 de lumeni, dar nu are buton on/off.

Ce intelegi tu prin buton de on/off?  La aia Solitaire cu care vezi unde sa bagi cheia, tu ii spui lanterna?

Recomand asta, pe baza de 1x18650 Li-Ion si incarcare pe USB.  Nu e dintre cele mai usoare dar e bine construita si are un led CREE decent:

https://www.dedeman....37-mm/p/1046321

Edited by rosix, 20 February 2018 - 16:28.


#3
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
La ce o folosesti ?

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Maglite nu cred ca au vreun model competitiv, n-au avut de vreo 20 ani. Alea cu 3xAAA sau 3xAA sint simbolul inapoierii tehnologice...

Eu am si mi-au trecut prin mina multe lanterne dar in ultimul timp cea mai folosita e cea de aici (mi-am luat a doua si pe prima am pasat-o unei rude): https://forum.softpe...ain-flashlight/ . 15$ daca prinzi vreo oferta la chinezi sau 100-150 lei prin magazinele romanesti...

Altminteri exista destule lanterne la astia gen Nitecore, Olight, Fenix cu 1AA sau daca vrei ceva mult mai puternic 1x18650, nu m-as mai chinui cu 2AA. Din pacate nu foarte des si cu buton - Zebralight are unele misto si EXTREM de eficiente doar ca nu sint prea prezenti prin Europa (restul marcilor sint si prin magazinele romanesti destul de des, chiar daca la preturi piperate).

#5
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
https://www.lanterne...dlamp_(frontale)/Lanterna_Profesionala_Frontala_Olight_H2R-584.html

Ai de toate la ea. Plus lumina... cat cuprinde. Si o prinzi de cap. Daca nu-ti pierzi capul, nu pierzi nici lanterna :P

Eu sunt adicted pe lanterne. Nu deschid subiectul ca ma fugariti de pe forum :P

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 serginho74, on 20 februarie 2018 - 16:27, said:

https://www.lanterne...dlamp_(frontale)/Lanterna_Profesionala_Frontala_Olight_H2R-584.html

Vai dar n-as da banii aia pe o frontala nici sa ma omori...

#7
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Lucrez noaptea si fac schimb de semiremorci, adica trebuie sa verific starea acestora, a marfii, uneori mai apar si alte pb. Fenix LD10 era perfecta, trei moduri de functionare f utile in practica (9, 45 si 97 de lumeni). Prefer cu buton pt ca e cam greu sa aprinzi prin rotire o lanterna folosind o sg mina si cu manusi de protectie. De asta am si dat Nitecore ca era greu de manipulat pt ce am eu de facut.
Fenix LD12 mi se pare potrivita deocamdata (5, 70 si 150 lumeni).
Dat eram curios sa aflu pareri si despre Maglite.
Lanternele frontale, reincarcabile, Ledlenser (nu sunt rezistente la apa) ies din discutie.

#8
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Astea cu buton in cur se strica rapid butonu...eu la utilizare casnica am stricat butonul unei lanerne dinasta intr-un an si era aprinsa de cateva ori pe saptamana
Din pacate nu se mai fac dinalea cu buton culinsant cum erau inainte..alea erau buoane durabile

Edited by I2O, 20 February 2018 - 16:54.


#9
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,331
  • Înscris: 29.07.2013
http://www.airsoft.r...p?idprodus=4196

#10
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
Eu zic sa uiti de Maglite, sunt depasite rau.
Ia-ti ceva care merge cu 18650, pt ca ai autonomie mult mai mare si lumina mai puternica.

Daca ai intre 10-25$ - cauta Convoy S2+ pe site-urile chinezesti. Sau Convoy C8 sau L6 daca vrei ceva mai mare. Sunt cele mai bune lanterne ieftine, valoreaza mult peste cat dai pe ele.

daca ai peste 25$ sunt multe optiuni si poti sa alegi in functie de ce ai nevoie.
ce intensitate vrei sa aiba? 50lm e putin, parerea mea.
ce temperatura vrei sa aiba culorile, cald (spre rosu)/neutru/rece (spre albastru)? vrei sa reproduca cat mai natural posibil (mai scumpe, intensitate mai mica)?
vrei sa ilumineze la distanta cat mai mare (suprafata mai mica), sau o suprafata cat mai mare (distanta mica)? 50, 100, 1000m ?
sa fie mare, mica, o baterie, mai multe?

 f300, on 20 februarie 2018 - 16:23, said:

Altminteri exista destule lanterne la astia gen Nitecore, Olight, Fenix cu 1AA sau daca vrei ceva mult mai puternic 1x18650, nu m-as mai chinui cu 2AA. Din pacate nu foarte des si cu buton - Zebralight are unele misto si EXTREM de eficiente doar ca nu sint prea prezenti prin Europa (restul marcilor sint si prin magazinele romanesti destul de des, chiar daca la preturi piperate).
Zebralight vinde oriunde in lume cu transport gratis din China. daca vrei sa iei din eu le gasesti si pe nkon.nl cam la aceleasi preturi.
la ZL ai posibilitatea sa-ti alegi ledul pt ca ofera foarte multe variante de led. un minus la ele e ca totul e lipit. nu poti desface decat capacul de la baterie.

Edited by alx42, 20 February 2018 - 17:03.


#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ledlenser sint tot numai marketing inapoiat tehnic.
"Frontala" aia nu e chiar frontala normala - e modelul ala de lanterna in unghi drept, in general foarte rezistenta si ok. Pretul de asemenea e perfect in regula pentru un magazin romanesc - imi iese vreo 81 euro echivalent, cu tva inclus - e exact cit era o lanterna de top 1AA acum 10 ani, una de top 18650 cu 1000 si ceva lumeni acum 5 ani iar asta are zice-se 2300 (pina se incalzeste probabil, dar ok). Si vine si cu un acumulator presupun original deci super-ok. Iar faza cu incarcarea usb nu e un moft, e chiar super-misto sa nu mai faci bucati lanterna, sa uiti acumulatorul in incarcator, etc.

Oricum e nerelevant in cazul asta concret, e mult, mult peste ce vrea initiatorul. Cred. Altminteri e probabil ideala :-)

#12
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
@alx42, daca zici ca sunt bune, de ce nu? Bugetul meu urca pina la 50 de euro ca eu utilizez 5 nopti/saptamina lanterna. Ma intereseaza calitatea si fiabilitatea.
Despre 18650 nu am ce sa comentez, dar ma intereseaza si dimensiunea sa o pot lua cu mine peste tot, in buzunar sau in geanta, de asta conteaz greutatea si dimensiunea.
@I20 depinde si de marca.

Daca tot ziceti ca Maglite nu merita, deocamdata am in vizor un Fenix E12, LD10 (asta e mai scumpa) si o sa ma uit si dupa Convoy.

#13
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Eu nu mai risc
Mi-am luat un olight cu o baterie aaa si sunt super multumit de el si are garantie 2 sau 5 ani nu mai stiu exact

#14
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
pentru buzunar- 1x 18650, deci Convoy S2+. e 10-15$ pe bangood/gearbest. sunt si mai multe variante de led. eu as merge pe XP-L 5000K daca gasesti. sau 4000K.

sau Zebralight SC600 mk2, 70$. e un model mai vechi dar foarte apreciat. varianta noua mk4 e 90$.

daca vrei ceva exotic si doar pentru iluminare la distanta mica - Emisar D4 la 40$. asta face senzatii pe forumurile de laternisti Posted Image
e tot asa mica dar impinge led-ul la maxim - 4000lm pt 10-15 secunde. si are interfata misto. tii apasat butonul ca sa schimbi intensitatea in trepte de 2-3lm.

Astrolux S41/S42, 35$. tot pt iluminare la distanta mica. varianta cu led Nichia e perfecta

Si Fenix sunt foarte bune. Am un PD35 de la ei dar nu-l mai folosesc pt ca am gasit altele mai mici :)

Edited by alx42, 20 February 2018 - 17:23.


#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Am testat o gramada de lanterne. Ia una cu baterie 18650 si incarcator. Sau sunt mai scumpe cu baterie 26650. Am si de vandut mai multe modele. Posted Image
Vezi ca si bateriile 18650 sunt de mai multe tipuri, unele au 7-800mah reali, altele au 2500-3300mah , la fel si alea de 26650 (unele au 2000mah , altele 5000mah).
Vrei lanterna mica si usoara ?
Ce buget ai ?
Lasa alea cu baterii AA/AAA ca se slabesc repede si tot dai bani ca sa le schimbi.

Ca led: cele accesibile au intre Q5 si T6 (si toate au 5 moduri de functionare). Mai sunt cu L2 dar sunt mai scumpe. Restul au preturi mari. Una cu T6 cu zoom vede lejer 150-200metrii.

Edited by TruculMagic, 20 February 2018 - 17:47.


#16
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Mica, buna, simpla, fiabila si usoara in genul Fenix LD10, vad ca inca se mai gasesc. Bugetul ar fi de 50 de euro maxim. De preferinta cu baterii AA, au marele avantaj ca se gasesc peste tot si exista stocuri imense, eu am o aplecare spre survivalismPosted Image.
Nu exclud insa nici 18650.
Pina acum pe primul loc e Fenix E12, apoi LD10 si trebuie sa ma documentez si despre Convoy.
Daca aveti ceva de vinzare, dati PM ca nu caut neaparat noi.

#17
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
nu lua cu zoom ca lumina arata ca o pl. la zoom minim o sa vezi un patratel deformat si la zoom max o sa vezi un cerc deformat Posted Image
oricum nu cred ca ii trebuie sa acopere peste 100m pt inspectat remorci.
probabil are nevoie de lumina imprastiata (flood).

Astrolux S42 e reincarcabila la microusb
https://www.banggood...-p-1149108.html

Edited by alx42, 20 February 2018 - 17:59.


#18
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Emisar D4 ii data naibii.  De unde se cumpara si daca stie cineva daca e rezistenta la apa si cit e de rezistenta la socuri?
Butonul on/off pe lateral e super pt mine, mai ales ca manevrez cu manusi.

Am trimis un email cu citeva intrebari site ului ce vinde Emisar. Astept raspunsul lor.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate