Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sfat achizitionare auto clasa mini super ieftina

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
O solutie e si sa mai ridici nitel bugetul pt una din triplete (107, c1, aygo).

#56
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Iti vand eu un Spark din 2007 cu AC functional, geamuri electrice, servo, tot ce vrei. Am avut-o pe firma dar i-am facut colegei un upgrade la ceva mai serios si cutie automata.Am avut-o aproape 2 ani, nu stiu ce naiba are de-i pica ambreiajul o data la 6 luni dar in rest e misto. Ma dau cu ea zilele astea ca mor de frig in masina mea (s-a stricat macaraua de la geamul din spate si abia luni rezolv) si imi place de mor Posted Image ,e foarte vioaie dracia si ai o vizibilitate foarte buna fiindca e inalta

  Ia oricum si spark-ul in calcul (nu neaparat al meu, nici nu stiu daca sa-l dau ,pica bine la nevoie sa il am prin curte). Sunt masini mult mai noi, 2007-2008. Multe cumparate din Romania ca a doua masina in familie si au km putini. Masinuta e haioasa si mie dintre toate chevroleturile avute mi s-a parut cea mai fiabila.

Edited by fightClub25, 25 February 2018 - 02:49.


#57
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ia un Citroen C3. Eu am luat si e super incantata de masinuta. Si e destul de spatioasa masina desi pare tare mica. Acum mai caut una identica pentru o prietena de-a sotiei ca a vazut-o si a mers cu ea si vrea si ea .


  Eu am luat 1.4HDI  ca face ceva km. Deja are 3500 km in 2 luni jumate. Dar altfel se descurca bine si alea pe benzina de 1.1. Atat ca sunt putin mai lenese la drum intins dar a oras merg perfect.

Pe la 1500 de euro gasesti unele in stare buna care poti sa le folosesti cativa ani fara prea mari investitii.

Edited by PoeOvidiu, 25 February 2018 - 08:22.


#58
yanis34

yanis34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.02.2018
Opel Corsa ...Polo...

#59
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005
Exista Octavia 3 2014-2015 1.2tsi 105cp cu distributie pe lant? Am gasit in descriere la 2 vanzatori.

#60
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Cred ca da, oricum e un motor prost, stai departe de el.

#61
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Revin cu un update, achizitionat lupo cu 850 euro, dupa ce am bagat ceva bani in el, uitati rezultatul Posted Image

Eu ma declar multumit, cand am tras linie...a meritat.

Schimbat - consumabile, role, curele, intinzatoare, pompa apa, fluide, filtre, bujii;
- in afara de tamburii spate, s-a schimbat tot, cilindri, saboti;
- inlocuit cutie de viteze;
- inlocuit usa dreapta (indoita cu chit la greu, nu mai iesea la fata) + vopsit integral;
- inlocuit sonda lambda;
- inlocuit corp din plastic in care se afla termostatul (fisurat, scapa antigel);
- inlocuit pompa benzina, avea ceva rupt pe acolo si scapa benzina (not good).
- instalat inchidere centralizata noua, nu avea de fabrica;
- inlocuit fleacuri, stergatoare, diferite plastice, lucas-uri;
- inlocuite ambele tobe (masina a stat 2 ani si erau praf).

To do: inlocuit compresor AC, asta al ei e blocat, nu cupleaza deloc ambreiajul lui.

In rest, e beton, imi vine sa renunt la golf la cat de draga si fasneata e masinuta prin oras, tare mi-e ca o sa ma cert cu nevasta-mea pe masina.

Nu am reusit sa ii gasesc bandouri originale la un pret decent, se gasesc numai OEM si sunt cam 500+ lei. Alea vechi nu pot fi refolosite iar din dezmembrari..la fel, sunt pe niste sine metalice iar alea daca nu-s noi...sunt deja corodate si praf cam la toate.

Attached Files


Edited by ct03nut, 14 June 2018 - 22:36.


#62
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
O sa fiu eu avocatul diavolului.

Zici ca ai schimbat juma de masina, si mai ai, ai vopsit-o integral, si apoi zici: 'In rest, e beton'. Am avut masina SH, am schimbat la ea mai multe ca tine cred, dar chiar nu pot sa vad ca e beton, farurile?!

Altfel, arata foarte bine dupa, ar fi meritat in stadiul asta cei 1300 euro pe care ti i-ai propus de la inceput. Cat a ajuns in final?

#63
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Undeva la 1800 euro. Am fost cam chitit pe modelul asta de masina iar una sanatoasa nu s-a gasit. Chiar si asa, daca spui ca ai avut ceva masini sh, stii foarte bine ca indiferent de ce luam, oricum mai bagam destui bani si in una care se prezenta ca fiind ok. Daca gaseam o masina la 1300 euro, tot mai bagam undeva la 500 euro minim s-o fac cap coada, fiecare are fixurile lui, am putin OCD sa zic asa si am vrut ceva sa il aduc aproape de starea sa perfecta. Repet, eram cam chitit la Lupo si alte masini nu prea au intrat in discutie desi..am mai vazut corse, etc si erau praf.

Investitiile nu au fost atat de costisitoare cat au fost mofturile, vopsit, inchidere centralizata, etc. iar cutia...cam la toate Lupo-urile este praf si nu prea gasesti nici unul cu o cutie in stare buna, cel putin nu la alea sub 2000 euro.

#64
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
A, da, + 70 lei roata de rezerva aproape noua cu guma buna :)

#65
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Na brava ! Imi place ca ai pus-o la punct ! Am " inviat " si eu cateva masini de astea mai vechi insa in final le-am vandut Posted Image  si mi-am luat una de oras , noua Posted Image

#66
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Exact, e un fel de proiect.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate