Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Caine suparat

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Op,  ai putea sa-i cumperi cateva pastile..o mai intrebi si pe farmacista , sa-ti faci macar o idee daca e bolnav sau nu..Eu asa fac cu motanul meu..vine mereu zgariat, umflat, batut..ii dau cateva pastile si isi revine .cateodata ma mai ocup si eu de el (i-am scos capuse-ce gandaci urati, n-am vazut asa ceva:)), i-am tratat infectiile..ultima data cand a venit, avea capul umflat, am vrut sa-i fac o incizie sa-i scot puroiul (stiu ca pisicile se vindeca din exterior spre interior)..dar nu a mai fost  necesar:). a doua zi nu a mai avut capul umflat (s-a batut din nou si i-a spart umflatura).
Idee e simpla..nu sunt asa de sensibile animalele;)..se descurca si singure..

#20
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
jimi91. ho bre, ca deja vorbim noi de noi.
Initiatorul ne-a parasit de ceva vreme.

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Aleee16, on 18 februarie 2018 - 19:07, said:

Am specificat in postare că e foarte scump şi nu dispun momentan de bani , sunt intr-o fază proastă cu bani. De aia am şi apelat la acest forum !
Vaccinuri? impotriva jigodiei? Pare o manifestare de inceput. Daca tii la el, nu faci economii la bani. Ca pe urma, poti sa tot economisesti.
Lasa forumul ca asta da sfaturi dar nu raspunde de nimic.

 ericmario, on 18 februarie 2018 - 20:17, said:

jimi91. ho bre, ca deja vorbim noi de noi.
Initiatorul ne-a parasit de ceva vreme.
Cred ca si el e suparat, nu se mai bucura cand ne vede asa ca inainte, bea apa si acuma doarme......

Edited by myshyk, 18 February 2018 - 20:22.


#22
Aleee16

Aleee16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.01.2017
Astazi i-am dat pastiluta de viermi . Vedem maine cum se comporta . Daca nu isi schimba comportamentul am sa il duc la doctor .

Ii fac vaccinuri anual .

#23
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Aleee16, on 18 februarie 2018 - 20:25, said:

Astazi i-am dat pastiluta de viermi . Vedem maine cum se comporta . Daca nu isi schimba comportamentul am sa il duc la doctor .

Ii fac vaccinuri anual .


il ai de 5 ani..nu te mai speria de la orice chestie... n-are rost sa-l duci la veterinar..vorbeste mai intai la farmacie, vezi ce iti spune;)..

 ericmario, on 18 februarie 2018 - 20:17, said:

jimi91. ho bre, ca deja vorbim noi de noi.
Initiatorul ne-a parasit de ceva vreme.

pe mine nu ma paraseste nimeni:)

#24
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Uite cam asa arata fetita mea http://www.hari-pet....au-febra-canina , si dupa episodul ala a trait 14 ani.
Intre timp a trecut in lumea celor drepti, cu precizarea ca era dog argentinian, sau dogo argentino, sau El Dogo.

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
A avut noroc. Majoritatea cainilor care supraviețuiesc dupa jigodie raman cu sechele neurologice, cu paralizii parțiale.

#26
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 mariovrs, on 18 februarie 2018 - 19:39, said:


Bine ca-ti merge tie bine ''afara''... N-ai bani nici sa duci bietu' animal la veterinar..  Eu asa amarat in RO..duc si pisici de pe strada la medic...si platesc..
In loc sa-l criticati, ce-ar fi sa-i preluati catelul si sa il duceti la veterinar? Poate vi-l trimite prin Fan curier.

Care parte a lui "stau prost cu banii" nu o puteti intelege? E un catel, sufera, ne e mila, dar daca costa malai... Pe bune acum, daca suferea de dorul unei tocanite de sturion si omul nu avea bani sa-i ia sturion, cum era?

Initiator: cauta un veterinar de pe la o asociatie de protectia animalelor. Vorbeste cu el, vezi ce poate face.

 Aldulescu, on 18 februarie 2018 - 19:46, said:

Poate are paraziti, da-i niste seminte de dovleac crude, macinate.
Sunt bune la un ciine? Din ce stiu unele plante pe care le mincam noi sunt toxice pentru ciini si pisici. Si oricum de ce sa-i dea, daca nu stie ce are?

Ca sa vada daca are viermisori, ar trebui sa il scoata in iarba si sa vada daca paste iarba.

 jimi91, on 18 februarie 2018 - 20:33, said:

pe mine nu ma paraseste nimeni:)
Nici autobuzul in statie? :P

#27
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Du-l la veterinar, cat poate sa coste un control? macar le explici situatia, poate sunt intelegatori.

#28
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 Dihorul Razboinic, on 18 februarie 2018 - 21:47, said:

Sunt bune la un ciine? Din ce stiu unele plante pe care le mincam noi sunt toxice pentru ciini si pisici. Si oricum de ce sa-i dea, daca nu stie ce are?
Sunt foarte bune!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5VOjw9glkOY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
Suna la protectia animalelor si explica-le ca nu-ti permiti sa ingrijesti un caine care pare bolnav. Ti-l vor prelua ei si ii vor trata corespunzator.

#30
Aleee16

Aleee16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.01.2017
Dihorul razboinic multumesc pt sprijin. Nu toata lumea gandeste asa . De 5 ani i am facut toate poftele si i am luat de toate( a fost si muscat de capusa si a luat babesioza si tratamentul ma costat muuulti bani . Asta asa ca si exemplu ) . Acum am o pasă proasta cu bani si m-am panicat si am apelat la forum . Ceea ce a fost o greseala. Multumesc celor care m au inteles si care m au ajutat cu sfaturi .

#31
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Aleee16, on 18 februarie 2018 - 22:19, said:

Dihorul razboinic multumesc pt sprijin. Nu toata lumea gandeste asa . De 5 ani i am facut toate poftele si i am luat de toate( a fost si muscat de capusa si a luat babesioza si tratamentul ma costat muuulti bani . Asta asa ca si exemplu ) . Acum am o pasă proasta cu bani si m-am panicat si am apelat la forum . Ceea ce a fost o greseala. Multumesc celor care m au inteles si care m au ajutat cu sfaturi .


pe restul, da-i in ....

#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 Aleee16, on 18 februarie 2018 - 20:25, said:

Astazi i-am dat pastiluta de viermi . Vedem maine cum se comporta . Daca nu isi schimba comportamentul am sa il duc la doctor .

Ii fac vaccinuri anual .
Un caine nu devine apatic din cauza viermilor intestinali decat daca este infestat masiv ceea ce nu cred ca e cazul cățelului tau. Daca are viermi, poate avea episoade de scaune moi si doar in caz de infestare masiva devine anemic si implicit mai putin activ. Controlează-i gingiile si vezi ce culoare au. Daca sunt palide, are anemie.

Edited by Freddy12, 18 February 2018 - 22:47.


#33
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 A-d-r-i-a-n, on 18 februarie 2018 - 21:51, said:

Du-l la veterinar, cat poate sa coste un control? macar le explici situatia, poate sunt intelegatori.
Cateva sute de euro, in Germania. Sau Italia. La spun pe acestea fiindca le stiu sigur. O banala operatie, poate ajunge usor la 4500-5000 de euro.

#34
mihai_9600

mihai_9600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.05.2005

 myshyk, on 19 februarie 2018 - 08:21, said:

Cateva sute de euro, in Germania. Sau Italia. La spun pe acestea fiindca le stiu sigur. O banala operatie, poate ajunge usor la 4500-5000 de euro.

Exagerezi cu controlu, in Anglia e £40 controlu si £90 analize de sange. Operatiile sunt intr-adevar f scumpe dar pt asta ii faci asigurare din timp.

#35
Aleee16

Aleee16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.01.2017
Am fost in octombrie ca am dus analiza la urina si sa imi dea niste vitamine si mi-a luat 230 de euro pt 5 minute.

#36
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Aleee16, on 18 februarie 2018 - 22:19, said:

Acum am o pasă proasta cu bani si m-am panicat si am apelat la forum .
Inseamna ca esti norocos.
Eu traiesc de cand ma stiu in "pasa" aia.
Nici nu stiu cum ar fi altfel!
Posted Image

Edited by ericmario, 19 February 2018 - 20:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate