Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Caine suparat

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Aleee16

Aleee16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.01.2017
Am și eu o problema cu un bichon maltese de 5 ani. De o saptamana este așa apatic , parcă e suparăt. Manancă , bea apa dar e suparăt ( ca și exemplu : când il duceam și il aduceam de afară era super fericit , latra , se juca si acum nimic ; ii aruncam jucării si mergea si le aducea , dar de o săptamâna doarme , manâncă si atât) , se mai intâmpla să tremure in timpul zilei( dar in casă nu e frig ). Eu sunt in străinatate și aici e foarte scump veterinaru .
Mă poate ajuta cineva cu ceva informații ?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Mergeti la veterinar... sigur are ceva care il deranjeaza.

#3
Aleee16

Aleee16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.01.2017
Am specificat in postare că e foarte scump și nu dispun momentan de bani , sunt intr-o fază proastă cu bani. De aia am și apelat la acest forum !

#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Si noi trebuie sa ghicim in globul de cristal? Nici macar medicul nu iti poate raspunde daca nu il vede si ii face cateva teste.

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Din ce ai descris pare ca e bolnav.
Daca e scump veterinarul, lasa-l afara, poate are grija de el cineva.

#6
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Si crezi ca aici gasesti multi veterinari care sa te sfatuiasca fara a vedea cainele? Nimeni nu poate asta.

Mergi la veterinar si explica-i situatia, multi veterinari din afara trimit factura dupa control, nu trebuie sa platesti pe loc, sunt si intelegatori. Nu poti lasa animalul sa sufere doar pentru ca ai probleme cu banii, el nu stie asta si nici nu merita.
Animalele nu sunt bibelouri de vitrina, costa bani. Frumos ar fi sa va ganditi la toate posibilitatile inainte de a adopa / cumpara animale, tocmai pentru a nu ajunge in astfel de situatii.

Multa sanatate catelului!

#7
Aleee16

Aleee16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.01.2017
In loc să ajutați omul , știți doar să criticați și să aruncați cu vorbe inutile . Așa sunt românii și vă mai plângeți că nu merge nimic in țară , cu asemenea oamenii cred și eu că nu va merge niciodată nimic!!! Vă multumesc pt "ajutor" . Mă voi informa altfel

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Ar trebui sa vezi daca are temperatura. Controlează-i trufa care ar trebui sa fie umeda si rece. Daca e calda si uscata ceva nu e in regula. Bolile sunt multe, mai ales daca nu e vaccinat. Nimeni nu iti poate pune un diagnostic pe neve. Ar putea fi o simpla indispoziție sau ar putea fi ceva grav: maladia Carré, menigo-encefalita, probleme renale.  Cel mai bine ar fi sa duci cainele la veterinar ca sa incepi tratamentul cat mai devreme inainte de a se agrava.

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Aleee16, on 18 februarie 2018 - 18:57, said:

Am şi eu o problema cu un bichon maltese de 5 ani. De o saptamana este aşa apatic , parcă e suparăt. Manancă , bea apa dar e suparăt ( ca şi exemplu : când il duceam şi il aduceam de afară era super fericit , latra , se juca si acum nimic ; ii aruncam jucării si mergea si le aducea , dar de o săptamâna doarme , manâncă si atât) , se mai intâmpla să tremure in timpul zilei( dar in casă nu e frig ).
Atata timp cat nu refuza mancarea, nu ai motive sa-ti faci griji.
Poate ca-ti simte lipsa.
Chiar, cand ajungi acasa, cum se comporta?

 Aleee16, on 18 februarie 2018 - 19:17, said:

In loc să ajutați omul , ştiți doar să criticați şi să aruncați cu vorbe inutile . Aşa sunt românii şi vă mai plângeți că nu merge nimic in țară , cu asemenea oamenii cred şi eu că nu va merge niciodată nimic!!!
Hei!!!
Ce-i rahatul asta?

#10
Aleee16

Aleee16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.01.2017
E umed si rece. Mănancă , bea apă . E bucuros când ajung acasā , dar după câteva minute se duce si doarme .


Eric am reacționat așa din cauza primelor răspunsuri !

#11
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,469
  • Înscris: 17.04.2006

 Aleee16, on 18 februarie 2018 - 19:17, said:

In loc să ajutați omul , ştiți doar să criticați şi să aruncați cu vorbe inutile . Aşa sunt românii şi vă mai plângeți că nu merge nimic in țară , cu asemenea oamenii cred şi eu că nu va merge niciodată nimic!!! Vă multumesc pt "ajutor" . Mă voi informa altfel

Asa sunt romanii? Cum? Iresponsabili?

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Aleee16, on 18 februarie 2018 - 19:27, said:

E umed si rece. Mănancă , bea apă . E bucuros când ajung acasā , dar după câteva minute se duce si doarme .

...se duce si doarme pentru ca nu-i acorzi cele minim 30 de min zilnice.
Plimba-l, du-l sa miroase, cand ajungi in zone libere, da-i drumul.
Invata-l sa vina la fluierat.

Pff. prea mult dintr-o data.

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nu cumva are vreo problema la articulatii? Cainii cu corpul lung si picioare scurte au deseori probleme cu coloana vertebrală. Ar trebui sa-l observi cum merge, cum aleargă, daca poate urca sau cobori scari.

#14
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 Aleee16, on 18 februarie 2018 - 19:17, said:

In loc să ajutați omul , ştiți doar să criticați şi să aruncați cu vorbe inutile . Aşa sunt românii şi vă mai plângeți că nu merge nimic in țară , cu asemenea oamenii cred şi eu că nu va merge niciodată nimic!!!

Bine ca-ti merge tie bine ''afara''... N-ai bani nici sa duci bietu' animal la veterinar..  Eu asa amarat in RO..duc si pisici de pe strada la medic...si platesc..

#15
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Probabil sta foarte mult singur. Poate are depresie . Cainii ies greu din depresie deoarece si intra foarte greu in ea.Este nevoie de mult timp de lipsa de atentie dar cand se intampla dureaza luni de zile . Este ca un reflex. Ceva din comportamentul tau ii arata ca ii vei aloca putin timp si este trist ( asta daca nu are vreo boala ). Gaseste-i un prieten .

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 Aleee16, on 18 februarie 2018 - 19:07, said:

Am specificat in postare că e foarte scump şi nu dispun momentan de bani , sunt intr-o fază proastă cu bani. De aia am şi apelat la acest forum !
Pai si daca un copil ti se imbolnaveste ce faci ? Forumul nu poate veni acolo sa-l consulte...

#17
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
pe internet toti se cred sfanti..daca mananca, e bine..daca nu mai mananca si nu vezi problema cu ochiul liber..nu prea ai ce sa-i faci..ultima instanta e veterinarul..

#18
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Poate are paraziti, da-i niste seminte de dovleac crude, macinate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate