Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Linistea la apartament, recomandari? Etajul 4/4 solutie?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
alexamper3

alexamper3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.02.2018
Salutare,

In urma cu aproximativ un an am cumparat un apartament cu 2 camere in bloc de 8 etaje comunist (2 lifturi pe scara, 6 apartamente pe etaj) intr-un cartier din sectorul 6, la etaj intermediar . Apartamentul era pestera asa ca am bagat o gramada sa il fac asa cum am vrut noi.

Dupa 5 luni de renovari a fost momentul sa ne mutam si sa ne bucuram de casa insa a inceput cosmarul.
In fiecare zi/noapte e la fel (indiferent de weekend, neweekend, sarbatori, etc):
- La 6 dimineata, timp de aproximativ 3-4 ore vecinii de deasupra fac galagie pe podea ca si cum ar avea atelier de ceva (fapt pe care nu am cum sa il confirm ca se ascund si nu am stat sa vad cand ies din casa)
- La 9 incep renovari (spart de pereti si bormasini), cand termina unii, incep altii (de 6 luni nu s-au oprit)
- La 11 pana la 1-2 noaptea Vecinii de langa dormitor fac mobila la comanda, se cearta, pun muzica tare, dau petreceri etc
- De la 10 noaptea pana la 3-4 dimineata, vecinul de jos tranteste usi, da drumul la televizor tare, tranteste lucruri
- Pe laterala avem un vecin paralizat care tipa mai mereu
Asa ca in acel apartament nu este niciodata mai mult de 1-2 ore liniste cand se aliniaza planetele, cand e unul, cand e altul....

Tot apartamentul are peretii in lungime pe scara blocului, se aude un ecou ingrozitor si de la etajul 8, si de la parter la orice zgomot. Daca bat in podea se aude ecou de butoi si vecinii, cand au conversatii normale, ii aud ca la mine in casa, chiar si pe cei din laterala. Sunt inconjurat de vecini (3 sus, 3 jos, 2 in parti).

Datorita serviciului meu, ies tarziu de la munca si dorm pana la vre-o 11 dimineata, la fel si sotia. Copilul meu este trezit din somn constant (o data si de 5 ori). Sotia, cat si copilul nu rezista prea bine la galagie (am plecat dintr-un apartament linistit), in special cele puternice produse de renovatul casei.

Situatia a devenit critica atunci cand sotia a ajuns sa doarma cateva ore la 2-4 zile, sanatatea deteriorandu-se vazand cu ochii.

Am sunat si la politie si nu se rezolva nimic iar administratorul mi-a zis ca anul trecut s-au mutat 10 familii din bloc, chiar si cei care se mutase de scurt timp, iar fiecare din ei fac renovari. Si cand l-am intrebat ca nu pot dormi ziua, imi raspunde: "Dar tu vrei sa dormi ziua?". Am ramas socat.

Nu am avut de ales, si pentru binele familiei, am inchiriat apartamentul si ne-am mutat la curte, unde incepem sa ne revenim putin cate putin (chiar daca latra cei 20 de caini ai vecinei zi de zi mai mereu, nu ne deranjeaza nici pe departe). Ne omoara chiria, utilitatile si drumul dar macar ne-am recapatat sanatatea cat de cat.

Avand nevoie sa fim mai aproape de oras, am decis sa vindem apartamentul de 2 camere si sa ne luam la etajul 4 din 4 un apartament cu 3 camere (bloc dupa 77 dar facut in vremea comunista) care sa aiba cat mai putini vecini, doar unul direct jos (vom pune izolatie fonica pe podea), si unul intr-o parte. Avem de gand sa interviem tot blocul de liniste si sa pandim zona.
Care sunt cele mai "urate" minusuri la un apartament 4/4 in afara urcatul scarilor?
As vrea sa aflu cat mai multe despre problemele reale care apar la ultimul etaj...nu doar minusuri de "fite" cum ar fi urcatul si coboratul.
Credeti ca sansele sa fie liniste sunt mai mari la ultimul etaj...sau sunt la fel ca la etajele intermediare?

#2
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Pentru astfel de situatii, blocurile cu pensionari sunt bune. De regula mai linistite si ultimul etaj e o solutie, desi vine cu ceva minusuri.

Acum, intreb si eu... ai cumparat si te'ai mutat peste 5 luni, renovand intre timp. Tu ce crezi, ca a fost spa pt vecini renovarile tale? Nu au produs deloc zgomot?

Minusurile la ultimul etaj tin de izolatii (termice, hidro), presiunea apei, apa rece pe teava de calda 10 minute, sistemele de incalzire au aerisirea la tine, retur etc

Edited by argentum, 17 February 2018 - 20:25.


#3
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Vrei liniste, fugi departe de Bucuresti, o casa cocheta la tara, si ai liniste din plin, nu garanteaza nimeni ca o sa ai liniste, nici in blocul ala, nici in alt bloc.

#4
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
si in tot timpu asta nu te-ai gandit sa va puneti ceva in urechi inainte sa dormiti? dopuri, casti, ceva?

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postalexamper3, on 17 februarie 2018 - 20:14, said:

Salutare,

In urma cu aproximativ un an am cumparat un apartament cu 2 camere in bloc de 8 etaje comunist (2 lifturi pe scara, 6 apartamente pe etaj) intr-un cartier din sectorul 6, la etaj intermediar . Apartamentul era pestera asa ca am bagat o gramada sa il fac asa cum am vrut noi.

Dupa 5 luni de renovari a fost momentul sa ne mutam si sa ne bucuram de casa insa a inceput cosmarul.
In fiecare zi/noapte e la fel (indiferent de weekend, neweekend, sarbatori, etc):
- La 6 dimineata, timp de aproximativ 3-4 ore vecinii de deasupra fac galagie pe podea ca si cum ar avea atelier de ceva (fapt pe care nu am cum sa il confirm ca se ascund si nu am stat sa vad cand ies din casa)
- La 9 incep renovari (spart de pereti si bormasini), cand termina unii, incep altii (de 6 luni nu s-au oprit)
- La 11 pana la 1-2 noaptea Vecinii de langa dormitor fac mobila la comanda, se cearta, pun muzica tare, dau petreceri etc
- De la 10 noaptea pana la 3-4 dimineata, vecinul de jos tranteste usi, da drumul la televizor tare, tranteste lucruri
- Pe laterala avem un vecin paralizat care tipa mai mereu
Asa ca in acel apartament nu este niciodata mai mult de 1-2 ore liniste cand se aliniaza planetele, cand e unul, cand e altul....

Cred ca e al 5-lea topic pe tema de zgomot in bloc pe care il citesc in ultima vreme (numai doua am citit azi).  In toate blocurile e la fel. Nu mai locuiesc pensionari... Ori au vandut, ori au venit rudele mai tinere care locuiesc in acelasi apartament cu batranii neavand unde sa stea. Majoritatea tinerilor nu au servici (traiesc pe banii parintilor care lucreaza pe afara) si de asta isi permit sa umble noaptea prin casa, sa spele la masina, sa faca mancare sau sa stea la taclale noaptea... E un fel de gheto... in multe blocuri. aparent civilizate.

multa lume freaca duda si umbla noaptea prin casa.  Plus studenti boschetari care o ard dubios (hip-hop) cat cuprinde.

Eu am vecini moldoveni cu copil mic hiperactiv (ADHD) deasupra, care stau cu o batrana in casa acesteia si traiesc toti din bani trimisi de ma-sa care munceste in Spania. In apartamentul de dedesubt vecin tanar, student, basarabean, mare amator de hip-hop (muzica de ghetou) data la maxim - traieste din banii trimisi de parintii lui care muncesc in Italia. Toti o ard dubios la ore nepotrivite, in special noaptea... pana pe la 3-4....

Edited by rosix, 17 February 2018 - 20:40.


#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Cam asa e la bloc, nu prea ai ce face.Cat am stat la bloc, aveam tot timpul probleme cu vecinu de sub mine si ne certam pentru simplul fapt ca lucram pe schimburi si veneam la 12 noaptea acasa sau dimineata devreme cand eram de noapte si se auzea tot la el.

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Care vecini de deasupra daca tu stai la etajul 4 din 4?

#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Asa e la bloc in Bucuresti. Mergi la casa sau la bloc intr-un oras mai civilizat.

Edited by Kroghy, 17 February 2018 - 21:09.


#9
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016
Urcatul si coboratul poate e un minus "de fite" in momentul asta, dar in multe situatii poate fi o problema serioasa: o problema de sanatate  (sau batranetea, ca timpul trece usor), carat plase de la piata, un frigider,etc...Eu cred ca etajul 4 fara lift poate fi la un moment dat un nou motiv serios de mutat.Un alt minus: va fi mai cald vara, 2-3 grade mai mult decat la alte etaje.Altul: la o eventuala revanzare o sa il vinzi greu sau mai ieftin, la fel si cu inchiriatul. Cele ce tin de hidroizolatie, presiunea apei, coloana de aerisire, sunt doar mituri urbane ce vin de prin anii 80-90 cand izolatia terasei era cu smoala, iar apa avea presiune slba.

#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,276
  • Înscris: 27.10.2007
practic un bloc cu 8 etaje e un santier non stop. matematic.
9 nivele x 6 apartamente=54 apartamente pe scara. daca renoevam apartamentul o data la 10 ani, inseamna ca in 10 ani vor fi 54 de renovari . adica 5 renovari pe an.
5 renovarix5 luni= 25 luni.
adica sunt cel putin 2 renovari concomitent, permanent. de fapt vara sunt 3 si iarna una.

la ultimul etaj, problema este cu placa de acoperis. oricat de izolata ar fi, tot exista risc de infiltratii. plus ca vara va trebui sa stai cu aerul conditionat non stop. acoperisul se incalzeste si radiaza caldura pana seara tarziu. pentru mine, mai bine galagie decata caldura ingrozitoare sau aer non stop.

Edited by strongsss, 17 February 2018 - 21:10.


#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Dupa ce a cintat cocosul si porumbeii incep sa zboare, lume revine la viata, dupa ce a murit un pic, oniric.
Viata incepe sa palpite si sa se dezmeticeasca.

Eu sint noctambul ma culc dimineața si ma trezesc tirziu, dar nu am pretentia sa amuteasca planeta pentru mine, daca incep sa aud zgomotele inseamna ca am dormit destul.

Decj, eu nu inteleg asta cu linistea, ziua.
A, noaptea, este altceva.

#12
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Tu nu auzi? Ti se pare tie ca e cald, sunt mituri urbane. Mergi la doctor sa'ti verifice simturile, ca te inseala.

La modul serios, pt o izolatie termica buna, trebuie sa ai acolo cel putin 10cm (asta e minim, ochiometric, nu incep sa fac calcule ca ne da 30cm). Apoi, fiind pe terasa, membrana hidro trebuie sa fie protejata uv.
Asta se face fie prin membrane scumpe (tpo spre exemplu) sau pui un strat de pietris, cum se facea pe vremuri.
Faza e ca terasa se va vrea circulabila. Si oricum, ajungi la pietris ca nu am vazut asociatii de proprietari sa dea banii cu lopata. Ideea e ca circulabil sau nu, pietris sau nu, ai sanse f mari sa pui deasupra xps. Solutia ieftina care e deja f scumpa. Ca nu iti spun cat te cost o izolatie iso.

Daca vrei sa faci o izolatie buna, costa mult. Si de asta nu se face, de unde si problemele ultimului etaj. Daca nu ploua in casa, le corectezi din incalzire, din ac si... si din a a afirma ca's mituri urbane.


#13
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Nu stiu cum este la altii....da aici la mama e o liniste in bloc de zici ca nu este adevarat....

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcrisstonne, on 17 februarie 2018 - 21:11, said:

Eu sint noctambul ma culc dimineața si ma trezesc tirziu, dar nu am pretentia sa amuteasca planeta pentru mine, daca incep sa aud zgomotele inseamna ca am dormit destul.

Noctambul inseamna ca umblii noaptea prin apartament in timp ce vecinii incearca sa doarma... Una e sa citesti o carte sau sa te uiti in liniste la un film, ca n-ai somn si alta e sa gatesti ca ne-lumea sau sa speli rufel la 2 noaptea, sa trantesti usi prin casa, sau sa tarai scaune prin bucatarie... Nu sa crezi dar toate aceste zgomote pe care ziua le ingori, noaptea cand omul pune capul pe perna se aud...

Ce ar fi sa ne apuce pe toti harnicia noaptea?  Ce s-ar mai intampla in blocul ala?

#15
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Post_Dadi_, on 17 februarie 2018 - 21:28, said:

Nu stiu cum este la altii....da aici la mama e o liniste in bloc de zici ca nu este adevarat....
In Bucuresti?

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postrosix, on 17 februarie 2018 - 21:42, said:

Ce ar fi sa ne apuce pe toti harnicia noaptea?  Ce s-ar mai intampla in blocul ala?

Nu mai :D eu zic din punct de vedere biologic, asa functionez eu.
Nu fac zgomot, pîșa pîșa usor prin casa, tembelizorul in surdina, mincarea, o bere si wisiky :lol:

#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postalexamper3, on 17 februarie 2018 - 20:14, said:

Salutare,

In urma cu aproximativ un an am cumparat un apartament cu 2 camere in bloc de 8 etaje comunist (2 lifturi pe scara, 6 apartamente pe etaj) intr-un cartier din sectorul 6, la etaj intermediar . Apartamentul era pestera asa ca am bagat o gramada sa il fac asa cum am vrut noi.

Dupa 5 luni de renovari a fost momentul sa ne mutam si sa ne bucuram de casa insa a inceput cosmarul.


- La 9 incep renovari (spart de pereti si bormasini), cand termina unii, incep altii (de 6 luni nu s-au oprit)




Deci cand ati facut voi galagie 5 luni a fost ok. Acum ca fac altii sunt niste nesimtiti.

Cum altii v-au suportat voua renovarile de ce nu le-ati suporta si voi pe ale altora.


Recomandare. Ce tie nu-ti place altuia nu face :)

Edited by PoeOvidiu, 17 February 2018 - 21:56.


#18
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015

View PostKroghy, on 17 februarie 2018 - 21:44, said:

In Bucuresti?
Da...acum depinde unde ai apartamentul....

Edited by _Dadi_, 17 February 2018 - 21:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate