Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Linistea la apartament, recomandari? Etajul 4/4 solutie?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 _Dadi_, on 17 februarie 2018 - 21:55, said:

Da...acum depinde unde ai apartamentul....

Nu conteaza unde, ca peste tot s-au mutat tzarani.

 crisstonne, on 17 februarie 2018 - 21:50, said:

Nu mai Posted Image eu zic din punct de vedere biologic, asa functionez eu.
Nu fac zgomot, pîșa pîșa usor prin casa, tembelizorul in surdina, mincarea, o bere si wisiky Posted Image

Daca te uiti la un film si te duci sa urinezi, nu e nicio problema dar la altii e mult mai mutl decat atat...

#20
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 rosix, on 17 februarie 2018 - 20:33, said:

Cred ca e al 5-lea topic pe tema de zgomot in bloc pe care il citesc in ultima vreme (numai doua am citit azi).  In toate blocurile e la fel. Nu mai locuiesc pensionari... Ori au vandut, ori au venit rudele mai tinere care locuiesc in acelasi apartament cu batranii neavand unde sa stea. Majoritatea tinerilor nu au servici (traiesc pe banii parintilor care lucreaza pe afara) si de asta isi permit sa umble noaptea prin casa, sa spele la masina, sa faca mancare sau sa stea la taclale noaptea... E un fel de gheto... in multe blocuri. aparent civilizate.

multa lume freaca duda si umbla noaptea prin casa.  Plus studenti boschetari care o ard dubios (hip-hop) cat cuprinde.

Eu am vecini moldoveni cu copil mic hiperactiv (ADHD) deasupra, care stau cu o batrana in casa acesteia si traiesc toti din bani trimisi de ma-sa care munceste in Spania. In apartamentul de dedesubt vecin tanar, student, basarabean, mare amator de hip-hop (muzica de ghetou) data la maxim - traieste din banii trimisi de parintii lui care muncesc in Italia. Toti o ard dubios la ore nepotrivite, in special noaptea... pana pe la 3-4....
Iti citesc mesajul si iti dau dreptate.

Cei care au avut bani s-au mutat la casa pe langa oras. PUNCT!
Apartamentele sunt cumparate de parinti sau inchiriate de proprietari, de cine sunt cumparate si inchriate? De tineret, tineret care dupa cum zici si tu... nu prea face nimic, sta pe acasa, jocuri, muzica, filme, totul prin sistem home cinema sau televizor cu soundbar.

S-au schimbat si materialele, covoarele au fost aruncate, mozaicul a fost scos si s-a montat gresie si parchet.
Nu mai are nimenea timp de scos copilul pe afara, da pe televizor pe desene animate, da sonorul tare si ja pe telefon ca copilul danseaza, canta, se distreaza singur in fata televizorului sau a calculatorului.

Masina de spalat a devenit prea mare si nu mai incape in baie, asa ca o monteaza in bucatarie.

Batrani se muta la casa, tineretul se muta la apartament. Ca de deh... ce sa caute tineretul la casa? Unde fara masina nu poti ajunge, unde la 20:30 seara se opresc autobuzele.

Edited by Argent, 17 February 2018 - 22:36.


#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
La mine este perfect, noaptea, nu urla nimeni, nu se asculta muzica tare, musca.
Sper ca atunci cind se ,,duce " batrinul de linga mine, sa nu vinda ai lui si sa vina un balamucit, in acel apartament.

#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
acu intreb si eu,aceste subiecte sunt deschise de barbati sau de fatalai
eu niciodata nu am ocolit momentul cand se cere o cruce,o biserica un pasti

#23
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Well, vad ca cele mai mari probleme sunt cu tinerii, deși, în general,  sunt infierati bătrânii ca fiind personajele problemă la bloc.:))))
La casă e foarte frumos, da,...undeva la Fundata, știți voi în ce cartier e.;)))

Edited by mihaigerard, 17 February 2018 - 23:40.


#24
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006
Mda, eu stau in bloc cu doar 3 etaje (ai zice ca daca-s mai putini locatari nu sunt atatea probleme, nu?), dar am aceleasi probleme clasice: santier non-stop, cand nu se renoveaza un apartament am macar cate o bormasina sau un ciocan in actiune ca sa nu ma plictisesc, manele date la maxim indiferent ca e zi sau noapte, unul care isi bate periodic copilul si urla cate 1 ceas la copil pana oboseste, chefuri de-ale chiriasilor din bloc, 3,14zde cu tocuri ascutite care tropaie pe mozaicul din hol noaptea la venire respectiv dimineata la plecare, agatate de tot felul de tipi dubiosi, beti si galagiosi, o surda care nu-si da seama ca e surda si care urla tot timpul de trezeste si mortii vorbeste cu barbat-su care si el e surd, usi de masina trantite cu sete noaptea si motoare forjate sub geam. etc.
Stiu, solutia e sa ma mut la casa, da' de unde naiba atatia bani?

#25
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006

 Argent, on 17 februarie 2018 - 22:32, said:

Iti citesc mesajul si iti dau dreptate.

Cei care au avut bani s-au mutat la casa pe langa oras. PUNCT!
Apartamentele sunt cumparate de parinti sau inchiriate de proprietari, de cine sunt cumparate si inchriate? De tineret, tineret care dupa cum zici si tu... nu prea face nimic, sta pe acasa, jocuri, muzica, filme, totul prin sistem home cinema sau televizor cu soundbar.

S-au schimbat si materialele, covoarele au fost aruncate, mozaicul a fost scos si s-a montat gresie si parchet.
Nu mai are nimenea timp de scos copilul pe afara, da pe televizor pe desene animate, da sonorul tare si ja pe telefon ca copilul danseaza, canta, se distreaza singur in fata televizorului sau a calculatorului.

Masina de spalat a devenit prea mare si nu mai incape in baie, asa ca o monteaza in bucatarie.

Batrani se muta la casa, tineretul se muta la apartament. Ca de deh... ce sa caute tineretul la casa? Unde fara masina nu poti ajunge, unde la 20:30 seara se opresc autobuzele.
ce sa caute masina de spalat in aburii din baie?

#26
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Mai la tine e invers fata de mine,la mine e o liniste de mormant mai tot timpul, da, suntem vecini cu bun simt (in camera mea eu am eliminat sistemul audio fiindca vecinii au copil mic),dar eu am avut de-a face cu partea opusa a monedei,mai precis,vecinii mei sunt atat de senili incat nu te mai poti intelege cu ei la lucruri banale,gen scandal pentru iluminatul pe scara cu senzor (fiindca celalalt sistem a dus la sistarea curentului pe scara datorita consumului),motivand faptul ca ei nu merg pe scari noaptea,acelasi lucru si cu privire la neonul din fata blocului,de interfon nici n-are rost sa povestim.

#27
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Eu nu stiu daca sunt la voi blocurile exagerat de proaste sau voi exagerat de sensibili. N-am avut niciodata probleme cu zgomotul vietii cotidiene a vecinilor, iar audiograma zice ca aud perfect.

#28
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Eu stau la etajul 4 /4 (nu in Bucuresti) si sincer sa fiu, mi se pare cea mai misto pozitie a unui apartament. Blocul are 4 apartamente pe etaj, 3 camere /apartament.
Am achizitionat si m-am mutat in acest apartament in urma cu 14 ani
Izolatia plafonului a fost refacuta  in urma cu 10 ani, din cauza vecinului meu de aprtament care i se imfiltra apa in baie, pe la colturi. Eu nu am avut probleme de genul, dar daca tot a trebuit refacuta, s-a refacut toata suprafata. Nu am avut niciodata probleme de inflitrari de apa. Mai pot spune ca toata suprafata plafonului ,este acoperita de pietrisi pentru a nu se crapa izolatia si pentru a nu se incnge , nu sunt probleme cu caldura vara, deoarece pietrisul ala tine cat de cat caldura la distanta.

Sincer, este cel mai misto loc unde poti locui la un apartament, ultimul etaj, nu as da pozitia asta pe un alt apartament intermediar, pentru nimic in lume. Bine, acum a cam inceput sa imi vina greu sa urc scarile pana la 4, deh am mai imbatranit si parca parca nu mai sunt asa de sprinten. In rest...toate cele bune .

#29
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 alexamper3, on 17 februarie 2018 - 20:14, said:

Dupa 5 luni de renovari a fost momentul sa ne mutam si sa ne bucuram de casa insa a inceput cosmarul.
In fiecare zi/noapte e la fel (indiferent de weekend, neweekend, sarbatori, etc):
- La 6 dimineata, timp de aproximativ 3-4 ore vecinii de deasupra fac galagie pe podea ca si cum ar avea atelier de ceva (fapt pe care nu am cum sa il confirm ca se ascund si nu am stat sa vad cand ies din casa)
- La 9 incep renovari (spart de pereti si bormasini), cand termina unii, incep altii (de 6 luni nu s-au oprit)
- La 11 pana la 1-2 noaptea Vecinii de langa dormitor fac mobila la comanda, se cearta, pun muzica tare, dau petreceri etc
- De la 10 noaptea pana la 3-4 dimineata, vecinul de jos tranteste usi, da drumul la televizor tare, tranteste lucruri
- Pe laterala avem un vecin paralizat care tipa mai mereu
Asa ca in acel apartament nu este niciodata mai mult de 1-2 ore liniste cand se aliniaza planetele, cand e unul, cand e altul....

Renovarile tale au fost facute in liniste ?

#30
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

 alexamper3, on 17 februarie 2018 - 20:14, said:

Dupa 5 luni de renovari
Off-topic dar... chestia asta am mai văzut-o pe ici, pe colo și m-am întrebat de fiecare dată - ce lucrări durează cinci luni la un apartament? În cinci luni ridici o casă!
On - normal că turbează toți dacă bîrîie rotopercutoarele și tropăie doreii cinci luni de zile.

#31
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 sebulbus, on 18 februarie 2018 - 08:39, said:

Eu nu stiu daca sunt la voi blocurile exagerat de proaste sau voi exagerat de sensibili. N-am avut niciodata probleme cu zgomotul vietii cotidiene a vecinilor, iar audiograma zice ca aud perfect.

Fiinte sensibile domle", fiinte sensibile :D

Uite, eu am sus o fata, chiriasa, ok in principiu, dar are calcatura aia de arătură, formata la cimp, calca in călcîie, este venita din Oltenia, de la sat.
Ce sa fac ?!

Sincer, nu ma deranjeaza, la mine merge televizorul, mai vorbim si noi in casa, mai demareaza o masina pe afara, un claxon... asta este tumultul vietii ziua.

Adevarat, la noi nu exista somn de dupa amiaza, foarte rar, poate la boala, altfel nu.

Edited by crisstonne, 18 February 2018 - 17:23.


#32
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Nu pot fi de acord. In conditiile in care si eu lucrez tura de noapte, tot nu mi se pare o pretentie rezonabila sa se adapteze tot universul la programul meu. Daca am nevoie sa dorm ziua e treaba mea sa-mi creez local conditii sa pot dormi.

#33
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Tinerii veniti dintr-o anumita zona a tarii sunt problema...  Ori sunt prea tineri si, deci, nelinistiti, ori au trantit un plod care toata ziua alearga prin casa sau taraie lucruri pe podea.
In general, in mai toate blocurile e multa lume fara servici, care ori nu doarme noaptea (spala, face de mancare, isi povesteste viata, se uita la filme) ori pune mana pe bormasina in timpul zilei, inca de la primele ore.

Aproape in fiecare bloc exista cel putin 2 tampiti care deranjeaza constant, facand locuirea varza, indiferent cat de civilizati sunt restul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate