Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

cautator de comori, ca meserie !

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 rosix, on 16 februarie 2018 - 10:37, said:

M-am gandit si eu la asta dar... treaba sta in felul urmator - comoara nu ramane la tine, trebuie s-o predai statului, altfel e infraciune. Pentru predatul unei comori primesti de la stat o recompensa (nu pe loc, poate dura si luni de zile) bani care nu sunt foarte multi. Din acestei bani ar trrebui sa-ti acoperi cheltuielile pentru lunile in care umbli dupa cai verzi pe pereti si nu gasesti nimic...

Eu stateam si ma gandeam de ce nu e niciun entuziast in Romania care sa incerce sa caute aur prin raurile din zonele aurifere ale patriei, in albia raurilor, spre exemplu.
Sa zicem ca nu la nivelul la care fac explorare aia de pe postul Explorer care au echipamente cu care toaca, spala si cern piatra... dar macar artizanal intr-o albie de rau.
Pentru ca aia concesioneaza terenul inainte de a se apuca de treaba. Adica tot terenul ala devine proprietatea lor pentru o anumita perioada de timp si tot ce gaseste este al lor. Asta-i diferenta.
Intr-o albie de rau poti sa faci si tu dar te lasi repede la cat aur vei gasi...

#20
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
realduc , eu am facut detectie de metale . Statul nu mai despagubeste nimic . Orice ai descoperi apartine statului . Au gasit o chihita in lege si ii santajeaza pe cei cu detectoare ( adica cautatorii de comori ) ca le face dosar penal daca solicita despagubire pentru obiectele valoroase gasite pentru ca nu se incadreaza la " descoperire intamplatoare " . AStfel ai doua variante. Prima , detectezi , gasesti , predai ...si cumperi baterii la detector , consumi carburant , faci studiu pe internet , ocolesti situri arheologice ( ceea ce este foarte greu pentru ca este plin de astfel de situri nesemnalizate ) . A doua , gasesti si vinzi pe piata neagra . Sansele sa le vinzi vreunui acoperit sunt cam de 99,99 %. Orice anunt este monitorizat . Ce fac detectoristii in aceasta situatie ? Ei zic ca fac detectie de placere . Chiar devine o placere . Unii de exemplu nu cauta comori , nu cauta valori monetizabile , sunt pasionati de WW2 , cauta meteoriti , cauta avioane prabusite , etc. Dar oficial si legal nu poti trai din descoperirea de comori pentru ca acestea apartin statului roman prin lege si ai obligatia sa le declari si sa le predai . Ca in comunism ...

Edited by JurasikMan, 16 February 2018 - 12:08.


#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 realduc, on 16 februarie 2018 - 10:17, said:

trebuie ai multi bani, sa fi putin nebun, sa ai o sanatate de fier si un spirit liber ! ...
ce ar mai trebui sa aiba cineva hotarat sa imbratiseze aceasta profesie ?
ar avea "scop lucrativ" ?
ar avea viitor ?
merci tuturor ptr raspunsuri !

Nu in Europa si mai ales nu in Romania.
Conditia unica si indispensabila este ca inainte de a gasi comori,sa ai tu la dispozitie o comoara ca sa o poti investi in utilaje,echipamente,softuri,etc.pentru a putea gasi urmatoarel comori.

#22
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

 rosix, on 16 februarie 2018 - 11:03, said:

Mai bine ei o autorizatie de la Agentia Resurselor Minerale si te apuci de cautat aur in albie de rau... Macar acolo, aurul pe care il gasesti presupun ca il poti valorifica la pret de piata... sau ti-l cumpara statul la cat vrea muschii lui, fiind obligat sa vinzi la stat?   Ca cik toate resursele sunt ale statului (adica alde Dragnea)... De unde si pana unde aceasta regula... habar n-am.
Vai de capul lui, nu e trai de mahăr, stai liniștit. Tot ăla de la amanet își ia Mercedes.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eYWh3xnAlWQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VC8C7nRYnRw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
catalinn23

catalinn23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 13.07.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C0omYl64y7Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Viorelsolar, on 16 februarie 2018 - 11:12, said:

Sunt pasionat și am autorizație legală pentru detecția comorilor și relicvelor istorice din anul 1998, am schimbat multe modele de detectoare de metale VLF și PI și pot spune doar atât, că pentru mine este o pasiune de recreere în sânul naturii, un mod de a scăpa de stresul cotidian și nu fac din pasiunea asta un scop mercantil Posted Image .

Lasa povestile... spune mai bine cate oale de sarmale cu galbeni in ele ai gasit pana acum... Asta ne intereseaza... pasiuni avem si noi.

 _Smiley_, on 16 februarie 2018 - 11:46, said:

nu stiu cum sta treaba acum, dar cu 10-15 ani in urma vedeam o gramada la lucru in albia Oltului. Unii chiar in oras (RmValcea), dar majoritatea in afara (le e cam frica de stat/politie, dar nu stiu exact daca ce fac ei este legal sau nu; acest documentar sugereaza ca ar fi nevoie de o autorizatie:

Legal este cu autorizatie de la agentia resurselor minerale - faci PFA sau sereleu, iti iei autorizatie si te duci la cautat. De femeia aia din primul film stiam in schimb, in al doilea film, am indoieli ca acea piesa minuscula de aur a fost gasita in rau... pepitele arata un pic altfef... sunt practic bucatele de minereu, amestecate cu piatra sau alte corpuri straine.
Oricum, oameni adevarati acesti oameni care nu stau la birt si se duc sa caute aur.  Din pacate, in RO, mesaria asta, ca si cea de cautator de comori, nu e bine vazuta de neamul acesta de handicapati care e poporul roman... Un om cu o pasiune este vazut ca un om lenes care incearca sa fenteze sistemul mafiot capitalist in care ne chinuim cu totii... un cautator de aur in albie, e privit dubios, ca un om la furat. Inclusiv Militzia Romana are aceasta prejudecata.. de asta oamenii nu cauta.

Edited by rosix, 16 February 2018 - 14:36.


#25
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Ce să spun ? am descoperit multe oale pline de bunătățuri, dar 100% în bucătăria lu” nevastă-mea !!! Posted Image

#26
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006
xxxxxxxx

Edited by tytysor, 17 February 2018 - 01:26.


#27
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Depinde ce comori cauti. Tezaure antice si medievale sau pepite de aur, meteoriti, componente de masini, avioane etc? Daca vrei comori cauta pe terenurile scolare si locurile de joaca (daca e pamant evident) - nu ai idee cate gasesti - inclusiv cercei de aur, lantisoare rupte si bani. Am gasit si 50 de eurocenti o data - cum au ajuns pe un loc de joaca in Romania?
Eu personal am gasit un tezaur de 24 monezi de argint (quarteri si 1 quarter modern - 25 in total) - si nu le-am predat nimanui - descoperirea am facut-o in USA pe teren public - finders keeper (acolo ce e pe teren public e al tau, daca e pe privat trebuie sa imparti cu proprietarul dupa cum v-ati inteles in prealabil) iar statul Roman nu are nici un drept asupra a ceea ce gasesti tu in alte tari. Am venit cu el in bagaje pe avion.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate