Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

cautator de comori, ca meserie !

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
trebuie ai multi bani, sa fi putin nebun, sa ai o sanatate de fier si un spirit liber ! ...
ce ar mai trebui sa aiba cineva hotarat sa imbratiseze aceasta profesie ?
ar avea "scop lucrativ" ?
ar avea viitor ?
merci tuturor ptr raspunsuri !

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu cred ca se poate numi meserie
Mai degraba pasiune si se pare ca nu prea este reantabila deloc;
https://www.libertat...ateasca-1777347

#3
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Pai in Romania iti confisca statul comorile daca gasesti ceva si iti da o recompensa derizorie la sfantu-asteapta, asa ca e clar ca nu merita(decat daca nu declari nimic, dar atunci devii infractor).

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
in conditiile in care statul ia tot ce gasesti si doar te despagubeste... in Romania nu e o meserie decat daca vinzi ilegal ceea ce gasesti...

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,133
  • Înscris: 22.05.2003
Probleme:
1. este ca nu e in Nomenclatorul meseriilor din Romania!
2. E urmatoarea ca vechime, dupa prostitutie
3. Are cei mai multi adepti, dar depinde ce intelegi prin comori.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAdm, on 16 februarie 2018 - 10:25, said:

.... E urmatoarea ca vechime, dupa prostitutie ....dar depinde ce intelegi prin comori.
m-am dus cu gandul prin balarii....

totusi cred ca vrea sa caute aur nu fetite

Edited by arg, 16 February 2018 - 10:28.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postrealduc, on 16 februarie 2018 - 10:17, said:

trebuie ai multi bani, sa fi putin nebun, sa ai o sanatate de fier si un spirit liber ! ...
ce ar mai trebui sa aiba cineva hotarat sa imbratiseze aceasta profesie ?

M-am gandit si eu la asta dar... treaba sta in felul urmator - comoara nu ramane la tine, trebuie s-o predai statului, altfel e infraciune. Pentru predatul unei comori primesti de la stat o recompensa (nu pe loc, poate dura si luni de zile) bani care nu sunt foarte multi. Din acestei bani ar trrebui sa-ti acoperi cheltuielile pentru lunile in care umbli dupa cai verzi pe pereti si nu gasesti nimic...

Eu stateam si ma gandeam de ce nu e niciun entuziast in Romania care sa incerce sa caute aur prin raurile din zonele aurifere ale patriei, in albia raurilor, spre exemplu.
Sa zicem ca nu la nivelul la care fac explorare aia de pe postul Explorer care au echipamente cu care toaca, spala si cern piatra... dar macar artizanal intr-o albie de rau.

Edited by rosix, 16 February 2018 - 10:39.


#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011

View PostNaijax, on 16 februarie 2018 - 10:24, said:

Nu cred ca se poate numi meserie
Mai degraba pasiune si se pare ca nu prea este reantabila deloc;
https://www.libertat...ateasca-1777347

a gasit o comoara de 500k - 1 mil si a primit 30.000ron din partea guvernului, defapt el trebuia sa primeasca 45%, ca cica urmeaza sa ii plateasca... da cred ca a primit la bani de nu ii mai poate duce.

pe banii si pe munca mea primesc doar 45%... pai mai bine vinzi totul in strainatate.

Edited by business11, 16 February 2018 - 10:47.


#9
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Parca era 40% din valoarea comorii. Asa ca poti visa sa gasesti aurul lui Decebal. Daca vrei sa faci un banut iti dau eu ceva mai finut. Iti iei cativa lagotto romagnolo si te apuci de cautat trufe tot un fel de comoara e.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Deci... la concret... pentru o oala de lut cu 100buc monezi de argint... cam care ar fi malaiul?   Ca doar n-om da toti peste aur...

#11
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Depinde la ce amanet le duci :)

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

View Postbusiness11, on 16 februarie 2018 - 10:46, said:

pe banii si pe munca mea primesc doar 45%... pai mai bine vinzi totul in strainatate.
interpretezi gresit. tu poti sa cauti 2 ani, ca daca nu gasesti nimic, tot atat primesti. deci, pe banii si pe munca ta nu primesti nimic.

primesti 45% pe ceva gasit care nu iti apartine, ceea ce mie mi se pare mai mult decat suficient. cum ar fi sa primesti 45% dintr-un portofel gasit sau dintr-un telefon? ghici ce, acolo e infractiune daca nu le predai in maxim 10 zile politiei, si nici nu primesti nimic. e mai bine asa?

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Mai bine ei o autorizatie de la Agentia Resurselor Minerale si te apuci de cautat aur in albie de rau... Macar acolo, aurul pe care il gasesti presupun ca il poti valorifica la pret de piata... sau ti-l cumpara statul la cat vrea muschii lui, fiind obligat sa vinzi la stat?   Ca cik toate resursele sunt ale statului (adica alde Dragnea)... De unde si pana unde aceasta regula... habar n-am.

#14
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Sunt pasionat și am autorizație legală pentru detecția comorilor și relicvelor istorice din anul 1998, am schimbat multe modele de detectoare de metale VLF și PI și pot spune doar atât, că pentru mine este o pasiune de recreere în sânul naturii, un mod de a scăpa de stresul cotidian și nu fac din pasiunea asta un scop mercantil Posted Image . Pentru cei pasionați de detecție a comorilor, aceștia trebuie să știe că posibilitatea de a detecta întâmplător o comoară este la fel de greu de obținut, precum câștigul cel mare de la Loto 6/49, nu mai pun la socoteală faptul că ești obligat să predai totul statului român, inclusiv fiare vechi fără valoare, iar muzeele subevaluează cu nesimțire orice valoare numismatică sau istorică și în final statul o să-ți dea o nimica toată, ba chiar poți  fi anchetat nevinovat, așa că rămâi doar cu pasiunea și banii investiți în aparate !!! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 16 February 2018 - 11:13.


#15
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
nepredand comoara "autoritatilor" devii talhar ! ... ai talharit stramosii neamului ! ... Posted Image
d'aia iti trebuie sanatate de fier ! ... sa fi capabil sa faci fo' 10 ani de puscarie !
dar asa cum bine stiti daca ai bani , puscaria este un fel de sanatoriu !

Edited by realduc, 16 February 2018 - 11:37.


#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostAdm, on 16 februarie 2018 - 10:25, said:

2. E urmatoarea ca vechime, dupa prostitutie

Neah, ca sa cauti comori trebuie mai intai sa se scufunde niste corabii - deci cel putin meseria de marinar a fost inainte.

Edited by don_dannielo, 16 February 2018 - 11:40.


#17
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostAdm, on 16 februarie 2018 - 10:25, said:

Probleme:
1. este ca nu e in Nomenclatorul meseriilor din Romania!
2. E urmatoarea ca vechime, dupa prostitutie
3. Are cei mai multi adepti, dar depinde ce intelegi prin comori.
deoarece nu se vrea ! ...
australienii au cumparat tot aurul Romaniei cu 100 de milioane de AUD "plus" o cota de 3% din ce gasesc !...
si este evaluat la cca 20 miliarde USD ! ... suntem cei mai tari din lumea III-a ! ...
ei platesc 3% din ceva sigur, iar eu platesc 45% din ce vor "autoritatile" ! ... Posted Image

Edited by realduc, 16 February 2018 - 11:46.


#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postrosix, on 16 februarie 2018 - 10:37, said:

Eu stateam si ma gandeam de ce nu e niciun entuziast in Romania care sa incerce sa caute aur prin raurile din zonele aurifere ale patriei, in albia raurilor, spre exemplu.
Sa zicem ca nu la nivelul la care fac explorare aia de pe postul Explorer care au echipamente cu care toaca, spala si cern piatra... dar macar artizanal intr-o albie de rau.
nu stiu cum sta treaba acum, dar cu 10-15 ani in urma vedeam o gramada la lucru in albia Oltului. Unii chiar in oras (RmValcea), dar majoritatea in afara (le e cam frica de stat/politie, dar nu stiu exact daca ce fac ei este legal sau nu; acest documentar sugereaza ca ar fi nevoie de o autorizatie: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KZjgMMedHxo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] )
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VC8C7nRYnRw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate