Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cumparare apartament de la proprietar dubios

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#19
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Paranoia clasica a romanului care crede ca tot universul conspira ca sa ii dea lui teapa. Dupa cum am explicat mai sus cazul in care oamenii au garantat cu bunuri personale credite pe firma este foarte comun la noi si pentru multi singura metoda de face rost de bani pentru a isi creste firma, pentru ca mediul bancar de la noi este foarte axat pe dezvoltarea si incurajarea business-urilor, dupa cum se stie...

Si eu am cumparat o casa fix in aceleasi conditii, oamenii au vandut pentru ca ramasesera fara bani la firma, pentru ca la randul lor asteptau bani de la alte firme, au vandut nu ca sa inchida linia de credit catre banca - asta te obliga banca pentru a te lasa sa vinzi - ci pentru ca se putea folosi de diferenta de bani ca sa isi rezolve cash-flow-ul sau alte datorii.
Iar din experienta ultimilor ani in care am vandut si cumparat, de fiecare data au aparut mici probleme la acte, nu pentru ca ar fi vanzatorii rau intentionati ci pentru ca statul roman are functionari tampiti.

Exemple din diferite experiente: casa construita in mod legal pe teren intravilan cu destinatie constructie, ulterior toata zona cu zeci de parcele neconstruite dar si cele cateva construite a fost trecuta de primarie inapoi in circuitul extravilan ca asa a vrut primaria; suprafata x trecuta in cadastru, suprafata x+2 m2 trecuta in cartea funciara; balcon care figureaza pe cadastru dar care nu exista, nu doar la un apartament ci la tot blocul.

#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 liviu_chef, on 15 februarie 2018 - 16:51, said:

Salutare!
De curand m-am decis sa-mi achizitionez un apartament prin credit ipotecar! Am gasit unul care pentru suma ceruta, era foarte avantajos si dupa ce l-am vazut si am vorbit cu proprietarul,in mare, m-am decis sa ma apuc de acte si restu, apartamentul fiind vandut prin agentie imobiliara.

Eu zic sa-ti vezi de treaba.
Dar in mod obligatoriu du-te si scuipa-i in fata pe nemernicii de la aceea agentie si de asemenea sa nu uiti sa le faci reclama peste tot la cat de josnici pot fi pentru faptul ca ti-au ascuns cu buna-stiinta faptul ca acel apartament este cu "bube".

#21
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Formula de baza aici este "firma este in insolventa". Asta inseamna ca va incapea in curand pe mana unui lichidator. Si aici poate incepe balul: daca lichidatorul considera ca administratorul a facut unele vanzari de bunuri ale firmei in mod fraudulos (adica tocmai pentru a da "teapa") poate cere in instanta anularea acelor vanzari. Conform legii insolventei, se pot anula tranzactii din ultimii 2 ani dinaintea intrarii in insolventa.

#22
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

 liviu_chef, on 15 februarie 2018 - 17:11, said:

Apartamentul are doi proprietari, sot si sotie.
Daca in CF figureaza ca si coproprietari cei 2 soti, care este legatura cu societatea comerciala aflata in insolventa?

Edited by Signed_on_ice, 24 February 2018 - 00:29.


#23
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 liviu_chef, on 15 februarie 2018 - 16:51, said:

Salutare!
De curand m-am decis sa-mi achizitionez un apartament prin credit ipotecar! Am gasit unul care pentru suma ceruta, era foarte avantajos si dupa ce l-am vazut si am vorbit cu proprietarul,in mare, m-am decis sa ma apuc de acte si restu, apartamentul fiind vandut prin agentie imobiliara. Intre timp am aflat ca acel apartament este pus ipoteca la o banca pentru suma de 100000 lei si ca asta ar fi motivul pentru care proprietarul vrea sa-l vanda, ca nu mai face fata cheltuielilor, deoarece afacerea lui nu mai merge.

Multumesc anticipat!

Eu unul nu aș cumpăra un apartament (sau orice fel de alt bun) care a fost folosit ca garanție într-un credit ipotecar nerezolvat. Prea multe șanse ca creditorul să aibă pretenții de la noul proprietar.

#24
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Cum adica creditorul sa aiba pretentii de la noul proprietar? Dezvolta un scenariu sa pot vedea un exemplu

#25
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Cred ca se refera la faptul ca poate ataca actul de VC.
Sunt foarte multi care fac manevra cu simulare de VC cand stiu ca vor fi executati pentru a "salva" bunurile sa nu poata fi executate.

Oricum chiar si asa, vezi sa nu te trezesti ca iti sparg mascatii usa ca acolo era cuib de infractori Posted Image
Sunt unii care au facut o afacere din a face buletine la adresa diversilor infractori.
Era unul mediatizat recent din Galati care facusera mii de buletine cu un tarif de 50-100euro/buc intr-un apartament amarat cu doua camere. Practic si-a mai cumparat omul 2 apartamente din afacerea cu buletine false.

#26
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Pai nu se verifica daca este liber de sarcini inainte de a se cumpara?
Notarul nici nu va incheia tranzactia daca nu are toate hartiile la zi.

#27
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

 romangx, on 24 februarie 2018 - 20:59, said:

Cred ca se refera la faptul ca poate ataca actul de VC.
Sunt foarte multi care fac manevra cu simulare de VC cand stiu ca vor fi executati pentru a "salva" bunurile sa nu poata fi executate.
Tertul dobanditor este socotit de buna-credinta, in cazul in care contractual nu s-a incheiat in dauna creditorului.
In speta prezentata de coleg, rezulta ca bunul era grevat de o ipoteca, care se putea radia o data ce debitorul achita creanta sau cumparatorul se obliga el insusi, sa preia respective creanta.

Astfel contractual de vanzare cumparare, devine inatacabil (daca, a fost incheiat prin respectarea conditiilor de forma si de fond cerute de lege).
Nicio legatura cu calitatea de administrator al unei societati comerciale aflate in insolventa, detinuta de unul din cei 2 coproprietari, care doreau sa vanda acel apartament.

 romangx, on 24 februarie 2018 - 20:59, said:

Oricum chiar si asa, vezi sa nu te trezesti ca iti sparg mascatii usa ca acolo era cuib de infractori Posted Image
Sunt unii care au facut o afacere din a face buletine la adresa diversilor infractori.
Era unul mediatizat recent din Galati care facusera mii de buletine cu un tarif de 50-100euro/buc intr-un apartament amarat cu doua camere. Practic si-a mai cumparat omul 2 apartamente din afacerea cu buletine false.
Posted Image
Buletinele false sunt de regula acte ne emise de organele competente.
Faptul ca un proprietar declara ca o persoana sau mai multe locuiesc in imobilul sau, pentru ca respectivele persoane sa poata sa-si faca CI la adresa respectiva, nu inseamna ca CI-urile sunt false.

Edited by Signed_on_ice, 25 February 2018 - 07:06.


#28
liviu_chef

liviu_chef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 31.03.2010
Revin si precizez faptul ca am renuntat la acel apartament..intarzia mult la juristii banci, ceva nefiind in regula si am fost sfatuit sa caut un alt apartament. Am gasit direct de la proprietar si astfel am scutit vreo 4000 de lei cat trebuia sa ii platesc agentului imobiliar la celalalt. :) bani de acadele. Trebuie sa ajung la notar si gata. Despre situatia celuilalt apartament nu m.am mai interesat. Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Bafta all!
Se poate inchide topicul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate