Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Cumparare apartament de la proprietar dubios

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#1
liviu_chef

liviu_chef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 31.03.2010
Salutare!
De curand m-am decis sa-mi achizitionez un apartament prin credit ipotecar! Am gasit unul care pentru suma ceruta, era foarte avantajos si dupa ce l-am vazut si am vorbit cu proprietarul,in mare, m-am decis sa ma apuc de acte si restu, apartamentul fiind vandut prin agentie imobiliara. Intre timp am aflat ca acel apartament este pus ipoteca la o banca pentru suma de 100000 lei si ca asta ar fi motivul pentru care proprietarul vrea sa-l vanda, ca nu mai face fata cheltuielilor, deoarece afacerea lui nu mai merge.
Astazi, m-am intalnit cu agentul imobiliar, la banca la care fac eu ipotecarul, acesta avand toate actele apartamentului, inclusiv acordul bancii la care este ipotecat apartamentul, ca daca eu platesc toata suma datorata de prorietar, banca isi ridica ipoteca de pe apartament si nu mai are nicio pretentie. Toate bune pana aici.
Stand la biroul din banca si uitandu-ma si eu prin actele apartamentului, mi-a sarit in ochi, ca acel acord este facut intre banca si o firma la care proprietarul este administrator, nicidecum direct intre proprietar si banca. Dupa ce am plecat de la banca, m-am interesat de firma respectiva si am aflat ca este in insolveta si ca are datorii de 700000 lei, aceasta fiind si data in judecata pentru recuperarea drepturilor banesti, in urma cu cativa ani.
Intrebarea mea este: sa zicem ca banca scoate ipoteca de pe apartament si nu mai are pretentii, dar este posibil ca pe viitor, dupa ce eu voi achizitiona apartamentul, sa ma trezesc cu anumite parti terte, la care firma administrata de proprietar are datoriile, cu pretentii asupra apartamentului? Gen : ca in timp ce facea datoriile, el era proprietar si ca  i s-a pus in vedere sa nu vanda apartamentul?
Mai este dubios faptul ca proprietarul vrea sa stea in chirie dupa ce vinde apartamentul, desi ar putea cumpara o garsoniera cu banii ramasi. De asemenea, am mai aflat ca ar mai detine o casa, pe care vrea sa o vanda.
Parca da de inteles ca incearca sa nu mai aibe nimic pe numele lui, stiind el ceva. Gen ca o sa i se puna sechestru sau ceva.
Ce parere aveti?
Nu vreau sa fac vreo prostie, este vorba de multi bani, pe o perioada foarte lunga.
Imi cer scuze ca a iesit un roman, dar am vrut sa explic cat mai clar.
Multumesc anticipat!

#2
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
sfatul meu: nu te baga

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
daca firma e in insolventa inseamna ca are (sau o sa aiba in curand) un lichidator sau un administrator judiciar. acesta este singurul care poate vinde active ale firmei, dupa ce sunt evaluate de un evaluator autorizat si dupa ce se obtine aprobarea judecatorului sindic.

sfatul meu ar fi sa cauti altceva, in caz contrar vei avea probleme.

#4
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Din ce stiu eu,  orce pretentii (gaj) asupra unui bun imobil, se trece in cartea funciara la ONCPI.
Deci tie iti trebuie un extras de carte funciara - este ceea ce face notarul - practic  verifica ca apartamentul/casa/terenul  respectiv  sa nu fie  pus gaj, si vanzarea sa se poata efectua in conditii OK.

Acum vanzatorul ar fi o firma,  cred ca lucrurile sunt mai complicate ...

Edited by jakota, 15 February 2018 - 17:04.


#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,817
  • Înscris: 13.07.2011
depinde de companie daca este SRL nu o sa ii atinga bunurile asta doar daca nu cumva erau bagate in SRL ceea ce nu cred. Daca exista sansa se fie executat silit, omul lichideaza bunurile si "ascunde" banii ca dupa executie sa ii ramana ceva sa traiasca.

Eu zic sa nu te bagi, nu stii cum o sa dai peste probleme si dupaia o sa iti dea par alb.

#6
liviu_chef

liviu_chef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 31.03.2010
Apartamentul are doi proprietari, sot si sotie. Sotul este administratorul firmei cu datorii si probabil sotia este angajata la acea firma, nu stiu sigur, dar firma figureaza doar cu un angajat. Firma este SRL. in cartea funciara, apare doar ipoteca bancii asupra apartamentului, dar mai e o chestie, care acum mi-a atras atentia, agentul imobiliar a dat de inteles ca sotia sa lucreaza la primarie si ca la ajutat cu actele apartamentului.
Doamne ce teapa era sa imi iau, astia sunt toti mana in mana si plateam 30 de ani ca prostu degeaba

#7
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Daca sunt probleme de natura juridica o sa le sesizeze banca, stai linistit, asta e unul din avantajele de a face credit. Doi, este datoria notarului sa se asigure ca sunt indeplinite toate conditiile de vanzare, altfel nu perfecteaza tranzactia, dar daca e orice urma de problema nu ajungi acolo pentru ca se vor sesiza mult mai devreme cei de la juridic si risc de la banca. Sau daca e intradevar o oportunitate atat de buna si vrei o parere avizata, viziteaza un avocat.

Dar din ce expui tu nu e nimic dubios, proprietarul a garantat o linie de credit a firmei cu apartamentul, firma are probleme, omul incearca sa isi stinga datoriile lichidand proprietatile. Ori din moment ce vinde tot ce are ca sa acopere din datorii ar fi stupid sa isi cumpere altceva, sta in chirie cateva luni pana reuseste sa se stabilizeze.
Intreaba-l pe agent detalii despre casa, poate intereseaza pe altcineva Posted Image

Edited by nestorr, 15 February 2018 - 17:42.


#8
liviu_chef

liviu_chef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 31.03.2010

 nestorr, on 15 februarie 2018 - 17:34, said:

Daca sunt probleme de natura juridica o sa le sesizeze banca, stai linistit, asta e unul din avantajele de a face credit. Doi, este datoria notarului sa se asigure ca sunt indeplinite toate conditiile de vanzare, altfel nu perfecteaza tranzactia, dar daca e orice urma de problema nu ajungi acolo pentru ca se vor sesiza mult mai devreme cei de la juridic si risc de la banca. Sau daca e intradevar o oportunitate atat de buna si vrei o parere avizata, viziteaza un avocat.
Am fost inapoi la banca si am vorbit cu directorul si i-am atras atentia asupra acelui acord, respectiv asupra firmei si m-a asigurat ca le va spune celor de la juridic sa puna accent in verificarea acelei situatii. Actul in sine este corect intocmit de catre banca si era posibil ca cei de la juridic sa treaca mai repede peste acea problema.

#9
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Nu te baga in mocirla lor, daca nu e teapa pentru tine va fi teapa pentru banci, adica tot pentru tine, ca iti creste tie rata sa recupereze daunele din tepe.
Nu pune mana la profitul teparilor... cauta altceva.

#10
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Nu-i mai usor sa angajezi pe cineva care se pricepe la chestii din astea? Un avocat poate? Un notar?

#11
liviu_chef

liviu_chef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 31.03.2010

 balauru69, on 15 februarie 2018 - 18:22, said:

Nu-i mai usor sa angajezi pe cineva care se pricepe la chestii din astea? Un avocat poate? Un notar?
:) pai clar o sa intreb si un avocat. dar mai multe pareri sunt bine venite!

#12
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Pierzi timp. Cu fix atat te alegi. Mai degraba 5 mp in minus si 3000 de ce ori fi ei in plus (daca se justifica) si dormi linistit.
Niciunde in lumea asta nu exista "oferta", ci doar escrocherie sau marketing legal.
Succes!

Edited by addumi, 15 February 2018 - 18:33.


#13
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Dacă proprietarul apartamentului înscris în cartea funciară e persoana fizică, dă-i bătaie.
N-ai nicio treabă cu datoria persoanei juridice.

#14
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 addumi, on 15 februarie 2018 - 18:31, said:

Pierzi timp. Cu fix atat te alegi. Mai degraba 5 mp in minus si 3000 de ce ori fi ei in plus (daca se justifica) si dormi linistit.
Niciunde in lumea asta nu exista "oferta", ci doar escrocherie sau marketing legal.
Succes!

sunt nedumirit ce inseamna marketing legal mai sus...

#15
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Cred ca a vrut sa spuna magarii ce sunt deghizate ca fiind legale cu tot felul de hartii si scapa cu asta ca nimeni nu cerceteaza.

#16
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Dacă ai contract de vânzare-cumpărare și extrasul de carte funciară din care să reiasă că acel apartament nu mai e gaj pe nicăieri, n-ai ce probleme să ai. El încearcă să scape de apartament pentru că i-l ia banca și pe urmă chiar că nu se mai alege cu nimic. Așa, dacă-l vine, plătește și datoria către bancă, mai și rămâne cu ceva bani, toată lumea-i fericită.

Chiar dacă apartamentul e pe persoană juridică, să-ți vină creditorii firmei să ceară apartamentul, n-au nici o bază legală să facă aia. Bunurile societății se lichidează prin acceptul administratorului, iar dacă firma e în insolvență, are un lichidator. Iar banii care se iau au un traseu bine stabilit. Nu o să se pună problema "de ce nu mi-ai dat banii mie", trebuie să se respecte legislația, unii creditori au întâietate în fața altora.


Discută cu avocat, să înțelegi situația foarte bine, iar când ești sigur că ai înțeles-o, bate palma. Cât timp nu e gaj pe la altă bancă, n-ai ce probleme să ai.

#17
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
io nu am inteles de ce proprietarul e dubios

#18
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 liviu_chef, on 15 februarie 2018 - 16:51, said:

Intre timp am aflat ca acel apartament este pus ipoteca la o banca pentru suma de 100000 lei
Dupa chestia asta daca inca mai stai pe ganduri atunci te compatimesc.

 liviu_chef, on 15 februarie 2018 - 16:51, said:

Astazi, m-am intalnit cu agentul imobiliar, la banca la care fac eu ipotecarul, acesta avand toate actele apartamentului, inclusiv acordul bancii la care este ipotecat apartamentul, ca daca eu platesc toata suma datorata de prorietar, banca isi ridica ipoteca de pe apartament si nu mai are nicio pretentie. Toate bune pana aici.
Da, normal, toate bune. :death:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate