Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Predare permis in urma accidentului

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Freeztime

Freeztime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.02.2018
Am căutat și eu chestia asta, nu înțeleg de ce sunt încadrat la "bături alocoolice sau droguri" ..

#38
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018
alcolemia  cât ți-a iesit?

poate nu știai de tine

ai suflat sau ți-a luat sânge?

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
"sau în desfăşurarea unei activităţi ce constituie prin ea însăşi infracţiune" .... "este afectată sănătatea unei persoane"
nu are treaba cu alcolemia...ci cu vatamarea...

Edited by arg, 13 February 2018 - 17:40.


#40
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018
a mai fost cineva cu tine în mașină?

#41
Freeztime

Freeztime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.02.2018
Eram singur, răspunsul la alcool test a fost negativ, m-au pus sa suflu in fiola exact când m-au dus la urgență, după 30 de minute maxim.

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Freeztime, on 13 februarie 2018 - 13:37, said:

Bună ziua, prieteni, am și eu o problemă în legătură cu permisul de conducere, și încep prin a vă povestii ce și cum ca să înțeleagă toată lumea. Am 19 ani, iar pe data de 9 ianuarie 2018 am fost implicat într-un accident rutier destul de grav, șoferul și victima fiind eu, n-am intrat în nimeni, nu am făcut alte victime, din pricina zăpezii am derapat într-un zid de beton, am suferit o fractură gravă la coloană iar acest lucru mă ține legat la pat chiar și în acest moment, nu am dat nici o declarație la poliție, aceștia mi-au luat toate actele mașinii din torpedou, permisul însă îl aveam în portofel pe care maică-mea a apucat să-l i-a până să vină poliția la locul faptei.

Acum de curând am primit o citație cum că trebuie să duc permisul în termen de 5 zile la postul poliție din județul Constanța, eu n-am această posibilitate, așa că am decis să sun la numărul din josul paginii al respectivei citații, să mă recomand și să le explic situația, am vorbit cu o domnișoară de acolo și i-am explicat că nu mă pot deplasa, mi-a spus că ar trebuii să întocmesc o cerere pe care să le-o trimit explicându-le problemele mele de sănătate. Ce vreau eu de fapt? Nu știu cum și ce să scriu mai exact în această cerere ... există vreun model de urmat ?

VĂ ROG SĂ NU-MI ȘTERGEȚI TOPICUL DACĂ E FĂCUT ÎN CATEGORIA GREȘITĂ, NU CUNOSC PREA BINE FORUMUL SOFTPEDIA!


Din ce vad eu in acea citatie, scrie ca in data de 9 ianuarie "ati fost depistat"... blabla
Art. 196
Vătămarea corporală din culpă
(1) Fapta prevăzută în art. 193 alin. (2) săvârşită din culpă de către o persoană aflată sub influenţa băuturilor alcoolice ori a unei substanţe psihoactive sau în desfăşurarea unei activităţi ce constituie prin ea însăşi infracţiune se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

Buun, se poate sa clarifici ce am evidentiat eu? Adica, ceva nu se leaga. Aia zic ca ai fost depistat, tu zici ca nu iar politia a venit mai tirziu la locul faptei.
Sper sa n-ai vreo problema de sanatate grava si sa te vindeci cit mai repede. Oricum, intimplarea e nasoala. Nu trebuia sa postezi aici numele tau si numarul acelei citatii. Rog un moderator sa stearga datele alea.

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@ _R_A_D_U
ai sarit peste "sau", adica exact ce urmeaza dupa paragraful pe care l-ai ingrosat.

Edited by arg, 13 February 2018 - 18:03.


#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, ai dreptate, acum mi-e clar. Ms pentru informare.

#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 _R_A_D_U, on 13 februarie 2018 - 18:04, said:

Da, ai dreptate, acum mi-e clar. Ms pentru informare.
vezi postul #39

#46
Freeztime

Freeztime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.02.2018
Nu încape în discuție faptul că aș fi putut consuma substanțe nocive sau bături alcolice ...

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da bre, acum m-0am dumirit. Postarile curgeau in timp ce eu "studiam" articole, etc. Ms inca o data!

#48
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Mda. Si eu m-am grabit si am citit doar prima parte a articolului si m-am speriat cind am vazut ca srie ceva legat de alcool. Am omis sa mai citesc si ce scrie dupa sau ....

Edited by florin71_skoda, 13 February 2018 - 18:15.


#49
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,937
  • Înscris: 11.07.2016
"sau în desfăşurarea unei activităţi ce constituie prin ea însăşi infracţiune"...
deci tot e vorba de o infractiune.....eu inteleg ca infractiunea lui este ca a condus masina....
Masina era neimatriculata/ numere expirate ?

Adica a savarsit o infractiune in urma careia a rezultat o vatamare ....asa inteleg eu...
Ce a facut el: a condus o masina, pe drum public, cu viteza mare, a derapat si a intrat in zid.
- a condus - nu e infractiune, ptr. ca are permis
- masina - e infractiune daca are numere expirate, sau e neinmatriculata, sau furata
- viteza mare nu e infractiune, e doar prostie
- derapat + pocnit zid, nu e infractiune, e doar consecinta a prostiei de mai sus.
- daca nu era nici beat, nici drogat, care ar fi infractiunea care a dus la vatamare?
Presupun ca ar fi legata de masina.... nu prea inteleg, dar  nu sunt nici politist, nici jurist....

PS: si prostia e mare...19 ani, permis de 2 luni, si sa mergi cu viteza foarte mare pe un drum cu conditii de iarna.....

Edited by Malus_Dacus, 13 February 2018 - 18:36.


#50
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Prostie imensa, nu mare....19 ani, zapada, 140 km/h O SUTA PATRUZECI DE KILOMETRI PE ORA !!!!!! Dumnezeu exista, ai scapat miraculos, te mai doare de permis? eu zic sa il arunci, sincer, stai pieton toata viata, este clar ca nu ai discernamantul necesar pentru a conduce, iti spun sincer, poti sa superi pe mine, dar pe langa faptul ca poti sa ramai leguma toata viata,la momentul ala  puteai sa omori oameni nevinovati...detest sa fac morala, detest sa dau sfaturi, o fac pentru ca toti trebuie sa invatam ceva din cazul asta, mai ales soferii tineri si teribilisti, cu masini puternice.

#51
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 Malus_Dacus, on 13 februarie 2018 - 18:29, said:

si sa mergi cu viteza foarte mare pe un drum cu conditii de iarna.....
Boss, a zis destul de clar ca intarziase la munca...

#52
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,937
  • Înscris: 11.07.2016
Totusi care ar fi infractiunea care a dus la vatamare?
Initiator, masina era in regula dpdv al actelor?
Mai ai ceva noutati?

#53
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 YourFan, on 13 februarie 2018 - 18:42, said:

Boss, a zis destul de clar ca intarziase la munca...

Intarziase la munca si se pregatea sa isi intalneasca moartea...........ai intarziat la munca ? suni si spui ca ai avut probleme, nu merita riscul, am un prieten care a ramas leguma, pe un drum gol golut, si uscat, era iarna, a intalnit unica balta inghetata, pe portiunea aia a apasat acceleratia, se grabea, s-a rasturnat cu masina de vreo cateva zeci de ori, dupa care s-a dus direct in santul de pe marginea drumului, acum mediteaza la viteza cu care mergea, 155 km/h........

#54
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 Malus_Dacus, on 13 februarie 2018 - 18:29, said:

"sau în desfăşurarea unei activităţi ce constituie prin ea însăşi infracţiune"...
Poate au găsit poliţiştii ceva nasol în maşină?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate