Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Predare permis in urma accidentului

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
eu am primit pentru 56 de km/h peste limita legala 9 puncte si 3 luni de suspendare, da. ai grija cu declaratiile la politie, cel mai sigur este sa povestesti cat de bine iti aduci aminte cum s-au intamplat lucrurile. nu te apuca sa minti.

#20
Freeztime

Freeztime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.02.2018
revenind la cererea de care aveam nevoie, fata de la telefon mi-a spus doar că trebuie să trimit această hârtie să le spun că nu mă pot deplasa, nu să împuternicesc pe alt cineva să-l aducă, am formulat astfel:

Domnule Comisar șef,
Subsemnatul Bădică Alin Ionuț, domiciliat în - județul Constanța, strada - cu CNP - seria KZ nr -, posesor al permisului cu numărul C02113909T eliberat la 27.11.2017 vă aduc la cunoștință următoarele:
În urma accidentului din data de 09.01.2018 am primit citația 326197 prin care sunt informat că trebuie să predau permisul de conducere prezentându-mă la Serviciul Rutier Constanța - Compartiment Implementări Abateri.
Având în vedere faptul că nu mă pot deplasa din pricina problemelor medicale, a se vedea documentele anexate plicului, nu am posibilitatea de a preda permisul de conducere la postul indicat.
Data întocmiri: 13.02.2018
Semnătura:

Edited by Freeztime, 13 February 2018 - 15:25.


#21
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,435
  • Înscris: 13.02.2006
Cam asa ceva.
Modifici: prin care trebuie sa ma prezint, nu prezentându-mă. E chestie de interpretare
Scrii si ce masura iei-ori ca trimiti pe cineva sa il predea, ori declari pe propria raspundere ca din data de azi NU te urci la volan.

Nu vreau sa fac pe lupul moralist, dar cu permis luat cu doua luni in urma sa mergi pe zapada cu 140 la ora...cam naspa.
Sper ca ti-a fost invatatura de minte, bine ca nu ai patit ceva mai rau.
PS Si eu m-am potolit dupa o faza din asta, era sa omor o baba pe trcerea de pietoni, pe polei, cu Trabantul si 40 la ora.Acum vreo 28 de ani.
Bafta!!!

Edited by rinaldoparaipan, 13 February 2018 - 15:31.


#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostFreeztime, on 13 februarie 2018 - 15:12, said:

acul din bord nu s-a blocat la nici o viteză anume, s-a dus la 0 din prima clipă!
dar tu de unde sti ca aveai 140? poate aveai 160, 180 sau doar 90 si-ti indica masina gresit....

eu daca as pati asa ceva nu as declara viteza, ci doar ca a trebuit sa redresez masina...

Edited by arg, 13 February 2018 - 15:45.


#23
Freeztime

Freeztime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.02.2018
mașina nu indica greșit, avea toate reviziile la timp, însă cred că e mai bine să nu declar nici o viteză anume ...
Plus că eu am fost conștient tot timpul, știu tot ce s-a întâmplat.

Edited by Dany_Darke, 13 February 2018 - 16:11.


#24
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Da-l naibii de permis, important e sa nu ramai in scaun cu rotile.

#25
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Nu vad de ce ai declara viteza... Poate ai dat cu capul si nu mai iti amintesti bine.. Ai prins zapada, ai derapat si ai iesit in decor.. Poate ieseai si cu 90 sau cu 50.. De ce era zapada pe drum? De ce nu era curatat? Cine trebuia sa asigure curatatul drumului? Cine iti plateste ingrijirele de sanatate si masina?

Edited by Argv, 13 February 2018 - 16:06.


#26
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
Nu inteleg de ce ai pus in titlu recuperare permis cand tu trebuie sa executi predare permis?



View Postborn2lose, on 13 februarie 2018 - 15:04, said:

ca chiar daca nu era radar - daca tu scrii ca aveai 120, dar acul s-a blocat la 140, iti faci singur alte probleme de care nu cred ca ai nevoie acum.

Chestiile alea-s scoase din care lege?Putea sa se blocheze acul si la 580 de km ora,asta nu inseamna ca tehnic a avut aceea viteza.Mai documenteaza-te in privinta acestui "mit".
Viteza oficiala este cea masurata de un echipament autorizat pentru asa ceva.In cazul de fata nu a existat acea masurare.


View PostFreeztime, on 13 februarie 2018 - 15:03, said:

conform justiției, ce "pedeapsă" mi se aplică după soluționarea cazului, în condițiile în care ei nu au făcut o expertiză să afle viteza cu care mă deplasam înainte de accident?

N-ai treaba cu viteza.Nu intereseaza pe nimeni.Pentru depasirea vitezei legale,in Romania,nu se deschide doasr penal.
In cazul tau,trebuie sa predai permisul pana la finalizarea dosarului de vatamare corporala din culpa,care se va finaliza cu clasarea dosarului,cum a mentionat si Fantasio (postul 15).
Pana atuinci insa va trebui sa induri calvarul cu prezentarea la fiecare 30 de zile (atentie la acest termen) la politie si la procuratura,pentru prelungirea dovezii de circulatie,pentru ca ti se va elibera o dovada in momentul predarii permisului.
Pana la finalizarea cazului,tu nu ai suspendat dreptul de a conduce.

Edited by adisz, 13 February 2018 - 16:07.


#27
Freeztime

Freeztime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.02.2018
Nu am discutat aceste aspecte cu nimeni ... nefiind asigurat am plătit pe 9 zile de spitalizare 5.300 de lei, îmi asum oarecum, eu cred că am avut viteză, nu vreau să fac zarvă, nu vreau să cer nimic, vreau doar să-mi cunosc drepturile, ce amendă iau, cât timp mi-l suspendă, și ce alte contravenții pot interveni ...

Din contră, pe citația care mi-a venit acasă, scrie că am suspendat dreptul de a conduce pe orice drum public de pe data de 25.01.2018

Edited by Freeztime, 13 February 2018 - 16:09.


#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
pai ai zis ca te duceai la munca, esti asigurat, si mai mult s-ar putea considera chiar accident de munca...

#29
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
sfatul meu pt justitiarii de servici e sa ramana in banca lor. nu dezbatem moralitati ori cauzele producerii initiale a starii de fapt. rezumati-va la ce este de discutat in topic, atat.

#30
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View PostFreeztime, on 13 februarie 2018 - 16:08, said:

.
Din contră, pe citația care mi-a venit acasă, scrie că am suspendat dreptul de a conduce pe orice drum public de pe data de 25.01.2018

Ce articol din OUG 195 este invocat in aceea "citatie"?Esti sigur ca este citatie si nu altceva?
Mai repet odata.In cazul tau cand tu esti singura victima,cazul se claseaza.Cand?Asta-i singura intrebare.Nu primesti nici o amenda,nu ti se suspenda drpetul de a conduce.Asta in cazul cand relatarea ta este conforma cu realitatea.
Eventul sa te astepti la plata daunelor civile provocate in urma accidentului,dar asta n-are legatura cu permisul.

#31
Freeztime

Freeztime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.02.2018
nu sunt angajat cu carte de muncă acolo unde lucrez, nu-i pot spune neapărat muncă, mergeam de 2-3 ori pe săptămână.

#32
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,435
  • Înscris: 13.02.2006
Chiar nu ma prinsesem ce e cu raportarile, etc.
@Many era sa ma iau de tine fiindca mie imi aparuse doar "Raporteaza-l ma si pe asta"
Credeam ca e o aluzie la numele meu-Semaca, Lascarica, etc...
@Initiator, toate pedepsele le vei afla in momentul cand o sa ai procesul verbal in fata.

#33
Freeztime

Freeztime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.02.2018

[ https://i.imgur.com/itAxzBb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/o9BBkmx.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/A9jkPZt.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#34
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Complicat. Acolo zice ca erai baut sau drogat.


Art. 196 Noul Cod Penal Vătămarea corporală din culpă Infracţiuni contra integrităţii corporale sau sănătăţii

(1) Fapta prevăzută în art. 193 alin. (2) săvârşită din culpă de către o persoană aflată sub influenţa băuturilor alcoolice ori a unei substanţe psihoactive sau în desfăşurarea unei activităţi ce constituie prin ea însăşi infracţiune se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

Iar fapta savirsita si prevazuta in art 193 alin (2) este:

Infracţiuni contra integrităţii corporale sau sănătăţii
Art. 193
Lovirea sau alte violenţe
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.

Edited by florin71_skoda, 13 February 2018 - 17:10.


#35
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostFreeztime, on 13 februarie 2018 - 14:18, said:

Cazul nu s-a soluționat încă, doar am permisul suspendat pe 30 de zile până la soluționarea cazului, așteaptă să merg să depun declarație când îmi revin, aveam 140km/h iar limita era de 90, o să declar doar 120 de km/h, pentru că oricum nu s-a făcut expertiză!

tu nu declari nimic. nu spui ce viteza aveai.
e o chestie normala si de bun simt. su ai voie in niciun caz sa te acuzi singur! lasa politistii sa'si faca treaba si or sa iti spuna ei cam ce viteza aveai. nu sunt nici aia asa de boi.

dar nici tu nu declari o viteza. sa spui ca ai 120 cand aveai 140 e o minciuna. daca tot minti, spui ca nu iti amintesti exact cat aveai. da aveam ceva viteza, in mod sigur peste 60km/h.

#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postargentum, on 13 februarie 2018 - 17:12, said:

....da aveam ceva viteza, in mod sigur peste 60km/h.
adica ultima data cand m-am uitat la ceas indica viteza legala....

Edited by arg, 13 February 2018 - 17:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate