Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Dezlipire (folie) filtru polarizare TV Samsung QLED SUHD

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
JohnnyC

JohnnyC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.05.2004
Va salut.
un amic si-a facut cadou un TV Samsung QLED SUHD de 55" plat. entuziasmat de achizitie, l-a cam deteriorat si anume, el a observat ca ar fi o folie pe ecran ce trebuie scoasa/dezlipita. acea folie nu trebuia atinsa, fiind filtru de polarizare. dintr-un aspect mat al display-ului a devenit lucios, dar problema este ca acea folie e foarte casanta, si nu s-a putut dezlipi in intregime. pe o suprafata de aprox 3 sferturi a ramas si nu se mai poate dezlipi.
am incercat cu alcool tehnic, poate se desprinde, dar nimic.
cred ca acea folie este o folie laminata. am incercat si cu un pistoc cu aer cald... la o temperatura safe pt a nu afecta display-ul.
imi puteti da un sfat pt a indeparta acea folie?

tv-ul este perfect functional, ceva deranjant doar la vizionare, cand pe anumite fonduri se observa acea limita de folie dezlipita.

voi incerca sa ajung la acel amic sa fac o poza daca ajuta cu ceva.
multumesc anticipat.

#2
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006
Sa incerce sa tina 3-4 ore niste prosoape umede (constant) in zona unde a mai ramas folie.

eu asa am scos folia intreaga de pe un lcd.

#3
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Dar de ce trebuie sa scoti o folie care nu trebuie scoasa? Intreb de curiozitate.

#4
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 23.09.2017

 Clovis, on 12 februarie 2018 - 12:04, said:

Dar de ce trebuie sa scoti o folie care nu trebuie scoasa? Intreb de curiozitate.

Omul n-a stiu ca nu trebuie dezlipita acea folie. Acum rau este facut, nu mai poate da inapoi.
Asa ca acum cauta solutie sa scoata si restul de folie ce a ramas ca doar nu o sta cu jumate de ecran acoperit de folie.

Edited by alex342, 12 February 2018 - 12:43.


#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Clovis, on 12 februarie 2018 - 12:04, said:

Dar de ce trebuie sa scoti o folie care nu trebuie scoasa? Intreb de curiozitate.
Dar de ce doar amicii/cunostintele patesc tot felul de balamutenii, lar deschzatorii de topicuri, nu patesc nimic? Sau, hai sa intreb altfel: dece nu posteaza aia care patesc abureli de acest fel?

#6
JohnnyC

JohnnyC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.05.2004
sunt multi amici/cunostinte care au o anumita varsta si nu prea le au cu tehnologia, dar la stricat - sunt asi. acum ei suporta consecintele. incerc sa ajut cum pot.
@ Andrei... eu nu am timp pt a sta acasa la acea persoana cu prosop ud ore intregi lipit de ecran. iar acea persoana chiar nu are rabdare nici ... cum sa zic, deloc.

acea folie trebuie data jos, intr-un final. ca nu e acum, asta e. trebuie incercat, trebuie eliminate toate variantele fara a strica tv-ul de tot.

multumesc

#7
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,780
  • Înscris: 09.05.2005
De ce nu incearca la un service autorizat Samsung? E foarte posibil sa poata inlocui acel fitru, pe alibaba vad ca pentru un TV de 32 inch costa maxim 20 USD unul.

#8
JohnnyC

JohnnyC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.05.2004
S-a sunat la Samsung Ro si domnul de la service a ras la telefon dupa cele auzite. a spus ca nu il poate ajuta.

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,439
  • Înscris: 08.02.2011
Se achizitioneaza alt tv, problema rezolvata. P e asta il vinzi pe olx la teapa.

#10
JohnnyC

JohnnyC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.05.2004

 modoran, on 12 februarie 2018 - 17:48, said:

Se achizitioneaza alt tv, problema rezolvata. P e asta il vinzi pe olx la teapa.
Te-ai gândit mult la acest răspuns? Ms oricum. Nu este o soluție.

#11
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 modoran, on 12 februarie 2018 - 17:48, said:

Se achizitioneaza alt tv, problema rezolvata. P e asta il vinzi pe olx la teapa.
Nu il pui "la teapa" ...il vinzi ca piese de schimb si scrii in anunt ce are. Nu iti bati joc de oameni.Poate ai noroc si gasesti pe cineva care are nevoie de placa de baza.

Edited by Clovis, 21 February 2018 - 10:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate