Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

ASUS H81M-K (SOCKET 1150) 119 °C

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Posteiffel, on 12 februarie 2018 - 11:29, said:

Hmm... Nope.

De 10 ani lucrez cu ASUS - inainte eram fan Gigabyte dar am avut prea multe probleme cu ele si am cam renuntat. In 10 ani n-am avut nicio problema cu vreo placa ASUS si aici vorbin de zeci de bucati - si la munca si acasa si la prieteni. Iar la munca in general sunt modelele cele mai ieftine.

MSI - sunt relativ ok, dar numai dupa ce a trecut cel putin un an de la lansarea lor - altfel ai o groaza de incompatibiliatti legate de BIOS-urile lor. Le lanseaza inainet de a fi verificate ca lumea. Daca vrei sa faci beta testing ptr ei, iei MSI.

AsRock - sunt divizia experimentala a ASUS. Deci in final tot ASUS.
GIGABYTE au avut probleme pe chispeturile Intel 8xx si 91x si pe socketuri AM2, dar de la 775 au facut componente foarte bune, cat si placile video de la seriile 9xxx GT.
MSI fiind dezvoltatori nu doar integratori de cipuri scot des biosuri pentru a pune la punct modificarile aduse de ei cipurilor cu intreg sistemul hardware cat si software, MSI este cel mai scump producator dar si cel care scoate updateuri de bios sau drivere cel mai des si pe o perioada cat mai lunga.
Legat de ASUS i-am dat in administrare firma mea de vanzari componente cumnatului si iti spun eu componentele ASUS pica cel tare si in garantie cat si dupa, in special placile de baza ieftine, cat si mai toate placile video. Nu poti lua reper doar experienta personala cu o componenta ci un service sau magazin de componente iti poate confirma in functie de numarul de componente vandute si picate ulterior.

Edited by notrust, 12 February 2018 - 12:06.


#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Posteiffel, on 12 februarie 2018 - 11:29, said:

AsRock - sunt divizia experimentala a ASUS. Deci in final tot ASUS.
Fiecare fabricant a avut si probelme la un moment dat dar astea sunt istorie veche, vorba lui notrust, de la 775 in sus Gigabyte e trouble free, plug&play si are o cota impresionanta de piata plus suport bun (ca si Asus de altfel) Posted Image

Edited by andreic, 12 February 2018 - 12:08.


#21
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postro_explorer, on 12 februarie 2018 - 11:33, said:

Doar nu te astepti ca o placa de 100 lei sa aiba aceleasi performante si fiabilitate ca una de 1000 lei.
Eu cunosc placi de baza ASUS de 1200 lei picate, dar MSI niciuna.
Un tip a luat pentru o firma de filmat evenimente: nunti, botezuri, montaje Photoshop, 5 placi de baza ASUS de 1200 lei, din 5 una a picat la 19 luni, iar alta la 28 de luni.
A mai deschis un sediu si a lut 5 MSI tot pe la suma aia, n-a picat niciuna.
PCurile au fost facute cu surse, carcase si raciri bune.
Atunci mi s-a scarbit definitiv de ASUS, dupa mai multe episoade cu STRIX GTX 750, (dau un exemplu), care a picat in 14 zile de la vanzare, inlocuit cu alt GTX 750 STRIX care a picat la 3 luni de la vanzare, componenta inlocuita intr-un final cu MSI GTX 950 OC cu doua ventilatoare care merge si azi, intr-o conserva de carcasa abia inghesuita acolo, este PCul unui pustan care nu are bani si si-a cumprat cu greu orice componenta, client al magazinului (fost), al meu.

#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Depinde pe cine intrebi. Tu cunosti "un tip", eu citesc forumuri si situri care aduc informatii la nivel global.
https://www.hardware...rtes-meres.html

Acum, pe cine sa cred?

Pe situl de mai sus se arata statistica de retur la nivel de 2016:
ASRock 1,45% (contre 1,91%)
ASUS 1,90% (contre 1,96%)
Gigabyte 1,92% (contre 1,90%)
MSI 2,36% (contre 2,20%)

Din ce vad eu, MSI e cea mai slaba, cu retur de 2.36% din produse, in crestere fata de 2015.

Edited by ro_explorer, 12 February 2018 - 12:21.


#23
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Eu am trait din vanzari componente, vindeam 20 de placi de baza si 30 de placi video pe luna, de la toti producatorii, fa o diferenta.
Tipul era clientul meu, deci hai sa citim tot, nu doar ce ne convine pentru ca suntem posesori de ASUS.
Eu nu sunt fanboy, eu maine imi iau ASUS daca am certitudinea ca s-a terminat cu problemele.
Pana acum nu au demonstrat asta.

#24
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postnotrust, on 12 februarie 2018 - 12:22, said:

Eu am trait din vanzari componente, vindeam 20 de placi de baza si 30 de placi video pe luna, de la toti producatorii, fa o diferenta.
Aia care fac statisticile astea se uita la vanzari globale (zeci/sute de mii de placi vandute in lume, nu 20-30 pe luna doar din europa de est).

Citeste si rata de retur de la Z170 ...

2,10% ASUS
2,19% Gigabyte
3,43% ASRock
4,44% MSI

Deci tot ASUS iese in fata MSI.

Edited by ro_explorer, 12 February 2018 - 12:25.


#25
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postro_explorer, on 12 februarie 2018 - 12:19, said:

Din ce vad eu, MSI e cea mai slaba, cu retur de 2.36% din produse, in crestere fata de 2015.
Returul poate sa provina si de la faptul ca omul si-a dat seama ca a platit prea mult pentru ce ofera.
AsRock iti ofera aceleasi dotari la 300 lei pe care MSI ti le ofera la 450 lei, deci.....
Am avut si eu clienti care imi faceau retur la MSI dupa ce le spuneau prietenii ca sunt cam "chele" la cat costa.
Asa ca am trecut sa vand AsRock la low budget si GIGABYTE pentru cei care vroiau ceva mai scump.

View Postro_explorer, on 12 februarie 2018 - 12:25, said:

Aia care fac statisticile astea se uita la vanzari globale (zeci/sute de mii de placi vandute in lume, nu 20-30 pe luna doar din europa de est).
Deci tot ASUS iese in fata MSI.
MSI au vanzari foarte mari in lumea civilizata, un numar mare de componente poate creste statistica, iar AsRock au cele mai mici vanzari.
In Romania AsRock vinde / vindeau cel mai bine.
MSI vinde cu 30% mai mult decat ASUS in lumea civilizata, unde banii nu conteaza. Cat si Zotac la placile video vand mult peste ce se vinde la noi.

Uite asa iti pun si eu ce scriu strainii despre MSI:
https://www.reddit.c...si_or_asus_rog/
https://www.laptopma...est-msi-laptops
http://www.tomsguide...s-asus-msi.html
https://www.quora.co...od-laptop-brand

Edited by notrust, 12 February 2018 - 12:50.


#26
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Asa o fi, nu stiu. Eu personal folosesc placi ASUS in momentul de fata si functioneaza foarte bine. De altfel nu am avut retur la absolut nici o componenta hardware de PC in ultimii 25 de ani, asa ca ori sunt eu norocos, ori aleg doar produse de calitate.

#27
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Eu folosesc in principiu numai gIGABYTE pentru ca au 36 luni garantie la orice componenta, nici eu n-am probleme cu producatorul din 2006 de cand am trecut de la Acorp, ABIT, AsRock la GIGABYTE.
MSI am folosit doar cand faceam OC la procesoarele AMD Athlon pentru ca rezistau cel mai bine placile de baza la schimbarea de voltaje si permiteau multe artificii inclusiv la memoria RAM pentru OC.
Nici eu n-am probleme cu GIGABYTE si poate altii au.
Eu am vorbit despre ASUS prin prisma componentelor vandute si intoarse cu probleme.

#28
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Uite, inca un vanzator de hardware care a venit cu statisticile proprii: https://www.pugetsys...72/#Motherboard

Parerea mea este ca atat timp cat vorbim de failure rate si return rate care sunt in 1-2% distanta, putem spune ca aceasta diferenta intra in erorile statisticilor, asadar, oricare din brandurile respective sunt OK. Cat timp pe placa scrie MSI, GIGABYTE, ASUS, ASROCK nu cred ca ar trebui cineva sa isi puna probleme ... in plus, un brand cu reputatie isi va indeplini obligatiile fata de client in ceea ce priveste garantiile.

#29
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
E de prin 2016 statistica, si miroase fan ASUS acolo.

Eu am pus statistica la intamplare n-am cautat jumate de net sa gasesc ce vreau eu.

#30
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Eu sun fan MSI , cel putin la placi video doar MSI cumpar(me like gaming x brand kai?) si 0 probleme , cat despre placi de baza eu tot timpul Asrock cumpar pentru ca ofera mult pe pretul platit , si cu ei nu am avut probleme , dar nah au fost doar doua placi video MSI si 3 placi de baza Asrock.
Sincer singura problema ce am avut cu o placa de baza a fost un Gigabyte , pe vremea AM2 , a fost schimbat de DC Shop de 4 ori , se ardea ceva la alimentarea AGP parca , era toata seria aia cu problema , pana am renuntat si am trecut pe PCI-e

Edited by antrax_beta23, 12 February 2018 - 15:03.


#31
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Asta confirma ce am spus eu.
AsRock ofera foarte multe la preturi mici, problemele GIGABYTE pe AM2, iar MSI foarte scumpe la ce ofera placile de baza, insa foarte fiabile.
Deci stiu ce scriu.

#32
AlexRazvanel

AlexRazvanel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.02.2018
Deci, am reinstalat driverul video, i-am dat upgrade, i-am dat optimize la lol, la fel, intru in meci joc 5-10 minute mi se inchide pur si simplu, black screen nu vad nimic si trebuie sa dau rr ca sa isi revina + ca miroase puternic a ars.. Dar totusi se deschide si totul e ok, doar pe joc imi face asa

Edited by AlexRazvanel, 12 February 2018 - 15:07.


#33
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Ai incercat cu alta sursa? , daca da atunci 99% placa de baza e pe duca .

#34
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@AlexRazvanel, nu ai identificat de unde vine mirosul puternic de ars ?
Ca problema s-a transformat din software in hardware !

Deoarece mirosul ars poate veni de la:
sursa,
placa video,
placa de baza.

Ce ar trebui sa faci acum ?
Sa gasesti de unde vine mirosul si sa schimbi componenta inainte sa se strice definitiv.
Alte componente de schimb nu ai ? sursa, placa de baza, Ram....

#35
AlexRazvanel

AlexRazvanel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.02.2018

View Postsuper8, on 12 februarie 2018 - 15:18, said:

@AlexRazvanel, nu ai identificat de unde vine mirosul puternic de ars ?
Ca problema s-a transformat din software in hardware !
Deoarece mirosul ars poate veni de la:
sursa,
placa video,
placa de baza.

Ce ar trebui sa faci acum ?
Sa gasesti de unde vine mirosul si sa schimbi componenta inainte sa se strice definitiv.
Alte componente de schimb nu ai ? sursa, placa de baza, Ram....
Dupa restart temperatura placii video era fe 79 de grade :)) deci banuiesc ca asta e problema ..

#36
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostAlexRazvanel, on 12 februarie 2018 - 15:32, said:

Dupa restart temperatura placii video era fe 79 de grade Posted Image) deci banuiesc ca asta e problema ..
Ce placa video ai ? 79 grade la placa video in gaming nu-i neaparat mult.
Vad ca nu dai informatii complete.
Ce sursa ai ?
Ce carcasa ai ?

Edited by notrust, 12 February 2018 - 15:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate