Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

ASUS H81M-K (SOCKET 1150) 119 °C

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
AlexRazvanel

AlexRazvanel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.02.2018

View Postnotrust, on 12 februarie 2018 - 15:35, said:


Ce placa video ai ? 79 grade la placa video in gaming nu-i neaparat mult.
Vad ca nu dai informatii complete.
Ce sursa ai ?
Ce carcasa ai ?
Nvidia GeForce 730 2047MB, carcasa este de la Myria

#38
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Temperaturile sunt normale, este o placa video slaba destul de muncita.
Poate mirosi a ars de la sursa sau placa de baza.
Placa video daca mirosea a ars deja nu mai mergea.

Edited by notrust, 12 February 2018 - 15:54.


#39
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

Quote

Placa video mirosea a ars deja nu mai mergea.
Nu sunt de-acord cu afirmatia asta ! deoarece am vazut placi video ce miroseau a ars dar inca functionau.
Insa la scurt timp s-au stricat.
=========================

@AlexRazvanel, vad ca dai prea putine informatii ! asta ma face sa cred ca ori nu ai componente de schimb, ori nu prea stii ce sa faci.
Sfatul meu e sa duci PC-ul la un service sa verifice si repare ce e defect sau pe punctul de a se defecta.

#40
AlexRazvanel

AlexRazvanel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.02.2018

View Postsuper8, on 12 februarie 2018 - 15:56, said:

Nu sunt de-acord cu afirmatia asta ! deoarece am vazut placi video ce miroseau a ars dar inca functionau.
Insa la scurt timp s-au stricat.
=========================

@AlexRazvanel, vad ca dai prea putine informatii ! asta ma face sa cred ca ori nu ai componente de schimb, ori nu prea stii ce sa faci.
Sfatul meu e sa duci PC-ul la un service sa verifice si repare ce e defect sau pe punctul de a se defecta.
Pai nu prea stiu de aia si intreb :)), dar o sa il duc azi

#41
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postsuper8, on 12 februarie 2018 - 15:56, said:

Nu sunt de-acord cu afirmatia asta ! deoarece am vazut placi video ce miroseau a ars dar inca functionau.
Placa video cand scoate miros de ars deja face artefacte, iar la scurt timp nu mai da semnal.
Initiatorul nu se plange de artefacte.

#42
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

View Postnotrust, on 12 februarie 2018 - 12:05, said:

GIGABYTE au avut probleme pe chispeturile Intel 8xx si 91x si pe socketuri AM2, dar de la 775 au facut componente foarte bune, cat si placile video de la seriile 9xxx GT.

View Postandreic, on 12 februarie 2018 - 12:07, said:

Fiecare fabricant a avut si probelme la un moment dat dar astea sunt istorie veche, vorba lui notrust, de la 775 in sus Gigabyte e trouble free, plug&play si are o cota impresionanta de piata

Pe Gigabyte, cu 775 si urmatoarele am avut probleme. Nicidoata pana la el.

Legat de ASUS, ce sa zic, daca nu mi-au picat deloc in 10 ani cateva zeci de bucati, oi avea eu norocul ala chior, sau poate stiu sa le aleg...

Cu MSI am zis care e faza de scot bios-uri in draci - nu sunt testate suficient - in graba de a fi primii pe piata cu un produs le scot nefinalizate complet. Adauga pe uurma. E anormal sa scoti bios nou la 2-3 saptamani. Si aici nu e doar aprerea mea - am intalnit destule reclamatii de genul pe net. Abia dupa un an de zile de la lansare o placa MSI e stabila si are putine probleme legate de compatibilitati. Am avut ghinionul la un moment dat sa iau 3 placi MSI identice - foarte proaspete. Asa a vrut amicul care a le-a cerut. Doar ca a vrut procesoare diferite pe fiecare placa - toate aceasi generatie dar modele diferite. Unul a mers perfect din prima, urmatorul doat dupa upgrade de BIOS. Al treilea dupa 4 luni de zile dupa inca un upgrade de BIOS a luat-o.

#43
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Eu vanzator de componente stiu ce pica cel mai rau pe garantie, si stiu ca intre anii 2012- 2015 au avut foarte mari probleme de fiabilitate cei de la ASUS.
Am placi de baza MSI cu socket 478 care merg ca-n prima zi, pe cand ASUS au crapat toate.

#44
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postnotrust, on 12 februarie 2018 - 17:20, said:

pe cand ASUS au crapat toate.
Nu te cred.

#45
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Posteiffel, on 12 februarie 2018 - 16:55, said:

Cu MSI am zis care e faza de scot bios-uri in draci - nu sunt testate suficient - in graba de a fi primii pe piata cu un produs le scot nefinalizate complet. Adauga pe uurma. E anormal sa scoti bios nou la 2-3 saptamani. Si aici nu e doar aprerea mea - am intalnit destule reclamatii de genul pe net. Abia dupa un an de zile de la lansare o placa MSI e stabila si are putine probleme legate de compatibilitati. Am avut ghinionul la un moment dat sa iau 3 placi MSI identice - foarte proaspete.
MSI au facut asta pe niste loturi cu 775 si pe 1156.
MSI implementeaza pe placile de baza in cipseturi serii noi de procesoare, pe care le au in teste si stiu ca vor fi lansate foarte curand, si cand apar acele procesoare, hop cu updateurile de bios si gata ai procesorul suportat, altii nu fac asta si iti cam trebuie alta placa de baza.
La MSI am un prieten care candva ma ajuta cu importurile si avea relatii in interior si mi-a spus ca au foarte multe procesoare si memorii RAM "confidential" de generatii noi, si lucreaza pe ele noile cipuri si biosuri.
De aceea te trezesti ca pe MSI home user merg memorii ECC.
Sau pe primele socketuri 775 erau suportate procesoare D de 90nm si E de 65nm, si la o luna de la lansarea celor de 45nm MSi a scos update de BIOS si erau suportate si alea.
Pe cand la GIGABYTE trebuiau schimbate placile de baza care aveau cipset 945 nu suportau cu update de BIOS noile procesoare, desi unele apareau in lista ca suporate cu noua versiune de BIOS ele in loc sa mearga la 2.93 Ghz mergeau la 1.6 Ghz ( a fost un exemplu)...

View Postro_explorer, on 12 februarie 2018 - 17:26, said:

Nu te cred.
Am un palet de ASUS socket 478, 754, 775, si 1156 pe care le-am dat unor baieti care scot condensatori si alte piese din ele.

Edited by notrust, 12 February 2018 - 17:33.


#46
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postro_explorer, on 12 februarie 2018 - 17:26, said:

Nu te cred.
La centrele de fier vechi din Romania gasesti foarte rar placi de baza MSI !
Mai mult gasesti ECS, Biostar, Asus, Gigabyte, ASRock etc.
=================================

View PostAlexRazvanel, on 12 februarie 2018 - 15:58, said:

Pai nu prea stiu de aia si intreb Posted Image), dar o sa il duc azi
Spor la service !
Sa revi cu noutati ca suntem curiosi.

#47
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postnotrust, on 12 februarie 2018 - 17:28, said:

Am un palet de ASUS socket 478, 754, 775, si 1156 pe care le-am dat unor baieti care scot condensatoi si alte piese din ele.
Spune exact modelul, ca sa stim si noi care sunt acele mirobolante placi care au crapat (toate).
Incep eu: am 2x ASUS socket 1151 (un Z170 Maximus VIII Impact si un B150i Pro-Gaming) care merg perfect (dupa cum spuneam, tocmai au depasit anul). Maximus e in regim de overclock permanent pe un 6700K .

Si, ca sa mai aduc inca un articol de pe net, extra informatie pe langa "stiu eu un tip ...":
http://www.expertrev...boards-from-100

Edited by ro_explorer, 12 February 2018 - 17:56.


#48
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Tu crezi ca eu stiu acum fiecare componenta aruncata, cand a fost un palet.
Ti-am scris socketurile aruncate cu placi defecte, majoritatea ASUS, niciuna MSI, au mai fost Biostar, GIGABYTE, ECS.
Asta e.

Edited by notrust, 12 February 2018 - 17:50.


#49
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postnotrust, on 12 februarie 2018 - 17:49, said:

Asta e.
Asta e ... intr-adevar.

#50
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Ti-am spus socketuri ce vrei.
ASUS: P4B, M2M, M2V, K8V, K8V-MX-SE etc...:

Edited by notrust, 12 February 2018 - 18:18.


#51
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@ro_explorer, link-urile tale

View Postro_explorer, on 12 februarie 2018 - 12:19, said:

Depinde pe cine intrebi. Tu cunosti "un tip", eu citesc forumuri si situri care aduc informatii la nivel global.
https://www.hardware...rtes-meres.html

View Postro_explorer, on 12 februarie 2018 - 13:24, said:

Uite, inca un vanzator de hardware care a venit cu statisticile proprii: https://www.pugetsys...72/#Motherboard
sunt partinitoare cu brandul Asus.

Iar aici

View Postro_explorer, on 12 februarie 2018 - 17:34, said:

Si, ca sa mai aduc inca un articol de pe net, extra informatie pe langa "stiu eu un tip ...":
http://www.expertrev...boards-from-100
este vorba de cele mai bune placi de baza de buget (adica cu dotari multe si ieftine).

Userul @notrust se refera la fiabilitate.

#52
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postsuper8, on 12 februarie 2018 - 18:06, said:

@ro_explorer, link-urile talesunt partinitoare cu brandul Asus.
Deci daca nu citim ceva ce rezoneaza cu imagine noastra despre lume, desi vine de la entitati cu mult mai mare acces la materiale decat vom avea noi vreodata (ca muritori de rand) inseamna ca rezultatele sunt partinitoare sau masluite? OK ... macar sa stim pe ce baze discutam aici.

#53
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Iti pot da si eu linkuri cu MSI foarte scumpe nu pretul este important ci fiabilitatea.

#54
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Pai siturile alea 2, mai ales primul, ala frantuzesc arata procentele de retur pentru placi ... asta include si fiabilitatea (caci nu am vazut ca se refera doar la placile defecte). Al doilea arata rata de defectare ...
Nu stiu cata veridicitate au acele statistici dar sincer, intre a-l crede pe userul "insert_user_here" de pe softpedia si un site oficial al unui retailer mare sau al unei entitati care se ocupa cu testari si review-uri, subiectiv tind sa cred siturile cu pricina. E doar logica. Nu spun ca userul de pe softpedia nu are dreptate, dar lipseste credibilitate ... si credibilitatea pe un forum se castiga prin backup cu materiale informative "mainstream" (a.k.a. linkuri externe).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate