Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Decoratiuni baie

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
1.) Ce se instaleaza acum prin bai, spoturi si de care modele mai exact?
Am inteles ca nu toate modelele sunt bune in baie pentru ca ii abur, caldura si din aceasta cauza trebuie sa fie fixe, nu pot folosi din alea mobile.
Si cam cate spoturi as folosi la o baie de aprox. 3.30m x 2.20m?

2.) O alta faza e cu instalarea unui aplici in baie.
Ce ziceti, se mai poarta un bec pe centrul baii sau o aplica de exemplu?Daca da, ce fel de model ar fi recomandat pentru baie sau e bine-venit orice?
As putea face o combinatie si de culori intre aplica si spoturi, sa pun la aplica bec cu lumina neutra sau rece iar la spoturi lumina calda sau invers.
Dupa mine ar fi mai ok asa si cu spoturi si cu aplica, decat multe spoturi in tavan si fara aplica.

3.) Borduri se mai fac cum se faceau inainte la faianta?Sper ca stiti la ce ma refer, mai exact acele linii de o alta culoare.
Am observat prin baile altora ca nu se mai face asa ca se complica treaba si nu mai stiu ce.

4.) Cat despre toaleta am inteles de la instalator ca el nu vrea sa lucreze cu tipul ala in perete(Eco parca se numeste), vasul trebuie sa fie inafara.
Am vazut prin strainatate prima data si mi-a placut sa fie butonul ala de tras apa in perete sa nu mai fie si acel vas.
Nu stiu de ce a zis ca nu e recomandat sau nu lucreaza el cu asa ceva ca poate i-ar fi mai complicat, o sa il intreb cand voi incepe lucrarea.

5.) Am hotarat sa fac dus zidit, fara sa mai cumpar o cabina de dus ca am inteles ca vor fi probleme cu rotile si cu sticla de la usa.
Bun pana aici, dar as putea sa caut o sticla din aia glisanta fara roti pe undeva?Pe unde as putea gasi?Ulterior daca zidesc zidul trebuie sa dau o usa la comanda si m-ar ajunge la un pret fabulos.As incerca cu sticla prima data daca nu ar fi si foarte scump, iar daca nu va fi ok voi trece la perdea.

6.) Faianta 3D am inteles ca e la moda, insa parca nu is adeptul ei ca poate intuneca baia iar eu as prefera o culoare deschisa si nu pricepeam ce e ala 3D pana nu am vazut prin diferite bai.Pentru acel model pe faianta pretul creste destul de mult banuiesc iar acel imprimeu pe o bucata de faianta ar putea fi placut pentru unii si neplacut pentru altii.
E ceva cu mult diferita aceasta faianta, (la lipire poate) fata de faianta clasica lucioasa spre exemplu?
Eu unul is indecis aici, nu as fi nici pro nici contra faiantei 3D pentru baie.
Si inca ceva aici.Daca o fi sa fac si bordura sa zicem, se pune faianta pana sus la tavan sau pana la geam am mai vazut?Restul ar putea sa prinda mucegai ma gandesc ca nu prea am auzit sa mai bage glet in baie, se lipeste faianta direct peste tencuiala.

Stiu ca, ceea ce am intrebat e mai mult dupa preferinte si se poarta diferit in toate zonele tarii dar vreau sa-mi fac o idee ce ar fi bine si ce nu.E o baie noua si incerc sa imi fac cat de cat planuri ca pe urma sa nu fie prea tarziu.Nu e vorba de bani ca as vrea sa economisesc sau ca as economisi foarte multi doar ca de unele lucruri nu au nici un farmec iar mai important pentru mine e calitatea ca nu fac in fiecare an.Daca stiti cum zic.

Edited by smiley2, 11 February 2018 - 17:18.


#2
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
4) instalatorul e fricos sau carpaci.daca o buleste la un rezervor incastrat e nasol.se poate ajunge la spargerea faiantei.personal am in bai rezervoare incastrate.doua firme diferite,unul de la cersanit de care sunt foarte multumit,si un kolo slim,slabut rau.daca tie iti place ,ala pune-l.si eu am gasit cativa instalatori care ar fi pus numai rezervoare suspendate,pe premisa ,,nu vezi domnule ca astea te-au tinut 30 de ani?"

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Iluminatul il pozitionezi in functie de necesitate .
Daca faci dus walk-in sa fii atent la hidroizolatie si la montaj .
Usi din sticla pt dus ai n variante ( guguleste )
Borduri / faianta /gresie = degustibus !

#4
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Fiecare cu niste idei ....
Lumina trebuie sa fie din doua locuri . Una centrala , de ansamblu si doua linga oglinda sa-ti lumineze fata ! Astea desigur u intrerupator separat , linga oglinda .
Usa pt cabina - se poate alege modelul de usa cu balama . gasesti usi gata facute , doar faci constructia care te avantajaza .
Rezervorul incorporat presupune si sa poti duce canalizarea acolo , deci depinde in ce stadiu te afli sau ce ai acolo .
Pt placarea peretilor , poti merge pe ceva minimalist , sau daca vrei mai plin , cauta prin magazine cataloage si vei vedea tot felul de combinatii ...

#5
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Eu am intrebat structurat si cred altceva fata de ce raspunsuri am primit.
Nu ca nu as fi multumit ca lumea incearca sa ma ajute dar nu prea cred ca ati inteles exact.

@bogumilandia, crede-ma ca am ales cel mai bun meserias poate si din judet dar inainte imi cere mie parerea.Stie omu ce face, poate ca e mai retinut inainte de a face un lucru.Inseamna ca ar trebui sa iau faianta mai multa si aia e, daca o sa fac cu rezervor incastrat si o sa am probleme ca o sa trebuiasca sa sparga cand va fi nevoie de ceva.Carpaci cu siguranta nu e, stie omul ce face ca lucreaza cu materiale scumpe si calitative.Cui i-ar place sa aiba pe urma mizerie, sa fie nevoit sa sparga de adaugit si pe urma sa arate urat?

@Baxon, usi din sticla sunt n variante dar cum ar fi mai bine sa procedez??Sa iau dimensiunea acum dupa o usa glisanta din aia pentru dus zidit?Pe urma daca fac zidul trebuie sa dau comanda la usa dupa marimea mea.Asa m-am interesat eu de la cineva si a zis ca daca ar vrea sa comande o usa pentru dus acum ar costa mult putin 1500 lei iar eu zic ca daca as gasi o usa si sa fac dimensiunea dupa acel zid si perete poate as iesi mai ieftin, nu stiu just asking.
Si borduri/faianta/gresie culori da, nu se discuta dar intrebarea mea era daca se mai poarta asa ceva, ca am vazut ca altii nu mai fac.Ori nu stiu sau le era mai usor sa faca fara bordura.Mie parca mi-ar placea sa fie cu bordura dar nu stiu daca se mai poarta si cum sa fac ca pe urma sa nu regret alegerea.
"Dus walk-in" sper ca zidit te referi cum as vrea sa fac eu nu?La ce hidroizolatie te referi mai exact?Vreau sa fac ceva si calitativ pe langa estetic, nu e vorba de bani.

Mai astept si alte sugestii, pareri in special cu aplica in baie.E ok, aveti si la voi aplica in baie?
Spoturile mi s-au recomandat undeva pe colturi, daca aplica ar veni la mijloc.
Apoi la oglinda voi avea lumina suficienta zic, pentru ca in primul rand vine geamul acolo si mai are si dulapul ala un led al lui si o priza parca din cate am inteles.Nu cred ca ar mai avea rost sa pun si un spot deasupra oglinzii la chiuveta ca pe mijloc unde vine ar lumina aplica cand voi avea nevoie de lumina puternica.Parerea mea, eu unul parca asa as tinde sa fac si cred ca raman la idee, insa nu is lamurit cu spoturile daca is de ajuns 4 doar pe colturi si am inteles ca spoturile mobile in baie nu is bune.
As fi vrut parca 6 spoturi dar nu am cum sa le fac cum vreau cu tot cu aplica pe centru ca ar fi inestetic 2 spoturi langa aplica.

Edited by smiley2, 11 February 2018 - 20:58.


#6
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
nu am vrut sa il jignesc pe meserias dar chiar nu inteleg de ce nu recomanda acest tip de rezervor.mall-uri,restaurante.hoteluri folosesc aceste sisteme.daca erau proaste crezi ca se riscau sa puna 100 de rezervoare?sa nu mai vorbim de costuri care sunt evident mai mari la incastrate.estetic plusul este pentru incastrate
pentru usi de sticla/paravane.iesi mai ieftin daca cauti prin dedeman/brico ceva si proiectezi cadita dup ele.cele facute la comanda sunt mai scumpe dar sincer si calitatea e alta.meseria imi cere sa montez si usi de sticla.am montat si produse facute la comanda si cumparate din dedeman.problema este daca se strica ceva,rola ,bara stabilizatoare,maner,sina...la cele din dedeman gasesti mai greu piese pe cand la cele pe comanda gasesti.
si ca un sfat prietenesc.de ce nu incerci sa cauti o firma de design interior?pentru ceva banuti iti proiecteaza baietii o baie de se intoarce dupa soare.si dedeman are posibilitatea de proiectare 3D(cel putin la mine in oras este)platesti o suma parca 200 ron daca nu ma insel,iti dau proiectul si un bon de 200ron(sau cat este )sa faci cumparaturi la ei.asa vizualizezi mai usor cum ar arata baia-cu spoturi,aplice,vas wc,cada etc.oricum mai bine decat incercam noi sa o facem aici

#7
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
Nu e tocmai noutate wc-ul cu vasul in perete, de ani de zile se folosesc in toate mall-urile, hotelurile, birourile de peste tot fara probleme. Se folosesc si in case evident, dar romanii sunt mai inceti in a face tranzitia, poate pt ca prefera sa cumpere cele mai ieftine si proaste marci care vor avea inevitabil probleme. Un produs de calitate, montat de un profesionst nu it va da batai de cap.

#8
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Hobo, on 12 februarie 2018 - 04:08, said:

.......dar romanii sunt mai inceti in a face tranzitia, poate pt ca prefera sa cumpere cele mai ieftine si proaste marci care vor avea inevitabil probleme. Un produs de calitate, montat de un profesionst nu it va da batai de cap.
Tu discuti numai prin prisma " modei " fara a te pricepe . De unde ai scos tu ca astea sint cele mai bune ? Ce le face " mai bune " ? Ia explica cu vorbele tale ?
Astea nu rezolva decit partea estetica , daca se pune problema . In rest , acelasi lucru .
" romanii sunt mai inceti" , spuneai ? Eu zic ca sint foarte rapizi in a cheltui bani pe lucruri care ii depasesc ....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate