Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Kaufland: salarii crescute sau micsorate?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 aflorin27, on 08 februarie 2018 - 11:24, said:

Se duce o laie la pensia ta. Banii aia se duc in licitatii trucate, in salarii mai mari pentru demnitari si alte smenuri din astea.
Teoretic orice ban care-l castigi prin munca corecta trebuie sa se duca cota parte la fondul de pensii. Ca o sa dispara acest fond in cativa ani daca nu se creeaza locuri de munca "bine" platite si sunt mai multi pensionari deca salariati asta este o alta discutie

 sonnydellmarco, on 08 februarie 2018 - 11:44, said:

Poate tie ti-a facut asta. Oricum ce spui tu, nu exclude ce am zis eu. Viorica vrea bani acum, ca o sa ajunga la pensii sau nu, e alta poveste. De adormit copiii.
Pana una, alta, mai creste ROBOR-ul. Si-a incordat muschii Isarescu, in aroganta lui maxima.
Nu te mai uita la TV, NIMENI nu o sa aibe interes sa va spuna de ce se pierd bani dupa aceste recalculari si o sa va induca in eroare ca ati fost furati. Abia acum nu mai sunteti furati si aveti certitudinea ca in functie de ce bani luati in mana o sa fie si nivelu pensiei. Iti dau si un exemplu REAL: am aici langa mine un vecin a lucrat omul vreo 15 ani agent de paza, avea salariu maricel si dupa ce s-a pensionat s-a pomenit omul cu pensia minima. Motivul, dupa ce s-a informat, angajatorul 15 ani in acte i-a platit contributiile cu salariu minim, iar ce lua in plus la salariu erau sub forme de prime, sporuri, etc. Daca apuca si el legea asta, poate ca avea bani mai putini in mana la salariu timp de 15 ani, da' SIGUR nu avea acum pensia minima. Legea in sine este buna, mai ramane sa se aplice cum trebuie iar rezultatele or sa apara peste vreo 4-5 ani cu primele persoane care se vor pensiona. NU legea in sine este problema ci modul in care se aplica, care specific romanesc, unde nu se vrea de catre angajator scoaterea banilor sa-i plateasca omului contributiile pentru munca prestata se da vina pe stat ca l-ar fura pe angajat

GROSUL PIB-ului se face din taxe, amenzi, accize, mai putin din impozite ca s-au redus in ultimul timp in detrimentul celorlalte. Nu sta statul sa scoata 2 lei de la angajat pentru acest transfer de contributii, problema este ca altcineva i-a furat angajatului acei 2 lei si anume angajatorul pe care ACUM statul vrea sa-l faca sa scoata acei 2 lei sa-i plateasca angajatului contributiile. NU poti ca stat sa sustii un sistem de pensii pe urmatorii ani de zile in situatia in care numarul de pensionari intrece numarul de salariati, iar 90% din salariati sunt trecuti in acte cu minimu pe economie indiferent de cat castiga in mana. Prin acest transfer de contributii se simplifica treaba, cat primesti salariu in mana atat platesti contributii si cine te plateste scoate banul sa-ti plateasca contributiile in numele tau (nu in numele lui sa faca el ce vrea in acte)

Edited by pascali_daniel, 08 February 2018 - 13:18.


#38
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

 pascali_daniel, on 08 februarie 2018 - 12:53, said:

GROSUL PIB-ului se face din taxe, amenzi, accize, mai putin din impozite ca s-au redus in ultimul timp in detrimentul celorlalte. Nu sta statul sa scoata 2 lei de la angajat pentru acest transfer de contributii, problema este ca altcineva i-a furat angajatului acei 2 lei si anume angajatorul pe care ACUM statul vrea sa-l faca sa scoata acei 2 lei sa-i plateasca angajatului contributiile. NU poti ca stat sa sustii un sistem de pensii pe urmatorii ani de zile in situatia in care numarul de pensionari intrece numarul de salariati, iar 90% din salariati sunt trecuti in acte cu minimu pe economie indiferent de cat castiga in mana. Prin acest transfer de contributii se simplifica treaba, cat primesti salariu in mana atat platesti contributii si cine te plateste scoate banul sa-ti plateasca contributiile in numele tau (nu in numele lui sa faca el ce vrea in acte)
Atatea erori intr-un singur paragraf rar am mai vazut:
- grosul incasarilor statului (peste 80%) vine din TVA, accize, impozit pe profit si impozite + contributii pe salarii
- asta cu furtul e manipularea lu` Olguta. Statul roman a crescut niste impozite si a scazut altele, astfel incat banii trecuti in contractul dintre angajat si angajator (adica salariul brut) sunt impozitati altfel (respectiv statul ia mai multi din ei). E fix treaba celor doua parti (angajat si angajator) daca isi modifica contractul dintre ei pentru a tine cont de noile impozite.
- daca cineva fura din acest transfer al contributiilor, acela e statul roman (da, ala care se jura ca nimeni nu pierde decat daca fura altii), acest minunat stat care isi prognozeaza in buget incasari mai mari din taxele pe salarii cu vreo 200 de milioane de euro. Deci nimeni nu castiga, nimeni nu pierde, dar statul incaseaza impozite mai mari! De unde plm?
- nu poti sustine un sistem de pensii cand tu supraimpozitezi munca, cresti birocratia si frecusul angajatorilor si, in general, faci orice ca sa pierzi aproape 4 milioane de locuitori apti de munca

#39
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012

 Cool_Kick, on 08 februarie 2018 - 10:23, said:

Tot respectul pentru initiator, daca ar fi 20% dintre romani cu gandirea lui, nu am mai avea cele mai de cacat salarii din europa.
Dar romanul este nascut sclav si mai sta si capra din cand in cand pt 2 lei.
Daca toti romanii ar avea gandirea lui si a ta, am fi o tara de retardati care nu stiu sa gandeasca singuri.
Inb4, v-a explicat Smiley cum sta de fapt situatia. Voi comparati (intentionat) brutul 2017 cu netul 2018. Hai, cantati pe alt forum, prospaturilor.

#40
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 csg22, on 07 februarie 2018 - 23:59, said:



Si inainte sa sariti pe mine, mentionez ca am fost la vot in 2016, stampiland USR.  Ce ar trebui sa fac?
Pentru ca 3 milioane de cretini care au votat PSD inseamna ca trebuie sa suferim TOTI? De ce trebuie sa induram si noi astia care am votat cu alte partide?
Ce te face sa crezi ca daca ai votat USR esti diferit de cei 3 milioane de votanti PSD?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate