Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Kaufland: salarii crescute sau micsorate?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postcsg22, on 07 februarie 2018 - 23:59, said:

Ce-i topaiala asta? Ce ar trebui sa fac?
Sa "topai" in alta parte. (nu te obliga nimeni sa te angajezi la Kaufland)

View Postgumball3000, on 08 februarie 2018 - 01:22, said:

topicul asta zici ca e atacul statului paralel, conturi deschise acum vreo 2 zile, bineintels, nu au postat in poiana, ca nu aveau 50 postari
A postat si acolo, e unu' JackNo7. Tot cu "topaiala".

#20
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postcsg22, on 07 februarie 2018 - 23:59, said:

Pentru ca 3 milioane de cretini care au votat PSD inseamna ca trebuie sa suferim TOTI? De ce trebuie sa induram si noi astia care am votat cu alte partide?
Pentru ca Poporul este suveran. Daca poporul suveran decide prin vot liber si democratic ca cei putini trebuie sa lucreze pentru cei multi si cei multi sa stea toata ziua si sa nu faca nimic numai sa primeasca pe gratis din munca celor putini cine sunt eu sa spun altfel ? In democratie minoritatea se supune majoritatii.

P.S. Sper ca ai sesizat ironia, dar asa este, cei multi isi decid prin vot propriile avantaje, iar cei putini trebuie sa se supuna.

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View Postcammyxxx, on 08 februarie 2018 - 00:10, said:

Deci PSD e de vina ca multinationala va scade salariile ?
Asta e ceva reject de pe Poiana, 1 postare, link catre "Adevarul" e clar Posted Image

Da, este.
Vezi calculul din prmul post de aici: https://forum.softpe...ilor-salariale/

#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postcsg22, on 07 februarie 2018 - 23:59, said:

Salut.
Am depus un CV pentru un post de lucrator comercial la Kaufland, la un nou centru care se deschide luna viitoare in Bucuresti.
Din ce m-am informat, de la 1 martie urmeaza sa creasca salariul minim la 2800 lei brut.
Kaufland va creşte, din martie, venitul brut al salariaţilor la 2.800 de lei pe lună. Transferul contribuţiilor de la angajator la angajat intră în vigoare în ianuarie | adevarul.ro

Anul trecut as fi primit in mana 1970 lei. Dar dupa revolutia fiscala, ar urma sa primesc doar 1663 lei dupa ce am facut un calcul. Adica au scazut salariul cu 300 lei!Mi se pare nedrept!
Adica, ei zic ca maresc salariul brut, dar tot primesc mai putin decat as fi primit anul trecut.
Ce-i topaiala asta? Au scazut salariile si la privat  , nu doar la stat.

Si inainte sa sariti pe mine, mentionez ca am fost la vot in 2016, stampiland USR.  Ce ar trebui sa fac?
Pentru ca 3 milioane de cretini care au votat PSD inseamna ca trebuie sa suferim TOTI? De ce trebuie sa induram si noi astia care am votat cu alte partide?
Inca nu te-ai angajat si deja iti plangi de mila salariului? De ce nu te plangi de volumul de lucru, corespunzator/necorespunzator banilor pe care-i primesti?

#23
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postmyshyk, on 08 februarie 2018 - 08:56, said:

Inca nu te-ai angajat si deja iti plangi de mila salariului? De ce nu te plangi de volumul de lucru, corespunzator/necorespunzator banilor pe care-i primesti?
Munca e ultima grija. Important e salariul si daca merge sa bage ceva-n sacosa cand pleaca acasa.

#24
cenzunet

cenzunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.06.2007

View Postcsg22, on 07 februarie 2018 - 23:59, said:

Salut.
Am depus un CV pentru un post de lucrator comercial la Kaufland, la un nou centru care se deschide luna viitoare in Bucuresti.
Din ce m-am informat, de la 1 martie urmeaza sa creasca salariul minim la 2800 lei brut.
Kaufland va creşte, din martie, venitul brut al salariaţilor la 2.800 de lei pe lună. Transferul contribuţiilor de la angajator la angajat intră în vigoare în ianuarie | adevarul.ro

Anul trecut as fi primit in mana 1970 lei. Dar dupa revolutia fiscala, ar urma sa primesc doar 1663 lei dupa ce am facut un calcul. Adica au scazut salariul cu 300 lei!Mi se pare nedrept!
Adica, ei zic ca maresc salariul brut, dar tot primesc mai putin decat as fi primit anul trecut.
Ce-i topaiala asta? Au scazut salariile si la privat  , nu doar la stat.

Si inainte sa sariti pe mine, mentionez ca am fost la vot in 2016, stampiland USR.  Ce ar trebui sa fac?
Pentru ca 3 milioane de cretini care au votat PSD inseamna ca trebuie sa suferim TOTI? De ce trebuie sa induram si noi astia care am votat cu alte partide?

Daca sunt oameni de la Kaufland pe forum... dati-le nene la interviu si o proba in care sa citeasca un text si sa vedeti ce inteleg din el.

Ma nene, in articol scrie ca din Martie Kaufland va mari salariile brute la 2800ron, nu zice nicaieri ca acestea erau 2800ron si in 2017.
Daca vrei sa faci o comparatie corecta afla cat era in 2017 brutul la Kaufland si asa o sa vezi ca prin marirea asta, netul este la fel, sau poate un pic mai ridicat decat cel din 2017.
Kaufland si alte companii au luat masura asta pentru a compensa schimbarile recente privind contributiile angajatului la bugetul de stat astfel incat netul angajatilor sa nu scada fata de nivelul din 2017.

#25
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postcenzunet, on 08 februarie 2018 - 09:06, said:

Daca vrei sa faci o comparatie corecta afla cat era in 2017 brutul la Kaufland si asa o sa vezi ca prin marirea asta, netul este la fel, sau poate un pic mai ridicat decat cel din 2017.
Si daca o sa fie mai mic decat in 2017, care-i problema? Cui nu-i convine, sa se duca in alta parte. Ce, ii tine Kaufland legati in lanturi? Salariul se negociaza in functie de cerere si oferta. Atata timp cat sunt sclavi care se calca-n picioare pentru un salariu de 2 mii lei, trebuie sa fii prost sa le oferi mai mult.
Am o banuiala ca unii apeleaza la "relatii" si dau si spaga pentru a ajunge sclavi la hypermarketuri.

Edited by Onan_Barbaru, 08 February 2018 - 09:38.


#26
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postcsg22, on 07 februarie 2018 - 23:59, said:

Salut.
Am depus un CV pentru un post de lucrator comercial la Kaufland, la un nou centru care se deschide luna viitoare in Bucuresti.
Din ce m-am informat, de la 1 martie urmeaza sa creasca salariul minim la 2800 lei brut.
Kaufland va crește, din martie, venitul brut al salariaților la 2.800 de lei pe lună. Transferul contribuțiilor de la angajator la angajat intră în vigoare în ianuarie | adevarul.ro

Anul trecut as fi primit in mana 1970 lei. Dar dupa revolutia fiscala, ar urma sa primesc doar 1663 lei dupa ce am facut un calcul. Adica au scazut salariul cu 300 lei!Mi se pare nedrept!
Adica, ei zic ca maresc salariul brut, dar tot primesc mai putin decat as fi primit anul trecut.
Ce-i topaiala asta? Au scazut salariile si la privat  , nu doar la stat.
"Compania a precizat că majorările salariale au loc periodic în companie, iar, în funcție de vechime, venitul unui lucrător comercial poate depăși suma de 6.500 lei brut, cu sporuri și tichete de masă incluse. "
Ahahahahah!!!!!!!!!!!!!!!!!
Imi plac firmele, deci al mai bun salariu poate sa ajunga la 3mii si ceva de lei cu tichete de masa si sporuri incluse.

Si de ce nu au transferat darile de la 1 Ianuarie? Sa primeasca leafa de la 1 Februarie?
Asa fac modificarea din Martie si primesc leafa din Aprilie?

Bravo Kaufland. Notat sa nu mai cumpar de la kaufland.
Profit, asa se face profit, tai de la angajat cateva luni si bagi la profit, la sfarsit de an te lauzi cu profit.

#27
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
In locul tau m-as angaja imediat si iti explic de ce. Fiindca daca statul zice ca se trece inapoi la vechile taxe tu esti avantajat masiv. Fa un calcul cu brutul de acum la taxele vechi si vezi cat vei castiga.

Intr-adevar, este un risc masiv dar nu castigi daca nu risti.

#28
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ia de pune mana si fa ceva pentru tine, asta pe langa firme unde lucrezi, asta macar sa intelegi cum este sa iti platesti toate taxele la stat si apoi pentru sursele suplimentare de venit sa mai completezi declaratia 200 si sa te uiti cum modifica regulile la ANAF.

#29
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

View Postcsg22, on 07 februarie 2018 - 23:59, said:

Si inainte sa sariti pe mine, mentionez ca am fost la vot in 2016, stampiland USR.  Ce ar trebui sa fac?
Si USR-ul ce crezi ca este? "Aceeasi Marie cu alta palarie"., Crezi ca daca, prin absurd, aia ar veni la putere si ar avea majoritatea o sa faca ceva in Romania in afara sa-si umfle ei conturile? Crezi ca pe ala de la USR il doare undeva cat castiga un angajat la Kaufland. banii aia pe care toata lumea se plange ca-i ia mai putin sunt bani reali cu CAS si CASS platit cum trebuie si n-o sa ai surprize cand ai sa te pensionezi ca aveai salariu mare si pensia minima ca asa-ti platea angajatorul contributiile (cu salariu minim pe economie). Acum nu mai poate angajatorul sa jongleze nimic, banii aia lipsa care-i ai se duc direct in taxele pe care angajatorul trebuia sa ti le plateasca si prefera sa-ti dea bani in plus in mana sub diferite forme decat sa-ti plateasca si taxele la ei (CAS, CASS). Acum TOT ce ai bani in mana platesti tu direct contributiile catre stat. Legea asta daca este aplicata si calculata cum trebuie scoate la iveala plusurile la salarii mascate sub diverse mismaseli economice sa se plateasca la ele contributiile catre stat si in mod direct o sa ai si un surplus la pensie.

Se ajunsese sport national chestia asta, angajatul lua sa zicem 3000 de lei in mana, angajatorul iti platea contributiile la stat cu salariu minim pe economie (diferenta pana la 3000 era data sub forma de sporuri) si dupa N ani de munca angajatul se pomenea cu pensia minima cu toate ca el nu stia ca are contributiile platite pe salariu minim

Edited by pascali_daniel, 08 February 2018 - 10:15.


#30
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Am fost supusi unui mare smen, a unei minciuni la nivel national, pentru ca statului sa-i intre mai multi bani in buzunar si taxele aferente salariului, sa fie platite mai repede.

#31
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postpascali_daniel, on 08 februarie 2018 - 10:07, said:

Acum TOT ce ai bani in mana platesti tu direct contributiile catre stat
Nu-i chiar asa, ca nu-ti da tie in buzunar banii aia ca sa mergi sa platesti ceva. Ti-i opreste tot angajatorul ca si pana acum si are el grija sa-i dea mai departe.

#32
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 06.09.2017
Tot respectul pentru initiator, daca ar fi 20% dintre romani cu gandirea lui, nu am mai avea cele mai de cacat salarii din europa.
Dar romanul este nascut sclav si mai sta si capra din cand in cand pt 2 lei.

#33
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

View Postsonnydellmarco, on 08 februarie 2018 - 10:14, said:

Am fost supusi unui mare smen, a unei minciuni la nivel national, pentru ca statului sa-i intre mai multi bani in buzunar si taxele aferente salariului, sa fie platite mai repede.
Smen-ul ti l-a facut angajatorul, prefera sa-ti dea bani in plus la salariu sub forma de prime bonusuri si nu-ti platea la ei CAS-ul si CASS-ul (in acte legal apareai ca lucrai cu  minimu pe economie, iar acesta dupa N ani de munca CONTEAZA la calculul pensiei). Acum este obligat sa ti le plateasca in numele tau iar MINUSUL ala care multa lume se plange ca-i lipseste la salariu se vor duce direct in pensie care nu o sa mai fie minima dupa N an de munca

View PostOnan_Barbaru, on 08 februarie 2018 - 10:16, said:

Nu-i chiar asa, ca nu-ti da tie in buzunar banii aia ca sa mergi sa platesti ceva. Ti-i opreste tot angajatorul ca si pana acum si are el grija sa-i dea mai departe.
Pai iti opreste da' angajatorul nu ti-a spus la vremea cand ai primit banii aia "vezi mai nene ca de cand ti-am dat banii aia in plus la salariul cu care te-am angajat prima data si pana acum nu ti-am platit nici un CAS si CASS in plus pentru ei" si te pomeneai dupa N ani de munca ca legal ai muncit cu minimu pe economie. Angajatorul facea magaria fata de angajat de s-a pomenit omul cu minusuri la salariu, nu statul, care doar l-a "fortat" sa scoata banii aia la suprafata

Edited by pascali_daniel, 08 February 2018 - 10:46.


#34
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

View Postpascali_daniel, on 08 februarie 2018 - 10:40, said:

Acum este obligat sa ti le plateasca in numele tau iar MINUSUL ala care multa lume se plange ca-i lipseste la salariu se vor duce direct in pensie care nu o sa mai fie minima dupa N an de munca
Se duce o laie la pensia ta. Banii aia se duc in licitatii trucate, in salarii mai mari pentru demnitari si alte smenuri din astea.

#35
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
la cum evolueaza piata muncii,natalitatea,migrarea in alta tara CARE PENSIEEEEEE de unde?

#36
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postpascali_daniel, on 08 februarie 2018 - 10:40, said:

Smen-ul ti l-a facut angajatorul, prefera sa-ti dea bani in plus la salariu sub forma de prime bonusuri si nu-ti platea la ei CAS-ul si CASS-ul (in acte legal apareai ca lucrai cu  minimu pe economie, iar acesta dupa N ani de munca CONTEAZA la calculul pensiei). Acum este obligat sa ti le plateasca in numele tau iar MINUSUL ala care multa lume se plange ca-i lipseste la salariu se vor duce direct in pensie care nu o sa mai fie minima dupa N an de munca

Poate tie ti-a facut asta. Oricum ce spui tu, nu exclude ce am zis eu. Viorica vrea bani acum, ca o sa ajunga la pensii sau nu, e alta poveste. De adormit copiii.
Pana una, alta, mai creste ROBOR-ul. Si-a incordat muschii Isarescu, in aroganta lui maxima.

Edited by sonnydellmarco, 08 February 2018 - 11:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate