Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Oportunitati cariera: CCNA/ Linux vs Microsoft Sharepoint - fost "Recomandare"

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
gabriel1391

gabriel1391

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.06.2017
Salutare prieteni!
Am si eu nevoie de niste pareri si sfaturi din partea celor care au experienta si/sau cunosc domeniul.

Am decis de curand sa fac o schimbare in viata si sa merg pe o cariera in IT.
Lucrurile sunt simple:
- Fac CCNA si in paralel Linux la o academie (studiez Linux singur de ceva timp)
- Intentionez sa continui cu CCNA 2 si Linux Advanced.
Imi place si mi se pare foarte interesant ceea ce invat.

Recent mi s-a oferit ocazia sa lucrez in cadrul unei firme mici a unui amic care se ocupa cu intranet pentru diversi clienti folosind Sharepoint.
Ma regasesc in situatia dificila de a alege sa continui cu Linux/CCNA si sa imi asum niste riscuri incercand sa patrund in domeniu entry level sau sa merg la sigur cu un loc de munca pe Sharepoint. (despre care nu cunosc nimic deci ar trebui sa renunt la ccna/linux si sa ma apuc sa invat sharepoint)
Ideea este ca din ce am observat eu Sharepoint-ul nu este foarte cautat/apreciat, desi este pe piata de foarte mult timp, inca este un produs de nisa...locurile de munca sunt cu mult mai putine decat cele oferite de Linux/CCNA.

Mai sunt si alte lucruri de spus dar nu vreau sa fac un roman aici. Sper ca am postat bine, imi doresc niste pareri si sfaturi de la niste oameni care cunosc domeniile respective sau au luat contact cu ele.

Multumesc frumos!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ca viitor administrator IT trebuie sa cunosti mai multe tehnologii (inclusiv Microsoft SharePoint). Asa ca invata de toate, nu stii ce si cum rasare in viata profesionala.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Acceptă oferta de a lucra la firma amicului și continuă cu ce învățai.
Vei avea și venit și posibilitatea de a avansa cu ce îți place pe viitor.

Edited by exceswater, 06 February 2018 - 11:12.


#4
gabriel1391

gabriel1391

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.06.2017
Multumesc pentru raspunsuri, apreciez.
Asa m-am gandit si eu exact cum ati spus voi doi, numai ca este aproape imposibil sa le fac pe toate in paralel pentru ca daca ma duc sa lucrez pe Sharepoint ar trebui sa imi dedic tot timpul pe care il am ca sa il invat si sa lucrez efectiv, sa produc pentru acea firma. Asa mi se pare normal si asa mi s-a si spus in fata de catre amic.
Ma intereseaza foarte mult ca si tehnologii si ca arie de aplicabilitate, luand de asemenea in calcul, prin comparatie si cat de cautate / apreciate sunt fiecare in parte pentru piata de munca din Romania/Bucuresti.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă te plătește bine, merită. Vei avea timp ulterior să revii la învățat, de unde momentan nu faci bani.

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu vad de ce nu ai putea sa te pregatesti in ambele directii. Care ar fi obstacolele? Poate ca nu sunt chiar atat de mari.

Mesaj moderator:
Am modificat titlul topicului. Titlul "Recomandare" era prea vag. Recomandam titluri cat mai sugestive (care sa descrie pe scurt continutul unui topic) pentru a fi (re)gasite usor subiectele si pentru ca alti utilizatori sa cunoasca la ce se refera un topic fara a fi nevoie sa il acceseze.
In mod normal trebuia sa postezi pe aria "Scoala mea", dar existand o mica legatura si cu aria de fata, voi lasa (deocamdata) topicul aici, deoarece exista sanse sa primesti raspunsuri mai la obiect.

Edited by _-_, 06 February 2018 - 11:38.


#7
gabriel1391

gabriel1391

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.06.2017
Multumesc Ludi.
Obstacolele ar fi timpul si faptul ca atunci cand faci de toate nu faci nimic bine. Plus faptul ca amicul mi-a spus clar ca daca vreau sa fac asta cu Sharepointul sa imi iau adio de la cursurile de la academia unde sunt acum inscris si ca trebuie sa ma axez doar pe chestia asta.
Bine...acum pe mine ma interesa foarte mult si niste pareri de genul LINUX/CCNA vs MS Sharepoint. Sunt 2 chestii diferite care nu prea au legatura una cu alta desi apartin tot de IT. Prefer abordarea si beneficiile pe termen mediu si lung nu pe termen scurt.
Ca si cariera / cat de cautate sunt fiecare in parte / cat de cerute sunt / cat de importante sunt pentru companii. Ne referim la piata din Romania.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Companiile mici folosesc tehnologii MS. Pe partea cu retelistica si Linux doar in companii mari (si mai putine la nr. dar poate o salarizare mai buna). Nu exista reteta universala, nici experientele unora nu se transfera la tine oricat am vrea sau nu.

#9
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
SharePoint e un behemont. Utilizatorii de rând de obicei îl urăsc ( cu spume). Chiar și versiunea online. Și developeri de SharePoint sunt puțini (ca și de Xamarin)

De obicei admini fie se specializează pe produse MS, fie pe *nix - pentru că sunt subiecte vaste. Din perspectiva mea - prima dată obține o diplomă, care să-și mărească șansele la un job în domeniu. Dacă pe lângă poți face și practică (de administrat orice), e și mai bine.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu as continua pe Cisco + Linux, despre micromoale doar de rele, asta e suntem obligati sa il folosim nu sa ii suportam porcariile. Oricum arunca o privire peste anunturile de locuri de munca, vezi ca destul de multe cer CCNA, daca vorbim de networking sau telecom sau ceva tangential, se mai cere ceva Linux, renunta la aberatiile bubuntu, mergi pe Debian + CentOS (in mediul enterprise te lovesti de Debian si Red Hat sau CentOS). In paralel poti sa mai faci ceva cu balariile micromoale ferestre sau alte basini de la ei, sharepoint or whatever.

De la micromoale joacate acasa in masina virtuala cu un winblows server aka AD si al te prostii de astea ca astea conteaza mai mult. Multe anunturi pomenesc de CCNA + Linux plus winblows notiuni generale adica administrator de retea, in traducere libera om bun la toate, de la pus hartie in imprimanta pana la tras cabluri si alte cele. Pe sharepoint cam iti sapi groapa singur.

Sa iti dau un exemplu: daca mergeam doar pe Cisco (CCNA / CCNP R&S, CCNA / CCNP Security, CCNA / CCNP SP, etc) nu as fi plecat in veci din telecom, as fi schimbat o companie telecom cu alta in cel mai bun caz. Insa faptul ca mi-am bagat nasul si in Linux (Linux FTW, BSD FTW) si am mai invatat una alta plus ceva winblows asa tangential ca daca ma intrebi iti zic sincer ca nu stiu sa ma descurc in winblows la fel de bine si usor ca in Linux, m-a ajutat sa fac o schimbare care un alt domeniu care nu are treaba cu telecomul si networking-ul decat un pic. La fel de bine probabil as fi putut merge pe o pozitie de DevOps sau SysAdmin sau altceva. Asta insa inseamna ca facand si aia si aia mi-am deschis niste portite astfel sa am niste alegeri de facut.

Cand ti se pune conditia ca trebuie sa faci doar X atunci e o problema. Oricat de amic e amicul care zice asta nu pot sa il i-au in serios cand "sfatul" lui imi limiteaza optiunile de care voi dispune in viitor.

My 2 cents.

#11
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
https://forum.softpe...0460-ccnalinux/

#12
Ausradierer

Ausradierer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 22.10.2005
Daca vrei sa faci cariera, mai ales pe partea de infrastructura, invata de toate. Nu vei gasi medii omogene nicaieri, peste tot sunt medii combinate, MS+*nix. Sharepoint te va obliga macar sa inveti niste AD si ms-sql. Linux nu invata toate rahaturile, axeaza-te pe CentOS si OpenSuSE, companiile mari folosesc distributii cu suport (redhat si sles). Tomcat, perl, bash, python sunt si ele importante.

CCNA e praf in ochi, nice to have, dar cam atat. Kagaroth are dreptate, in ultima vreme mi-au venit la interviu multi din telecom, dar care isi cunosteau doar nisa lor, linux si windows varza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate