Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

CCNA+Linux=?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
jonSnow

jonSnow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 18.04.2012
Salut,
m-am gandit ca ar fi interesant sa incerc o schimbare radicala de profesie, asa ca am inceput cu un curs introductiv CCNA1.
Pana acum (capitolul 5) toate bune si frumoase, chiar am inteles mai bine cum functioneaza anumite chestii dintr-o retea.
Ideea initiala era sa am o intelegere mai buna asupra retelelor, iar apoi sa incep cu linux si administrare servere.
Nu imi sunt clare cel putin 2 lucruri:
1: Sa fac toate 4 ccna-urile, are rost? sa il fac doar pe primul, doar primele doua si apoi sa continui cand/daca  va fi nevoie? Nu am gasit exact pe net ce cuprinde fiecare.
2. Dupa ccna, ma gandeam sa fac un curs (stiu ca toate resursele sunt pe internet, dar la mine functioneaza mai bine cand stiu ca am un termen limita, sau poate e din cauza ca dau niste bani, nu stiu exact..) de linux; sa il fac tot pe netacad com? (la ccna1 am primit unul gratuit, numit NDG Linux Essentials -cu asta o sa incep) sau altundeva? Am Citit in alte topicuri pe aici despre Red Hat Certified Professional (RHCP).
mersi

Edited by jonSnow, 29 January 2017 - 09:20.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
CCNA1 e o basina, chestiile interesante sunt de la 2 la 4. Linux Essentials iar basina mai bine incearca LPIC.

Diferenta dintre LPIC (Linux Professional Institute Certificate) si RHCSA (Red Hat Certified System Administrator) e ca dupa LPIC te descurci si pe ditro-uri bazate / derivate / "inrudite" pe / cu Debian (pachete deb, manager de pachete dpkg, frontend aptitude / apt, etc) cat si pe cele bazate / derivate / "inrudite" pe / cu Red Hat Linux (pachete rpm, manager de pachate rpm, frontend yum / dnf, etc) cat si cele care nu sunt nici nici, exemplu Arch Linux, Slackware, Gentoo. Dupa RHCSA / RHCE vei sti sa lucrezi doar cu tool-uri de la RH si doar pe familia de distibutii bazate pe RHEL (Red Hat Enterprise Linux) aka RHEL, CentOS, Fedora, Oracle Enterprise Linux, Scientific Linux si care mai sunt.

Networking poate insemna si Linux (servere pe Linux) si BSD si Cisco / Juniper / alti producatori de echipamente dar la care CCNA R&S / CCNP R&S / JNC whatever (nu tin minte denumirile certificarilor Juniper) te ajuta ca bazele in telecomunicatii sunt aceleasi fie ca inveti pentru Cisco fie ca inveti pentru Juniper.

#3
jonSnow

jonSnow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 18.04.2012
deci tu zici sa continui pana la 4, apoi sa LPIC.
la ccna-urile 2-4 e recomandat sa fac cursurile undeva unde au si routere/switchuri fizice?
se justifica diferenta de bani?
sau sa merg pe varianta online?

Edited by jonSnow, 29 January 2017 - 19:33.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Depinde daca vrei sa d-ai bani la o academie, eu am sarit peste mersul la academie. Pentru CCNA poti merge pe barba lui Cisco Packet Tracer, softul fix pentru asta a fost facut, daca il gasesti. Mersul la o academie egal un an din viata pierdut daca nu mergi mai des de o data pe saptamana, majoritatea fac cursurile o data pe saptamana. Cei care fac intensiv cer mai multi bani deci nu merita. Eu zic ca poti incerca sa citesti acasa sa faci rost de soft-ul mai sus amintit si sa nu dai bani la academie.

La academie conteaza sa ai un trainer bun doar atat ca poti sa mai intrebi chestii pe care nu le intelegi si sa stie sa explice bine altfel nu merita, parerea mea.

#5
asddd1000

asddd1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.05.2015
Nu stiu daca te mai intereseaza, dar poate citesc altii pe viitor.
Eu cred ca este f. imp. sa mergi la o academie si este mult mai bine decat sa inveti singur. Motivul este ca la ccna si la linux si la orice alt curs te vei lovi de foarte multa informatie, tone de informatie si te vei pierde. Nu vei sti ce sa inveti, ce nu are nicio valoare si e bullshit.
Asa ca la o academie daca trainerul este un profesionist care lucreaza zilnic 8h pe zi cu retele, linux etc va sti sa te indrume, iti va preda ce trebuie sa stii, iti va arata exemple din viata reala. Ce sa mai, nici macar nu se poate compara invatatul de unul singur cu mersul la o academie. Acum daca dai peste un trainer varza care e doar trainer si nu lucreaza in domeniu nu ai facut nimic, e pierdere de vreme.
Eu am facut ccna1 online si de la ccna2 mers la Crystal Mind Academy si l-am avut instructor pe Octavian Szolga. A fost cu totul altceva fata de CCNA1, omu' lucreaza la o firma care configureaza retele la banci, firme mari si asta face toata ziua, are acces la retele mari, configureaza echipamente, este super super tare, o enciclopedie (cel putin asa mi s-a parut mie).

#6
jonSnow

jonSnow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 18.04.2012
update:
am facut un modul ccna la crystal mind cu Octavian si alt modul la infoacademy cu Stefan Enache
personal, mi-a placut mai mult cum a predat Octavian.
acum ma gandeam sa fac ccna security in weekend si momentan singura optiune pare sa fie la Bitacad cu Sorin Radulescu.
nu am gasit pe net pareri despre acest instructor, ma poate ajuta cineva in sensul asta?

#7
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
CCNA Security nu e treaba de un weekend ... mai bine treci prin toate modulele CCNA si dai examen de certificare CCNA R&S si inainte de expirare (3 ani e valid) te apuci de studiu individual pentru CCNA Security (certificarea de Security iti prelungeste si R&S daca nu a expirat)

P.S. vorbesc din experienta personala, asa am procedat eu dupa anul 2007, am facut toate 4 modulele CCNA la o academie din cadrul unei universitati locale de la mine din oras, apoi am luat certificarea CCNA, iar dupa studiu individual (aprox. 2 luni) am luat si o certificare de linux (Novell CLA pentru SUSE Linux Enterprise, care intr-o vreme se echivala cu LPIC) si tot dupa studiu individual (tot cam 2 luni) si certificarea de CCNA Security (au mai fost la mine certificari in acea perioada, gen ITIL, dar nu au legatura cu subiectul)

Edited by marco71, 07 October 2017 - 14:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate