Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Mercedes C class

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai ia-ti C class nou si ai gatat dilemele , oricum ai zis ca pui diferenta de bani .

#20
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
cel mai ieftin C pleaca de la 32.000 euro si chiar e chel chel, nici macar automat nu e.
Diferenta o pun de la pretul de revanzare al Nissanului pana la 30.000 adica probabil 15.000 ... sa mai scot inca 10.000 peste asta , nu prea e de unde momentant.

#21
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,841
  • Înscris: 13.07.2011
ti-am zis gasesti masini din 2016 cu pana in 25.000km care sunt si automate si au si optiuni, in general masini de show-room si sub 30.000€, uitate pe link-ul care ti l-am dat.

#22
manole74

manole74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 10.12.2006
Daca vrei sa-ti dai singur cu tesla-n....oaie, vinde masina pe care o cunosti si ia o basina de care o sa te plictisesti curand. Dar ai masina..... "adevarata"!!!!

#23
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008

 manole74, on 05 februarie 2018 - 14:17, said:

Daca vrei sa-ti dai singur cu tesla-n....oaie, vinde masina pe care o cunosti si ia o basina de care o sa te plictisesti curand. Dar ai masina..... "adevarata"!!!!

Poti sa detaliezi un pic ? de ce consideri un Mercedes de 2-3 ani o besina ? si mai ales de ce considere c-class o masina "adevarata" si nu o masina adevarata ?

#24
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,841
  • Înscris: 13.07.2011

 manole74, on 05 februarie 2018 - 14:17, said:

Daca vrei sa-ti dai singur cu tesla-n....oaie, vinde masina pe care o cunosti si ia o basina de care o sa te plictisesti curand. Dar ai masina..... "adevarata"!!!!

ai facut o comparatie zici ca omul conduce un Lamborghini si trece la Mercedes C-Class...

#25
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

 manole74, on 05 februarie 2018 - 14:17, said:

Daca vrei sa-ti dai singur cu tesla-n....oaie, vinde masina pe care o cunosti si ia o basina de care o sa te plictisesti curand. Dar ai masina..... "adevarata"!!!!

Manole, manole... iar ai mancat fasole? :P
On topic: cred ca tu nu stii despre ce vorbesti.
Da, chiar are o masina adevarata. Ceva la nivelul Infiniti. Ca doar un fan al aliantei Renault-Nissan ar putea sustine asta si zic sa vorbim despre niste modele egale. Infiniti e la nivelul lui Mercedes, iar Nissan la nivelul Renault, Ford, VW, Peugeot etc.

#26
manole74

manole74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 10.12.2006
Vorbesc ca unul ce a gustat din multe borcane cu "miere"! Nu compar clasele ci incerc sa descifrez mecanismul logic care e la baza unei asemenea decizii! Cum sa existe comparatie intre mere si pere? Eu nu pricep de ce-ai da o masina achizitionata de noua si nu mai are bolilele "copilariei" ca sa iei un sh de 30000E? Pentru ca e cool? Pai in 2 ani o sa apara nush ce modele si mereu ce vezi la altul o sa fie mai misto!

#27
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Tu in prezent deții un cross-over de la o firma ce produce low costuri și mediumuri.
Vrei sa ți satisfaci un moft și să probezi și o mașina premium.
După unii ambele au tot câte 4 roți,după alții calitatea premium se cunoaște.
Poți face experimentul,dacă nu ți place îți iei înapoi un Quasqai,mai mult de 2000 euro nu te costă toată distracția.

#28
manole74

manole74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 10.12.2006
Si ne trebuie?Posted Image

#29
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,841
  • Înscris: 13.07.2011

 manole74, on 05 februarie 2018 - 15:19, said:

Vorbesc ca unul ce a gustat din multe borcane cu "miere"! Nu compar clasele ci incerc sa descifrez mecanismul logic care e la baza unei asemenea decizii! Cum sa existe comparatie intre mere si pere? Eu nu pricep de ce-ai da o masina achizitionata de noua si nu mai are bolilele "copilariei" ca sa iei un sh de 30000E? Pentru ca e cool? Pai in 2 ani o sa apara nush ce modele si mereu ce vezi la altul o sa fie mai misto!

cum am spus si eu si colegii, in bugetul lui gaseste un model de showroom pana in 20.000km cu diferite optiuni poate chiar si model automat din 2016 spre exemplu. Masina care vine cu garantie si nu are nici o problema, daca e ceva din fabrica masina o repari pe garantie.

Edited by business11, 05 February 2018 - 15:32.


#30
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008

 manole74, on 05 februarie 2018 - 15:19, said:

Vorbesc ca unul ce a gustat din multe borcane cu "miere"! Nu compar clasele ci incerc sa descifrez mecanismul logic care e la baza unei asemenea decizii! Cum sa existe comparatie intre mere si pere? Eu nu pricep de ce-ai da o masina achizitionata de noua si nu mai are bolilele "copilariei" ca sa iei un sh de 30000E? Pentru ca e cool? Pai in 2 ani o sa apara nush ce modele si mereu ce vezi la altul o sa fie mai misto!

deci sfatul tau e sa nu imi cumpar o masina dintr o clasa superioara fata de cea pe care o detin pentru ca mereu vor aparea altele ?

#31
manole74

manole74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 10.12.2006
Sfatul meu este sa te informezi vis-a-vis de tot ce inseamna o masina premium- inclusiv intretinerea si apoi sa faci alegerea! Primul pas ar fi sa mergi cu modelul pe care il vizezi si sa ceri parerea pe forumul monomarca la posesorii de C-klasse. Parerea mea.

#32
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Ionut, poate ca cel mai bine ar fi sa faci un drive test cu Clasa C.
Uite, eu nu am cine stie ce masina. Sora mea are un Clasa A 180 CDI AMG Pack (W176). Nu e cel mai tare Mercedes, hai sa fim seriosi. Dar crede-ma ca este peste Golf, Astra, Focus etc. echivalente ca si configuratie. In comparatie cu ele, sentimentul si senzatia de premium sunt acolo si le simti in materiale mai bune, intr-o constructie mai solida, intr-o insonorizare mai buna, intr-o cutie de viteze automata care schimba mai rafinat, intr-un sistem audio mai bun, inclusiv sunetul facut de usi atunci cand le inchizi parca suna mai bine. Iar un Mercedes nu poate fi considerata o masina depasita nici dupa 10 ani. Inclusiv in privinta valorii la revanzare.
Iti recomand sa faci un test. Dupa ce vei lua masina la "puricat", vei convinge singur ca nu bat campii. Ca asa credeam si eu inainte sa isi cumpere sora mea masina. Eu ma uitam pentru ea la un Auris hibrid. Posted Image
Si apropo de intretinere: e una premium. Dar parca se compenseaza cu altele. Iar daca iti permiti, parerea mea e ca ar fi pacat sa nu te bagi la asa ceva.

Edited by LauCalin, 05 February 2018 - 16:20.


#33
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,841
  • Înscris: 13.07.2011
iti spun eu din proprie experienta ca fost proprietar al unui W204 care a avut diferite clase si tipuri de masini, ca Mercedes este Mercedes si este cu mult peste cam orice. Ocazional conduc si un CLA care nu se compara cu C Class-ul, este mult mai mic si asa, dar senzatia si materialul si pachetul complet este pur si simplu alta galaxie.

Iar C-Class-ul nu il compari cu nici o masina din categoria ei, plus ca daca vi dintr-o inferioara o sa crezi ca te-ai urcat in avion.

Singura chestie negativa este service-ul, daca ai masina cu garantie si doresti sa iti pastrezi garantia trebuie sa faci service-uri la Mercedes, care sunt in general costisitoare. In rest nu mai asculta pe oricine care are impresia ca Dacia Logan este cea mai buna masina din lume.

Edited by business11, 05 February 2018 - 16:12.


#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Sa nu uitam de tractiunea/ propulsia spate. Bine sau rau, e o schimbare.

#35
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,841
  • Înscris: 13.07.2011

 overseas, on 05 februarie 2018 - 16:18, said:

Sa nu uitam de tractiunea/ propulsia spate. Bine sau rau, e o schimbare.

sa nu uitam ca in proportie de 95% din timp, asfaltul este uscat. Iar cand vorbim de ploaie si chiar si zapada technologia a avansat si nu putem compara un BMW urs cu tractiunea spate cu un W205 cu toate technologiile posibile pentru ca nu se simte tractiunea spate cand are optiuniile activate.

#36
elvaligreco

elvaligreco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 28.10.2010
Mercedesul ala care e chel dpdv al dotarilor sa fi sigur ca in comparatie cu nisan s-ar putea sa fie cu mult superior la dotari chiar daca e mai vechi cu 3-4 ani , Mercedes chel din punct de vedere al dotarilor nu exista , e mult superior nivelul de la care pleaca.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate