Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mercedes C class

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#91
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Cand se discuta despre "cum sta pe drum", lumea mai degraba descrie cat de dura e suspensia si cat de precisa e directia, ca altceva nu ai ce masura 'din fund', pe un drum public, mergand legal.

#92
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Eu cred ca majoritatea vorbesc de masina asta din poze si ce au mai citit pe net. Una e sa faci asa si alta e sa mergi cu ea macar cateva sute de km ca sa-ti faci o idee de ce o masina premium este mai scumpa din start cu cel putin 30-40%, comparativ cu una de volum. Deci in acest caz macar un drive test este imperios necesar. Ca de dat cu parerea din fata unui calculator ne pricepem toti.

#93
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
hai că l-am făcut praf și pe săracul inițiator al topicului.
ideea e că Mercedes c este o alegere foarte bună, dar să iei una cu km foarte puțin, cu garanție extinsă și de la sursă sigură (să nu dai peste o epavă). dacă te uiți și la a4 sau seria 3 vei alege cea a cărei culoare îi va plăcea soției. indiferent ce vei alege te asigur că îți va plăcea. un bun prieten avea qq 2.0 4*4 și după ce a condus mașina mea la un botez a vândut-o și și-a luat una similară.

#94
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 Ion_Bumbu, on 06 februarie 2018 - 15:46, said:

Impreza este peste ...

Era candva.

#95
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Este si va fi si de acum inainte peste la tinuta de drum fata de VW si Focus.
Este alt animal asa cum bine a specificat @overseas.

#96
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Am condus cateva zile un C200 2016, dotat foarte frumos si cu gust. Dupa care am trecut pe la un C160 echipare de baza. Concluzia? Daca nu bifezi sau, daca iei sh, nu a fost bifata corect lista de optionale risti sa iei o masina cu un plastic scartaitor, lucis si magnet de amprente pe consola centrala, fete de usi de plastic, o "tableta" in bord mascata cu plastic cu exceptia unei dungi inguste cu un display penibil, si multe alte chestii de genul. Si drept cadou, primesti dreptul de a plati vreo 28k EUR pe ea.

Overall e o masina interesanta, dar overpriced din punctul meu de vedere. E mica in interior, intretinerea e scumpa, CASCO e mare si obligatoriu, nu vrei sa afli cat ar costa de fapt o usa revopsita, mai ales daca ai o culoare pretentioasa. Cutia automata e EXCEPTIONALA, la ani lumina peste DSG si Multitronic ca si confort, chiar daca putin mai lenta cateodata.

Eu, personal, de 30k EUR as cauta fie A6/E/5er daca as tine la brand, dar mai degraba m-as uita la un Insignia 4x4 2.0T care e spatioasa, inchegata, automata, integrala si la banii astia iese foarte bine dotata.

#97
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
Dupa cum spuneam la inceputul topicului, nu era vorba despre ce masina as putea lua in suma de 30k.

Totusi de ce crezi ca in 30k as gasi un A6 sau un E mai bine dotate decat un C ?

Iar personal nu as da niciodata 30k pe un Opel

#98
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Nici eu nu as da atât pe un Opel. Iar un A6 sau Seria 5 cred că le-ai putea găsi mai dotate pentru că din strat dotările standard au fost mai multe. Oricum vorbim de altă clasă la care multe lucruri sunt regândite, inclusiv dotările standard și opționalele.
Dacă vrei lux sau ceva a la Mercedes, dar mai ieftin, ar fi Mondeo Vignale. Da, nu prea se compara cu Clasa C, insa ai dotări f bune, confort bun, o ținută de drum a la Ford și materiale interesente. Inclusiv piele pe bord. Și chiar e o combinație mișto.

#99
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Un E dotat identic cu C class e semnificativ mai scump. Și e și logic sa fie asa. La 30k iei un C class foarte bine dotat cu sub 2 ani vechime, care încă are garanție și la care, cu o suma rezonabila, o poți extinde cu încă 2 sau 3 ani. Același raționament se poate aplica și la A4 sau Seria 3, în funcție de preferințe

#100
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 danX, on 11 februarie 2018 - 08:17, said:

Am condus cateva zile un C200 2016, dotat foarte frumos si cu gust. Dupa care am trecut pe la un C160 echipare de baza. Concluzia? Daca nu bifezi sau, daca iei sh, nu a fost bifata corect lista de optionale risti sa iei o masina cu un plastic scartaitor, lucis si magnet de amprente pe consola centrala, fete de usi de plastic, o "tableta" in bord mascata cu plastic cu exceptia unei dungi inguste cu un display penibil, si multe alte chestii de genul. Si drept cadou, primesti dreptul de a plati vreo 28k EUR pe ea.

Overall e o masina interesanta, dar overpriced din punctul meu de vedere. E mica in interior, intretinerea e scumpa, CASCO e mare si obligatoriu, nu vrei sa afli cat ar costa de fapt o usa revopsita, mai ales daca ai o culoare pretentioasa. Cutia automata e EXCEPTIONALA, la ani lumina peste DSG si Multitronic ca si confort, chiar daca putin mai lenta cateodata.

Eu, personal, de 30k EUR as cauta fie A6/E/5er daca as tine la brand, dar mai degraba m-as uita la un Insignia 4x4 2.0T care e spatioasa, inchegata, automata, integrala si la banii astia iese foarte bine dotata.

De ce e overpriced, pt ca e mica ( in comparatie cu ce? Este la fel de mica ca si un A4 sau 3-ar), intretinere scumpa ( la toate premium este la fel de scumpa) si ca e Casco scump ( e la fel de scump la orice masina premium, cota se calculeaza din pretul de nou/depreciere dupa x ani) si costa scump vopseaua?
Cu 30 k euro poti lua si S klasse, doar ca e vechi si cu triplu km. Sau iei C-ul in garantie si dotari bune si 4matic, sau iei un E mult mai vechi si km dubli.
Deci comparatia e ilogica si irelevanta.
Asa pot sa zic si eu ca Opel de 30 k euro e overpriced, dar depinde cu ce comparam. Intelegi ce zic? Posted Image)
Si in general, e overpriced ceva cand e prea scump pt buzunarul nostru. Daca am avea cashcavalul, nu se mai pune asa problema.
Cam orice produs pe lumea asta e overpriced, pt ca trebuie sa faca cineva profit, e ecuatie simpla.

Edited by cavaliere, 11 February 2018 - 14:50.


#101
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
C250d 4matic Avantgarde, 2016/6, 10k km:
https://suchen.mobil...17-3841661728f4

C300 4matic 2.0 245cp, 1200km:
https://suchen.mobil...ae-e62f0b71304d

Optiuni sunt.

 Ion_Bumbu, on 07 februarie 2018 - 18:50, said:

Este si va fi si de acum inainte peste la tinuta de drum fata de VW si Focus.
Este alt animal asa cum bine a specificat @overseas.

Testele si timpii pe circuit spun altceva.

Edited by ionutMembruAnonimut, 12 February 2018 - 12:14.


#102
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
3er/C/A4 sunt prea mici pentru mine. Overpriced pentru ca daca nu iei ceva echipat bine platesti STRICT pentru sigla de pe capota.
Sunt oameni care dau 30k pe un Peugeot 3008 sau Nissan x-Trail, deci de ce nu ai da 30k pe un Opel? Discutam de masini noi aici.

@initiator, cat ai dat pe Qasqai?

#103
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
21k + ticket rabla.

#104
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Eu nu as da 22500 EUR pe un SUV mic. De aia sunt clienti si clienti, oferte si oferte. Daca ti-e suficient spatiul din Qashqai, iti va fi indestulator si in C-Class. Ia-ti C200 sau C250 benzina. Echipare sport. Si interior designo si pachet de iluminare interioara. Si poate sistem de entertainment cu Android Auto, parca o anumita varianta venea cu asa ceva dupa un update.

#105
voicul

voicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 07.10.2004
Sunt curios daca cel ce a deschis acest topic a trecut la C class.
Si eu imi doresc acest lucru, momentan conduc Skoda Octavia 2 de 140 cai si as vrea c class C300 (260 cai)
Pe mine ma sperie/ingrijoreaza altceva: sa nu pice componente importante gen cutie/suspensie etc
In configurator poti opta pentru suspensie pe aer (AIRMATIC) ceea ce suna/este cool, adaptiva (coboara/ridica singura)...dar si cand o pica sistemul...
Idei? Comentarii?

#106
shobox

shobox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.07.2007
Salutare tuturor!
Sunt interesat de achizitia unui Mercedes C Class W205, cu motorizare pe benzina - 1600 cmc de 156 CP, cu cutie automata.
Detine cineva aceasta motorizare si ma poate ajuta cu cateva pareri - putere, fiabilitate, consum, intretinere, etc.?
Va multumesc.

#107
33marius

33marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 13.01.2013
Bună ziua. Aș dori să achiziționez un Mercedes C class din Germania nu mai vechi de anul 2013 cu cutie de viteze automată (recent mi-a venit păsărica asta, încă nu am avut automată ) să nu depășească 2000 cm/ (peste sare impozitul ��). Nu conduc foarte mult, în ultimii 15 ani am făcut 110.000 km și nu am obiceiul să schim mașina des. O mașină o țin și 10,15 ani...așa că nu consider o problemă dacă Mercedesul pe îl voi achiziționa va avea până în 180000 km la bord.
Poate îmi recomandați ce anume model să caut (habar nu am nimic despre Mercedes-uri) la ce să fiu atent și marea mea dilemă este dacă să fie pe motorină sau benzină.
Vă mulțumesc mult ��

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate