Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Biblia 66,6 % inspirata de Satan ?

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
915 replies to this topic

#181
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 05 februarie 2018 - 20:14, said:

la mine scrie asa:
"Sarpele era mai siret decat toate fiarele campului pe care le facuse Domnul Dumnezeu." Gen.3.1

doar din atata, nu pot sa trag o concluzie ferma daca asa a fost facut, sau asa devenise el intre timpul creatiei si pana in ziua aceea.Posted Image

oricum, ceea ce ma mira este existenta sireteniei intr-o lume in care nu e nevoie de asa ceva, pentru ca toate animalele erau friendly una cu alta.

Dacă mergi pe ”șiret” și crezi că e ceva ce nu trebuia să fie în acea lume, observă din textul bolduit că toate fiarele câmpului erau așa, doar că șarpele le întrecea pe toate.

#182
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostDude_2nd, on 05 februarie 2018 - 20:05, said:

daca citesc 3:1 inteleg fara dubii ca Sarpele a vorbit direct, prin cuvinte. Nu vad ce altceva ai putea intelege.
Mai apoi, se pune problema: poate un Sarpe vorbi? Iar aici e de discutat, dar in lumina Scripturii, da, animalele pot vorbi in anumite circumstante.


daca oamenii erau in curu gol fara a le fi rusine, atunci si Sarpele putea vorbi direct.


evident nu.
dar tocmai de aceea, daca a facut toate "foarte bune", acea viclenie/prudenta/siretenia a Sarpelui e oarecum ciudata acolo.
Șarpele e tentația mo. Lucrul interzis e mărul. Șarpele e gândul ăla perfid care susură în minte... "dar dacă..."
Gândul care te împinge în păcat.
E o metaforă.
Orice univers, lucru, etc, are reguli pe care trebuie să le respecți.
Creația e perfectă omul nu.
Pentru că cedează șarpelui.

#183
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 05 februarie 2018 - 22:14, said:


Dacă mergi pe ”șiret” și crezi că e ceva ce nu trebuia să fie în acea lume, observă din textul bolduit că toate fiarele câmpului erau așa, doar că șarpele le întrecea pe toate.
da, la asta nu poci a raspunde...Posted Image

View Postexceswater, on 06 februarie 2018 - 09:56, said:

Șarpele e tentația mo.
una bucata laie, mo. :)
Sarpele a fost facut de Dumnezeu, iar tu sugerezi ca tentatia a fost facuta de Dumnezeu?

View Postexceswater, on 06 februarie 2018 - 09:56, said:

Lucrul interzis e mărul.
adica părul. .)

View Postexceswater, on 06 februarie 2018 - 09:56, said:

E o metaforă.
pentru unii toata Creatia lui Dumnezeu este o metafora. Insusi Dumnezeu este o metafora a Binelui.
Si uite-asa, din metafora in metafora, ai siluit toata Scriptura de nu mai ramane nimic de ea...Posted Image

#184
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 08 februarie 2018 - 10:40, said:

pentru unii toata Creatia lui Dumnezeu este o metafora. Insusi Dumnezeu este o metafora a Binelui.
Si uite-asa, din metafora in metafora, ai siluit toata Scriptura de nu mai ramane nimic de ea...Posted Image
Ai vazut daca au patruns in ea si inspiratiile lui Satanel unde ajung cu interpretarea unii ?
Tu crezi ca Tatal ceresc ar fi inspirat incat mai abitir sa rataceasca decat sa indrepte ?
Lasa ca ajungi tu la aceasi concluzie ca si mine .  Posted Image

#185
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
eu cred ca nu Dumnezeu ucide ci lipsa lui Dumnezeu ucide...

#186
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlegit10, on 10 februarie 2018 - 21:34, said:

eu cred ca nu Dumnezeu ucide ci lipsa lui Dumnezeu ucide...
Da frate dar in biblia aia pe care o slaviti si ziceti ca e cuvantul lui dumnezeu are in ea si despre uciderile/pedepsele lui dumnezeu . Astfel de idei nu pot veni decat de la Satan, iar voi credeti ca sunt adevarate doar ca scrie in biblie. Daca e sa contorizam uciderile atribuite Tatalui ceresc in comparatie cu uciderile lui Satan ai crede ca  Satan e copil nevinovat iar Tatal ceresc e monstru cosmic.

#187
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 10 februarie 2018 - 22:29, said:

Da frate dar in biblia aia pe care o slaviti si ziceti ca e cuvantul lui dumnezeu are in ea si despre uciderile/pedepsele lui dumnezeu . Astfel de idei nu pot veni decat de la Satan, iar voi credeti ca sunt adevarate doar ca scrie in biblie. Daca e sa contorizam uciderile atribuite Tatalui ceresc in comparatie cu uciderile lui Satan ai crede ca  Satan e copil nevinovat iar Tatal ceresc e monstru cosmic.
Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena.
:priest:

#188
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlegit10, on 10 februarie 2018 - 21:34, said:

eu cred ca nu Dumnezeu ucide ci lipsa lui Dumnezeu ucide...
E invers decat crezi.

#189
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmario_bril, on 10 februarie 2018 - 23:02, said:

Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena.
Posted Image
Si tu ce ai inteles din versetul ala ? Cumva ca Tatal ceresc ucide atat sufletul si trupul si le pierde in gheena ? Pfffff , a naibi credinta adevarata e asta .
Omule, e la fel cum isus a spus ca el nu a venit sa aduca pacea ci sabia. Tu ai inteles din ce a spus isus ca a indemnat sa se ucida oamenii intre ei ?
Vai de capul vostru cu asemenea intrepretari. Chiar ai nevoie de tamaieri cu popa.

#190
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
chiar si daca Dumnezeu ar omora, noi suntem prea mici pentru a avea un punct de vedere..asta e..in biblie de nenumarate ori Dumnezeu spune ca e sfant..Dumnezeu face ce vrea,

#191
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlegit10, on 11 februarie 2018 - 08:46, said:

chiar si daca Dumnezeu ar omora, noi suntem prea mici pentru a avea un punct de vedere..asta e..in biblie de nenumarate ori Dumnezeu spune ca e sfant..Dumnezeu face ce vrea,
Deci si tu crezi ca Tatal ceresc e ucigas ? V-a intiparit bine Satana aceasta idee marsava. Nu e de mirare ca faceti faptele acestuia si sunteti impotriva Tatalui ceresc.
Tot ce cititi despre dumnezeu ca ar fi ucis si omorat e de fapt Satan care se pretindea dumnezeu. Insa voi nu reusiti sa distingeti aceste personaje. Tatal ceresc face doar fapte bune, daca auziti de cele rele in dreptul lui dumnezeu acel dumnezeu e de fapt Satan. Foarte usor s-au pacalit si evreii , credeau ca acel ucigas e Tatal ceresc si ca pedepseste pe vrajmasi . Pai nu suntem cu totii fapturile Lui ?

#192
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 11 februarie 2018 - 00:00, said:

Si tu ce ai inteles din versetul ala ? Cumva ca Tatal ceresc ucide atat sufletul si trupul si le pierde in gheena ? Pfffff , a naibi credinta adevarata e asta .
Omule, e la fel cum isus a spus ca el nu a venit sa aduca pacea ci sabia. Tu ai inteles din ce a spus isus ca a indemnat sa se ucida oamenii intre ei ?
Vai de capul vostru cu asemenea intrepretari. Chiar ai nevoie de tamaieri cu popa.
Eu am înțeles, ce era de înțeles. În niciun caz elucubrațiile dumitale. Discuția era în contextul în care vorbeai de pruncuciderile făcute de Dumnezeu și care în niciun caz nu pot fi atribuite lui Satan sau mai știu eu cărei entități. De ce, pentru că ceea ce pare pentru noi, oamenii, ucidere, în ochii lui Dumnezeu este numai o strămutare în plan celest al sufletului acelor copii.

#193
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmario_bril, on 11 februarie 2018 - 11:33, said:

Eu am înțeles, ce era de înțeles. În niciun caz elucubrațiile dumitale. Discuția era în contextul în care vorbeai de pruncuciderile făcute de Dumnezeu și care în niciun caz nu pot fi atribuite lui Satan sau mai știu eu cărei entități. De ce, pentru că ceea ce pare pentru noi, oamenii, ucidere, în ochii lui Dumnezeu este numai o strămutare în plan celest al sufletului acelor copii.
Asta e de la Satan invatatura .
Ai citit tu asa ceva in scripturi ? Daca da inseamna ca mereu iti sunt dragi cuvintele lui Satan si crezi in ele. Posted Image

#194
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
Dumnezeu nu e un prost care ne iubeste si atat...vrea sa fim sfinti, daca nu suntem sfinti suntem supusi judecatii lui exact ca satan si ingerii lui

un om in care am incredere ca e mai drept ca mine mi-a spus ca nu Dumnezeu judeca si il cred, ne judecam singuri

Edited by legit10, 11 February 2018 - 13:42.


#195
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 11 februarie 2018 - 12:11, said:

Asta e de la Satan invatatura .
Ai citit tu asa ceva in scripturi ? Daca da inseamna ca mereu iti sunt dragi cuvintele lui Satan si crezi in ele. Posted Image
Da, am citit. Dumneata, nu? Reiau versetul citat anterior, cu sublinierile de rigoare, pentru a înțelege ceea ce trebuie, nu ceea ce îți dorești dumneata:

Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeți-vă mai curând de acela care poate și sufletul și trupul să le piardă în gheena.

Partea subliniată se referă la personajul atât de îndrăgit ție. Acela poate să ducă la moartea fizică și spirituală, totodată. În rest, deși moartea trupească este iminentă pentru noi toți, Învierea Mântuitorului face ca sufletul să nu piară, ci să aibă viață veșnică. Ia uite ce frumos ne explică Hristos:

14. Şi după cum Moise a înălţat şarpele în pustie, aşa trebuie să se înalţe Fiul Omului,
15. Ca tot cel ce crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică.
16. Căci Dumnezeu aşa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică.


28. Şi Eu le dau viaţă veşnică şi nu vor pieri în veac, şi din mâna Mea nimeni nu le va răpi.

De asemenea, Pavel:

11. Şi aceasta este mărturia, că Dumnezeu ne-a dat viaţă veşnică şi această viaţă este în Fiul Său.
13. Acestea am scris vouă, care credeţi în numele Fiului lui Dumnezeu, ca să ştiţi că aveţi viaţă veşnică.

#196
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmario_bril, on 11 februarie 2018 - 14:16, said:

Da, am citit. Dumneata, nu? Reiau versetul citat anterior, cu sublinierile de rigoare, pentru a înțelege ceea ce trebuie, nu ceea ce îți dorești dumneata:

Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeți-vă mai curând de acela care poate și sufletul și trupul să le piardă în gheena.

Partea subliniată se referă la personajul atât de îndrăgit ție. Acela poate să ducă la moartea fizică și spirituală, totodată. În rest, deși moartea trupească este iminentă pentru noi toți, Învierea Mântuitorului face ca sufletul să nu piară, ci să aibă viață veșnică. Ia uite ce frumos ne explică Hristos:

14. Şi după cum Moise a înălţat şarpele în pustie, aşa trebuie să se înalţe Fiul Omului,
15. Ca tot cel ce crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică.
16. Căci Dumnezeu aşa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică.


28. Şi Eu le dau viaţă veşnică şi nu vor pieri în veac, şi din mâna Mea nimeni nu le va răpi.

De asemenea, Pavel:

11. Şi aceasta este mărturia, că Dumnezeu ne-a dat viaţă veşnică şi această viaţă este în Fiul Său.
13. Acestea am scris vouă, care credeţi în numele Fiului lui Dumnezeu, ca să ştiţi că aveţi viaţă veşnică.
Mai omule, pricepe odata, numai Satana iti poate pierde atat sufletul cat si trupul in gheena. Nu Tatal ceresc si nici isus . V-a inspirat  Satan sa credeti ca Tatal ceresc va pierde sufletul insa v-a spus sa molfaiti niste moaste "sfinte" si sa credeti ca e adevarul.

#197
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 11 februarie 2018 - 14:45, said:

Mai omule, pricepe odata, numai Satana iti poate pierde atat sufletul cat si trupul in gheena. Nu Tatal ceresc si nici isus . V-a inspirat  Satan sa credeti ca Tatal ceresc va pierde sufletul insa v-a spus sa molfaiti niste moaste "sfinte" si sa credeti ca e adevarul.
Paco, e a nu știu câta oară când constat că ai dificultăți de înțelegere în limba română. Ții să mă contrazici, deși exprimi același lucru. Asta în primul rând. Apoi, eu îți spun că Dumnezeu chiar dacă ucide trupul, cum e în cazul pruncuciderilor din scrierile veterotestamentare, nu ucide sufletul, deci nu poți numi că este un Dumnezeu ucigaș, precum te exprimi dumneata, iar dumneata sari ca ars, deși susții același lucru. Ba încă și ți se pare o chestiune atât de trăznită, încât o mai postezi și pe alt topic, cu multă emfază.

Nu poți comunica cu cineva, dacă ai dificultăți de înțelegere a limbii în care comunicați, să știi.

Edited by mario_bril, 11 February 2018 - 14:54.


#198
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Ar mai fi o explicatie. Dumnezeu a evoluat. Sau mai exact conceptia despre el a oamenilor care au scris biblia a evoluat. Mai intai era un zeu al razboiului dur, crud, ce se comporta ca un comandant de osti. Apoi a devenit salvatorul omenirii, pur, sursa binelui etc. La Pavel s-a amestecat cu ceva filozofie si la final cu o doza sanatoasa de misticism a aparut apocalipsa.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate