Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Mercedes VS Renault VS Ford VS Iveco ( 3.5t < ... t )

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
DISTRP

DISTRP

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.02.2018
Buna! Am o afacere in domeniul constructiilor si am nevoie de o camioneta noua (open-space, fara prelata sau furgon ) pentru carat marfa.Precizez ca masina e incarcata mai mereu, am multe transporturi grele si masina nu sta prea mult pe la sediu.Un buget, maxim 45.000 euro.As vrea ca masina sa aiba punte dubla (ma gandesc, o face mai rezistenta, nu?), un motor bun (care fuge cat de cat), comoditate pentru sofer, dotari de baza (clima/ac/etc).Dupa mine, as alege un Mercedes  316 CDI (cred ca asta era) dar ma tot gandesc la Renault Master.Vreau pareri de la voi toti, doar intre marcile astea ( Mercedes / renault / iveco / ford) si precizez ca masina vreau sa o iau noua din reprezentanta.
Astept pareri cat mai rapid, noroc si drumuri bune! =)

#2
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Cea mai ieftina dintre ele.

Eu as lua Iveco. Oricum ti-o fac muci Doreii... Nu vad de ce ai da 45.000 pentru hamalit in RO..  

De curiozitate..te-ai uitat pe strada la Mercedesuri? Is sparte de rugina in 2 ani..

#3
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017
iVECO are de departe cea mai buna motorizare din toate si duce mult la hamaleala

#4
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006
Cam te arunci la masina noua pt transporturi grele facute de dorei care nu vor avea grija de ea. Mai bine un sh... Si ai PM cu unul.

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
La Renault ai discount-uri bune la utilitare
NU lua S-H !

 hepea, on 03 februarie 2018 - 18:44, said:

Cam te arunci la masina noua pt transporturi grele facute de dorei care nu vor avea grija de ea. Mai bine un sh... Si ai PM cu unul.
Nu il intereseaza masini deja hartanite in care sa bage bani de una noua !

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   121.8K   23 downloads

Edited by Baxon, 03 February 2018 - 18:59.


#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Eu nu stiu ce sa cari cu ele, sa dai 45.000 de euro..  Asa bine merg constructiile la noi?

Dar daca musai sa moara dujmanii.. Mercedes. Eventual cu Harman Kardon sa auda Dorel bine pe Salam..

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Bai nene , nu toti is rupti in fund si ling gamela de fasole . Firmele cu rulaj cumpara in leasing nu cu banii jos deci nu arunca 45k euro pe loc , dar asa e cand nu intelegi insa te bagi in discutie sa maresti nr de postari ...
Banii ies din firma nu din buzunarul propriu si-n plus i se reduce impozitul pt ca ... investitii !

Edited by Baxon, 03 February 2018 - 19:29.


#8
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006
Asa e. DAR, iti arat iveco din 2005, din 2010 si din 2015 si te intreb care sta cel mai putin in service si care e rupt in 2 de rugina. Iti raspund tot eu: cel din 2005 si cel din 2010. Ala din 2015 stal mai mult cu pb la electronica si se cam indoaie la greutate ;)
Cel din 2005 e calul de bataie, ala hatranitu. Hai bagati investitii ca doar clientul plateste, nu?

#9
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Pentru tavaleala si suprasarcina as alege Iveco Daily 3.0 35C15H/P  - punte spate cu roti gemelate si suspensie pneumatica, sasiu portant de camion.

#10
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018
Mergi pe Iveco.Peste tot in Europa sunt folosite pt hamaleala,distributie etc
Raport pret calitate bun.
Mertzanul ,Fordul,mai mult pentru tranzit mare sunt mai potrivite.

Si fara suspensie pneumatica,cedeaza repede si nu te ajuta cu nimic in constructii,e utila cand descarci/incarci la rampa

#11
DISTRP

DISTRP

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.02.2018
Mai astept pareri.Masina o sa fie ingrijita, o conduce baiatul meu, nu o las pe mana oricarui Dorel ;).Ma intereseaza mai mult ca masina sa reziste la tonaj maricel, fara 1 tona pe ea nu se misca din curte si sa fuga cat de cat.Motorul constituie o parte importanta, vreau sa fie cumva usor de intretinut si sa fie  un motor "reusit".Va multumesc de raspunsuri! :)

#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 Baxon, on 03 februarie 2018 - 19:28, said:

Bai nene , nu toti is rupti in fund si ling gamela de fasole . Firmele cu rulaj cumpara in leasing nu cu banii jos deci nu arunca 45k euro pe loc , dar asa e cand nu intelegi insa te bagi in discutie sa maresti nr de postari ...
Banii ies din firma nu din buzunarul propriu si-n plus i se reduce impozitul pt ca ... investitii !

Ce firme mari bre... N-auzi ca merge fi-su cu ea..

Hmmm..n-am stiut ca daca banii is din firma, inseamna ca nu-s ai tai..  Maine ma duc la Mercedes..ce dracu'.. Sa plateasca firma GLE-ul..  Mai ales ca nu-i cu banii jos.
Prost am fost pana azi.. Mersi ca m-ai luminat Baxon.   Teach me more,master

Initiator mai gandeste-te..  Scoate masina aia rata de 1000 de euro pe luna, carand nisip si ciment?? Apoi sa mai castigi si tu si soferul masinii?

Da..ma rog...auzi ca banii nu-s din buzunarul tau.. Is de la firma..

#13
ProfiBv

ProfiBv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 15.10.2009
Mercedes Sprinter 2004-2005 motor cu 5 cilindri in linie(2,7L) , pus la punct , mai ingropi unul din astea noi .Or fi ele Euro 3 dar fac banii.
Daca ti la imagine iti recomand doar Sprinter nou cu V6 de 3L .
Punte scurta cu roti duble pe spate in orice caz.
Evita motoarele 2L , 2,2L indiferent de puterile lor sau de marca , nu au fiabilitate pentru ce-ti trebuie tie.

#14
DISTRP

DISTRP

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.02.2018

 mariovrs, on 04 februarie 2018 - 08:19, said:


Ce firme mari bre... N-auzi ca merge fi-su cu ea..

Conteaza daca e firma mare sau nu?Topicul este facut sa cer ajutor pentru o masina sa nu stau dupa cu ea numai in service.Va rog sa nu va mai certati pe tema banilor sau ca o iau de noua, sunt strict "dorintele" mele.
Inca astept sugestii.

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 hepea, on 03 februarie 2018 - 19:58, said:

Asa e. DAR, iti arat iveco din 2005, din 2010 si din 2015 si te intreb care sta cel mai putin in service si care e rupt in 2 de rugina. Iti raspund tot eu: cel din 2005 si cel din 2010. Ala din 2015 stal mai mult cu pb la electronica si se cam indoaie la greutate Posted Image
Cel din 2005 e calul de bataie, ala hatranitu. Hai bagati investitii ca doar clientul plateste, nu?
Unde ai vazut tu ca am recomandat Iveco ? Daca imi arati , atunci postarea ta are valoare altfel ai postat doar ca sa  faci entorsa la degete !

 mariovrs, on 04 februarie 2018 - 08:19, said:


Ce firme mari bre... N-auzi ca merge fi-su cu ea..

Hmmm..n-am stiut ca daca banii is din firma, inseamna ca nu-s ai tai..  Maine ma duc la Mercedes..ce dracu'.. Sa plateasca firma GLE-ul..  Mai ales ca nu-i cu banii jos.
Prost am fost pana azi.. Mersi ca m-ai luminat Baxon.   Teach me more,master

Initiator mai gandeste-te..  Scoate masina aia rata de 1000 de euro pe luna, carand nisip si ciment?? Apoi sa mai castigi si tu si soferul masinii?

Da..ma rog...auzi ca banii nu-s din buzunarul tau.. Is de la firma..
Daca is banii lui de ce nu ii poate scoate fara hartii contabile , din firma si sa-si cumpere ce vrea muschiul lui ?! Daca ai fi avut vreodata o firma personala ai stii sa-mi dai un raspuns competent . Apoi depinde si de rulajul firmei ca nu e tot una sa vinzi seminte la chiosc sau sa rulezi tone de materiale de constructii .

On : de ce nu mergi la reprezentante pt o oferta concreta ?

#16
DISTRP

DISTRP

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.02.2018

 Baxon, on 04 februarie 2018 - 13:08, said:

Unde ai vazut tu ca am recomandat Iveco ? Daca imi arati , atunci postarea ta are valoare altfel ai postat doar ca sa  faci entorsa la degete !


Daca is banii lui de ce nu ii poate scoate fara hartii contabile , din firma si sa-si cumpere ce vrea muschiul lui ?! Daca ai fi avut vreodata o firma personala ai stii sa-mi dai un raspuns competent . Apoi depinde si de rulajul firmei ca nu e tot una sa vinzi seminte la chiosc sau sa rulezi tone de materiale de constructii .

On : de ce nu mergi la reprezentante pt o oferta concreta ?

am fost dar toti mi-au prezentat gen "Da, e cel mai bun, poti sa-l iei cu toata increderea" dar eu vreau sa vad si parerile altora.

#17
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006
@baxon, ai zis masina noua. Eu am comparat masina noua cu veche, in cazul meu, Iveco. Unde vezi tu ca am zis ca ai recomandat Iveco? Daca imi arati , atunci postarea ta are valoare, altfel ai postat doar ca sa  faci entorsa la degete, ca sa te citez.

#18
DISTRP

DISTRP

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.02.2018
Momentan nu stiu ce sa aleg dintre Mercedes si Renault, daca ma ajutati voi o sa fie bine, nu vreau sa iau o masina gresita.

https://imgur.com/a/JGrb0

Edited by DISTRP, 04 February 2018 - 20:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate