Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Calorifere pe comanda

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
poate ca ar merge sa montezi genul acesta de calorifere, eventual pui cate doua pe verticala (daca nu e prea complicat dpdv tehnic si al instalatiei).
http://www.radiatoar...circo-wall.html

sau asa, acestea vad ca au inaltimea maxima 3 m
http://www.radiatoar...deco-space.html
http://www.radiatoar...l-vertical.html

#20
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Fara sa fiu rautacios, presupun ca esti arhitect.
Monteaza un calorifer la partea inferioara a casei scarilor si lasa-l in functiune ca de rest se ocupa aerul cald rezultat din convectie. ( PS aerul cald are densitate mai mica si se ridica sus ).
Vei putea confectiona la un atelier un calorifer din tevi de otel dupa gustul tau, eventual vopsit electrostatic dar va costa cit nu face si efectul este indoielnic - mai ales instalat in golul scarilor. De zeci de ani se monteaza calorifere la parter sau chiar subsol si daca este dimensionat corect va incalzi pina sus, eventual mai instalezi unul pe un podest intermediar.
Daca probezi circulatia curentilor de aer ( cu o luminare aprinsa ) vei vedea ca in golul scarilor ai curenti ascendenti si pe scari , pe linga perete curenti descendenti - reci. Deci....

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
la mine e bloc p+4 iar pe casa scarii sunt 2 calorifere la parter si unul la etajul 1, in rest nimic.

Edited by arg, 02 February 2018 - 14:37.


#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
De zeci de ani se circula cu tramvaiul, ceea ce nu-i impiedica pe unii sa isi doreasca lamborghini.  Omul vrea ceva mai altfel, in casa lui. mai lasati-l cu sfaturile de filozofie din casele voastre, din blocuri sau din curti.
On Se pot face si din Al corpuri de incalzire, problema e ca la marimi mari, apar problemele datorate dilatarilor, care complica putin problema, Cel mai simplu, din teava de Ol. Chestia cu depunerile, e valabila si-n cazul confectionarii din Cu, doar ca la Cu, apar si probleme legate de rezistenta mecanica a caloriferului, care complica problemele legare de aspect. Iar spalarea anuala/bianuala a instalatiei poate  rezolva depunerilor.

Edited by myshyk, 02 February 2018 - 14:40.


#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca te gandeai inainte sa torni treptele , lasai fante la imbinarea lor cu zidul si sub scara montai un radiator lung , astfel prin fante venea caldura si nici nu opturai spatiu de pe scara . Acuma ce vrei sa faci se cheam rromeala ...

#24
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007
http://www.radox.ro/...atoare-speciale
Încearcă aici, cu ei lucrează pe comanda Dedeman.

#25
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Zapaciti omul degeaba cu " comenzi " si alte aiureli .
Daca vrea sa faca un calorifer " in trepte " care sa copieze forma scarii , exista totul pe piata , si se poate aranja in citeva ore . Fara comenzi si inventii atipice ...

#26
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018

View Postinstabilu, on 02 februarie 2018 - 15:08, said:

http://www.radox.ro/...atoare-speciale
Încearcă aici, cu ei lucrează pe comanda Dedeman.

voi incerca sa vorbesc la radox.
casa este in constructie, pana la finalizarea acesteia voi putea sa tot caut.

acest calorifer vreau sa-l conectez la distribuitoarele de la incalzirea in pardoseala, deci prin acesta nu va circula apa mai mult de 35 grade, asta in legatura cu dilatarea.tot din acesta cauza vreau sa-l fac asa inalt, pana in tavan la etaj.
nu vreau sa am pe casa scarii 24 grade, 20 grade mi-ar fi de ajuns.
am cunostinte care pe casa scarii nu au incalzire, si se simte!

ideea de a ocupa acest gol dintre scari, care si asa nu prea am cum sa-l folosesc, mi-a venit cand am vazut in proiectul de instalatii ca s-a pus pe casa scarii un radiator(micut), la cat de inguste sunt scarile, 1 m latime, sigur ma incomoda.

multumesc.

#27
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018
salutare,

am vorbit la radox, din pacate nu pot executa radiatoare mai mari de 2.4m, nu au cuptor asa mare sa-l poata vopsi.
pana la urma am ales unul de 2m pe care-l voi monta pe mijloc, intre parter si etaj, iar pana in acesta m-am gandit sa pun un lemn ormanental.

radox imi recomandau 2 radiatoare dar imi este putin frica cu prinderea acestora, si asa cel pe care-l voi monta o sa-l suspend cumva(2 prinderi de scari si 2 prinderi prin sufe/baghete metal de tavan).

mai jos regasiti rediatorul pe care am zis sa merg, pe galben, intre elementi am zis sa pun niste baghete de leduri.

daca aveti voi alte idei le astept cu cea mai mare placere :)

Attached Files



#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
dar poti pune doua, unul deasupra altuia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate